JÁ JSEM

Moderátor: rafael

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. dub 2014 17:34:57

vostalpetr píše:Ale i snaha to záměrně pozorovat je snaha duchovního ega..

Jistě.

Když se tohle doopravdy pochopí, pozorování nakonec probíhá jako dění, ke kterému samo dochází.

Možná samo dochází k uvědomování si dosud nevnímaného ulpívání jen díky tomu, že je to bezezbytku trvale odevzdané Hrajícímu si, a proto ustaly všechny snahy cokoliv záměrně pozorovat. Nač se o to starat, když se o to stará všemohoucí všetvořící Bytí? Je to Jeho trip... Snad je to stav sjednocení džnany a bhakti - nevím, nic z toho nevzniklo záměrně, prostě se to nějak děje samo.

Tohle je teď už pohoda, ať se uvnitř děje cokoliv.
Návštěvník
 

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 17:56:07

že je to bezezbytku trvale odevzdané Hrajícímu si, a proto ustaly všechny snahy cokoliv záměrně pozorovat. Nač se o to starat, když se o to stará všemohoucí všetvořící Bytí? Je to Jeho trip...


Taknějak bych to řekl....

Snad je to stav sjednocení džnany a bhakti - nevím, nic z toho nevzniklo záměrně, prostě se to nějak děje samo.


No je to víceméně stav nevědomosti, nebdělosti, tamas, příčinné tělo

viewtopic.php?f=95&t=3253

a z tohoto pak výrůstá sebepoznání samo o sobě
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. dub 2014 18:01:58

Tamas se popisuje jako stav otupělosti, a tohle není otupělost, spíš stav jako u malého prcka, který ještě neví, že se něco má a něco ne
Docela příjemná změna, po všem tom snažení :D
Návštěvník
 

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod irulan » pát 04. dub 2014 19:19:39

nop píše:nebezpečí, že dostanu po nose....

ty ne :D nenabíháš si tvrzením, že jsi neosobní
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 20:55:21

Návštěvník píše:Tamas se popisuje jako stav otupělosti, a tohle není otupělost, spíš stav jako u malého prcka, který ještě neví, že se něco má a něco ne
Docela příjemná změna, po všem tom snažení :D


I nevědomost patří ke stavu tamas,
nečinnost a nekonání
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. dub 2014 21:13:18

Nevědomost není otupělost. Když nevíš, jakou měnou se platí někde na ostrůvku na druhém konci světa, není to otupělost. Prostě to jen nevíš.
Stejné je to s nečinností a nekonáním. Nemusí být provázené stavem tamasu, který je charakteristický různým stupněm zamlženosti vědomí a připitomělostí, například druhý den ráno po opici.

Nečinnost a nekonání ve stavu jasného vědomí jsou sattvické.
Návštěvník
 

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 22:49:25

Nečinnost a nekonání ve stavu jasného vědomí jsou sattvické.


A bez stavu jasného vědomí jsou tamasické...

Proto také říkám, že píšu o tamasu.

Již před lety jsem psal o tamasu,
za což mě kdekdo drbal,
a ted jsem zjistil, že i někteří jiní "učitelé" hovoří o tom stavu jako o tamasu

právě proto, protože zde není jasné vědomí...

A to je to, o čem hovořím, když říkám : podobné spánku, ale není to spánek...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. dub 2014 23:02:46

Tamas má nejnižší vibrace, otupělost neumožňuje rozjasnění vědomí. Proto se z něj nejde dostat přímo do nejvyšších vibrací sattvy. Jde to jedině skrze radžas (podnikatelskou oblast ega) a následným ustáním (vzdáním se) veškeré podnikavosti.

Ono to teoreticky může vypadat dost nesrozumitelné, ale kdo s tím má vlastní zkušenost, dovede využít i radžas pro přechod z tamasického otupujícího stavu do sattvického stavu jasného vědomí. Takového, jaký má batole, když je plně vzhůru, nic mu nechybí, tiše a pozorně sleduje, co se kolem něj děje. Pozornost těch nejmenších je úplně jiná, než později, kdy povyrostou a začnou být víc nebo míň radžasicky roztěkaní.
Návštěvník
 

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. dub 2014 23:25:32

Vývojovému procesu můžeme lépe porozumět, známe-li tři životní principy – guny.

Tamas je kvalitou nehybnosti, netečnosti a lenosti.

Radžas je kvalitou aktivity a touhy.

Sattva je prvkem světla, moudrosti, míru a harmonie. Je nejvyšším aspektem.

Všichni lidé, i zvířata a rostliny, mají v sobě obsaženy všechny tři kvality. Jen jejich poměr je u každého jiný.

Z gun se skládá všechno, co existuje na úrovni materiální Přírody. Kvalita radžas stojí uprostřed. Na jednu stranu od ní se rozprostírá tamas a na druhou stranu sattva.
Radžas je ve znamení touhy, s tamasem se pojí lenivost, tupost, pasivita a letargie. Sattva znamená moudrost, světlo a jas. U lidských bytostí převažuje kvalita radžas,
nacházejí se uprostřed. Ve světě zvířat převládá tamas. Lidé mají svobodu vybrat si, zda chtějí být tamasičtí nebo sattvičtí. Abychom naplnili cíl svého lidského života, tj. dosáhli osvícení, musí v nás nejprve převažovat sattva.Všichni, kteří chtějí dosáhnout osvícení, musí ve svém životě rozvíjet principy sattvy.

Teorie tří gun není jen filozofickou úvahou. Jsou to principy, jejichž existenci můžeme pozorovat ve svém každodenním životem. Všechny tři principy můžeme pozorovat na svém vlastním těle. Někdy se prostě bez jakéhokoli důvodu cítíme otupělí a k ničemu. Nejraději bychom zůstali ležet v posteli a vůbec se nám nechce do
práce. Převládl v nás princip tamasu. Jindy jsme zase plní energie a plánujeme, co všechno podnikneme. Nejde o nic jiného, než že v nás právě převládla kvalita radžas.

Cílem je povznést se z tamasu na úroveň radžasu a z radžasu na úroveň sattvy. U lidí, v nichž převažuje kvalita sattvy, probíhá život poměrně hladce a bez konfliktů.

Člověk s převahou kvality tamas bývá lenivý, těžkopádný a pasivní. Nejraději by se volně poflakoval a jeho pracovní styl má daleko do efektivity. Tamasickým požitkem se nazývá stav omámené a otupělé mysli. Tamasicky orientovaný člověk by nejraději celý den pospával. Proč by vylézal z postele, když je mu tam dobře? Takový postoj má ke všemu. Nezaujme ho ani možnost projít se v pěkné zahradě. „Nechápu, proč bych měl dobrovolně opustit teplo vyhřáté postele,“ reaguje tamasicky orientovaný člověk na vaše výzvy.

Za kvalitou tamas, radžas a sattva je v každém okamžiku přítomna vaše čistá Existence. Přesáhnete-li sféru tří gun, nastupuje naprostá vyváženost a ničím neotřesitelný klid. Setrváváte v klidu, který je tak ustálený, že vás z něj nemůže vytrhnout žádná sklíčenost, špatná nálada či potěšení. Zůstáváte nedotčeni příjemným
i nepříjemným.

http://www.universalwisdom.in/topicItem ... cit_ty.pdf
Návštěvník
 

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod Alaja » pát 04. dub 2014 23:33:52

Návštěvník píše:Za kvalitou tamas, radžas a sattva je v každém okamžiku přítomna vaše čistá Existence. Přesáhnete-li sféru tří gun, nastupuje naprostá vyváženost a ničím neotřesitelný klid. Setrváváte v klidu, který je tak ustálený, že vás z něj nemůže vytrhnout žádná sklíčenost, špatná nálada či potěšení. Zůstáváte nedotčeni příjemnými nepříjemným.

Jo, naleznete Prázdnotu, svítící, radostivou...a naprosto prázdnou a soukromou ....myslíte si, že jste Všechno, ale stále jste vlastně sami, když si odepřete všechny vize, kromě vize světla, když zavrhnete všechny duchovní schopnosti, tak jste tam opravdu úplně sami...
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. říj 2013 0:50:36

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 23:39:17

Návštěvník píše:Tamas má nejnižší vibrace, otupělost neumožňuje rozjasnění vědomí. Proto se z něj nejde dostat přímo do nejvyšších vibrací sattvy. Jde to jedině skrze radžas (podnikatelskou oblast ega) a následným ustáním (vzdáním se) veškeré podnikavosti.

Ono to teoreticky může vypadat dost nesrozumitelné, ale kdo s tím má vlastní zkušenost, dovede využít i radžas pro přechod z tamasického otupujícího stavu do sattvického stavu jasného vědomí. Takového, jaký má batole, když je plně vzhůru, nic mu nechybí, tiše a pozorně sleduje, co se kolem něj děje. Pozornost těch nejmenších je úplně jiná, než později, kdy povyrostou a začnou být víc nebo míň radžasicky roztěkaní.



Jo jasně, tamas má vskutku nejnižšší vibrace,
nejnižšší vibrace ega...

Klid (otupělost) tamasu se přenáší do klidu v radžasu, takže nepodléháte radžasu
(uvědomění nek. prostoru vědomí, které je vždy stejné, nehybné a klidné)

Takže díky klidu nek. protoru ustává ztotožnování s radžasem

Neustále jste v klidu, ničeho se nevzdáváte, vzdávání probíhá skze klid, který byl objeven v tamasu
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 23:41:17

Za kvalitou tamas, radžas a sattva je v každém okamžiku přítomna vaše čistá Existence. Přesáhnete-li sféru tří gun, nastupuje naprostá vyváženost a ničím neotřesitelný klid.



To, co objevíte v tamasu je klid...(sice značně nevědomý, ale poměrně uvolněný bez radžastických tendencí)
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 23:46:50

Jo, naleznete Prázdnotu, svítící, radostivou...a naprosto prázdnou a soukromou ....myslíte si, že jste Všechno, ale stále jste vlastně sami, když si odepřete všechny vize, kromě vize světla, když zavrhnete všechny duchovní schopnosti, tak jste tam opravdu úplně sami...


No nejdříve snad objevíš prázdnotu (tamas)

a pak si postupně začneš uvědomovat kvality prázdnoty, jak popisuješ...

Pak si začneš onu prázdnotu (včetně kvalit) uvědomovat jako prázdnotu nek. prostoru
a tím pádem dojde automaticky k rozpuštění radžastických tendencí

Na konci je pak satvický klid
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 04. dub 2014 23:50:03

Cílem je povznést se z tamasu na úroveň radžasu a z radžasu na úroveň sattvy. U lidí, v nichž převažuje kvalita sattvy, probíhá život poměrně hladce a bez konfliktů.

Člověk s převahou kvality tamas bývá lenivý, těžkopádný a pasivní. Nejraději by se volně poflakoval a jeho pracovní styl má daleko do efektivity. Tamasickým požitkem se nazývá stav omámené a otupělé mysli. Tamasicky orientovaný člověk by nejraději celý den pospával. Proč by vylézal z postele, když je mu tam dobře? Takový postoj má ke všemu. Nezaujme ho ani možnost projít se v pěkné zahradě. „Nechápu, proč bych měl dobrovolně opustit teplo vyhřáté postele,“ reaguje tamasicky orientovaný člověk na vaše výzvy.


tady z této úvahy vcelku vyplývá,
že i u tamasáků probíhá život poměrně hladce a bez konfliktů,
pokud ovšem nenarazej na nějakýho radžastickýho blbce, jenž se neustále za něčím žene...

tamasáci jsou vcelku v klídku...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 05. dub 2014 0:30:33

V podstatě nejde o nic jiného,
nežli o klid,
tedy o stav bez chtění a vůle...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM kofola

Nový příspěvekod nop » sob 05. dub 2014 1:11:05

Iru píše:
nop píše:
irulan píše:....Ačkoli celý život působím v oboru choromyslnictví, dnes poprvé jsem zapochyboval, na které vlastně straně. Lidské plémě má ve svém arsenálu silnou a osvědčenou zbraň. Jistě znáte idiom "vypálit červa". Dovolím si vyjádřit přesvědčení, že nic lepšího proti té potvoře nevymyslíme."
:D :D :D vidíš Nope a ty se tomu chlastu tak bráníš - to bude to ego a jeho vedlejší produkt inteligence. No, abstinenti a inteligenti, měli byste se zamyslet nad svou duchovní cestou :D

Divím se, kde bereš tolik znalostí o mně. Viděla jsi mne poprvé v prosinci na setkání čtenářů a pak už ne. Odkud máš, že se bráním chlastu? Tobě jsem nic neodmítl. A když se uvolním a zaženu starosti a chmury s čela, dovedu se rozparádit - s kofolou, jak jsi ještě neviděla. Vypiji i celou láhev. A litr podmáslí s rohlíkem potom jako vycpávkou, aby tak nežbluňkalo.

Prima odvaz :D
No vis, ja jen bdele čtu a protože o tom často píšeš, zřejmě se te to nejak týká.

No to tě, mé kotě, namoutě nermoutí.
tak ani nevím kde jsem psal o nedostatku inklinace k pití. Asi platí že "nakonec se všechno proflákne", jak psala Linda, když na www mozaika byla Lída.
Vzpomínám si ale, že jsem hodnotil pivo jako povšechný zájmový předmět, tedy ne jako vrcholově intelektuální métu. Ale bylo to čistě symbolické, zástupné vyjádření typu "pars pro toto", kde prvek vypíchne celou množinu.
Na příklad nezájem o sport vyjádřím , že se za merunou nehoním.
Nebo třebas říci, že nenosím růžový kapesníček v kabelce a to znamená, že nepodléhám ženské módě.
Jeden skoro univerzální předmět typu "jeden za všechno" používá Petr, je to slovo *****, ze všechny předměty a fígly.
A přesněji: vše stvořené je k něčemu dobré, jen se musí umět používat, na př. víno k dezinfekci (zbytek vyleji na zem), koňak ke flambování pokrmů (k efektu), jedy na výrobu léků. A deci piva stačí po mastném jídle pomáhat trávení (přemíra, co jest přes dva deci už škrábe v hrdle).
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: JÁ JSEM kofola

Nový příspěvekod irulan » sob 05. dub 2014 15:43:15

nop píše:
Iru píše:Prima odvaz :D
No vis, ja jen bdele čtu a protože o tom často píšeš, zřejmě se te to nejak týká.

No to tě, mé kotě, namoutě nermoutí.
tak ani nevím kde jsem psal o nedostatku inklinace k pití. Asi platí že "nakonec se všechno proflákne", jak psala Linda, když na www mozaika byla Lída.
Vzpomínám si ale, že jsem hodnotil pivo jako povšechný zájmový předmět, tedy ne jako vrcholově intelektuální métu. Ale bylo to čistě symbolické, zástupné vyjádření typu "pars pro toto", kde prvek vypíchne celou množinu.
Na příklad nezájem o sport vyjádřím , že se za merunou nehoním.
Nebo třebas říci, že nenosím růžový kapesníček v kabelce a to znamená, že nepodléhám ženské módě.
Jeden skoro univerzální předmět typu "jeden za všechno" používá Petr, je to slovo *****, ze všechny předměty a fígly.
A přesněji: vše stvořené je k něčemu dobré, jen se musí umět používat, na př. víno k dezinfekci (zbytek vyleji na zem), koňak ke flambování pokrmů (k efektu), jedy na výrobu léků. A deci piva stačí po mastném jídle pomáhat trávení (přemíra, co jest přes dva deci už škrábe v hrdle).

Ne zajíčku, to me opravdu nermoutí, jen mi přišel ten článek fakt vtipnej a ty jsi byl zrovna takovy ten chudák na ráně, ktery ho zveřejnil a sam vypadal jako oběť. Omlouvám se ti tímto prevelice za moji radobyvtipnou glosu, jenž byla jen srabáckým využitím vhodného míče na smeč. Proste se rada smeju a tezko se udrzim kdyz mi to fakt přijde vtipný.
Ty ses na srazu velmi podivil, kdyz jsem se s tebou přišla seznamovat (ja se seznamovala s radostí s každým),a neber to jako urážku - spis jako kompliment - ty jsi taky dost unikátní pako tady v te naši lidske spolecnosti :) . Kazdy je zajimavej po svým a to se mi líbí, ta rozmanitost. On člověk sice často lne k sobe podobným, ale kdyz si představím, ze by byl někdo úplne nemlich stejny jako ja, asi bych se s nim unudila, nebo ho musela snad zabit. :D
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: JÁ JSEM kofola

Nový příspěvekod nop » sob 05. dub 2014 18:29:47

irulan píše:
nop píše:
Iru píše:Prima odvaz :D
No vis, ja jen bdele čtu a protože o tom často píšeš, zřejmě se te to nejak týká.

No to tě, mé kotě, namoutě nermoutí......

Ne zajíčku, to me opravdu nermoutí, jen mi přišel ten článek fakt vtipnej a ty jsi byl zrovna takovy ten chudák na ráně, ktery ho zveřejnil a sam vypadal jako oběť. Omlouvám se ti tímto prevelice za moji radobyvtipnou glosu, jenž byla jen srabáckým využitím vhodného míče na smeč. Proste se rada smeju a tezko se udrzim kdyz mi to fakt přijde vtipný.
Ty ses na srazu velmi podivil, kdyz jsem se s tebou přišla seznamovat (ja se seznamovala s radostí s každým),a neber to jako urážku - spis jako kompliment - ty jsi taky dost unikátní pako tady v te naši lidske spolecnosti :) . Kazdy je zajimavej po svým a to se mi líbí, ta rozmanitost. On člověk sice často lne k sobe podobným, ale kdyz si představím, ze by byl někdo úplne nemlich stejny jako ja, asi bych se s nim unudila, nebo ho musela snad zabit. :D

Iru, klidně. Já mám rád humor a prý mají v Německu přísloví, že správný chlap by se měl umět zasmát také sám na sobě.
A napadá mne tudíž: jak ženy? inu, ženy milují a proto správná žena by také měla mít ráda sama sebe.
Jen mi paměť neslouží o setkání v prosinci. Kdo mi to chtěl zapínat bundu u nádraží, když jsem chtěl mít krk na chladném vzduchu a tvrdil jsem všem, že zip nefunguje?
Mlhavě se mi vybavuje, že v restauraci kdosi na mne mluvil. Nemám nic proti mluvení a seznamování. Jen jsem tehdy přecházel nachlazení a nebyl jsem si toho vědomý, to jsem pochopil až za tři dny. Krk míti v chladu je v tom případě správné, bacily nesnášejí čerstvý vzduch.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: JÁ JSEM

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 05. dub 2014 20:19:26

A deci piva stačí po mastném jídle pomáhat trávení (přemíra, co jest přes dva deci už škrábe v hrdle).


Tak si to pivo nařed rumem,
to pak tak neškrábe v krku.... :sos:
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: JÁ JSEM kofola

Nový příspěvekod irulan » sob 05. dub 2014 21:02:19

nop píše:Iru, klidně. Já mám rád humor a prý mají v Německu přísloví, že správný chlap by se měl umět zasmát také sám na sobě.
A napadá mne tudíž: jak ženy? inu, ženy milují a proto správná žena by také měla mít ráda sama sebe.
Jen mi paměť neslouží o setkání v prosinci. Kdo mi to chtěl zapínat bundu u nádraží, když jsem chtěl mít krk na chladném vzduchu a tvrdil jsem všem, že zip nefunguje?
Mlhavě se mi vybavuje, že v restauraci kdosi na mne mluvil. Nemám nic proti mluvení a seznamování. Jen jsem tehdy přecházel nachlazení a nebyl jsem si toho vědomý, to jsem pochopil až za tři dny. Krk míti v chladu je v tom případě správné, bacily nesnášejí čerstvý vzduch.

No jo, nemusíš ty chlapy a ženský porad tolik odlišovat, zas tak velký rozdíly mezi nami nejsou (a dost možna, ze jsem v něčem více "chlapska" nez ty a opačně). Na nádraží jsem nebyla, to byl někdo jiný. A jak je to s tou sklerózou, to musíš vědet sam, ja myslím, ze je to zbytecne spekulovani mysli. Dušek by ti řekl, aby sis nevytvářel domněnky (uz jsi zapomněl, zes mi psal SZ?) a nebral veci osobně. Proste bud normální a spontánní a nevymyslej důvody a omluvy. :)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

PředchozíDalší

Zpět na Rafael

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků