Blaho Bytí bez blaho-bytu

Blaho Bytí bez blaho-bytu

Nový příspěvekod Jana » úte 11. zář 2018 19:14:13

honzam píše:https://svetmysli.net/index.php?lng=cz&pg=45

Kdo jsem Já?
(Nan Yar?)

Protože všechny bytosti touží vždy po štěstí bez utrpení, protože u každého nacházíme nejvyšší lásku sama k sobě, a protože samo štěstí je příčina lásky, proto k získání takového štěstí, které je přirozeností každého a které je zažíváno ve stavu hlubokého spánku, kde není mysl, by měl každý znát své Já. A proto je cesta poznání, cesta dotazování ve tvaru "Kdo jsem Já?", tím základním nástrojem.
...
24) Co je štěstí?
Štěstí je podstata Já, není žádný rozdíl mezi Já a štěstím. ...

---------------------

K čemu je štěstí? Proč bytost potřebuje, aby blaho a utrpení řídilo její rozhodnutí a činy? Může se bytost rozhodovat a konat bez toho, aby to bylo založené na pocitu štěstí (i štěstí z toho, že jsou šťastní jiní)? K čemu by případně bez prožitku štěstí směřovalo její konání? Co by jí dávalo smysl?

Jeden duchovní učitel nabízí hledajícím rychlou dokonalost, čistotu a blahobyt na věky.
Druhý nabízí jen krev, dřinu, slzy a pot.

Koho budou lidé spíš následovat a kam je to dovede?
Jana
moderátor

Re: Blaho Bytí bez blaho-bytu

Nový příspěvekod Jana » úte 11. zář 2018 19:16:51

Obrázek

Otázka: Jestliže je Já blahem, proč tedy není neustále zjevné?

Ramana Mahariši: Třebaže je v těle neustále hlučno, přece jej člověk zpravidla nevnímá. Ale pokud si ucpete uši, abyste zamezili vstupu vnějšího hluku, pak hluk z nitra zřetelně uslyšíte. Podobně je tomu v případě blaha Já. Je zakryto bolestmi, které jsou způsobeny ohněm tužeb. Tyto tužby se během spánku stahují do svého zdroje a tehdy se Já stane zjevné, podobně jako vnitřní tón, který uslyšíte, když si zacpete uši. Když neseme břímě, pak bolest a námaha, kterou to způsobuje, převažuje nad silou ostatních vásan a v dané chvíli zcela převažuje. Jakmile je břímě odloženo, bolest zmizí a v tomto krátkém intervalu – než vyvstane nový proud vásan – pociťujeme blaho Já. Podobně je tomu se smyslovými potěšeními. Nespočetné vásany zůstávají v našem srdci a každou chvíli píchají jako jehly. Vzedme-li se vlna touhy po určitém předmětu, pak tato síla přemůže jiné vásany, které čekají na svou příležitost. Když je dosaženo vytouženého objektu touhy, bezprostřední napětí tužby je ukončeno a v krátkém okamžiku, než se objeví nové vásany, převáží blaho Já.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » úte 11. zář 2018 20:59:30

Honit se za Já, nebo za štěstím je podobné jako když se pes honí za svým vlastním vocasem,

nikdy ho nedožene páč mu vždycky uteče...

To je asi tak vše k tvé posedlosti štěstím, zřejmě se domníváš, že tady nikdo neví že jedním z aspektů Já je blaženost,

jenže

to ví každej,

ne ovšem každej ví, honit se za Já, nebo za štěstím je podobné............................
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » úte 11. zář 2018 21:06:00

Může se bytost rozhodovat a konat bez toho, aby to bylo založené na pocitu štěstí (i štěstí z toho, že jsou šťastní jiní)?

K čemu by případně bez prožitku štěstí směřovalo její konání?

Co by jí dávalo smysl?

Může, děti jednaj spontánně páč vo nákým štěstí věděj hovno...

Konání by směřovalo k ne-konání, tedy spontánímu konání...

Otázka o smyslu je nesmyslná...
vostal petr

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 6:21:11

Obrázek

Osho: Stát se osvíceným není synonymem pro nebe, protože se nikdy nestáváš nebem. Už jsi někdy slyšel o tom, že by se někdo stal nebem? Nebe je nadějí pro všechny, kteří jsou nešťastní a žijí v pekle. Je pro křesťany, židy, hindy, mohamedány. To není pro moje lidi.

Osvícení je stav tvého vlastního bytí.

Není někde jinde, daleko nad mraky, je v tobě. To prostě znamená, že začínáš cítit a prožívat sám život. A ten je zářivý, odtud výraz “osvícení”. Nemáš ani zdání o svém vlastním životě, tak jakou šťávu zakoušíš? Miluješ se ženou? To je příprava kávy – a s takovými obtížemi. Když je zde dostupná instantní káva, proč provozuješ tuhle gymnastiku? ...

Říkáš – Život je štavnatý. Je to skutečně tak? Pak proč jsi tady? Co to pátrání ? Co hledáš? Není štavnatý. Ano, občas prožiješ okamžik blaženosti, ale ten okamžik tě uvrhne do ještě větší bídy. Když je bída nepřetržitá, zvykneš si na ni. Lidská přizpůsobivost je téměř nekonečná. Jestliže trpíme a utrpení stále trvá, srovnáte se s ním, začínáte ho považovat za samozřejmé. Tady jsi možná zažil pár okamžiků , kdy do tebe vstoupily jiné rozměry bytí. Na moment netrpíš , netrápíš se, nežárlíš, nejsi chamtivý, nemáš strach, netrpíš jakoukoli paranoí. Na jediný okamžik jsi tam, kde osvícený člověk zůstává dvacet čtyři hodin denně. Klesnout z tohoto stavu nelze. A tvoje štavnatost života je vždycky na něčem závislá. Máš báječnou ženu nebo muže – myslíš si, život je tak štavnatý. Ale i Kleopatra – která proslula jako nejkrásnější žena, která kdy chodila po této zemi – za dva tří dny bude jen obyčejnou ženou. Všechna štáva se brzy vytratí, protože žena je koneckonců žena a muž je koneckonců muž. Začnete bojovat, hádat se, vyčítat si, otravovat se a budeš se divit, co se té štávě přihodilo. To všechno byla jen představa. Představa nemůže trvat věčně. Byla to halucinace, nemůžeš na ní být závislý. Tím trpí každý, každý je závislí na nějaké halucinaci. Dřív nebo později se vynoří frustrace.Osvícení je nezávislost: ta štáva nepřichází od někoho jiného. Když přichází od někoho jiného, může každým okamžikem zmizet. Když přichází od někoho jiného, ta osoba může změnit názor – její štáv začne proudit k někomu jiném, ne k tobě. Proto je tolik žárlivosti. Když se tvoje manželka dívá na krásného muže, zastavuje se na ulici, docela na tebe zapomíná – stojíš stranou – budeš se cítit štavnatě?...

Vše , co je závislé na něčem vnějším… Snad se cítíš velmi štavnatě, protože máš tolik peněz , ale brzy zjistíš, že se peníze nedají jíst, dolar nemůžeš vymačkat a dát si jeho štávu. Nanejvýš si poraníš ruku. A je mnoho lidí, kteří jsou daleko bohatší než ty a také daleko ztrápenější.

Už jsi někdy slyšel o bohatém člověku, který by byl blažený? Dělá si starosti, žije v nepřetržité úzkosti. V noci nemůže spát – majetek člověka lze změřit tím, kolik prášků na spaní spotřebuje. Ano , zpočátku když vyhrajeme v loterii, začnete skákat a radovat se a cítíte se velmi štavnatě. Ale loterie je vně vás, nestává se každý den , že byste vyhráli. Zítra budete neštastní, protože jste dnes nevyhráli a pozítří? A co s těmi penězi, které jsi vyhrál, budeš dělat? Můžeš třeba hrát hazardní hry , můžeš jít do hospody, opít se a padnout do strouhy. Můžeš jít za prostitutkami. Co hodláš udělat s tolika penězi, které máš? Všechno, co je vně vás, vyvolává jen iluzorní pocit krásy, radosti. Ale takové okamžiky jsou nebezpečné, protože si uvědomíte celou temnotu svého života. Poskytnou vám protiklad.

Osvícení není myšlenka, je to zkušenost nezávislá na jakémkoliv předmětu. Nikdo je nemůže ukrást, nikdo si je nemůže půjčit. Není žádný způsob, jak je ztratit, navždy je vaše. A pak poznáte, co známe, co je skutečná štáva, esence.

Možná si právě nyní tu a tam s něčím pohráváte. Ale ty hry nejsou než plýtváním času. Stejný čas můžete věnovat nalézání své skutečnosti , svého bytí. Osvícení je věčné. A nelze ho ztratit, protože jste to vy. Objevili jste je sami sebe.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 6:44:18

Mahariši nosil bederní roušku a hůl o kterou se při chůzi opíral, Osho nosil briliantové hodinky a vlastnil svého času největší sbírku vozů Rolls-Royce.

Oba říkají různými slovy totéž.

"To, co hledáte, není na tom, co vlastníte, jak se vám materiálně, tělesně daří, závislé."

Nemusíte mít vůbec nic, a nevezme vám to ani život v největším možném přepychu.

Pokud se tomu, že vaše skutečné štěstí není závislé na něčem vnějším, porozumí,

pak odpadá i otázka, zda Abraham ano, či ne.

I on pomáhá směřovat do Zdroje, k Sobě.

Nalézat Boží království,

ke kterému může být to ostatní přidáno.

Je to jen hravost Božství, které ochutnává Tvými ústy všechny chutě,

možná i porovnává,

ale sama chuť Tvého Života bez jakékoliv přísady je bezesporu tou nejlepší, nejkrásnější, nejdokonalejší

a navíc je věčná.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » stř 12. zář 2018 6:48:59

Co hodláš udělat s tolika penězi, které máš?

Vrazím je do duchovní cesty zvané "drogy, sex a rokenrol"

rozhodně je nevrazím do nákýho trouby co sedí na trůně v kulichu,

a má fousy jak Mikuláš ...

Pomíjivost je lepší než kecy vo nepomíjivosti...

a navíc je věčná.

Věčnost potřebují jen přizdisráči,

věčná pomíjivost je lepčí...
vostal petr

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 6:52:06

vostal petr píše:věčná pomíjivost je lepčí...

:D
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 6:56:02

Ta konfrontace věčné pomíjivosti s věčností je zajímavá.

Jestli prázdné neměnné Vědomí, nebo vědomí plné projevu.

Zdá se, že je to stejné.

Ale možná se to jen zdá.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 6:58:49

Doufám, že to nikoho neurazí, když si troufnu říct,

že obojí je tak jako tak plné lásky a blaha,

tím je to vlastně stejné.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » stř 12. zář 2018 12:04:09

Mě to tedy uráží,

asi tě budu muset smazat či zabanovat, pokud s tím nedáš pokoj...

Ale ty dáš, tvý ego preferuje tu nirvánu, páč si myslí že je to lepčí...
vostal petr

Nový příspěvekod Jana » stř 12. zář 2018 12:35:17

No, nevím, nevím. Myslíš, že si to myslí ego? Co když si je toho vědomé Tvé pravé Já, jelikož tím je
a to, co si myslí ego, je mu šumák.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod vostal petr » stř 12. zář 2018 19:08:46

Jen aby si to nakonec nemyslelo to Já,

vono když začne myslet, tak je to kolikráte horší, než když myslí to ego...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 13. zář 2018 6:40:58

Co tě zajímá, to si snadno zjistíš, nejlépe na internetu,

ale mnohem horší je to pak s tím, co tě nezajímá,

na to jsem tady pak já...
vostal petr

Nový příspěvekod Jana » čtv 13. zář 2018 6:54:19

vostal petr píše:Co tě zajímá, to si snadno zjistíš, nejlépe na internetu,

ale mnohem horší je to pak s tím, co tě nezajímá,

na to jsem tady pak já...

Omlouvám se, jestli jsem nějak způsobila v Tobě pocit, že jsi zdrojem nezájmu.

Doufám, že nemusíš patřit mezi jedince, kteří se snaží takovouhle záležitost řešit upoutáváním pozornosti nevhodným způsobem.

Ve skutečnosti Tvé pravé Já je tím, co mě zajímá ze všeho nejvíc, protože je fascinující, že je v každém stejné.

A čím více je zřejmější, tím je zajímavější.
Jana
moderátor

Další

Zpět na Jana