Martin Bohuš

Martin Bohuš

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 08. lis 2017 22:12:36

Martin Bohuš:

"Je možné cítit lehkost a svobodu i v utrpení?

Když nepotřebuješ trvat na tom, jak se život odvíjí, a to napříč všemi možnými rozličnými situacemi, které se odehrávají – pak můžeš odhalit, že být naživu znamená takovou svobodu, že je možné prožít i pocity tzv. utrpení nebo prožitky a emoce, které bys dříve hodnotil jako „nepříjemné“ a jejich prožití ti přitom neublíží. Nejsi totiž esencí něčím, čemu by jakýkoli prožitek ublížit mohl. Prožitky jsou tvarem, který právě život na sebe bere. Nejsou od tebe odděleny.

Problémy, starosti a trápení vznikají spíše ze zadržování emocí, bojem s nimi, jejich chtěním či nechtěním. Všechny možné pocity se mohou objevit a ty s nimi budˇ můžeš bojovat, nebo se od nich naučit a nechat je jít.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."
http://martinbohus.cz/je-mozne-citit-le ... v-utrpeni/

*

"Nejdeš na to příliš rychle?

Když chceme prohlédnout čím v hloubi jsme a ucítit příchuť naší nejhlubší esence, je třeba na to jít opravdu pomalu. Není to o rozvoji, změně, dosažení. Je to o zpomalení a ocitnutí se v bodu nula. Zpomalit tak, že místo dopředu se téměř sunu dozadu – dělám symbolický krok zpět. Jakmile mám pocit, že jdu dělat nějakou meditaci, je to příliš rychle. Jakmile mám pocit, že to začalo a skončí, jdu na to příliš rychle. Jakmile mám pocit, že to má nějak vypadat, jsem příliš rychle. To vše jsou jen myšlenky. To vše je periferie, ale my chceme přímo do středu hurikánu, tam je takový klid, že tam není nic k uvědomování. I říct o tom, že to je klid – je navíc. Je to místo bez místa. Ticho, které nelze najít a přeci tu je. A z tohoto tichého klidu se teprv rozbíhá veškerý pohyb, veškerý projev.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."
http://martinbohus.cz/nejdes-na-to-prilis-rychle/

*

"Jak často jsi „se sebou“?

Kolik času a pozornosti věnuješ sobě, svému nejhlubšímu já, esenci, místu bez místa, které je štěstím a spokojeností za všemi prožitky?

Ne světu, ne tělu, ne myšlenkám, ne pocitům, ne plánům, ne práci, ne zábavě, ne zlepšování… To vše je součástí podmíněného světa a jen se to objevuje a zas mizí.

Ale ty zůstáváš, jako zrcadlo za všemi obrázky. ALE JAK ČASTO spočíváš takto v sobě, se sebou? Protože tam je spokojenost a naplnění. Ne „tam venku“.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."
http://martinbohus.cz/jak-casto-jsi-se-sebou/

*
Návštěvník
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 09. lis 2017 11:00:59

Žiješ více v myšlenkách nebo smyslových vjemech?

To, čemu říkáme život, vypadá sice jako velice sofistikovaná komplikovaná záležitost, ale bezprostřední prožitek je vždy poměrně dost jednoduchý a v základě prožíváme jen tři různá „skupenství“ života: vjemy, pocity a myšlenky.

Pokud koukáš jen do myšlenek, tam se vždy schovává utrpení. Pokud jsi více v plnosti smyslových vjemů, jsi okamžitě blíže plnosti života bez utrpení.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě.

http://martinbohus.cz/zijes-vice-v-mysl ... h-vjemech/
Návštěvník
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod reseek. » pát 10. lis 2017 19:02:41

Martin Bohuš:

"Jak daleko je prožitek?

To, co prožíváme – život – jak daleko je? Jak daleko jsou všechny vjemy, myšlenky a pocity tvořící život? Jsou v nulové vzdálenosti. Neuvěřitelný prožitek života je vždy přímo zde. Jen myšlenky tvrdí, že něco je daleko a něco blízko, ale v prožitku je vše přímo zde. V nulové vzdálenosti.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."

http://martinbohus.cz/jak-daleko-je-prozitek/
reseek.
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod reseek. » ned 12. lis 2017 22:46:35

Martin Bohuš:

"Je inteligentnější život samotný, nebo ty?

Pokládáš se za někoho, kdo to tady má pod kontrolou, kdo ví, co a jak má být? Co a jak se má „správně“ odehrát? Dáváš přednost své dočasně nabyté, vyslechnuté, načtené vědomosti, nebo si nahlédl, že život sám o sobě vše rozehrává dle sebe, protože tu byl dříve než ty a dříve než nabyté vědomosti, o tom, co a jak má být?

V tomto pochopení se skrývá umění pouštění, odevzdání.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."

http://martinbohus.cz/je-inteligentnejs ... y-nebo-ty/
reseek.
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod reseek. » stř 15. lis 2017 13:32:57

Martin Bohuš:

"Jsi omezen hranicemi?

Obvykle (než prozkoumáme svůj prožitek) si myslíme, že jsme omezeni. Že jsme odděleni, že někde začínáme, někde končíme atd. Zkus se ponořit do svého prožívání a najít kde začíná a kde končí. Nebo zkus najít hranici, kde začínáš ty a kde končíš. Můžeš překvapivě objevit, že nic takového v prožitku k nalezení není. Mnohem spíše život připomíná neohraničenou, neomezenou magickou hru.

Prozkoumej to, najdi lehkost, buď blíž svobodě."

http://martinbohus.cz/jsi-omezen-hranicemi/
reseek.
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod ressek. » pon 20. lis 2017 11:21:29

Martin Bohuš:

"Otázka nezní být či nebýt, ale kdo nebo co vlastně jsem? Když už tu jsem…

Život se děje, jsme naživu – to je fakt. Ale čím v tomto životě jsme? Jsme opravdu jen to, čemu říkáme „člověk“? Nezávislá individuální oddělená jednotka, která se pohybuje prostorem, kterému říkáme „svět“? Jsme chodící myslící tělo? Jsme „člověk“, který potřebuje udělat tohle a tamto, aby dosáhl toho správného prožitku života? Bezesporu toto je jedna vrstva našeho života, bez ní bychom tomu asi nemohli říkat život…:)

Ale co když to takto vypadá jen na povrchu? A v hloubce je to již právě teď vlastně jinak a my jsme se jen nikdy vklidu pořádně nepodívali? Co když jsme ve skutečnosti něčím naprosto neuvěřitelným – samotnou živoucností – díky které se svět, tělo i mysl může objevit. Co když jsme už právě teď „spokojeností“ za všemi prožitky (spokojenou živoucností, díky které se prožitek světa a myslícího těla vůbec může objevit).

A jakákoli objevivší se nespokojenost, je právě „nakopnutím“, abychom se konečně podívali…

Přesněji, aby se živoucnost podívala sama na sebe!"

http://martinbohus.cz/otazka-nezni-byt-ci-nebyt/
ressek.
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. čer 2018 13:40:26

Návštěvník
 

Re: Martin Bohuš

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. bře 2020 17:58:32

Když si všimneš, že JSI a přijmeš intenzitu prožitku
- objeví se nečekaná svoboda a klid.  

Když si uvědomím, že JSEM, čas mizí, je jen TEĎ. 

(Bohuš Martin)
Návštěvník
 


Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků