zdravá rovnováha

Moderátor: Pelvan

zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Pelvan » pon 20. črc 2015 6:41:46

zdravá rovnováha
Jde mi o rovnováhu mezi třemi faktory mého (našeho) života. Je to za prvé otázka stravování včetně pití (o tom tady píši především), za druhé je to otázka fyzické aktivity (o tom tady píši také). To jsou záležitosti tělesné. A za třetí je to otázka mentálního přístupu k životu - to je otázka naší mysli, otázka duševní, duchovní, mystická esoterická a tak dál a dál...O tom tady píší všichni ostatní. Tento mentální přístup je jistě zásadní a zásadně také ovlivňuje mimo jiné i stravování a celkovou aktivitu každého člověka.
Jde mi o to, aby se mysl smířila s tělem a aby tyto dvě entity našeho bytí si navzájem neubližovaly.
Pokud dojdu ve svém vývoji k poznání či názoru, že moje tělo nejsem já, neznamená to automaticky, že na svoje tělo budu kašlat, i když to už není ta nejdůležitější věc v mém životě.
Jde mi o nalezení rovnováhy mezi duševní a tělesnou stránkou mé existence.
Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1169
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Pelvan » pon 19. říj 2015 9:30:46

Ahoj

Naše trable jsou nám zdrojem našich zkušeností.

Když si vezmu svůj vlastní život, tak já jsem byl ve svých 33 letech zralý na odpis. Měl jsem pravidelně každý rok několikrát opakované chřipky, rýmy a záněty ucha, léčené penicilínem a vypadalo to tak, že se blížím k invalidnímu důchodu.

Teď už je mi skoro dvakrát tolik let, než mi bylo tehdy, a vypadá to, že už bych mohl být konečně zdravý. Zdraví totiž není nepřítomnost nemoci, jak se nám snaží doktoři namluvit. Zdraví je pocit vitality a síly spojený s příjemným vědomím vlastní moci sama nad sebou, nad svým tělem a potažmo i nad svým duševním stavem, tj. nad svojí myslí. Říká se tomu zkrocení mysli. Z tohoto pohledu jakákoli běžná duševní rozlada vyvolaná nějakým vnějším nebo vnitřním stresorem je již vlastně také svým způsobem projevem nemoci. Toto rozladění totiž manifestuje ztrátu naší moci nad naším vlastním duševním stavem. Jsem li ovšem zdravý, mám moc se ubránit všem možným zdrojům rozladění a s nimi spojeným různým závislostem, jedům, lékům a jiným drogám, které se do nás snaží mainstreamové vedení společnosti nacpat za účelem zisku.


Budu se tu kostrbatě snažit vysvětlit svoje přesvědčení o tom, že jenom snaha o řešení zdravotních trablů nám nemusí stačit k úspěchu. Můj úspěch v jakékoli činnosti je podmíněn tím, že něco dělat CHCI, že to dělat MŮŽU a že to dělat UMÍM.


CHTĚNÍ - NAŠE MOTIVACE

Všichni toužíme po štěstí. Je to projev naší nesmrtelné duše, je to jakýsi její otisk do smrtelného života našeho těla a naší mysli.
Při snaze, abychom tohoto štěstí dosáhli anebo si ho udrželi; k tomu používáme svoji inteligenci a vůli při nasměrování naší snahy o to nejlepší, co pro sebe můžeme v rámci svých znalostí a schopností udělat.

Nespočetné vnější stimuly se nás snaží odlákat od tohoto správného nasměrování naší snahy na stav naší vnitřní vyrovnanosti spojený s pocity duševní pohody a tělesného zdraví. Jakkoli to vypadá sobecky, ta moje snaha se starat o svoje zdraví a o svoji pohodu, tak tímto zaměřením se ve skutečnosti snažím (ať chci anebo nechci) zlepšit zdravotní a duševní stav i svým blízkým, protože všechno je se vším spojené a neexistuje ostrá hranice mezi jednotlivými živými bytostmi.

Budu se tu bavit o snaze lidí udržet si anebo znovu nabýt svoje tělesné zdraví. Tělesné zdraví je nedílně provázané i s vnitřním pocitem duševní pohody a vyrovnanosti.


MOC - NAŠE ZNALOSTI A SCHOPNOSTI

Jak vypadá běžná představa lidí o péči o svoje zdraví? Vypadá většinou velmi jednoduše následujícím způsobem: "Dokud jsem zdravý, tak se nemusím starat o nic, a když onemocním, tak mne uzdraví doktor." To není dospělý názor na věc typu: "Když mám nějaký problém, tak ho musím řešit." To je dětský názor typu: "Když mám nějaký problém, tak ho za mne vyřeší jiní lidé."

Někteří lidé nikdy nedospějí a udrží si tento dětský názor na svoje zdraví (který nám mimochodem vnucuje celá společnost) po celý svůj život. Nemají schopnost se sami o sebe postarat a vrhají se ochotně do lékařské a jakékoli jiné péče cizích lidí. Potřebují se ztotožnit s názorem vnější odborné autority, aby ze sebe sejmuli odpovědnost za svůj osud. Můj článek je určený pro lidi dospělé či dospívající, kteří se o sebe chtějí zodpovědně starat sami.

Musíme si nejdříve ujasnit, k čemu směřuje lékařský výzkum a na jakých základech je založena soudobá lékařská péče. Lékařský výzkum je zaměřený, jako u každého jiného průmyslu, na maximalizaci zisku tohoto průmyslu. O zdraví se zde nemluví, mluví se o léčení nemocí. Léčení nemocí je výdělečné, zdraví je prodělečné. Lékařská péče tedy spočívá na léčení nemocí. Toto léčení se však provádí symptomaticky, řeší se následky a nikoli příčiny našich potíží.

Pokud si dovolím dospět ve své péči o zdraví, začnu se ptát po příčinách svých zdravotních potíží a nemocí. Oficiální medicína viní ze vzniku našich nemocí různé viry a bakterie popřípadě parazity. Tyto mikroorganismy se vyskytují náhodně a tím i naše onemocnění je podle mínění lékařů jen dílem náhody a my sami nemáme na vznik nemoci žádný podstatný vliv. Tyto mikroorganizmy jsou však přítomné v tělech všech lidí, onemocní však jenom někteří z nich. Příčina nemoci tedy není vnější, ale naopak je vnitřní. Příčinou onemocnění je oslabení organismu, nevyvážený stav jeho imunitního systému a jeho celková špatná kondice.


Lidé, kteří hledají vlastní samostatnou orientaci ve svém životě, podle mého názoru potřebují vědět o určitých vzájemných provázanostech různých nesprávných úsudků a mýtů, často mylně či podvodně vydávaných za takzvané vědecké či lékařské pravdy.
Nesprávných a lživých mýtů o zdraví je celá řada. Nikde se o nich moc nepíše. Mohu se pokusit sem vypsat jejich stručný seznam, pokud o to bude zájem. Nemám na takovou rekapitulaci jinou kvalifikaci, než je moje vlastní zkušenost se svým vlastním zdravím. Rozhodně nemám žádné lékařské vzdělání.
Pelvan
 
Příspěvky: 1169
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 19. lis 2015 10:47:33

PS
Uvádím sem jednu ukázku k těm nesprávným a lživým mýtům o zdraví, kterými nás krmí oficiální korporální propaganda.
Tohle je pěkný rozhovor o tom, jak se s námi systémově zametá ze strany farmaceuticko-lékařského komplexu:

http://youbo.iprima.cz/video/tento-rozh ... sude-35351

Pokud si ten rozhovor poslechnete celý, tak v něm MUDr. Erben říká zásadní věty v následujícím smyslu:
"Průmyslově vyrobené patentované léky nemohou pacienty vyléčit, pouze jim potlačují některé nepříjemné příznaky jejich nemocí. Léčivě působí pouze přírodní nepatentovatelné látky."
Pelvan
 
Příspěvky: 1169
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Marfušák » čtv 19. lis 2015 12:52:21

existuje i zdravá nerovnováha?
vše odevzdávám Mistrovi
a jo, Mistr mi dovoluje si vybrat
a já si vybírám:
vše odevzdávám Mistrovi
...x...
Marfušák
 

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Jana » čtv 19. lis 2015 14:07:17

Marfušák píše:existuje i zdravá nerovnováha?
vše odevzdávám Mistrovi
a jo, Mistr mi dovoluje si vybrat
a já si vybírám:
vše odevzdávám Mistrovi
...x...


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 11756
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod nop » čtv 19. lis 2015 14:46:21

Pelvane,
...k čemu směřuje lékařský výzkum a na jakých základech je založena soudobá lékařská péče. Lékařský výzkum je zaměřený, jako u každého jiného průmyslu, na maximalizaci zisku tohoto průmyslu...
, neviděl bych to černě. Jsou i správné tendence.
Každý výzkum není zaměřený na zisk průmyslu.
Základmí výzkum jistě ne. U něho se naopak hledí, aby se poznala podstata věcí. Pak teprve přichází aplikovaný výzkum a až potom vývoj (v navazujících krocích: vývoj techniky, potom technologie, know-how, manuálů a údržby, ve stupních od obecného ke konkrétnímu, včetně s léky na konci jako použitelného výsledku)
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2458
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Pelvan » pát 27. lis 2015 15:45:39

Ahoj nope

Mě zajímají konkrétní zkušenosti konkrétních lidí, ne nějaká vyčtená hesla a propaganda.
Pokud máš nějaké konkrétní dobré zkušenosti s lékaři, tak je sem klidně napiš.
Mě pomohli chirurgové při mých úrazech, ale to je spíše linie ranhojičů. Úrazy napravovali ve středověku kati a rasové a asi to už tehdy dělali někteří dobře. To nemá s mastičkářskou tradicí středověké medicíny nic společného.
Teď si vzpomínám na to, že mi pomohla kožařka, když jsem měl svrab. Ale pomohla mi až ta třetí. Ta první byla úplně k ničemu a té druhé jsem svoji diagnózu musel oznámit sám, nastudoval jsem si na internetu, co mi je. Jinak by mne do smrti léčily na atopický ekzém...

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1169
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod nop » pát 27. lis 2015 16:22:27

Pelvan píše:Ahoj nope

Mě zajímají konkrétní zkušenosti konkrétních lidí, ne nějaká vyčtená hesla a propaganda.
Pokud máš nějaké konkrétní dobré zkušenosti s lékaři, tak je sem klidně napiš. ...

Ivane, konkrétně nemám zkušenosti, v naší rodině totiž byli zdravotníci, kteří uznávali byliny.
Na př. se stalo, že zastupovala jiného lékaře, který měl dovolenou. Přišla na kontrolu pacientka se zánětem měchýře trvajícím dva měsíce. Ta naše neměnila léčbu od dosavadního doktora, ale nasadila bylinu se známým dezinfekčním účinkem a řekla jí:
"užívejte to co dosud, a pijte řepíkový čaj". Zakrátko byla infekce zdolána.

Slýchal jsem ale, že někteří lékaři odvrhovali byliny. Byli to lékaři, kteří studovali v letech 1950 - 1970 a které formovala euforie chemiků z 50-tých let, kteří se radovali z přesvědčení, že léky nebudeme shánět po polích, ale uvaříme si je v chemickém kotli.
Je pravda, že kyselinu sylicylovou máme z kotlíku jako Acylpyrin a nemusíme svařoval kůru sdrhnutou z vrbovývh větviček.
a že insulín se vyrábí synteticky (ve 42 postupných krocích) a nemusí se shánět syrová játra, ale plošné zavrhování bylinek je škoda.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2458
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 19. led 2017 18:45:52

Otázky a odpovědi k životní rovnováze.

Jak šaolinští mniši učí o cestě středuCo přijde, když skončí noc? Co se stane, když se nadechnete? A proč je protiváhou levé pravá?

„Hloupé otázky, co?“ usměje Š‘ Cheng I, ale stejně je ze sebe sype dál a studuje obličeje lidí naproti sobě a jejich reakce. Přemýšlíte, kam tím asi míří. A co má všechno tohle společného se silnějším já, o němž tu má vyprávět. Jen trpělivost. Jsme na kurzu Self Empowerment a tento mnich má o konceptu síly co říct. Protože jeho učení přežilo právě díky své síle víc než 1500 let. Tohle je šaolinská cesta (do) vaší mysli.

Pro pořádek – k hloupým otázkám hloupé odpovědi. 1) Den. 2) Vydechnete. 3) Aby na světě byla rovnováha. A o ní Š‘ Cheng I, ten vyholený mnich s korálky na krku a v hnědém hábitu, začíná vyprávět.

Je původem Číňan, ale dnes spolu s dalšími šesti mnichy žije v klášteře v německém Otterbergu, hodinu a půl od Frankfurtu. To aby byl blíže světu, kterému o svém tisíciletém umění silné mysli přednáší. Blíže světu uspěchaných Evropanů, kteří se chtějí nad svým životním sprintem trochu zamyslet.

Obrázek

Šaolinský mnich Š‘ Cheng I přednáší o síle mysli…

„Tohle je postoj tygra,“ říká Cheng I, když se rozkročí, podřepne a ruce v pěst natáhne před sebe, jako by objímal obří sud. A stojí. Minutu. Dvě. „Tohle je základní cvik pro naše nováčky,“ říká skoro dokonalou angličtinou a ukazuje, jak je v něm stabilní. (Ano, zase ta rovnováha.) Nohy pálí, chcete to vzdát, ulevit si od bolesti. „Ale já vás umím přimět k tomu, že vydržíte ještě další minutu. O tom je síla myšlenky.“

Že pořád nevíte, kam míříme? Vytáhněte z peněženky 15 tisíc a jdeme k jádru. Pražská PwC Academy v minulém roce rozjela tento netradiční kurz, který má být protiváhou všech těch školení soft nebo hard skills, na něž manažeři i jejich podřízení chodí. Ale co nabídnout člověku, který se v tomto kolotoči pohybuje patnáct let a další podobně laděný kurz by se rovnal plýtvání prostředky na obou stranách. Tohle šaolinské sezení ho ale určitě vykolejí.

Populární jsou tyto kurzy hlavně mezi manažery v Beneluxu, ale loni v červnu se dostaly i do Česka. V listopadu se poprvé konal open kurz pro jednotlivce, na začátku února přijedou mniši do Prahy potřetí (kapacita už je skoro naplněna), další šance přijde na začátku dubna. Případně můžete vy za nimi do Německa, protože přímo v klášteře pořádají mniši pobyty.

Jen se připravte, že budík vám bude zvonit v šest a pak vás čeká šest hodin fyzického tréninku denně. Protože jak roky čínského učení dokázaly: Když je silné tělo, je silná i hlava. A naopak. „Dokonalost vychází z opakování, ne z talentu,“ vysvětluje Cheng I a pak předvede, jak vytrénované tělo má. Začíná s kliky na deseti prstech, při každém další dva ubere, až zůstanou jen dva. „Úspěch si nemůžete přát, musíte pro něj trénovat.“

Obrázek

… díky které vydržíte víc, než jste si dosud mysleli.

„Znělo mi to nejdřív dost šíleně. Šaolinský kurz? Působilo to silně bulvárně, jako zneužití šaolinského jména,“ vzpomíná Tomáš Řemelka, ředitel divize služeb jedné IT poradenské firmy, která byla první šaolinsky proškolenou společností u nás. Nakonec ale krátké vytržení z operativy on i jeho tým ocenil: „Je sice těžké změřit přesně dopad tohoto školení, ale vidím, že ve stresových situacích se mí lidé umějí lépe orientovat a jdou k podstatě věci, o čemž náš kurz byl. Jistota, sebevědomí a správný přístup nám šetří čas i pracnost. Investované peníze se nám vrátily. Násobně.“

Vlastně na tom dnu stráveném s mnichem není nic vědeckého. Tahle metoda vám ani neposkytne bod po bodu návod na to, jak být lepší. Pouze vám klade podobně laděné otázky, které vás mají na cestě k dokonalosti usměrnit. „Pokud vás potká pád, víte, že se dostaví i jeho protipól, že úspěchy a neúspěchy jsou vždy v rovnováze,“ říká Š‘ Cheng I a vy začínáte chápat, co chce říct. „Žít na jednom extrému není správné. Jít středem, to je cesta šaolinu. Jakékoliv dělení totiž přináší konflikt, a když tohle odstraníte z života, nenarazíte v něm na problémy.“

Možná se taky zeptáte, jaké se asi řeší problémy za zdmi kláštera a co tento šaolinský mnich může vědět o stresech všedního dne. Jenže on nepřišel jako kazatel, on jen nabízí alternativní pohled. A jeho vyrovnanost je nakažlivá, i když vaše hlava se bude nejspíš zprvu tomuto učení bránit. „Ale šaolin není náboženství, nevytváří nějakou další iluzi. My neříkáme nic, co bychom si sami neověřili,“ přesvědčuje.

Takže teď už je jen na vás, co si z šaolinských otázek a odpovědí vezmete. A jestli se zamyslíte třeba i nad tím, že tolik omílané heslo work-life balance vlastně nedává smysl. „Protože život je přece jen jeden,“ říká Š‘ Cheng I. „Nevedete jeden život pracovní a druhý osobní, máte jen jeden život. A v něm musíte najít rovnováhu.“
http://www.forbes.cz/saolin/
Návštěvník
 

Re: zdravá rovnováha

Nový příspěvekod vostálník » sob 21. led 2017 12:28:28

„Dokonalost vychází z opakování, ne z talentu,“


Ale kdeže,

vychází z talentu - umění se uvolnit a nechat věci plynout...

Což je ovšem mnohem těžšší,

nežli to vopakování..
vostálník
 


Zpět na Pelvan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků