zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Moderátor: Pelvan

zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » pát 03. črc 2015 18:24:11

Ahoj

Celé naše pinožení na tomhle světě je podle mého názoru založené na touze po štěstí.

"Psycholožka Sonja Lyubomirski z Kalifornské university Riverside se otázkou štěstí zabývala. Během svého pozorování přišla na 12 pravidel dodržovaných šťastnými lidmi . Bez ohledu na to, v jaké životní etapě se nalézáme, jsou tyhle „šťastné návyky“ použitelné vždycky.


1. Vyjadřujte vděčnost

Když si ceníme toho, co máme, zvyšujeme hodnotu těchto věcí a obklopujeme je svou pozitivní energií. Věci pak přitahují více podobných hodnot, a vracejí nám tak naše city. Jinými slovy, vděčnost za to, co už máte, se transformuje do ještě hlubšiho citu – do pocitu štěstí. Za tím účelem si opravdu nemusíte nic kupovat. Je to neuvěřitelné, ale funguje to. Jen těžko se budeme cítit šťastní, pokud nebudeme vděčni za to, co máme.


2. Rozvíjejte optimismus

Šťastní lidé jsou schopni generovat svůj vlastní optimismus. A to bez ohledu na aktuální situaci. Velmi důležité je přijmout jako fakt, že nezdar pouze otevírá možnosti dalšího růstu a získání nových životních zkušeností. Nic víc a nic méně. Lidé, kteří smýšlejí optimisticky, se na svět dívají jako na prostor naplněný nekonečnými možnostmi, a to zejména v těžkých dobách. A to je právě ono – zejména v těžkých dobách.


3. Vyhýbejte se nekonečným úvahám a sociálnímu srovnávání

Srovnávat se s někým jiným může být ošidné. Jsme-li „lepší“ než druhý, vzniká tu možnost nezdravého pocitu převahy. Naše ego se nafukuje a z toho nic dobrého nevznikne. Vyjde-li nám, že jsme „horší“, je to jako bychom škrtli všechnu těžkou práci, kterou jsme vykonali, všechen pokrok, kterého jsme během let dosáhli. Sociální srovnávání je ze své podstaty nedobrá věc. Jestli už se chceme s někým porovnávat, pak se sebou samým před rokem nebo dvěma.


4. Vytvářejte dobro

Jakákoli dobrá věc zaplavuje mozek náloží serotoninu. Serotonin má kouzelné účinky – jak na naše zdraví, tak pro pocit štěstí. Někomu bezplatně pomoci, to je nejjistější cesta k pocitu vnitřního tepla a harmonie. Nejenom pro vás, ale i pro ty, kdo takové jednání pozorují. To je zázrak, ne? Produkovat serotonin ostatně pomáhají také antidepresiva. Bohužel méně zdravou a efektivní cestou.


5. Pěstujte sociální vztahy

Nejšťastnější lidé na Zemi si považují hlubokých, hodnotných vztahů. Víte o tom, že výsledky nejrůznějších výzkumů potvrzují, že věk dožití klesá s rostoucím pocitem osamění? U osamělých lidí je úmrtnost až dvojnásobná. Nic se nevyrovná hřejivým pocitům, kterými nás naplňuje styk s blízkými lidmi, s nimiž můžeme sdílet cokoli. Cítíme se tak součástí něčeho významnějšího, než je naše osamělá existence.


6. Vypracujte si vlastní strategii překonávání stresu

Zejména vaše reakce na ty nejvíce zatěžující okamžiky formují váš charakter. Nepříjemnosti se prostě dějí – tomu se nikdo z nás nevyhne. V takových chvílích je někdy těžké hledat nějaké tvůrčí řešení. Proto vám může pomoci seznam v podobných případech už prověřených postupů. Rozhodně je lepší reagovat jakž-takž podle nějakého seznámku, než propadnout neovladatelné panice.


7. Naučte se odpouštět

Skrytá, anebo ještě hůř – hýčkaná nenávist je naprostou pohromou pro náš vnitřní stav. Rozum nezná rozdíl mezi minulým a současným citem. Když někoho nenávidíte a stále na to myslíte, rozvracejí tyto negativní city váš imunitní systém. V pravém slova smyslu to vysává veškerou vaši energii.


8. Zesilujte proud

Proud je stav, kdy se nám zdá, že čas se zastavil. Ocitáme se v něm tehdy, když jsme natolik soustředěni na to, co děláme, že se svým úkolem splyneme vjedno. Jednání a pocity splývají. Nechce se nám ani jíst ani spát. Jsme zcela strženi proudem. Nic nás nedokáže odtrhnout a získat si naši pozornost.


9. Užívejte si životních radostí

Hluboké štěstí nemůže trvat bez přestávky. Někdy právě proto, abyste si vychutnali radost ze života, je dobré se úplně zastavit. Ve světě zběsilých stimulů a ustavičného pohybu se na to velmi lehko zapomíná. Opovrhovat takovou světlou chvílí ustrnutí je totéž jako ji zcizit. Ty nejprostší věci v životě mohou být těmi nejcennějšími, pokud jim nezapomínáme věnovat pozornost.


10. Oddejte se svým cílům

Upřímné odevzdání se věci se mění v nepozorovatelnou sílu. Kouzla se začínají dít, když se rozhodneme udělat pro naplnění cíle všechno, co se jen dá. Když žijeme pro svůj cíl, život nám neskýtá jinou volbu, než cíl realizovat. A naopak, tato vědomá nezvratná volba dělá lidi šťastnějšími, protože vědí, pro co žijí.


11. Rozvíjejte duchovnost

Naplňováním duchovnosti vlastně uznáváme, že život je něco většího, než jsme my sami. Zříkáme se hloupého přesvědčení, že člověk je tím nejmocnějším stvořením, a získáváme tak možnost spojení se zdrojem všehomíra a navázání kontaktu se vším, co existuje. Někteří úspěšní lidé se domnívají, že tak odevzdávají práci, kterou jsou „povoláni“ odvádět navíc.


12. Starejte se o své tělo

Péče o vlastní tělo je pro toho, kdo chce být šťastný, jedním z rozhodujících faktorů. Slabá fyzická energie negativně ovlivňuje energii rozumovou i emocionální a poškozuje celkovou duchovní energii. Výzkumy prováděné u lidí trpících klinickou depresí ukázaly, že fyzické cvičení u nich může zvýšit úroveň štěstí stejně jako antidepresiva. U lidí, kteří se pravidelně zabývali tělesným cvičením, bylo navíc po půlroce prokázáno zvýšené sebevědomí a pocit úcty k sobě samému."

Na této sekci o zdraví chci psát právě o tom, jak se díky péči o svoje zdraví a svoje tělo dostat do větší duševní a duchovní pohody. K tomuto cíli je pro většinu lidí třeba dodržovat určitá pravidla a nabývat určité dovednosti...Někdo je šťastný jenom tak, ale takový člověk asi nečte tyhle stránky, protože je nepotřebuje.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » pát 03. črc 2015 21:51:32

Ahoj

Je to celé o štěstí. Já jsem šťasný, že sem můžu psát o zdraví. Byl bych také šťastný, kdyby tohle četlo hodně lidí, i když to moc zábavné pro mnohé asi nebude...

Zdravá pravidla nás neučili v mateřské školce ani nikdy později, ani nás je nikdy učit nebudou.

Civilizace moc neřeší zdraví obyčejných lidí v ní žijících. Civilizace, systém nebo matrix - nazývejte si to jak chcete, řeší jiné dva hlavní problémy.

Jeden problém je většinu těch obyčejných lidí nějak zaměstnat, aby se oni tak mohli uživit. Pokud by lidé byli zdraví, odpadla by spousta pracovních míst zdravotnického personálu. Pokud by lidé jedli převážně syrové potraviny, odpadla by spousta pracovních míst ve zpracovatelském potravinářském průmyslu i ve službách.

A druhý problém elitářských lidí, vládnoucích naší civilizací, je zařídit, aby se obyčejní lidé moc netlačili na ta jejich vládnoucí místa.
To znamená nadělat těm obyčejným lidem co nejvíce starostí (včetně těch zdravotních), aby na nějaké roupy neměli čas.
A také to znamená neučit obyčejné lidi spolu správně komunikovat, protože by se pak mohli proti elitám na něčem (nevím na čem, ale možná někdo ví) spolu domluvit...

Pokud se tedy chceme naučit zdravě žít podle nějakých zdravých pravidel, musí na ta pravidla někdo z obyčejných lidí přijít a nějak se pokusit je pak rozšířit dál mezi ostatní obyčejné lidi.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » ned 05. črc 2015 23:01:25

AhojPokud bude mít kdokoli dobré zdraví a bude umět dobře komunikovat, neznamená to automaticky, že bude dotyčný člověk také zcela šťastný. Takhle naivní nejsem. Jsem ale přesvědčený, že každé naše drobné zlepšení v uvedených směrech může vést i k větší osobní spokojenosti a také k pozvednoutí nálady lidí okolo nás.Pravidla vzájemné komunikace, která bych tu chtěl nastolit, jsou v podstatě velmi jednoduchá a většina lidí je zná a instinktivně je dodržuje. Obdobná pravidla obsahuje i takzvaná netiketa.Pokusím se tu vytvořit obecný model komunikace:

Tazatel (T) uvede téma ("topic") o kterém chce komunikovat, chce se o tématu něco dozvědět nebo si něco ujasnit.

Odpovídající člověk (O) toto téma tazateli nějak upřesní nebo dále rozvede.

Tazatel na takto upravené téma nějak zareaguje a tak to pokračuje dál a tak dál.
Samozřejmě si mohou komunikující svoje role prohazovat a z odpovídajícího se tak stává tazatel a naopak z tazatele se stává odpovívající.


Často se však i tady na poradně stává, že nějaký účastník komunikace najednou začne mluvit o něčem zcela jiném, to je to slavné "off topic" - mimo téma (OT).

Z toho vzniká zmatek, který se někdy dá zvládnout a někdy ne. To je individuálně odlišné případ od případu.

Nehodlám tady příspěvky měnit nebo mazat, takové komunikační skoky a zkraty se stávají a přináší to život. Je však rčení: "Nikdy neříkej nikdy." Mohlo by dojít k tomu, že nějaký příspěvek natolik překročí míru dobrého vychování, že bych ho smazal. Zatím však nic takového neplánuji.

Zajímalo by mě, zda si někteří zdejší přispěvatelé uvědomují místní komunikační zmatky a zda jim to tak vyhovuje.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. črc 2015 23:17:21

Tazatel (T) uvede téma ("topic") o kterém chce komunikovat, chce se o tématu něco dozvědět nebo si něco ujasnit.

Odpovídající člověk (O) toto téma tazateli nějak upřesní nebo dále rozvede.

Tazatel na takto upravené téma nějak zareaguje a tak to pokračuje dál a tak dál.
Samozřejmě si mohou komunikující svoje role prohazovat a z odpovídajícího se tak stává tazatel a naopak z tazatele se stává odpovívající.

To platí jen v případě, že oba mají zájem se něco dozvědět a dělit se o to, jak to každý z nich vidí. Dokud ale u účastníků převažuje potřeba dokazovat "já to vím líp a měl bys to uznat", není taková diskuse možná.
Návštěvník
 

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 06. črc 2015 8:55:15

stačí uvolnit tělo, mysl, uvědomování toho či tamtoho a uvědomování sebe,

Tohle je celkem dobrý návod k usínání.
tedy česky řečeno, relaxace...

To je fakt, po probuzení bývá člověk takovej ..zrelaxovanej.
Žádný off topic,
ale asociační metoda

Tuhle metodu mysl zbožňuje, asociování je jí vším.
a takovej Lucky ti k tomu ještě přidá zdůvodnění, že ujíždíš na svých pocitech,
aniž by tušil, že právě jemu se to také stalo...

Tohle je taky taková jedna asociace?
Nebo přímo pocit? :D
Jarda Malej
 

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 06. črc 2015 22:04:54

vostalpetr píše:
Tohle je celkem dobrý návod k usínání.


To je návod na stav mysli zvaný tamas,
tedy nikoliv spánek...


Tamas a spánek dokáží být od sebe někdy k nerozeznání.
Útlum tamasu může přejít ve spánek, a nadměrný spánek zase může vyústit
leda tak do tamasu.
Ale že jsou pro tebe oba tyhle stavy totéž co "česky řečeno, relaxace,"
o tom jsi mne už přesvědčil dávno.
:)
Jarda Malej
 

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 06. črc 2015 22:37:34

Nemám v úmyslu to tady dál Pelvanovi zaplevelovat svým podílem na téhle ..diskuzi,
tak Dobrou noc.


:)
Jarda Malej
 

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » úte 07. črc 2015 2:24:39

Zkusme podle jednoho starého filmu si říct: BUDEME NA SEBE HODNÝ.
Když to jde v reálu, tak nechápu, proč to nejde na netu?
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 07. črc 2015 8:12:43

Pelvan píše:Zkusme podle jednoho starého filmu si říct: BUDEME NA SEBE HODNÝ.
Když to jde v reálu, tak nechápu, proč to nejde na netu?

Mimochodem,
souvislosti za jakých se tu objevuje ona okřídlená věta profesora Roberta Kiliana: "BUDEME NA SEBE HODNÝ,"
připomínají atmosféru nervového sanatoria "Sluneční dvůr," jehož byl Kilian pacientem.
Když to jde v reálu, tak nechápu, proč to nejde na netu?

Ano, takhle aktualizována by mohla Kilianova okřídlená věta znít
"Slunečním dvorem" současnosti.

:D
Jarda Malej
 

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod nop » úte 07. črc 2015 11:28:52

Rada přišlá v e-mailu, opisuji.

JAK ROZEZNAT PŘÍZNAKY MRTVICE

Ahoj kamarádi,

přeposílám vám mail co jsem dnes dostal. Vede mě k tomu fakt, že podobná příhoda se stala i v mé rodině.

Pokud tento mail nepošlete dalším třem kamarádům do tří minut, nic se vám nestane, ani nebudete mít smůlu.
Maximálně se může stát, že jednou, někdo, díky tomu, pomůže vám, nebo někomu jinému.

Opravdová příhoda:

Na jednom grilování Lenka najednou omdlela a spadla. Bylo jí nabídnuto zavolat záchranku, ale ona každého ubezpečovala, že je jí dobře a že se jí jen udělalo špatně kvůli novým nerozchozeným botám.

I přesto, že byla bledá a chvěla se, pomohli jí očistit a posadili jí ke stolu s jídlem. Celý zbytek večera byla Lenka v klidu. Pozdě večer po grilování Lenčin manžel všem zavolal a oznámil, že jeho manželka byla přece jen hospitalizována. O hodinu později náhle zemřela.

Při zahradní slavnosti totiž utrpěla mozkovou příhodu. Kdyby její přátelé věděli, jak se dají rozpoznat příznaky mrtvice, mohla Lenka ještě žít!

Někteří lidé nezemřou hned, ale zůstanou odkázáni na pomoc druhých s vědomím, že jsou v beznadějné a bezvýchodné situaci. Trvá jen 1 minutu si toto přečíst!

Neurologové tvrdí, že pokud se pacient dostaví nejdéle do 3 hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že trik je vtom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta do 3 hodin k lékaři, který může pomoci.

Jak rozpoznat mrtvici:

Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto:

1) poprosit ho, aby se zasmál - což zřejmě nebude schopen

2) poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu - může mluvit nesrozumitelně a zmateně

3) poprosit ho, aby zvednul obě ruce - což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko

4) poprosit ho, aby vyplázl jazyk - pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice


Pokud má postižený problém vykonat alespoň jeden shora vyjmenovaných kroků, je třeba ihned zavolat záchranku!

Jeden kardiolog tvrdí, že pokud každý člověk, který obdrží tento email a pošle ho dál alespoň dalším 10 lidem, si může být jistý, že bude zachráněn (i díky němu) alespoň jeden lidský život.

Denně nám přichází tolik otravných a nic neříkajících e-mailů, že bychom mohli aspoň jednou zaplnit síť něčím užitečným, nemyslíte?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2498
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » stř 15. črc 2015 10:26:57

Ahoj nope

Tohle je perfektní OT o té mrtvici, děkuji Ti za ilustrační příklad.
Chci se vrátit zpátky ke zdejšímu tématu, tj. "jak se umět starat SÁM o svoje zdraví".


Sepsal jsem základní pravidla samoúdržby svého těla a potažmo i svého ducha (V zdravém těle zdravý duch.):


Naše tělo má své základní životní potřeby a jestliže mu tyto základní potřeby poskytujeme, tak je zdravé. Tak je to jednoduché. Tělo potřebuje především zdravě dýchat, pak zdravě pít, zdravě jíst a zdravě spát a zdravě se hýbat. Tohle všechno zní jako banalita, ale žil jsem bohužel dlouhá desetiletí v mylné představě, že marodit několikrát do roka je normální. Normální je naopak být zdravý furt a pořád.


dýchání
Zdravé dýchání začíná už tím, že si svoje dýchání uvědomujeme. Na čem spočine naše pozornost, to posilujeme. Při vnímání vlastního dechu se samovolně tento dech prohloubí a zklidní, tedy zpomalí. Už jenom tohle zpomalení rytmu dechu působí na naše tělo velmi blahodárně. To však nestaší k tomu, abychom se zbavili zbytkového vzduchu v plicích, který nám jinak neustále kontaminuje čerstvý vzduch, který dýcháme. Dokonalý výdech je tedy mnohem důležitější nežli nádech. Při dokonalém výdechu nám pomůže hluboký předklon ve stoji a sedu anebo zanožení za hlavu při lehu na zádech. Já u tohoto zanožení ještě přerušovaně vydechuji slabiku HA dokud to jde, trochu to připomíná přerušovaný smích. Doporučuji tohle dělat každý den.


pití
Pít by se měla hlavně čistá odstátá voda. Do příjmu tekutin se počítá i obsah vody v čerstvém ovoci a zelenině. Optimální množství vody na osobu se pohybuje okolo 1 litru denně, pokud není příliš teplo nebo není nadměrný výdej energie spojený s pocením. Petr Velechovský doporučuje psát na nádobu s vodou pozitivní slova. Já si odstátou vodu v pet lahvi nechávám zmrazit v mrazáku a pak ji postupně piji při jejím odtávání nebo si ji uchovávám v lednici. Dobré je, když mi ta voda nezteplá, ale samozřejmě je mnohem lepší vypít zteplalou vodu než trpět žízní. Může se pít i destilovaná voda (ne ta v plastu u benzínky) při dodržení příjmu dostatku živin z čerstvých potravin - to je hlavně ovoce a zelenina.


jídlo
Zdravé jídlo je především čerstvé ovoce spíše dopoledne a čerstvá zelenina spíše odpoledne. Můžete klidně jíst i "normální" klasickou tepelně upravenou a tím umrtvenou potravu, pokud se bez ní neobejdete. Je však důležité vědět, že čerstvé ovoce se nemá příliš míchat s těmito klasickými potravinami. Je dobré zachovávat časový odstup dalšího jídla 1/2 hodiny před nebo po ovoci. Je vhodné se naučit základní principy dělené stravy, aby si člověk neustále nekazil žaludek. Zelenina se naproti tomu s jiným jídlem kombinuje bez potíží. Čerstvá zelenina s klasickým jídlem (například jako obloha) je pro tělo mnohem důležitější, nežli to jídlo samotné.


spánek a pohyb
Potřeba spánku je velice individuální záležitost. Důležité je umět rozlišit fyziologickou potřebu spánku od psychické touhy po příjemném pocitu, který při spánku zažíváme. Neméně důležité je zachování klidu v případě, když spánek nepřichází. Pro lidi žijící v neurovnaném prostředí není lehké vydržet sám se sebou dlouhé hodiny při čekání na spánek. Mně se v mládí osvědčilo se po několikahodinovém neúspěšném čekání na spánek jít na několik minut proběhnout. Zpočátku to byla spíše procházka, protože jsem víc jak cca 100 m běžet nevydržel. Uznávám, že to je o půlnoci ve městě jednodužší počin pro muže než pro ženu. Preventivně se teď snažím během dne mít tolik pohybu, abych to nemusel dohánět po nocích. Spánek je důležité vnímat spíše v delším časovém kontextu týdne nebo spíše týdnů, nežli ho chápat jako svoji potřebu v rámci jednoho dne nebo dokonce jenom jedné noci. Pokud prospím celý den, nemohu se divit, když pak večer neusnu.
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » pon 03. srp 2015 8:06:54

Proč je tolik nemocných lidí, když jsou zdravá pravidla tak jednoduchá?
Protože existují a médiemi i takzvanou vědou jsou neustále živené moderní mýty o zdraví.

Moderní mýty o zdraví

dýchání (O3)
Dýchání ozónu je zdraví škodlivé a naopak pobyt ve vydýchaném prostoru je neškodný. (Dýchání navíc není podle medicíny důležité a nijak se netrénuje.)

pití (H2O)
Pití destilované vody je zdraví škodlivé a naopak chlorovaná voda je neškodná. (Jako všechno účinné se musí i pití destilky realizovat opatrně a s rozmyslem. Samočistící reakce těla bývá bouřlivá.)

jídlo
Jezení syrové zeleniny a syrového ovoce i s jádry pecek (například u meruněk) je zdraví škodlivé a naopak předvařená jídla jsou neškodná. (Platí pravidlo sníst na posezení jen tolik jader meruňek, kolik jsme najednou schopni sníst celých plodů, tj. odhadem tak maximálně 10)
Máslo a sádlo je škodlivé a naopak margaríny jsou neškodné.
Kokosový přírodní olej je škodlivý a naopak rafinované oleje jsou neškodné.

životní styl
Slunění je zdraví škodlivé a naopak rúzné dermatologické prostředky a opalovací krémy jsou neškodné. (Přitom sluněním získáváme přes kůži nezbytný vitamín D.)

Lidé těmto moderním výmyslům a dezinformacím, které jsou vytvářeny z obchodních důvodů, věří a pak se diví, když onemocní...
Podobné mýty dezinformace i lži jistě existují i v oblasti lidské psychiky a i v jiných společenských oblastech, se domnívám.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 974
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: zdravé dovednosti pro zdraví a štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 17. čer 2018 10:24:28

Návštěvník
 


Zpět na Pelvan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník