Raméš Balsekar

Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » stř 04. bře 2015 12:32:13

Existuje jen jediný způsob, jak nemít stálý pocit odporu k sobě nebo k někomu jinému – jak být trvale spokojený sám se sebou i s ostatními: jste-li plně přesvědčeni, bez sebemenšího stínu pochybností, že nikdo, ani vy, ani nikdo jiný nemůže být v žádné činnosti tím, kdo jedná; že žádné jednání nemůže být nikdy činností nějakého člověka – že k dotyčnému dění prostě muselo dojít jen díky univerzální Vesmírné zákonitosti

Znamená to přijímat život tak, jak přichází, přijmout cokoliv, co daný okamžik přinese – radost nebo trápení – aniž by se do nich člověk nechal svým odporem zaplést. Což ve svém důsledku znamená pozorovat všechno, k čemu dochází, udělat všechno, co je třeba (a vědět, že k tomu dochází podle kosmické Zákonitosti), a co je nejdůležitější, zůstat klidný. Zůstávat klidný znamená nepřemítat, nevytvářet si představy o tom, co bylo, nebo o tom, co všechno se může stát – znamená to zůstávat tiše v současném okamžiku.

Být v míru a harmonii a současně se přitom okamžik za okamžikem vyrovnávat se situacemi, které přicházejí – to je ve skutečnosti důsledek pochopení, že všechno, k čemu dochází, je výsledkem působení Vesmíru a že nic z toho není jednáním nějakého člověka.

Bezprostředním důsledkem pochopení, že nikdo nejedná, je, že se přestanou objevovat pocity viny a zahanbení za domnělé vlastní chyby, i pocity odporu, hněvu a nenávisti, žárlivosti nebo závisti vůči komukoliv ´jinému´.

To je podstatou přijetí všeho, co se v každodenním životě okamžik za okamžikem děje, a tak problém stresu a napětí vůbec nevznikne.


Z knihy "Nechte život probíhat"
http://www.amazon.co.uk/Let-Life-Flow-R ... 8188479160
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » pát 04. led 2019 17:13:45

Raméš Balsekar: Vědomí mluví
http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

Cokoliv, co je vnímáno, cokoliv, co oči vidí, co uši slyší, co jazyk ochutnává a nos čichá, to všechno je neosobní dění. Jinými slovy je tu plné chápání, že já nedělám nic. Nejsem to „já“, kdo slyší, pouze dochází ke slyšení prostřednictvím sluchu, který je s tímto psycho-fyzickým organismem spojený. Není tu žádný dualismus, jen uvědomování si.

Ale když místo neosobního uvědomování si pozoruji něco jako jedinec, okamžitě se objeví hodnocení. To, co vidím, se mi líbí nebo nelíbí. Co slyším, se mi líbí nebo nelíbí. Pocit, že já osobně jednám, spolu s osobním posuzováním toho, co je, vytváří základ dualismu mezi „mnou“ a tím ostatním.

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » pon 14. led 2019 16:56:02

Co ´osvícení´ nebo ´probuzení´ ve svém důsledku znamená?

Jak se zdá, Mistři se shodují v tom, že ´probuzení´ má za následek okamžité rozplynutí všech problémů oblasti jevů. Znamená to spíš zbavení se producenta problémů než zabývání se problémy jedním po druhém, z nichž každý je zdrojem dalších problémů.

Základem všech problémů je myšlenka ´já´. Základem všeho vydělování se, které vzniká hledáním příjemného a snahou vyhnout se utrpení, je myšlenka ´já´. Záběr ´já´ se zdá být neomezený, ale rozdělování na ´sebe´ a ty ostatní se v meditaci okamžitě rozplyne. Meditace nevzniká činností ´já´; meditace ve skutečnosti nastane jedině v nepřítomnosti ´já´. A v onom tichu meditace vyvstává svoboda od vydělování se a od izolovanosti, které jsou tomuto ´já´ vlastní.

Většina životních problémů má jednoduché, evidentní řešení, ale taková samozřejmá řešení nejsou přijatelná pro ´já´, které se zabývá jen ´sebou´. Výsledkem je, že ´já´ objeví řešení, které je pro něj přijatelné, a toto řešení pak obratem vytvoří další problém. A proces pokračuje dál, přičemž na původní problém se úplně zapomene.

Jedinou skutečnou odpovědí na většinu problémů je odstranění příčiny většiny problémů – odstranění ´já´, přemítající mysli. To se může stát jedině tehdy, je-li mysl volná, prázdná, když jen pozoruje svou vlastní činnost. Taková mysl je plně pozorná ke všemu, co se v daném okamžiku děje, aniž by se zabývala spekulováním, jak problémy vyřešit ve svůj prospěch. A když se v takto bdělé mysli problém objeví, dojde k jeho vyřešení bez zatěžování nějakým ´já´ a ´moje´. V tichosti mlčící neobsazené mysli existuje bezprostřední chápání.


Z knihy: "Nejzazší Pochopení"
https://www.amazon.com/Ultimate-Underst ... 1842930451
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » ned 10. úno 2019 15:00:51

Přístup člověka s poznáním k druhým lidem má za následek spíše empatii než nátlak, spíše pokoru a tolerantnost než donucování a agresi. Ani v nejmenším se nepokouší radit, pokud ho ale někdo o radu požádá, poradí s naprostou samozřejmostí, přesvědčivostí a nejhlubší pokorou.

Lao-Tse: "Protože moudrý člověk netrvá na svém, nikdo s ním nemůže zápasit."

Pochopení má za následek přenechání pocitu osobního jednání záměrům vesmírného Bytí. Setrváváním v naší pravé přirozenosti tak vyvstane mír a pokojnost přijetím Toho, co Je, jako záměru vesmírného Bytí, shodného s vesmírnou Zákonitostí.

Mysl je pak utišená a je tudíž neobyčejně všímavá. V této všímavosti je mysl osvobozená od stálého brebentění přemítající mysli.


Z knihy “Mír a harmonie v každodenním životě“
http://www.amazon.com/Peace-Harmony-Liv ... 818847956X

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » pon 11. úno 2019 22:52:08

Pravda se objeví, když se odstraní věci, které jí stojí v cestě, pomocí dovednosti, která se podobá práci sochaře: sochař netvoří tím, že by materiál přidával, ale odsekává ty části, které brání pohledu na konečné dílo.

Jak tedy?

Nechat život, aby probíhal. Znamená to být od nynějška vědomý, pozorný, citlivý k současnému okamžiku – vždycky, při každém jednání, i ve vztazích.

Klíčem je pochopení. Dá se pak vnímat přítomný okamžik, obsahující kvality, do kterých jsme téměř nepronikli.

Mysl nemůže sebe samu rozdělit na ´já´ a na zkušenost daného okamžiku. V prožitku okamžiku není prostor pro ty a já. Pro celistvou mysl – když není jiné ´já´ než prožívání současného okamžiku – žádný rozpor mezi ´mnou´ a světem neexistuje. Je tu jen Primární Energie, působící v souladu s kosmickou Zákonitostí, a ta vytváří všechno, co se děje.


Z knihy “Let Life Flow“
https://www.amazon.com/Let-Life-Flow-Ra ... 8188479160
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » úte 12. úno 2019 22:13:24

Tazatel: Pro některé z nás je těžké přijmout, že negativita, kterou lidé označují jako zlo, jako ukrutnost, je součástí chodu Celku!

Raméš Balsekar: "Ovšem! Jenomže „zlo“ je protiklad spojený s „dobrem“ a obojí je součástí dění v Celku. Dobro ani zlo nepadá v úvahu. Dobro i zlo existuje jen z osobního hlediska. Prostě se to děje.

“Nemoc mysli“ začala rozlišování mezi správným a špatným. A musela začít. Je to součást života.

Neosobní zkušenost ztratí svou neosobnost, když mysl-intelekt začne zkušenost považovat za svou, když ji vítá jako dobrou nebo odmítá nebo špatnou. Když je zkušenost příjemná, mysl chce, aby se objevovala častěji. Když je nepříjemná, odmítá ji, nechce ji.

Neosobní pozorování je pouhé sledování, jak vzniká nějaká událost nebo myšlenka či emoce, bez jakéhokoliv srovnávání, bez jakéhokoliv posuzování."

Z knihy "Vědomí mluví"
http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 1008
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47


Zpět na Inspirativní knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron