Raméš Balsekar

Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » stř 04. bře 2015 11:32:13

Existuje jen jediný způsob, jak nemít stálý pocit odporu k sobě nebo k někomu jinému – jak být trvale spokojený sám se sebou i s ostatními: jste-li plně přesvědčeni, bez sebemenšího stínu pochybností, že nikdo, ani vy, ani nikdo jiný nemůže být v žádné činnosti tím, kdo jedná; že žádné jednání nemůže být nikdy činností nějakého člověka – že k dotyčnému dění prostě muselo dojít jen díky univerzální Vesmírné zákonitosti

Znamená to přijímat život tak, jak přichází, přijmout cokoliv, co daný okamžik přinese – radost nebo trápení – aniž by se do nich člověk nechal svým odporem zaplést. Což ve svém důsledku znamená pozorovat všechno, k čemu dochází, udělat všechno, co je třeba (a vědět, že k tomu dochází podle kosmické Zákonitosti), a co je nejdůležitější, zůstat klidný. Zůstávat klidný znamená nepřemítat, nevytvářet si představy o tom, co bylo, nebo o tom, co všechno se může stát – znamená to zůstávat tiše v současném okamžiku.

Být v míru a harmonii a současně se přitom okamžik za okamžikem vyrovnávat se situacemi, které přicházejí – to je ve skutečnosti důsledek pochopení, že všechno, k čemu dochází, je výsledkem působení Vesmíru a že nic z toho není jednáním nějakého člověka.

Bezprostředním důsledkem pochopení, že nikdo nejedná, je, že se přestanou objevovat pocity viny a zahanbení za domnělé vlastní chyby, i pocity odporu, hněvu a nenávisti, žárlivosti nebo závisti vůči komukoliv ´jinému´.

To je podstatou přijetí všeho, co se v každodenním životě okamžik za okamžikem děje, a tak problém stresu a napětí vůbec nevznikne.


Z knihy "Nechte život probíhat"
http://www.amazon.co.uk/Let-Life-Flow-R ... 8188479160

Přístup člověka s poznáním má za následek spíše bytí než aktivitu, spíše soucit než nátlak, spíše pokoru a tolerantnost než donucování a agresi.

Lao-Tse: „Podvolení se uchovává celistvost… Protože moudrý člověk netrvá na svém, nikdo s ním nemůže zápasit.“

Pochopení má za následek přenechání pocitu osobního jednání záměrům vesmírného Bytí. Důsledkem je, že všechno jednání začne být spontánní – jednání bez napětí, bez pocitu osobní odpovědnosti nebo pocitů viny. Setrváváním v naší pravé přirozenosti tak vyvstane mír a pokojnost přijetím Toho, co Je, jako záměru vesmírného Bytí, shodného s vesmírnou Zákonitostí.

Světec Tukaram oslovuje kosmické Vědomí, Boha, a vyznává: „Ať jdu kamkoliv, Tys mým stálým druhem, vedeš mě za ruku; převzal jsi všechny mé odpovědnosti a starosti, stále mi ve všem poskytuješ Svou podporu.“

Mysl-intelekt zanechá hledání čehosi smysluplného a plně se podrobí. Začne být myslí prázdnou, postící se, která v naprostém poddání se zanechá hledání a tiše spočívá v otevřenosti vůči vyvstání intuitivního pochopení... Možnost porozumět své vlastní pravé přirozenosti přesahuje schopnosti jedné individuální vlny; je oceánem, jedině když opadává, poddává se a splývá s oceánem.

Mysl je utišená a je tudíž neobyčejně všímavá. V této všímavosti, osvobozené od stálého brebentění přemítající mysli, spočívá Sebe-poznání, uvědomění si Sebe sama. V této plné pozornosti mysli je obsažena jistá nepohnutá tichost, a ta je sama uvědomováním si Sebe sama.


Z knihy “Mír a harmonie v každodenním životě“
http://www.amazon.com/Peace-Harmony-Liv ... 818847956X
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 897
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » pát 04. led 2019 16:13:45

Raméš Balsekar: Vědomí mluví
http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

Cokoliv, co je vnímáno, cokoliv, co oči vidí, co uši slyší, co jazyk ochutnává a nos čichá, to všechno je neosobní dění. Jinými slovy je tu plné chápání, že já nedělám nic. Nejsem to „já“, kdo slyší, pouze dochází ke slyšení prostřednictvím sluchu, který je s tímto psycho-fyzickým organismem spojený. Není tu žádný dualismus, jen uvědomování si.

Ale když místo neosobního uvědomování si pozoruji něco jako jedinec, okamžitě se objeví hodnocení. To, co vidím, se mi líbí nebo nelíbí. Co slyším, se mi líbí nebo nelíbí. Pocit, že já osobně jednám, spolu s osobním posuzováním toho, co je, vytváří základ dualismu mezi „mnou“ a tím ostatním.

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 897
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Raméš Balsekar

Nový příspěvekod Linda » pon 14. led 2019 15:56:02

Co ´osvícení´ nebo ´probuzení´ ve svém důsledku znamená?

Jak se zdá, Mistři se shodují v tom, že ´probuzení´ má za následek okamžité rozplynutí všech problémů oblasti jevů. Znamená to spíš zbavení se producenta problémů než zabývání se problémy jedním po druhém, z nichž každý je zdrojem dalších problémů.

Základem všech problémů je myšlenka ´já´. Základem všeho vydělování se, které vzniká hledáním příjemného a snahou vyhnout se utrpení, je myšlenka ´já´. Záběr ´já´ se zdá být neomezený, ale rozdělování na ´sebe´ a ty ostatní se v meditaci okamžitě rozplyne. Meditace nevzniká činností ´já´; meditace ve skutečnosti nastane jedině v nepřítomnosti ´já´. A v onom tichu meditace vyvstává svoboda od vydělování se a od izolovanosti, které jsou tomuto ´já´ vlastní.

Většina životních problémů má jednoduché, evidentní řešení, ale taková samozřejmá řešení nejsou přijatelná pro ´já´, které se zabývá jen ´sebou´. Výsledkem je, že ´já´ objeví řešení, které je pro něj přijatelné, a toto řešení pak obratem vytvoří další problém. A proces pokračuje dál, přičemž na původní problém se úplně zapomene.

Jedinou skutečnou odpovědí na většinu problémů je odstranění příčiny většiny problémů – odstranění ´já´, přemítající mysli. To se může stát jedině tehdy, je-li mysl volná, prázdná, když jen pozoruje svou vlastní činnost. Taková mysl je plně pozorná ke všemu, co se v daném okamžiku děje, aniž by se zabývala spekulováním, jak problémy vyřešit ve svůj prospěch. A když se v takto bdělé mysli problém objeví, dojde k jeho vyřešení bez zatěžování nějakým ´já´ a ´moje´. V tichosti mlčící neobsazené mysli existuje bezprostřední chápání.


Z knihy: "Nejzazší Pochopení"
https://www.amazon.com/Ultimate-Underst ... 1842930451
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 897
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47


Zpět na Inspirativní knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků