O štěstí

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 17:15:52

Ahoj ...

... píše:Eduard říkal, že prožíval stavy samadhi - plného sjednocení s univerzálním Já - už v mládí:

Bylo to neobyčejně prosté. Sedávali jsme s babičkou a někdy i s maminkou na pavlači kovárny v Brzicích a drželi černou hodinku. Tiše jsme seděli na vysloužilých školních lavicích, až se setmělo. Nemluvili jsme, nebylo proč. Ticho bylo krásné a my vnímali, že všechno je, jak má být. Nořili jsme se do toho božského ticha, aniž bychom ho hledali, a já byl svobodný, bez podoby, nekonečný ... Nevěděl jsem tehdy, že právě žiju v univerzálním JÁ, ale bylo to tak. Bylo zde, ve všem, nepohnuté a zcela oddělené od myšlenek. O józe a mystice jsme nevěděli zhola nic, ale žili jsme je. Byly to hluboké kontemplace, bez myšlení a zároveň s plným vědomím. Rozumem jsem to pochopil daleko později, ale byly to nejkouzelnější chvíle z celého mého mládí ...

https://www.jedinak.cz/do_roku_2010/str ... tomas.html


Tyhle černé hodinky jsem v mládí se svými prarodiči také zažíval. Byly to chvíle příjemného nicnedělání, ale spíše bych tyto jejich obyčeje přičítal jejich extrémní spořivosti (ušetřilo se tak za elektřinu na osvětlení) než, že by to byl projev nějaké duchovnosti. Nevím, nikdy jsem se s nimi o významu černých hodinek nebavil. Byla to patrně všelidová tradice v té době,

se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1335
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 19:10:03

Ahoj

Ve vedlejším tématu s mluví o tomtéž, o čem se tady snažím psát já:

"Hlavní otázkou ve Sjednocení je "jak zakusit jednotu se vším". Tato otázka je koanem. Koan je otázka, na kterou neexistuje slovní odpověď. Jestliže přijde odpověď, která není myslí, sami se staneme odpovědí. Odpověď je vaší nejhlubší skutečností. Odpověď je to, co jste, a vy jste to, co se samo vyjadřuje ve všem, co je a kdy bylo."

"Co podle vás my, lidé, v této době nejvíc potřebujeme?

Úplně jsme zapomněli být uvnitř sebe. Jsme tak orientovaní ven! Po většinu času jsme rozptylováni vnějšími podněty: mobilní telefony, počítače, facebook, televize... Naše současná kultura by se dala popsat jako umění rozptylování lidí a odvracení od nich samotných. Musíme se znovu naučit, jaké to je a jak se to dělá být pouze sami se sebou, zažít sami sebe. V buddhismu se tomu říká mindfullness (bdělost, všímavost, pozn.red.) a to je přesně to, co v tuto dobu potřebujeme.

Jít dovnitř! Neřekl snad Ježíš: „Království boží je uvnitř“? Musíme se začít pohybovat z periferie naší mysli do svého klidného centra. Lidské vědomí je jako hurikán: velmi chaotický na svém okraji a naprosto klidný a nehybný ve svém středu. Lidská mysl je na tom podobně: Nebudeme vědět, kdo jsme, dokud nebudeme znát obě polohy naší mysli – chaotickou na periferii a zcela tichou bez sebemenšího pohybu uvnitř. Meditace a setkávání se s „probuzenými“ lidmi tváří v tvář je skvělou příležitostí, jak oba stavy zažít."

"Život je děj, který pokračuje
nehledě na to, co si myslíme. Ve své nevědomosti věříme, že jsme to
my, kdo rozhoduje a volí. Z hlediska probuzené mysli však neexistuje
žádné oddělené jsoucno, které by neslo zodpovědnost. Jediným konají-
cím i předmětem konání je samo vědomí.
Nemusíte se tedy proměňovat v něco, čím nejste. Být osvícený znamená
být jednoduše tím, čím jste vždy byl a budete, ať si to uvědomujete,
nebo ne. Jak si to můžete uvědomit? Tak, že se odevzdáte tomu, co je,
necháte věcem volný průběh. Pak se mysl uvolní a přestane bojovat sama
se sebou. Jakmile tento boj ustane, to, čím jste a čím vždy budete, se
rázem projeví."

viewtopic.php?f=60&t=6432

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1335
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Pelvan » sob 07. bře 2020 20:53:18

Ahoj

Teď čtu knihu od Janky Kajánkové "Ako prekonať stavy utrpenia (Život v láske)".
A v ní je i jeden citát vztahující se ke štěstí:
"Láskou k úsmevu, úsmevom k pohode, pohodou ku šťastiu."

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1335
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. kvě 2020 7:14:30

Happiness comes when we offer thanks to all the positive things that surround us. Be Happy!
(Andrea Pectu)

Štěstí přichází, když nabízíme dík všem pozitivním věcem, které nás obklopují. Buď šťastný!
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. čer 2020 5:39:49

  

T:  Mooji, ... udělali jsme spolu objev,  například, že když nenápadně přicházíutrpení mysli,  bláznivě odhalí sama sebe a je radostí, nechat to odpadnout.  Co zůstane, je dokonalá nádhera. A ta nikdy neodchází.

M:  To znamená nádhera Bytí, ta nikdy neodchází. Je to tak? OK

T: Avšak,   co dělat, když se objeví štěstí? Většina lidí nebude pochybovat - je to štěstí, užívejme si.  Jsem si jistý, že  štěstí někdy přichází od ega.  Může štěstí přicházet od ega? 

M: Nějaké rozrušení, vzrušení může přijít od ega,  Může skutečně štěstí  přijít od ega? 
Musím trochu uvažovat. Jakmile jsem přirozeně šťastný,   jsem prázdný, je to jako když se směješ, nemůžeš přemýšlet.  Ve štěstí je radost. Ty říkáš, že jsi si jistý, že štěstí může pocházet od ega a neměl bych s tím zacházet jinak, než jako s utrpením. Mohl bys k tomu něco říci?

T: Utrpení bylo pro mě minulostí. Bylo to hodně moc utrpení, Mooji, a donutilo mě to najít Tebe, našel jsem, co je skutečnost, a byl jsem schopný odložit to, co není skutečné. Život ožil. Nechci, aby mi tohle něco ukradlo, vím, že mi to nemůže nic ukrást, ale někdy mám pocit, že představy o štěstí naberou svůj směr. 

M: OK.  Nějaké osobní a nebo světské štěstí.

T: Obvykle se to týká budoucnosti nebo minulosti, a tak vím, že to není skutečné. Díky. 

M: Potřebuji extra komentář od Tebe, proč bys dával dohromady štěstí  a ego. Teď jsi to vyjádřil správně, protože říkáš, že štěstí je teď, nemůžeme být šťastní zítra nebo včera. Štěstí je stále jen pouze štěstím, i když je to kvůli něčemu. Štěstí a Já je jedno. Ale někdy přichází mysl a říká: "Kdybys udělal toto nebo kdyby ses připravil na toto, mohl bys být skutečně šťastný.  A pamatuješ si, jak jsi byl skutečně šťastný před tím, když jsme dělali tamto?"  Nebudeme odkládat současné štěstí, abych následoval nějakou myšlenku o štěstí, příslib - to není pravda, to vlastně ani není štěstí. Příslib štěstí a hledání štěstí může zamaskovat samotné štěstí.  To, co je ve tvé mysli se jeví tak skutečné, že ti uniká to, co je skutečné. Následuješ to, co je v  mysli, a mysl to  dokáže vytvořit, je to téměř  jakýsi druh hypnózy. Věříme něčemu,  a máme pocit, že to je štěstí. Líbí se mi, že jsi to vysvětlil.  A teď říkáš, pokud se jedná o štěstí, které vyvěrá z pravého Já,  z přirozené podstaty, toto štěstí je čisté. Je to synonymum Bytí.  To, o  čem jsi hovořil je, když egoistická mysl něco slibuje. Jakmile s tím půjdeš a začneš tomu věřit, tak tě to vezme ze tvého   vědomého přítomného okamžiku Vědomí. Už si děláš představy a tys to podchytil -  budu s tím zacházet stejně jako s utrpením. Protože víš co? Je to utrpení, které se tváří jako štěstí. Jinak sis uvědomil, že to, co je teď  navždy, to je skutečné štěstí. Žádná duchovní cesta by nebyla možná, kdyby mysl nedokázala imitovat pravé Já. Mysl říká, když uděláš tohle, budeš šťastný, když  se oženíš, budeš šťastný a když budeš mít všechny ty peníze, tak budeš šťastný..." a  ty jsi to podchytil. "Já už jsem šťastný." 
Můžeš se vzdát svého štěstí, ale proč? Protože mysl říká:  "Jsi šťastný a  nic neděláš?  Podívej se na svět, přátele mají  Lamborghini, a co ty máš? Bicykl..."
T: A poslední otázka. Jak bdělý bych měl být, abych rozlišil ten rozdíl?

M: Řekl bych, pokračuj takhle, protože ta bdělost přichází z Bytí samotného. Je to bodyguard Bytí. Ale není v tom námaha, nevychází na noční hlídku, nehledá. Jen tím, že vnímáš své Bytí, svou pravdu, je to dostatečná bdělost.  Automaticky a spontánně, vždy, když něco neplyne, ani nevíš jak, ale vždycky nějaká intuice se v tobě probudí, aby ses na to podíval. A uvidíš, že život podporuje život, stará se o život, pravda se stará o pravdu. Nějaká síla ti to přinese, to, co potřebuješ vědět.  Nemusíš jít ven a hledat to. To, co potřebuješ vědět, přijde k tobě spontánně. To je požehnání a nádhera probuzeného Vědomí.  Nelze vyjádřit, jak velmi jsem šťastný... 
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 05. črc 2020 14:46:49

Štěstí je naše pravá přirozenost


... První věc, která s probuzením přijde je štěstí. Ono nepřijde, bylo tam, než jsem se probudil. Můj učitel řekl, že až se probudíte, budete velmi šťastní. A to je to, o co jde. Víte, že to trvalo pár let. Ale toto štěstí není nikdy osobní, musíme tomu rozumět. Štěstí je ve skutečnosti naše přirozenost, která si je vědoma sebe, že vnímá sebe milující, sám si sebe užívá a uvažuje, že je to i smyslem každého. Probudit se ráno bez ohledu na to, jaká bude tvá další aktivita, uděláš si snídani... Cítíš tu vůni a je to jako hudba, a pokud ano, není pochyb, že pohled z okna bude krásný, bude tam nebe, ptáci.. A vidíte, že to není spojeno s ničím konkrétním, napříč těmi všemi ptáky.. kávou, čajem.. všechno je oslavou toho, že to už existuje.

Takže to, o čem je opravdu nedualita? Je to štěstí. Štěstí je náš přirozený výchozí stav. Jako když resetujeme a restartujeme počítač, poškozené soubory jsou odstraněny a všechno se vyvíjí tak, jak by mělo. Malý poškozený soubor, který tam byl a je zodpovědný za nefunkčnost systému způsobil, že jsem nevěděl, že jsem vědomí. To je vše.
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 13. črc 2020 19:28:38

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 29. srp 2020 5:45:49

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 23. zář 2020 19:58:48Dnes chci mluvit o štěstí. Jako děti jste milovali čokoládu a dort. Mysleli jste si, že až budete staří jako rodiče, budete mít všechno, čokoládu a dort a potom budete šťastní. Teď máte dost čokolády, sladkostí, ale je to nudné, protože dort už není to ono, rozhodnete se, že si uděláte radost a pořídíte si televizi, dům, auto a až budete mít manželku nebo manžela a budete mít všechno, pak budete šťastní.

Ale šťastní nejste, máte jen víc problémů, s autem, domem... problém je i s manželem nebo s manželkou, děti jsou problém..

Ale Buddha říká, že stačí vědět, kdo jsi a jak existuješ. Jen rozumíš své mysli, jak to funguje, jak vzniká připoutanost a touha, jak vzniká nevědomost a kde přicházejí emoce. Z toho stačí znát jen podstatu. Tohle všechno dává tolik štěstí a míru a obrátí to váš život vzhůru nohama. To, co jste si interpretovali jako hrozné, se mění v krásné. Jen sledujete svou mysl, jak vnímá, jak interpretuje jakýkoliv objekt, jak se cítí pohodlně nebo nepříjemně. Když vnímám tento druh pohledu, vzniká tento pocit, přijde taková emoce, která to diskriminuje, kontroluji mysl a to je vše, je to velmi jednoduché. Ovládejte své emoce, nenechte se ovládat svými emocemi. Nikdy nenajdete štěstí, pokud tomu nerozumíte. Pokud nerozumíte svým emocím. A jak vnímáte věci, nikdy nenajdete objekt, ale vždy jenom to, jak se na to díváte.
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 27. zář 2020 12:11:46

Štěstí, radost, spokojenost, blaženost – čtyři zdroje štěstí

Lidé, kteří mluví a píšou o štěstí, používají slova štěstí, radost, spokojenost, blaženost … míchají při tom dohromady jablka a hrušky. Všechna tato slova vyjadřují příjemné pocity, které pocházejí z různých zdrojů.

Spokojenost

Obrázek

Spokojenost (uspokojení) je příjemný pocit, který přichází skrze tělo. Spokojený je ten, kdo je najedený, je mu teplo, je sexuálně uspokojený…

Často slyšíme o spokojeném manželství, existuje online vzdělávací program Cesta spokojené ženy.

Spokojenost je „zvířecí“ stádium štěstí. Člověk má zvířecí tělo a je v pořádku být spokojený. Ale nestačí to.

Radost a Štěstí

Dvě nejpoužívanější slova pro příjemné pocity jsou Radost a Štěstí.

Líbí se nám rozlišení, podle kterého radost pochází z rozumu a štěstí z pocitů. Člověk může mít radost z toho, že vyřešil složitý matematický úkol anebo vydělal hodně peněz (rozumové věci) a zároveň být nešťastný z toho, že mu umřela milovaná kočka (pocit smutku).

Muži všeobecně zažívají víc pocitů radosti (řídí se víc rozumem a logikou a pocity mohou mít otupělé), ženy zažívají víc pocitů štěstí (řídí se víc srdcem a mohou jednat nerozumně a impulzivně).

Blaženost

Blaženost to je jiný kalibr štěstí. Blaženost je pocit, který přichází z duše. Blaženost zažívá ten, kdo zažívá spojení své duše s Bohem, Světlem, Dokonalostí, Zdrojem, Vesmírem, Nebem.

Nemyslíme si, že člověk se dostane do Nebe až po smrti. Naopak, užívat si Nebe, vracet se tam, občerstvovat se, koupat se ve Světle můžeme a máme i během života na Zemi.

Pocit blaženosti může „převálcovat“ i pocit (ne)spokojenosti.

Blažený může být i ten, komu je zima, kdo má hlad a kdo je mrtvý …

Dokonalost …

Materialisté, požitkáři, se snaží uspokojovat všechny potřeby těla – zajistit mu dobré jídlo, dobrý sex, pěknou práci i zábavu, sportovní i kulturní povyražení.

Asketové se snaží zažívat Blaženost. Místo toho, aby dali tělu, co mu patří, týrají ho a umrtvují. Buddha to také dělal, týral se hladem a teprve, když se najedl, dosáhl osvícení, spojeného s blažeností.

Podle pověsti vyhladovělý a špinavý Buddha meditoval na břehu řeky, když uslyšel učitele hudby říkat svému žáku: „Když strunu napneš moc – praskne; když jí necháš příliš volnou – nebude hrát.“ Tehdy se Buddha poprvé po letech najedl a opláchl v řece. Pochopil, že cesta k Dokonalosti a Blaženosti vede středem.Rozlišení pocitů štěstí podle zdrojů, ze kterých pocházejí, považujeme za zcela zásadní. Člověk pak nepaběrkuje pocity štěstí, ale čerpá je na správném místě.

Když začneme nazývat věci pravými jmény a rozdělovat, co kam patří, dokážeme pochopit řád světa a posléze vytvořit funkční celek. Snáze pak pochopíme, které úrovně své bytosti zahlcujeme pozorností a péčí a které chřadnou nedostatkem.

Obrázek

Opravdu Šťastný je ten, kdo čerpá štěstí ze všech zdrojů.

Šťastný je ten, kdo pečuje o tělo a dopřává mu, používá rozum i cit ve stejné míře a zažívá Spojení s Dokonalostí.

Pak Spokojenost, Štěstí, Radost a Blaženost znějí spolu jako čtyři struny, které vytvářejí Božskou hudbu a Božské pocity …

Vítek♥Mína
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 29. lis 2020 6:37:13

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. úno 2021 17:49:53

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 19. úno 2021 21:23:12

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 10. bře 2021 17:35:35Co je příčinou skutečného štěstí? Jak může člověk dosáhnout stavu, kdy má nepřetržitě dobrý pocit?

V podstatě existují dva druhy štěstí. Jeden z nich je velice požitkářský. Objevuje se tehdy, když jsme schopni mít všechno, co chceme.

V naší bohaté části světa je hodně lidí, kteří mají materiální věci, po kterých touží. Chrání si je a ony jim přinášejí spoustu užitku.

Ale pak přijde nemoc, stáří a smrt a ty už tak příjemné nejsou. Nakonec musíme všichni všechno opustit a odejít s prázdnou.

Takže se to sice podobá štěstí, ale nemá to dlouhé trvání. Občas se u nás zasstaví berňák nebo si soused postaví větší dům. Stát se může cokoliv.


Existuje však také jiný druh štěstí, na které se můžeme doopravdy spolehnout, který má hluboký význam. Objevuje se, když poznáme samotnou mysl.

Tehdy jsme si vědomí zrcadla za obrázky a oceánu pod vlnami.

To, co se právě teď dívá našima očima a slyší našima ušima, rozpoznává samo sebe.

To přináší skutečné štěstí.


Proč?

Protože mysl je jako prostor. Není věcí. Nebyla vyrobena, stvořena a ani se nenarodila. Proto se nerospadne, nezmizí a ani nezemře.

Díky tomu se stáváme neohroženými.

Když z úrovně neohroženosti vnímáme všechno, co se děje v nás samotných a všude kolem, všechny pocity a situace, pak se přirozeně objeví radost.

Přichází jen tak, sama od sebe.

Když nakonec pochopíme, že všechny bytosti chtějí být šťastné, i přes to, že si způsobují jenom problémy, budeme soucitní.

Budeme chtít lidem pomáhat, pracovat pro ně a udělat něco dobrého.

Zdrojem skutčného štěstí je tedy rozpoznání mysli jako takové.

Odhalení mysli samotné.

Když spatří samu sebe, svou bdělost, když poznáme, co je mezi a za jevy.

To bychom měli přát každému.
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. bře 2021 18:33:41

A ty ten spolehlivý, hluboký pocit štěstí na Oleho tváři vidíš?
Já tam spíše vidím dukkhu.

Není divu, ačkoli je Ole jistě charakterní chlap a byl by velice schopný vojevůdce, neměl být však vůdcem duchovním. V Indii je jeho volba Karmapy neuznávána a způsobila těžký rozkol. K tomu zřejmý nedostatek meditační praxe...
Zdeněk
 
Příspěvky: 1760
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 10. bře 2021 18:38:03

Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. bře 2021 20:02:58

Návštěvník píše:https://www.google.cz/search?hl=cs&tbm=isch&source=hp&biw=1150&bih=626&ei=0wNJYNWhEKCTjLsPi8mm2Aw&q=Lama+Ole+Nydahl&oq=Lama+Ole+Nydahl&gs_lcp=CgNpbWcQDDICCAAyAggAMgQIABAeMgQIABAeMgYIABAFEB4yBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBhQnClYnClg4kRoAHAAeACAAUWIAUWSAQExmAEAoAECoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWewAQA&sclient=img&ved=0ahUKEwiV1_n0oabvAhWgCWMBHYukCcsQ4dUDCAY


Někde Ole píše, jak ho jeho lama naštval, když mu přikázal (dočasně) nespat s jeho družkou... (což dodržet nedokázal... jak je ostatně patrno:)


Zjevně moc zvyklý sedět v meditační pozici není no...

Ono to je ale celkovém úpadku buddhistické praxe (vyjma Barmy a snad i Srí Lanky).
Zdeněk
 
Příspěvky: 1760
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. bře 2021 20:23:39

Komu se asi tak ten Karmapa podobá..........


Zdeněk
 
Příspěvky: 1760
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 10. bře 2021 21:24:56

Zdeněk píše:Zjevně moc zvyklý sedět v meditační pozici není no...

Ani Ježíš nebyl no...
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. bře 2021 22:07:06

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:Zjevně moc zvyklý sedět v meditační pozici není no...

Ani Ježíš nebyl no...

"Koho chce Bůh zahubit, toho zbaví rozumu."
Marcus Aurelius
Zdeněk
 
Příspěvky: 1760
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků