Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Moderátor: rosada

Re: Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. čer 2012 0:16:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Všechen dualismus je iluzí, všechno jednání je spontánní a uplatňování vlastní vůle je čistá iluze. Jakmile se to jasně pochopí, člověk přestane hledat dokonalé řešení.

No, když dojdeš a poznáš, pak si už jen pluješ. To dělá každý,i neosvícený, třeba když se naučíš dobře řídit auto, pak si můžeš během řízení auta ......třeba hádat se spolujezdcem, jde jen o zažití naučeného, aby se už nemuselo myslet na poučky, ale řídilo se to jaksi samo. Nic nového pod sluncem.


kdo řídí snový autobus ?

http://www.mozaika.bloguje.cz/859475-kd ... utobus.php

:D


no ale co je to proti řiditeli autobusu :phew:

http://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm- ... re=related
Návštěvník
 

Re: Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 09. led 2019 17:19:05

C.G.Jung:

Přenos - Projekce:

Člověk vidí vlastní chyby, které u sebe neuznává, vždy u protivníka. Vynikající příklady najdete ve všech osobních polemikách.

Projekce je tedy, jak víme z lékařské zkušenosti, nevědomý, automatický proces, jímž se subjektu nevědomý obsah přenáší na objekt, a tím se zdá, jakoby tento obsah patřil objektu. Projekce naopak přestává v okamžiku, v němž se stává vědomou, tj. když člověk vidí, že obsah patří jemu.

http://jung.sneznik.cz/prenos.htm
Návštěvník
 

Re: Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 14. led 2019 12:18:29

praktik píše:Zviditelnění projekce by stálo za zvážení :)

Jeden osvědčený způsob existuje, jenže u ega není právě "in". Vlastní projekce se nám může zviditelnit, když si všimneme, co nás rozčiluje nebo naopak nás uchvacuje a přitahuje u těch druhých. Tak, že to v nás probudí až potřebu zareagovat. Liší se to od reakcí bez projekce, kdy sice jasně vidíme rozdílnost v našich pohledech a názorech, ale neprobouzí to v nás žádné zvláštní emoce.

Naše projekce fungují na tomhle základě http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... sychologii
a v kontaktech s druhými lidmi se projevují jako nevědomá emoční vazba

Přenos je speciální případ projekce, nevědomá emoční vazba...

Nevědomé obsahy zprvu vždy vystupují jako projikované na objektivní osoby a vztahy.... Přenos může být pozitivní nebo negativní: pozitivní přenos je charakterizován pocity respektu až obdivu, zatímco negativní přenos se vyznačuje odporem až hostilitou.

Pokračování na http://jung.sneznik.cz/prenos.htm


Naše emoce se v podobných situacích rozbouří proto, že naše vlastní energie rezonuje s energií lidí, které kritizujeme. Energeticky jsme naladěni na stejnou frekvenci, protože v sobě neseme stejný nebo velmi podobný problém, který jsme ještě nestačili pochopit a zpracovat. V druhých lidech takto vidíme své vlastní nedostatky, se kterými se nedokážeme smířit a uznat, že toto opravdu ještě neumíme. Proto někdy až nepřiměřeně zareagujeme.

https://cesta-meho-srdce-clanky.webnode.cz/zrcadlo/

Návštěvník
 

Re: Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. led 2019 23:43:38

Při projekci se přenášené obsahy jeví, jako by patřily k druhé osobě. Přitom se nás osobně dotýkají, protože jsme to my, kdo je vnímá. Proto je to, co se nás dotýká, jistým vodítkem k poznání prvotní nerozlišené iluze.

Při projekci jsme přesvědčeni, že jsme konfrontováni s určitým zjevným faktem či vlastností druhého člověka. Ve skutečnosti se jedná jen o naši iluzi, protože se domníváme, že to, co na druhém pozorujeme a vidíme, není náš subjektivní vjem ani obsah, ale je to něco, co objektivně existuje vně nás samotných. Zkrátka a dobře, cosi tu chybí k tomu, aby si člověk uvědomil, že hledí do subjektivního zrcadla.

Pokud nalézáte podobnost mezi hlubinnou psychologií a buddhismem, nejste vůbec mimo. Je to totéž. I Buddha používal podobný princip k rozlišení iluze a pravdy.

Projekce je automatický, spontánní fakt. Jde o nevědomý mechanismus, a proto s uvědoměním končí.

Když je v průběhu sebepoznání projekce zrušena, zjistíme, že to, co jsme dříve vnímali na druhých, patří naší osobní psychice.

Zdrojem projekcí v tomto případě je pořád část nevědomé psychiky, kterou není možné si uvědomit přímým vhledem. Vzdoruje odhalení, a proto je stále uvězněna v nevědomí a zůstává zdrojem projekce - zdrojem iluzí.

Jestliže je zdroj tvořící projekce odmítán, je mu vědomě odmítána platnost, má volné pole působnosti a může uskutečňovat své cíle a záměry bez naší vědomé kontroly. Výsledkem je pak izolace od okolního světa. Člověk je v zajetí iluzorních vztahů. Skutečný vztah k okolnímu světu zůstává skryt pod nánosem sebeklamu.

Člověk o sobě samotném sice vůbec nic neví, ale všechno ostatní ví nejlíp.

http://psychologie.cz/charakter-stinu/

Návštěvník
 

Re: Vztahy, zviditelnění se, projekce a pod.

Nový příspěvekod miroslav » stř 16. led 2019 0:04:36

Návštěvník píše:
Člověk o sobě samotném sice vůbec nic neví, ale všechno ostatní ví nejlíp.V tomhle prohlášení chybí soucit. Je v tom naopak jakási "správnost", "úsměvná" nadnesenost nad ostatními. Soucit a nadnesenost se ale navzájem vylučují.
Nebo vám to připadá jinak?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Předchozí

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků