Kde se nachází já?

Moderátor: Malý Vlk

Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Malý Vlk » čtv 05. dub 2012 13:18:43

převzato z http://www.svice.cz/clanek833-Kde-se-nachazi-ja

________________________________________________________________________________________
Kde se nachází já?

Tento článek je zajímavým pokusem o skloubení západní vědy a východního myšlení v jedné z nejzákladnějších otázek o člověku – kdo jsem a kde jsem? Jedná se o malou ukázku celosvětového trendu sbližování západu s východem, který není za oponou starého paradigmatu vidět a mnozí s tím jistě nemusí souhlasit. Informace nacházející se v článku jsou od různých autorů, např. D. Goleman, S. Blacmoreová, D. Dennett, H. S. Sullivan, G. Claxton, které můžeme považovat za vědecké autority, tudíž ručím za to, že spekulace jsou omezeny na minimum. Jedniná spekulace je ta moje, když jsem všechny informace sloučil a vytvořil z toho smysluplný celek. Nakonec bych měl ještě dodat, že se jedná jen o letmou extrapolaci, protože na nějaký podrobnější výklad tu není místo a asi by to ani nikdo nečetl.

Pravděpodobně cítíte, že vaše „já“ sídlí někde za očima a odtamtud vyhlíží do světa. Taková totiž je nejčastěji uváděná představa, ačkoli jiní lidé hovoří o temeni hlavy, srdci, nebo dokonce krku, přičemž imaginární umístění „já“ se liší mezi kulturami. Představa o umístění vašeho „já“ se navíc může měnit podle toho, co zrovna děláte, a dokonce ji můžete manipulovat vůlí. Slepci tvrdí, že své já cítí v konečcích prstů při čtení Braillova písma a na konci bílé hole při chůzi. Řidiči někdy vnímají okraje svého vozu jako součást své osoby a mohou zamrkat úlekem, když se k jejich autu něco nebezpečně přiblíží. Kde bychom naše já tedy měli hledat? Prvé místo, které nás napadne, je mozek. Pokud vás napadne tělo, zkuste si jednoduchý myšlenkový experiment: představte si, že je lékařsky možné vyjmout z těla mozek a vložit ho do jiného, aniž by tělo nebo mozek došlo nějaké újmy. A představte si, že právě vy budete součástí takového experimentu. S nějakým člověkem si prohodíte mozky. Až se po operaci probudíte, kde bude vaše já? Asi tam, kde se právě nachází váš mozek, nezávisle na těle, že? Ale my půjdeme ještě dál. Představte si, že by vám mozek vyoperovali z hlavy, napojili ho na přístroje a uložili do mísy v nějaké laboratoři. Vaše tělo by mohlo přitom i nadále fungovat a s mozkem by udržovalo spojení nikoli přes nervy, ale přes rádiové signály. Kde by se nyní nacházelo vaše „já“? Asi byste si nepředstavovali, že leží někde v míse napojený na přístroje. Pravděpodobně byste si představovali, že máte své já pořád kdesi za očnicemi, i když by vaše lebka ve skutečnosti byla prázdná... Tohle jsem si nevymyslel, o takovém experimentu mluví evoluční biolog, kognitivní vědec a filosof Daniel Dennett. Co z toho ale vyplývá? Třeba to, že máte jen „představu“ o tom, že vaše já se nachází uvnitř vaší hlavy. Celý život žijete s „představou“, že vaše představa o vás samých jste vy. Zkusme se na to podívat trochu podrobněji.

Pouze při ohromném zvětšení a s využitím metod moderní neurovědy lze pozorovat, že mozek sestává asi ze stovky miliard neuronů čili nervových buněk. Jsou mezi sebou neuvěřitelně složitě propojeny a díky tomuto propojení mohou skladovat a zpracovávat obrovské množství informací. Nikde však není žádné ústředí, do něhož by směřovaly všechny signály a z něhož by vycházely všechny instrukce. Výzkumy v oblasti neurofyziologie prokázaly, že než vykonáme nějaký úkon, rozhodneme se pro něj asi 200 milisekund před úkonem. Ale už 350 milisekund před samotným rozhodnutím se mozek na vykonání tohoto úkonu připravuje. Jako by už předem věděl, jak se rozhodneme. Z toho nutně vyplývá zvláštní závěr, že naše vědomé vnímání světa zaostává za událostmi. Neuvědomujeme si to jen díky mechanismu, který se označuje jako „subjektivní antedatování“. Sami sobě vyprávíme příběh o světě, ve kterém časový sled věcí uvádíme na pravou míru. Slavný psycholog Harry Stack Sullivan sledoval podstatu vytváření sebepojetí na jeho úplném začátku – u kojenců. Malé děti se učí řídit svůj způsob fungování ve světě metodou odměňování za to, že jsou hodné a trestání za to, že jsou zlobivé. Stejně jako při hře “přihořívá, hoří“ se postupně učí jednat tak, aby se blížily projevům laskavosti a vyhýbaly se projevům nelibosti svého pečovatele (nejčastěji matky). Historie chvály a kritiky spěje k představě, kterou o sobě dítě má. Klíčem k identitě jsou tři druhy představ. Dobré já, špatné já a ne-já. Souhrně to Sullivan nazývá Self-systém. Funkce self-systému podle Sullivana tkví v tom, že pokud nelze změnit něco v prostředí, měníme sami sebe, čímž se chráníme od nechtěných pocitů úzkosti a stresu. Jestliže se s těžištěm úzkosti v okolním prostředí hnout nedá, pak je ponechán prostor pro změnu pouze v tom, jak člověk prostředí vnímá. A naše já je perfektním nástrojem, jak vnímání světa pokřivit podle potřeby. Mnohá naše trápení si vytváříme sami okolo mylné poředstavy, že máme jakési permanentní ego, které si zoufale přeje být milováno a obdivováno, stojí o úspěch, chce mít vždy pravdu a touží být šťastné. Vytváříme si iluzorní představy o nás samých, a ty jsou potom zdrojem našeho utrpení. Britský psycholog Guy Claxton napsal, že „vědomí je mechanismus, kterým si vytváříme pochybné báchorky na obranu zbytečného a nejistého vnímání sebe sama“. Chybujeme, jestliže naše já pokládáme za cosi samostatného, neměnného a autonomního.

Dennett v souhlasu s kognitivními vědci tvrdí, že si mozek neustále „skicuje“ vše, co se okolo nás děje, zatímco jeho paralelními informačními kanály prochází nespočet informací, které se dále zpracovávají. Jedna z těchto skic se stává verbalizovaným příběhem, který vyprávíme sami sobě. Jeho součástí je i představa o existenci autora tohoto příběhu neboli uživatele celého mozkového soustrojí. Dennett tento stav označuje jako „laskavý uživatelský klam“. Pouhá iluze. A iluze nelze lokalizovat – tedy, odpověď na otázku v záhlaví článku je: já ve skutečnosti neexistuje, proto nemůžeme ani určit kde se nachází. Nepřipomíná vám to všechno něco? Nemluví o tom východní filosofie už tisíce let? Několik skromných příkladů:

Buddha: „Činy jsou skutečné a skutečné jsou i jejich následky, ale osoba, která je činí, skutečná není“.
Adžnán Čá: „Není možné, aby všichni jednali tak, jak si vy přejete, nebo aby byli stejní jako vy. Takové přání vám přinese pouze utrpení. Je to obvyklá chyba kterou meditující činí, avšak sledování druhých skutečně nevede k rozvoji moudrosti. Jednoduše zkoumejte sami sebe. Touto cestou dojdete k porozumění.“
Šrí Dattatréja: „Vesmír, který je složen z pěti elementů, je ve skutečnosti jen klamným přeludem iluzorního já. Komu se mám potom klanět, když tu není nic jiného než To, co jsem a co je stále prosté všech poskvrn.“
Aštávakra Gíta: „Jsi jediný pozorovatel, a jako takový jsi skutečně navždy svobodný. Tvým jediným omezením je, že na druhé nahlížíš jako pozorovatel. Byl jsi uštknut černým smrtícím hadem egoismu, a proto se považuješ za konatele. Přijmi nektar víry, že nejsi konatel, a buď šťasten.“
Šrí Randžit Maharadž: Když dáváte něčemu nějaké vyjádření, tak to znamená, že je něco zakoušeno. Je to jen zkušenost vašeho já. Nechte svět tak jak je, neničte ho, ale pochopte, že není. Dělejte vše, co máte dělat, ale buďte od toho odděleni pochopením, protože vše, co cítíte, vnímáte a čeho dosahujete je iluze. Neexistuje to a vše mysl to musí přijmout.

Dennett i Claxton jsou přesvědčeni, že naše já je ve skutečnosti pouze báchorkou o nás samých. Aktivně jednající niterné já je pouhý přelud. Soustředěný pohled do nitra vašich vlastních prožitků nám nevyjeví pevně strukturovaný svět pozorovatelný soustředěným „já“, ale stálý proud neustále se měnících vjemů, v nichž nelze oddělit pozorovatele od pozorovaného. Budeme-li se plně soustředit na přítomný okamžik, čímž ztastavíme spekulace o minulosti a budoucnosti neexistujícího „já“, zbyde jen lidská bytost z těla, mozku a zkušeností, jež jedná v souladu s prostředím, v němž žije. Kdo se potom trápí, kdo chce nebo nechce to či ono?
Jaký je váš názor na existenci či neexistenci já a popřípadě jeho lokalizaci? Jakou jste měli nebo máte představu o tom, kdo jste a kde jste?
________________________________________________________________________________________
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Goro » čtv 05. dub 2012 20:08:38

Hezky clanek. Jak to jde tobe? Nejake pokroky?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod teonik » pát 06. dub 2012 11:06:48

...plně soustředit na přítomný okamžik, čímž ztastavíme spekulace o minulosti a budoucnosti neexistujícího „já“, zbyde jen lidská bytost z těla,


no já to mám přesně jinak:
vše co mě obklopuje..tj svět,formy,hmota,má fyzická osoba a bytost....jsou mé spekulace
kromě mě samotného
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Petra » pát 06. dub 2012 11:46:43

Kde se nachází já?
Úplně všude.
Není to žádná "věc", která by se mohla nacházet na nějakém určitém místě.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Malý Vlk » pát 06. dub 2012 11:57:48

Petra píše:Kde se nachází já?
Úplně všude.:)


Takže vlastně i - nikde.

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Petra » pát 06. dub 2012 13:38:56

Malý Vlk píše:
Petra píše:Kde se nachází já?
Úplně všude.:)


Takže vlastně i - nikde.



Nikde konkrétně.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Malý Vlk » sob 07. dub 2012 8:31:34

Goro píše:Hezky clanek. Jak to jde tobe? Nejake pokroky?

Chvílemi se zdá, že se to opravdu děje samo. Samospád, je to jako kolem projíždějící vlak. Rozbouřené myšlení začíná být velký přítel, stejně tak rozjitřené emoce. Vše je tak atomizované, roztříštěné na spoustu částí.
Marná, ale vytrvalá snaha být něčím. Odmítání připustit, že se to může odehrávat samo. Pocit já je stále přítomen, dokonce silněji, než kdy předtím. Je ale - jiný...
Zdá se, že ustupuje strach. A s ním také motivace. Nevím. Jsem chodící nevím.

Zatím to nezacvaklo.

Malý Vlk
Uživatelský avatar
Malý Vlk
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 19. led 2012 17:48:46

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod rosada » sob 07. dub 2012 10:30:54

Ono k tomu nevím se můžeš dostat taky tak, že z duchovnosti ochutnáš to i tamto a zjistíš, že dohromady to lze dát jen v bodě nevím. Tedy nevadí, že to celé dohromady nedává smysl. A používat ty kousky jako volně ložené zboží. No a kupodivu v bodě nevím to do sebe začne podivuhodně zapadat.
...

No a k k těm, kteří jsou duchovností nepolíbení, řekla bych, že jen menšina umí relaxovat.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod osoba » sob 07. dub 2012 11:59:20

Prostě, česky řečno,
normálnímu člověku je úplně putna, kde se nachází nějaký já ?


Pojem "normální člověk" může se jevit v této době kapánek nestabilním... Koho jím myslíš?

a ani jej nenapadne taková pitomost ptát se Kdo jsem já ?


Ovšem p. Smysl - syn pí. Zvědavosti - to jen tak nenechá. :D
osoba
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod osoba » sob 07. dub 2012 13:15:29

Jak tomu rozumím, tak dělíš lidi na duchovní a normální - duchovní je ten, kdo se zajímá o "já", a normální pak ten, kdo se o "já" nezajímá...

Ovšem p. Smysl - syn pí. Zvědavosti - to jen tak nenechá. :D


Nespí,

Tady bych řek, že ses trošku přehlíd.
osoba
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod osoba » sob 07. dub 2012 13:47:36

Pohoda.

Co se týče toho
ale já jako normální člověk (kterej opravdu nic neví) na tohle z vysoka kašlu
tak mi něco říká že kašlat můžeš jen na to, cos poznal. Když jsto nepoznal, jak bys na to moh kašlat...

No normální odvozuji od slova norma,
tedy duchovnáci jsou spíše vyjímkou, jenž potvrzuje pravidlo tzv. normu


No právě :) - kdo je tím, kdo buduje normy (včetně vyjímek)?
osoba
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod osoba » sob 07. dub 2012 14:42:47

no tím je myšleno, že kašle na to, aby něco o tom vůbec poznával,
prostě ho to nezajímá...


To je právě ta absurdita, např. o miminu mužeš říct že kašle na politiku, duchovno, svoje plíny atd, protože o tom nic neví. Ale ono na ně nekašle prostě proto, protože o nich nic neví. Nemůžeš kašlat ani nekašlat na něco, o čem nic nevíš právě jako to mimino. Jinak buď na něco kašleš a na něco nekašleš protože o tom něco víš - něco dle svých poznatků upřednostňuješ a něco odsouváš... ale víš o tom - máš o tom nějaké povědomí a působí to na tebe buď přitažlivě nebo odtaživě. Pokud bys nevěděl o ničem fakt vůbec nic, pak bys o tom nemoh dál přemýšlet ani mluvit, neexistovalo by to pro tebe.
osoba
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Goro » sob 07. dub 2012 15:01:09

vostalpetr píše:No třeba Krampol má takovej pořad,
kde dávají lidem na ulici záludný otázky:
jaký tvar má zeměkoule ?


Tak přejděme z teorie do praxe. Jaký tvar má zeměkoule?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod osoba » sob 07. dub 2012 16:46:25

No a v čem je podle tebe tak velkej rozdíl ?


Neřek bych že jde o nějakej rozdíl, ale psal jsi něco ve smyslu že ty a další normální lidi o duchovnu nic nevite a tak na něj kašlete. Tak říkám že to prostě není možný, že pokud na něco kašleš, tak o tom i něco víš a sis vědom i toho kašlání/nekašlání/norem/vyjímek/...
osoba
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. dub 2012 18:37:55

Když malé dítě začne rozpoznávat okolí, všechno kolem sebe soustředěně pozoruje - my bychom řekli se spontánní 100% bdělou pozorností - ve stavu "nevím". Třeba když prvně objeví na konci vlastní ruky svoje prstíčky, a ono se to hejbe... netuší, odkud a k čemu to je... zahledí se na to s plnou pozorností ve stavu "nevím"
jogíni by mu mohli závidět :)
Návštěvník
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Jarda Malej » sob 07. dub 2012 18:52:27

..zatím co v duchovnosti se 99,99% případů hovoří o nějaký bdělý pozornosti, tedy o pozorování něčeho...

Kdo porozuměl pojmu "bdělost," nechť si toho váží a své pochopení ať využívá pokud možno dnem i nocí.
Protože to není zas až takovou samozřejmostí, jak můžeme vidět z řady zdejších komentářů.

:)
Jarda Malej
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. dub 2012 19:19:35

Nojo, zkušenost s bdělostí - pokud máme zájem to zkusit v praxi - je u každého jiná, je to čistě subjektivní zkušenost.
Je možné si i představovat, že udržování bdělosti je totéž co snaha o bdělé pozorování či koncentraci.

Jenže když je tu skutečná bdělost, pak snaha o bdělost se rozpozná jako kterákoliv jiná snaha, aby něco nastalo nebo naopak nenastalo.
Tím se snaha rozpustí a uvolnění se prohloubí - tedy až do příštího sebeztotožnění s něčím, co je spojené s chtěním nebo nechtěním.
Návštěvník
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. dub 2012 19:23:04

Návštěvník píše:Když malé dítě začne rozpoznávat okolí, všechno kolem sebe soustředěně pozoruje - my bychom řekli se spontánní 100% bdělou pozorností - ve stavu "nevím". Třeba když prvně objeví na konci vlastní ruky svoje prstíčky, a ono se to hejbe... netuší, odkud a k čemu to je... zahledí se na to s plnou pozorností ve stavu "nevím"
jogíni by mu mohli závidět :)

Je to opak tuposti tamasu
Návštěvník
 

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Honzam » sob 07. dub 2012 20:20:19

Jsem ztracený případ. :(

Úplně zmizel prostor a s ním i svět. Je tu jen tělo a to tělo je zároveň vědomí. Celé vědomí se smrsklo do tělesna. Už není cesty zpět. Hadi jsou obráceně. :sos:
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Kde se nachází já?

Nový příspěvekod Honzam » sob 07. dub 2012 20:25:58

vostalpetr píše:
Jsem ztracený případ. :(


To je i bůh... :D


Uvěznil jsem ho do sebe tím, že jsem se nepostavil na Jeho místo? :'-(
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Další

Zpět na Malý Vlk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků