O svobodné vůli

Moderátor: roman

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod papadev » úte 10. pro 2013 12:32:23

ahoj pelvane

vidím,žes to pojal bojovně a získal dojem,žes nám to nandal..no budiž

ozvu se k té logičnosti,myslel sem to tak,že je nepřínosné dokazovat logikou věci,které se jí neřídí,sou mimo či nad ní

ono vůbec lidskou myslí zkoumat božské záležitosti je možné jen s přimhouřením všech očí a velkou ale skutečně velkou pokorou a nepřecenováním svých intelektuálních dovedností...

na člověka koukám jako na spojení onoho zvířete,jak říkáš..a božské Síly,víceméně v lidech většinou latentní..tudíž se ti může zdát,že v nás žádná Síla není..ok

no já myslím,že je..a že se začíná projevovat a růst...a že s její pomocí získám takovou inteligenci a porozumění,které onu aristotelovu logiku převýší miliardkrát...

toto sem nandal zase já
... ... ... o
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod roman » úte 10. pro 2013 12:43:53

Tak jsem vám to nandal a zajímal by mne i názor samotného Romana, aby tady byla větší sranda.
    Čus Pelvan,
    S tou postelí a hospodou s tebou souhlas, jinak už asi moc ne :D
    Ptáš se na můj názor- na co konkrétně?? Jestli na toto :
      Co je to svoboda? V. E. Frankl tvrdí, že svoboda jednání lidí je jenom jedna strana mince. Bez zodpovědnosti za svoje činy je tato svoboda jenom projevem čiré zvůle nebo rozmarem.
        Pak můj pohled je ten druhej z těch tří co jsem nastínil v tom úvodním zamyšlení. Čili, že svobodná vůle je iluze zapříčiněná ztotožněním s tělem. Tak jako snová osoba nemá možnost se ve snu rozhodovat, sen je výsledek pouze naký imaginace(pak samozřejme je úsměvný mluvit o náké zodpovědnosti snové osoby ve snu), tak stejně to vidím ve snu zvaném "běžný život" jež je také výsledkem imaginace Vědomí, tedy jeho potencionality sama ze sebe tvořit. Zodpovědnost, svobná vůle, apod. implikuje nakou pevnou entitu(osobu) a je základem pro dualitní pohled oddělenosti od celku, zatímco nedvojný pohled nemůže směřovat jinam než k známé tezi, že činnosti a skutky jsou konány, ale není tu žádný jejich konatel(než Vědomí samotné ve svém dynamickém aspektu).
          Jednoduše
          materialistickej pohled = svobodná vůle ano
            spiritualistickej pohled = svobodná vůle ne
              Obrázek
              roman
               
              Příspěvky: 265
              Registrován: pon 07. lis 2011 12:56:02

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod papadev » úte 10. pro 2013 12:59:06

              co se týče svobody,vidím to takhle:
              člověk má svobodnou vůli v určité situaci si vybrat,jaxe bude chovat a jednat...tot vše

              jak to dopadne,už je ve hvězdách..a dělá si-li za to zodpovědnost,má pak většinou problém zdůvodnit,proč to nedopadlo tak,jak mělo

              ano,s postupem času,jaxe učíme zvládat situace,umíme čím dál víc situací dovést do námi zvoleného konce..a tudíž můžeme i přijmout zodpovědnost za průběh čím dál větších a složitějších akcí...ok

              ale doporučoval bych to dělat s pokorou a vědomím,že se může klidně stát něco,co sem nepředpokládal,tudíž se na to nepřipravil a tudíž úkol nebyl splněn

              pak jistě mohu zapojit vytrvalost--a zkoušet znova

              znova trvám ale na tom,že jak to dopadne se 100%ně neví nikdy

              já si ale zase svobodně mohu zvolit,že úkolu se budu věnovat tak dlouho,dokud se nenaplní má spokojenost

              a takhle si to řek Buddha,když sedal pod strom..NEVZDÁM SE NIKDY!!!

              A ANO,TOMU PAK SE DÁ ŘÍCT,ŽE PRACOVAL ZODPOVĚDNĚ
              ... ... ... xv
              EXIMALULUFE
              ŠTAVISSIKRAŠTA
              POSOGRAMA
              HAHOAD
              Díky Mistři
              ...
              (2-5-3-3)
              ...
              papadev
               
              Příspěvky: 447
              Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod quarnum » úte 10. pro 2013 13:02:07

              Návštěvník píše:
              Pro mne jsou lidi holá zvířata a od zvířat by se toho mohli mnoho naučit, kdyby chtěli.

              Co by se měli lidé chtít, podle tebe, od zvířat naučit?

              zodpoědnosti, pravdivosti, nevytáčet se.
              Uživatelský avatar
              quarnum
               
              Příspěvky: 25
              Registrován: ned 04. zář 2011 22:58:24

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » úte 10. pro 2013 13:04:50

              dnes jsem o svobodne vuli a o moznosti se rozhodovat a mit zivot ve vlastnich rukou debatil s kamaradkou.
              prodebatili jsme se az k tomu ze ...

              ... svobodna vule je fenomen zalozeny na pocitu "ja jsem". tj. ze je zde nekdo kdo se svobodne rozhoduje.
              ... pri dukladnem prozkoumani toho jak to funguje zjistime ... ze je zde moment rozhodnuti ... o zacatku procesu reseni ci konani.
              ... pri dalsim zkoumani zjistime ze tesne pred tim nez se objevila myslenka o rozhodnuti, mohlo byt pro nas absolutne nepredstavitelne delat to ... co nasledovalo po rozhodnuti.
              ... kde se vzala myslenka? ... neni mozne vypatrat ... proste se objevila ... mozna jako dusledek predchozich rozhodnuti ... ale kdo vi ... spis je to mnohem komplexnejsi.
              ... takze .. ackoliv se zda ze je zde pocit ze se nekdo rozhoduje a ma moznost se rozhodnout svobodne ... tak to tak neni ... ta myslenka se objevi z niceho nic a je na ni jen velmi rychle prilepena nalepka ... to je moje ... nebo ... to se deje me.

              Jakkoliv lakave je vysvetleni, ze je zde nekdo kdo se rozhoduje ... neni to tak ... nikdo takovy neexistuje ... zbyva tedy jen to co se deje ... myslenky, pocity a udalosti se objevuji a zase mizi ... a to je vse co se deje.
              Bez toho aby tu byl nekdo komu by se to delo.
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod papadev » úte 10. pro 2013 13:18:58

              JAKKOLI LÁKAVÉ,JE JOSEFE,TVÉ VYSVĚTLENÍ,ŽE SI O TOM DEBATIL S KÁMOŠKOU,NENÍ TOMU TAK..NEJSI TU ANI TY,ANI KÁMOŠKA..NIKDO...POUZE ODNIKUD SE OBJEVIVŠÍ MYŠLENKOVÉ AGREGÁTY

              CELÉ SVĚTOVÉ DĚNÍ PROBÍHÁ ZDÁNLIVĚ--KDYŽ TO CHCEŠ BRÁT DO DŮSLEDKU

              ta myslenka se objevi z niceho nic


              A ANO,ODKUD SE TO ZDÁNLIVÉ OBJEVUJE SE NEVÍ

              K ČEMU JE ALE DOBRÁ TAKOVÁ ÚVAHA?

              NO K HLUBŠÍMU POROZUMĚNÍ A ROZŠÍŘENÍ POHLEDŮ NA TOTO DĚNÍ

              A PAXE S KLIDEM ROZHODNEŠ O TOM NAPSAT--ANEBO SI ŘEKNEŠ,NEVÍM,KDO SE ROZHODL TO NAPSAT,JEN VIDÍM,ŽE JOSEF UŽ PÍŠE

              ZKRÁTKA:NĚCO SE DĚJE--NAPŘ PRŠÍ

              JAXI TO VYSVĚTLÍME--ZDA OKLUZNÍ FRONTOU,ZDA ZLOU KARMOU,ZDA BOŽSKOU AKCÍ,ATD,ATD--TO MI AKORÁT UDĚLÁ DOBŘE,ŽE TOMU ROZUMÍM--ALE SKUTEK--SCHOVAT SE NEBO ROZTÁHNOU DEŠTNÍK,UDĚLAJÍ SKORO VŠICHNI

              JEŠTĚ NA VYSVĚTLENOU--PRO MĚ JE MYŠLENKOU VŠECHNO,MÁ MYŠLENKA JE MYŠLENKA--A JÁ ZAS SEM BOŽÍ MYŠLENKOU
              ... ... ... xxv
              EXIMALULUFE
              ŠTAVISSIKRAŠTA
              POSOGRAMA
              HAHOAD
              Díky Mistři
              ...
              (2-5-3-3)
              ...
              papadev
               
              Příspěvky: 447
              Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Návštěvník » úte 10. pro 2013 13:20:28

              quarnum píše:
              Návštěvník píše:
              Pro mne jsou lidi holá zvířata a od zvířat by se toho mohli mnoho naučit, kdyby chtěli.

              Co by se měli lidé chtít, podle tebe, od zvířat naučit?

              zodpoědnosti, pravdivosti, nevytáčet se.


              http://www.youtube.com/watch?v=B8sq6SBKpLM
              Návštěvník
               

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod nop » úte 10. pro 2013 14:21:45

              papadev píše:JAKKOLI LÁKAVÉ,JE JOSEFE, TVÉ VYSVĚTLENÍ, ŽE SI O TOM DEBATIL S KÁMOŠKOU, NENÍ TOMU TAK..NEJSI TU ANI TY, ANI KÁMOŠKA..NIKDO...POUZE ODNIKUD SE OBJEVIVŠÍ MYŠLENKOVÉ AGREGÁTY ... xxv

              Rád si občas porovnám "agregáty" se soustavami, je to někdy zajímavé jako kdy pozoruješ v pizzerii jak hnětou přehazují a vytahují těsto...
              Mám v respektu vytvořené soustavy, jako jsou kánon Slovo Buddhovo, Védy, katechismus a j.
              Takže ve spojení s katechismem tu myšlenkové agregáty vedly k rozhodnutím a činům, andělé to viděli a jásali nebo plakali a za to dostaneš nebe nebo se vrátíš do samsáry v pekle na zemi.
              Uživatelský avatar
              nop
               
              Příspěvky: 1748
              Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
              Bydliště: Praha

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Pelvan » stř 11. pro 2013 22:11:36

              Ahoj

              Myšlenka je hmotná a objevuje se ve hmotném prostředí, v těle, v panákovi.
              Jakkoli je tento panák bezvýznamný z hlediska jeho smrtelnosti a nedokonalosti, bez něho by tu myšlenky nebyly a ani by se klávesnicí o tom nepsalo na fórech.
              Je jenom na nás, božích jiskrách v těch panácích, jak se o svoje panáky staráme.
              "Ve zdravém těle zdravý duch" je otřepaná, ale pravdivá fráze.
              Myšlenky se objevují a mizí a jejich kvalita či charakter se odvíjí od toho, v jakém prostředí se to děje.
              Tím se dostáváme k jádru pudla.
              Skoro všechno v dnešním světě je otrávené a kyselé, tím se stávají otrávenými a kyselými i myšlenky rodící se v takovémto prostředí.
              Nezbývá než se čistit a čistit a čistit...

              Je toho mnohem více, než vyjmenoval quarnum, čeho bychom se mohli učit u zvířat anebo u primitivních národů, tedy jejich posledních zbytků na zemi, se domnívám.

              Jak píše papadev: Je třeba se snažit dělat to svoje co nejlépe v rámci možností, ale také přiměřeně k souvislostem i ke svým silám. Je to běh na dlouhou trať.
              Výsledek není jistý nikdy, ale výsledek by neměl být prvořadým cílem. Už snaha se pohnout někam je tak trochu i cílem cesty.

              Ahoj romane, píšeš:
              "Jednoduše
              materialistickej pohled = svobodná vůle ano

              spiritualistickej pohled = svobodná vůle ne"
              Připadá mi, že se život jednoho každého panáka podobá tak trochu plavbě lodi v peřejích. Tam na té lodi mám zhruba tři možnosti.
              1. Pádlovat ze všech sil, abych předhonil co nejvíc ostatních lodí a vyhrál jakýsi pomyslný závod.
              2. Na všechno se vykašlat a dívat se, jak mne voda žene třeba někam na kameny a tam i ztroskotat, protože se těm kamenům vyhnout by bylo příliš neduchovní a světské chování probuzené bytosti na lodičce.
              3. Snažit se pokud možno vyhnout nebezpečným místům a neutonout a nehnat se tolik dopředu, spíš si tu jízdu klidně užít.
              Já mám možnost se svojí svobodnou vůlí rozhodnout pro jednu z těchto tří způsobů plavby, i když jsem okolím tlačen třebas někam jinam.

              Je to také o tom, jaké mají lidé vzory, které je inspirují. Samozřejmě nejdůležitějšího rádce si každý nese sám v sobě.

              Zdravím
              Pelvan
               
              Příspěvky: 1708
              Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 8:16:22

              armin píše:
              Josef píše:Jakkoliv lakave je vysvetleni, ze je zde nekdo kdo se rozhoduje ... neni to tak ... nikdo takovy neexistuje ... zbyva tedy jen to co se deje ... myslenky, pocity a udalosti se objevuji a zase mizi ... a to je vse co se deje.
              Bez toho aby tu byl nekdo komu by se to delo.


              Tobě se objevují a mizí ...

              "Tobě" je představa ... myslenka ... ktera se objevuje a mizi.
              To ze se teto myslence neco deje ... je jen dalsi predstava a myslenka.

              Neni to skutecnost ... neni to ... to co je opravdove.
              To co je opravdove nejsi "ty" ... zadne "ty" neexistuje ... je jen to co je ... co se deje ... a to je vsechno.
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Já Jsem » čtv 12. pro 2013 10:31:31

              Josef píše: ... zadne "ty" neexistuje ... je jen to co je ... co se deje ... a to je vsechno.

              Ano. Já Jsem :)
              Já Jsem
               

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 12:58:23

              Já Jsem píše:
              Josef píše: ... zadne "ty" neexistuje ... je jen to co je ... co se deje ... a to je vsechno.

              Ano. Já Jsem :)

              jak zvlastne to zni ... :)
              rekni to jeste jednou ... :)
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 14:04:51

              armin píše:
              Josef píše:To co je opravdove nejsi "ty" ... zadne "ty" neexistuje ... je jen to co je ... co se deje ... a to je vsechno.


              "ty" je nedílnou součástí toho, co je... co se děje.

              Proč myslíš, že zrovna žádné "ty" neexistuje?

              neexistence "ty" nebo "ja" je dana jejich iluzornosti ... o fatamorgane nebo o postave ve filmu si taky nemyslim ze jsou opravdove a presto to vypada ze jsou.
              muze se zdat ze jde o skutecnost ... kdyz neco vypada tak moc opravdove a zaroven zde neni info o tom ze to je iluze.

              nemyslim si to ... a dokonce to ani nevim ... zadne ty ani ja neexistuje.
              asi to zni divne ... ale je to nejbliz tomu ... jak bych to popsal.
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. pro 2013 14:05:34

              No člověk je součástí přírody,
              a podobně jako vše v přírodě bojuje o to své místo na slunci,
              stejně tak jako o ně bojují i stromy

              Asi tušíme, že tohle nebude celý člověk, něco tu nejspíše chybí.
              To je prostě síla Vůle života, být existovat, rozvíjet se, mít zisk

              Co v tom popisu chybí, je ..lidskost,
              náš většinou spíše tušený rozměr který přírodu přesahuje, neotročí pudům, sebezáchovný nevyjímaje.
              To kvůli možnému dovršení lidskosti jsme se narodili do světa lidí.
              Máme tu příležitost dospět ve skutečného člověka, vyvázaného z otročení přírodě.
              To je prostě síla Vůle života, být existovat, rozvíjet se, mít zisk

              Ke skutečnému životu, k tomu abychom ..byli, není jak známo třeba žádné síly rozvíjení se, ani získávání.
              Ale to už tady bylo (a ještě bude) řečeno mnohokrát, ..a zase zapomenuto.




              :)
              Jarda Malej
               

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 14:07:02

              a co je to ta lidskost?
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. pro 2013 14:15:33

              co je to ta lidskost?

              Dobrá otázka, patřící mezi takové na něž nemá smysl odpovídat poučkami, definicemi.
              Jako ostatně na nic, co si žádá odpovědí skutečných, tedy vlastních.
              A že při skutečné touze vědět, se odpověď dostaví v pravý čas, je jisté.


              :)
              Jarda Malej
               

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 14:27:40

              Jarda Malej píše:co je to ta lidskost?

              Dobrá otázka, patřící mezi takové na něž nemá smysl odpovídat poučkami, definicemi.
              Jako ostatně na nic, co si žádá odpovědí skutečných, tedy vlastních.
              A že při skutečné touze vědět, se odpověď dostaví v pravý čas, je jisté.


              :)

              no ... pekna odpoved ... takhle se jiste da odpovedet uplne na cokoliv. :phew:
              tu si zapisu do sveho seznamu moznych odpovedi. :crazy:
              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. pro 2013 14:43:54

              ..tu si zapisu do sveho seznamu moznych odpovedi.

              Pak ti to bude málo platný.
              Stejně jako ty všechny knihy o nichž se někde zmiňuješ že jsi je přečetl a že ti (zatím) byly na prd.
              ..takhle se jiste da odpovedet uplne na cokoliv

              A všimni si že nejsi sám, kdo si zapisuje za uši možné odpovědi ..na všechno,
              aby je mohl hojně používat tam, kde chybí odpověď vlastní, autentická.
              Živá.
              Proto všechny ty naučené odpovědi spíše stojí v cestě porozumění,
              tak jako vadí hluchota při naslouchání.



              :)
              Jarda Malej
               

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 14:45:30

              "Logan LaPante na TEDx - O vzdělávacím systému a hackschoolingu"

              konec zvonec
               
              Příspěvky: 588
              Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

              Re: O svobodné vůli

              Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. pro 2013 14:46:34

              Takže touha,
              nejlépe skutečná...

              Ano.
              Je to ona co hýbá člověkem, a to jakýmkoliv směrem.

              :-)
              Jarda Malej
               

              PředchozíDalší

              Zpět na Roman

              Kdo je online

              Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník