O svobodné vůli

Moderátor: roman

O svobodné vůli

Nový příspěvekod roman » pát 16. srp 2013 12:34:09

    Toto téma se objevuje na duchovních, ezoterických webech poměrně často. Obvykle jde o střety názorů stavějící se budto k existenci svobodné vůle osoby, tvořící si svůj vlastní osud na základě svých vlastních rozhodnutí a na druhé straně názory přiklánějící se spíše k nemožnosti svobodného rozhodování-čili k determinaci mysli.

    No řekl bych, že existují 3 základní koncepty, náhledy na toto téma.
    První jak už jsem v úvodu zmínil je koncept svobodné vůle. Spousta lidí zabývající se ezoterikou a duchovností preferuje a přijímá tento koncept vcelku snadno, stal se jakoby samozřejmostí, ale už méně z nich si uvědomuje, že jde vlastně o čistě materialistický koncept :) .
    Tedy, že existuje nějaká pevná entita mající vědomí a tato entita(osoba) se na základě tohoto vlastního vědomí svobodně rozhoduje. Podle mně tedy ke konceptu svobodné vůle se budou hlásit lidé svým nastavením vlastně materialisté(hmota předchází vědomí)

    Na druhé straně názorového spektra je ryze spirituální koncept- svobodná vůle je iluze(vědomí předchází hmotu), čili veškerý pohyb, veškerá dynamika projevu se pouze děje, není tu žádný konatel který by mohl, nebo nemohl mít svobodnou vůli cokoliv konat. Vše se objevuje následkem dynamického aspektu absolutna, šakti. Vše v projevu funguje pouze na základě kauzality, příčiny a následku a energetického vyrovnání.

    Uprostřed stojí ještě koncept, který svým chápáním stojí někde na pomezí těchto pohledů. Jde vlastně o takový kočkopes, říkající něco ve smyslu: Ok, svobodná vůle sice existuje, ale je omezená. Klidně se mohu svobodně rozhodnout jít do hospody místo do kina, ale už ze své vlastní vůle nemohu realizovat boha, nemohu ze své vlastní vůle rozpustit ego v nirvikalpa samadhi. Můžu jít ze své vlastní vůle naproti bohu, ale ostatní je už na něm- tady je už má vůle k ničemu.

    No nevim, mozná je náhledů a konceptů na svobodnou vůli více, toto mě prostě k tomuto napadlo při přečtení dnešních příspěvků
    roman
     
    Příspěvky: 265
    Registrován: pon 07. lis 2011 12:56:02

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » pát 16. srp 2013 14:15:07

    Jestlize napr zvednu ruku--nikterak nemohu urcit,zvedl-li sem ji ze svobodne vule ci po impulzu nejake jine cizi intelidence...ktera mi podnet,impuls ci samo zvednuti vsugerovala...
    ... ... ... ... .
    xia
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod Aves passeri » pát 16. srp 2013 23:32:17

    No jo, jenže to, co CHCEME, kolikrát není SVOBODNÉ ani za mák. Obvykle to, myslím, děláme buď proto, že máme z něčeho strach, nebo proto, že po něčem toužíme. A obvykle po něčem toužíme, když máme strach z pravého opaku toho, po čem toužímee :-) Nebo ne?
    Ale můžeme tomu klidně říkat "svobodná vůle".
    Ale jak zaznělo v té diskuzi předtím, je rozdíl mezi vůlí ega, která si může "svobodně" jít, kam ho strach nebo touha zavedou, a mezi vůlí Boha, nebo ať to nazveme jakkoliv, já tomu říkám univerzální síla, která je svobodná v tom slova smyslu, že není závislá, je jaksi nepodmínečná.
    A tahle vůle je pro mě ta, o které můžu s klidem říct, že je to svobodná vůle člověka :-)) Protože člověk ji má také, jen musí pochopit, kdo je.
    Ale to už tu taky zaznělo :-)
    Aves passeri
     
    Příspěvky: 33
    Registrován: pát 19. črc 2013 10:10:24

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod gringo » sob 17. srp 2013 5:24:06

    Ano, svobodná vůle je taková, která není ničím upoutána.
    Proto velká část duchovní obce zastává názor, že žádná neexistuje.
    :D
    gringo
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod Aves passeri » sob 17. srp 2013 10:51:14

    gringo píše:Ano, svobodná vůle je taková, která není ničím upoutána.
    Proto velká část duchovní obce zastává názor, že žádná neexistuje.
    :D


    :'-(

    Já doufám, že velká část duchovní obce se mýlí :-) To bychom to honbu za osvícením mohli rovnou odpískat, když ani tam se té svobodné vůle nedočkáme :-)
    Aves passeri
     
    Příspěvky: 33
    Registrován: pát 19. črc 2013 10:10:24

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » sob 17. srp 2013 11:09:05

    vycházíte z možností,že svobodnou vůli bud máme nebo nemáme,což je pro naš jazyk-pohříchu velmi polaritní-nejčastější rozdělení

    ale myslím,že existují jazyky..s jinou logikou a pro jinou mysl,které daleko výstižněji popisují skutečnou skutečnost...

    je časté dilema andělů,jak multidimenzionální zkušenost přeložit do češtiny...což je asi dilema,jak z obrazu mony lízy pomocí 1cm čtverečního vyjádřit tu hloubku a náboj...

    moje řešení je jasné--získat kvality a schopnosti vyšší mysli a pak,to co je nepřístupné se trochu více zpřístupní

    ... ... ... ... .
    xia
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod gringo » sob 17. srp 2013 11:57:22

    Aves passeri píše:
    gringo píše:Ano, svobodná vůle je taková, která není ničím upoutána.
    Proto velká část duchovní obce zastává názor, že žádná neexistuje.
    :D


    :'-(

    Já doufám, že velká část duchovní obce se mýlí :-) To bychom to honbu za osvícením mohli rovnou odpískat, když ani tam se té svobodné vůle nedočkáme :-)


    Vůdce honitby, strach, to sám jednou odpíská, (unaví se a zmizí), strach ze svobodné vůle,
    pak se dočkáme.
    :)
    gringo
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod gringo » sob 17. srp 2013 12:04:35

    vycházíte z možností,že svobodnou vůli bud máme nebo nemáme,což je pro naš jazyk-pohříchu velmi polaritní-nejčastější rozdělení


    Spíš že svobodná vůle je,
    jen v lidské psychice může být krapet zaneřáděná.
    :)
    gringo
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod gringo » ned 18. srp 2013 11:20:50

    ...ale když se to vezme důkladněji, což si toto téma zaslouží, tak
    tu jsou dvě slůvka: vůle a svoboda, přičemž oba ty pojmy nabyly
    značné šíře v lidském myšlení. Proč však na to pohlížet složitě a
    klikatě, když to jde jednoduše a přímočaře?
    "Je to všechno jedna velká síla", zpívá se v jednom českém songu.
    Jiná báseň zas praví, že ze všeho nejdříve se zrodila touha -
    jako moc tvůrčího vznícení - a hle máme tu onu vůli, nebo spíš Vůli.
    Je tato základová Vůle všech vůlí svobodná? To je snadné rozpoznat.
    Co to znamená svobodná? To znamená volná. Co to znamená volná?
    To znamená ničím nespoutaná. Co to znamená ničím nespoutaná.
    To znamená samojediná... Týká se tato samojedinost i lidského druhu? ...
    Co dál řešit?
    :-)
    gringo
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod Návštěvní k » ned 18. srp 2013 11:54:13

    moje řešení je jasné--získat kvality a schopnosti vyšší mysli a pak,to co je nepřístupné se trochu více zpřístupní

    nojo :what: ale
    kdo je potřebuje získat, aby se jemu tj. hledajícímu "" zpřístupnilo to, k čemu ono zatím nemá přístup? :(

    Po probuzení neexistuje žádný myslitel myšlenek, žádný vnímatel vjemů... myšlenky a vzpomínky mohou klidně existovat v Já, ale co je naprosto nepřítomno, je představa, že existuje osoba, která je zažívá či vlastní.

    Papadží jednou poskytl krásnou analogii: „Sedíme u silnice a kolem nás se míhají auta v obou směrech. Jsou jako myšlenky, vzpomínky a touhy ve vaší hlavě. Nemají s námi nic společného, ale my trváme na tom, že jsme k nim připoutáni. Sáhneme po nárazníku auta, které nás míjí, a ono nás táhne za sebou, dokud nejsme nuceni se pustit. To je samo o sobě naprosto hloupá činnost, ale my se ze svých omylů nepoučíme. Opět se pokoušíme chytit a držet nárazník dalšího auta, které nás míjí. A tak žijeme své životy: připoutáváme se k věcem, které s námi nemají nic společného a výsledkem je utrpení.

    V neztotožněné mysli může „provoz“ mentální aktivity existovat dál, obvykle na tlumenější úrovni, ale není tu nikdo, kdo by držel nárazník nějaké představy či vjemu.

    Je-li mysl klidná a tichá, osoba, která může být přitahovaná k nárazníku nové představy – je pořád tady; když se ale natrvalo rozpustilo sebeztotožnění s „někým“ – s prožívajícím „já“, přestala existovat osoba, která by se mohla ztotožnit s objektem myšlenky. Je to stav, ve kterém definitivně skončila možnost sebeztotožnění s myšlenkami a emocemi. V šastrách se říká, že reakce na chválu i hanu je jednou z posledních věcí, které je třeba nechat být, než dojde k osvícení.

    Lidé jsou při řeči ve spojení s minulostí, aby mohli formulovat svou další větu, kdežto slova osvícených lidí jsou napovídána Já v přítomném okamžiku a nejsou důsledkem vzpomínek či minulých zkušeností. Stejně jako při jednání. Krišnamurti říkal: „Tlačím vozík uličkou a sleduji ruku, která se natahuje, zvedá plechovku a dává ji do košíku. Nemá to se mnou nic společného. Neříkal jsem ruce, aby se pohnula tím směrem a vybrala právě tu plechovku. Děje se to samo od sebe. Když dojdu k pokladně, mám plný košík jídla, které jsem si sám osobně nevybral.“

    Když přebýváte jako Já, děláte to, k čemu vás Já pobídne, aniž byste přemýšleli či věděli proč. Neexistuje nikdo, kdo by mohl říci: „Měl bych udělat toto; neměl by dělat támhleto,“ protože nezůstal nikdo, kdo by mohl činit takováto rozhodnutí.

    Jednou jsem potkal někoho, kdo s ním žil v Hardwaru. Chodívali každý den na procházku podél Gangy, často toutéž cestou. Občas vyrazil Papadží jedním směrem a potom bez nějakého zjevného důvodu, změnil směr doprava či doleva a pokračoval někam úplně jinam. Jednou se odehrál následující rozhovor:

    „Kam jdeme?“
    „Nevím.“
    „Proč jsi odbočil z cesty?“
    „Nevím. Něco mě prostě donutilo jít tímto směrem.“
    „Jak daleko budeme muset jít?“
    „Nevím. To zjistím, až tam budeme.“
    „Kde je to „tam“?“
    „Nevím. Až tam budeme, tak budu vědět, proč jsem namířil tímto směrem.“

    Náhodou potkali v lese muže, který pak měl s Papadžím zážitek probuzení. Já vědělo, že ten muž je připraven na takový zážitek, a nasměrovalo Papadžího k němu. Papadží nevěděl, že je nasměrován k tomuto setkání, dokud toho muže nepotkal. Jednoduše akceptoval, že Já ho vedlo tím určitým směrem. Neměl otázky či pochybnosti o změně směru. Ve skutečnosti o tom vůbec nepřemýšlel ani neměl žádné obavy. Pouze nechal Já, aby ho vedlo tam, kam bylo třeba.

    http://davidgodman.org/Maalok_Czech.pdf
    Návštěvní k
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » ned 18. srp 2013 16:48:14

    Kdo to potrebuje ziskat,komu se to zpristupni...atd

    Kdyz des do obchodu pro rohlik,klades si tyto otazky?

    Byt trochu moudrejsi--neni zadne nepochopitelne kouzlo
    ... ... ... ... .
    xia
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod Návštěvní k » ned 18. srp 2013 17:12:57

    Krišnamurti říkal: „Tlačím vozík uličkou a sleduji ruku, která se natahuje, zvedá plechovku a dává ji do košíku. Nemá to se mnou nic společného. Neříkal jsem ruce, aby se pohnula tím směrem a vybrala právě tu plechovku. Děje se to samo od sebe. Když dojdu k pokladně, mám plný košík jídla, které jsem si sám osobně nevybral.“

    V takovém stavu vědomí zřejmě neexistuje nikdo, kdo by mohl říci: "Chtěl bych tohle...", nebo "moje řešení je získat tam to, např. kvality a schopnosti vyšší mysli..."

    Zmizet ten, kdo by se o takovou možnost zajímal - a možná právě proto se ty schopnosti samy objeví
    nebo taky ne, kdoví :D

    Asi záleží i na tom, jestli o ně stál v době, kdy tu ještě byl iluzorní "někdo"

    :)
    Návštěvní k
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » ned 18. srp 2013 17:57:03

    V mem stavu vedomi je moznost ziskat to ci to...

    To mi staci

    V jinych stavech vedomi je to treba jinak,ok

    Zadny problem...

    Krisnamurti nakupuje,aniz by vedel,co nakupuje...vari,aniz by vedel,co vari...ji,aniz by vedel,co ji...zije,aniz by vedel,co zije...chudak jiddu...proc tu je?
    ... ... ... ... .
    xia
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod Návštěvní k » ned 18. srp 2013 18:40:54

    papadev píše:Krisnamurti nakupuje,aniz by vedel,co nakupuje...vari,aniz by vedel,co vari...ji,aniz by vedel,co ji...zije,aniz by vedel,co zije...chudak jiddu...proc tu je?

    Vnímám to jinak - ví dobře, co se děje, kdyby ne, nemohl by napsat

    Tlačím vozík uličkou a sleduji ruku, která se natahuje, zvedá plechovku a dává ji do košíku. Nemá to se mnou nic společného. Neříkal jsem ruce, aby se pohnula tím směrem a vybrala právě tu plechovku. Děje se to samo od sebe...

    Podobně to popisuje i Papadži - taky ví, co se děje, a i u něj chybí jen jedna věc - osobní já a jeho potřeba vybírat si to, co ono samo preferuje.

    Když si "já" dá totální relax na všech úrovních, patrně tím samo nějak zmizí a pak jen probíhá dění. Asi je to docela rozumný přístup - vesmír dělá všechno s inteligencí, o jaké se nám ani nezdá :)
    a když mu do toho nekafrá nějaké odpojené "já", ta inteligence patrně dokáže jednat skrz jednotlivé organismy naprosto uspokojivým způsobem.
    Návštěvní k
     

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » ned 18. srp 2013 19:45:28

    aha,ano,už to chápu,dík

    vesmír dělá všechno s inteligencí, o jaké se nám ani nezdá


    no a já chci,aby se mi o ní zdálo

    tot vše

    i když uznávám,že jenom tak tu inteligenci s úžasem pozorovat,jak dává do košíku klobásku,může být také pěkné
    ... ... ... ... .
    xia
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod rafael » ned 18. srp 2013 20:17:38

    kdo z váš všech může říct na foru že má svobodnou vůli? nikdo ani já ne.. svobodná vůle je představa mysli o tom že "já konám", ale kdyby nebylo božského JÁ nemůže být ani ten, kdo si myslí že koná.. bůh nám řídí život každým pohybem vším, bohužel ale mysl vyvstává z JÁ a mysl z JÁ vytváří ego takže mysl si myslí, že ego je ten kdo koná, ale božské JÁ živí svou energií ego, které je obrácené ven ke světu, energie JÁ a ego mají stejnou podstatu, tozn, že ego ikdyž řekne já konám, je to jeho vlastní ilzuze, protože bez božské energie by nebylo schopno ani toto vyslovit.. sme nástrojem božím všichni.. a´t tomu věříme nebo ne..taková je skutečnost
    Uživatelský avatar
    rafael
     
    Příspěvky: 562
    Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod šelma » ned 18. srp 2013 20:41:57

    Já mám svobodnou vůli. Jsem ego sladěné s tou Boží. Všechno, co chci, chce i Bůh. Je to nedvojná vůle. :D
    „Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
    Uživatelský avatar
    šelma
     
    Příspěvky: 144
    Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod konec zvonec » pon 19. srp 2013 8:07:39

    Vule je to co se deje ... neni to neco ... co by nekomu patrilo a co by nekdo uplatnoval ... proste se to deje ... proc ... nikdo nevi.
    Svobodna vule ... z pohledu toho cim Vule opravdu je ... je nesmysl.
    To co se deje .. se deje vzdy svobodne ... to znamena ... ze do toho co se deje nikdo nezasahuje.

    Na duhe strane je tu predstava nesvobodne vule ... ta je odrazem touhy ... mit to co se deje ... pod kontrolou.
    Touha po svobodne vuli je vycerpavajici ... protoze ji neni mozne dosahnout ... te kontroly nad tim co je.

    Vule se deje ... at uz se ji snazime ohybat jak chceme ... a stejne se nakonec deje neco jineho nez jsme si predstavovali.

    Touha se deje az do uplneho vycerpani predstavy touziciho.
    Ten je vycerpan do posledniho kousicku sebe sama a az odpadne ten posledni ... vyjevi se ze je tu jen to co tu je ... a to je vsechno.

    takhle si to nejak predstavuju. :)
    konec zvonec
     
    Příspěvky: 588
    Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod konec zvonec » pon 19. srp 2013 8:09:28

    šelma píše:Já mám svobodnou vůli. Jsem ego sladěné s tou Boží. Všechno, co chci, chce i Bůh. Je to nedvojná vůle. :D

    ... jinymi slovy.
    ... ja jsem svobodna vule ... at uz si ja nebo kdokoliv jiny ... predstavuje co chce.
    konec zvonec
     
    Příspěvky: 588
    Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod konec zvonec » pon 19. srp 2013 8:10:56

    rafael píše:kdo z váš všech může říct na foru že má svobodnou vůli? nikdo ani já ne.. svobodná vůle je představa mysli o tom že "já konám", ale kdyby nebylo božského JÁ nemůže být ani ten, kdo si myslí že koná.. bůh nám řídí život každým pohybem vším, bohužel ale mysl vyvstává z JÁ a mysl z JÁ vytváří ego takže mysl si myslí, že ego je ten kdo koná, ale božské JÁ živí svou energií ego, které je obrácené ven ke světu, energie JÁ a ego mají stejnou podstatu, tozn, že ego ikdyž řekne já konám, je to jeho vlastní ilzuze, protože bez božské energie by nebylo schopno ani toto vyslovit.. sme nástrojem božím všichni.. a´t tomu věříme nebo ne..taková je skutečnost

    :yes:
    konec zvonec
     
    Příspěvky: 588
    Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

    Další

    Zpět na Roman

    Kdo je online

    Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků