Pro Miroslava

Soukromá subfóra
Pravidla fóra
Pozor, zde je prostor soukromých fór, kde si každý moderátor určuje svá pravidla a maže příspěvky dle vlastního uvážení. Více než rok neaktivní fóra se v přehledu portálu nezobrazují.

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » ned 28. čer 2020 12:45:53

Já vztah "na život a na smrt" vnímám jako ten nejsilnější vztah, co může být, proto na život a na smrt...
Je to vztah Mistra a žáka...
Je to vztah Já - já (ega, osobní jednotky)

Kde jde o nic menšího, než o to stát se Pravdou, ztratit můj život pro Něj...

Tak to cítím, tak to vnímám, nedávno jsem tu psala takovou myšlenku o tom, že není nic horšího, než čekání Mistra na "svého" (toho pravého) žáka, protože tím dostane jeho život smysl a v tom vztahu jde o soucítění, soubytí, pokoru a vděčnost před tím jediným žijícím, soucítícím, jsoucím....

Nevím, jak více to, co cítím, přiblížit, slova jsou hoodně neumělý nástroj... :-), ale jedno vím jistě, protože jsem to zažila na vlastní kůži :-), pokud je Pravda v realizovaném tak silná, zdomácnělá, ten člověk to sebou samým vyzařuje do prostoru, aniž by musel cokoli říkat nebo dělat :-) a nejvíce hovoří oči :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 28. čer 2020 15:00:54

Tara píše:Kde jde o nic menšího, než o to stát se Pravdou, ztratit můj život pro Něj...

Tak to cítím, tak to vnímám, nedávno jsem tu psala takovou myšlenku o tom, že není nic horšího, než čekání Mistra na "svého" (toho pravého) žáka, protože tím dostane jeho život smysl a v tom vztahu jde o soucítění, soubytí, pokoru a vděčnost před tím jediným žijícím, soucítícím, jsoucím....

Ale jak by ses mohla stát Pravdou, když budeš mrtvá?

Cožpak nižší bytí udává smysl vyššímu, žák určuje smysl Mistra?

:)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » ned 28. čer 2020 15:35:44

Zkus si to otočit.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » ned 28. čer 2020 16:59:41

Tara píše:Zkus si to otočit.

Obrázek
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » ned 28. čer 2020 19:32:15

Kdo to nezažil tak o tom jen teoretizuje z pozice svých zkušeností. Co jiného by mohl dělat?

Netřeba brát všechno tak vážně. Vždyť život je velké dobrodružství.

Není-li člověk pro věc ochoten zemřít, je spíš přizdisráč t.j. houby bojovník/bojovnice, je plný strachu o sebe a o svoji budoucnost a to je nesvoboda.
Tady něco pro inspiraci:

"You can do it"

Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 4:57:03

miroslav píše:Není-li člověk pro věc ochoten zemřít, je spíš přizdisráč t.j. houby bojovník/bojovnice, je plný strachu o sebe a o svoji budoucnost a to je nesvoboda.
Tady něco pro inspiraci:

"You can do it"


Ale ten hudební klip je zřejmá fikce, špatný scénář natočený se špatnými herci, je to hloupý klip postavený na hloupých feministických klišé.

Oproti tomu třeba tahle scénka z filmu Seppuku je natočena docela pěkně:

Sice tělo herce nedisponuje reakcemi trénovaného samuraje, ale to soustředění je hodnověrné (jakož i ztvárnění vzdání se smrti v závěru souboje).

Pokud si budeme brát inspiraci z Červené knihovny, bude podle toho vypadat i život.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 29. čer 2020 11:03:12

Obě videa jsou fikce.
To tvoje je čistě mužské, z toho si žena moc příklad nemůže vzít.
To moje není tak smrtelně vážné, je v něm živoucí vztah - vše samozřejmě v nadsázce.

Co říkáš na toho Bubera ?
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=129&t=8887#p154327
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » pon 29. čer 2020 12:48:41

miroslav píše:Obě videa jsou fikce.
To tvoje je čistě mužské, z toho si žena moc příklad nemůže vzít.
To moje není tak smrtelně vážné, je v něm živoucí vztah - vše samozřejmě v nadsázce.

Co říkáš na toho Bubera ?
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=129&t=8887#p154327

Pravdu díš :-)

S tím Já - Ty, nebo Já - Ono, je to tak :-)
No a já napsala Já - To (Ono). Měla bych se nad sebou zamyslet, jak to s tím vztahem vlastně mám, ale asi dost povrchně :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 17:05:13

miroslav píše:Obě videa jsou fikce.
To tvoje je čistě mužské, z toho si žena moc příklad nemůže vzít.
To moje není tak smrtelně vážné, je v něm živoucí vztah - vše samozřejmě v nadsázce.

Co říkáš na toho Bubera ?
http://www.poradnazdarma.cz/viewtopic.php?f=129&t=8887#p154327

Umělecká fikce může používat fiktivní formu, ale její sdělení je pravdivé, na rozdíl od uměleckého kýče.

Buber v tom textu předpokládá modifikovaný obsah pojmů Já/Ty/Ona/On/Ono, aniž by se ovšem namáhal je definovat. Výsledkem rozplizlých, zmatených slov je zmatené myšlení. Viz např. "já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono". Tudíž na začátku věty bylo Buberovo já jiné než na konci? Kdo tu větu tedy vlastně vymyslel :-). Prostě hovadina.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » pon 29. čer 2020 17:14:42

Zajímavé, já hned na začátku, kdy bylo zmíněno Já Ty, Já Ono vnimala ten velký rozdíl. Dál je vysvětleno, proč.
Tobě asi nebude blízký ani Krishnamurti, viď.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 17:53:43

No, to je právě ženský přístup - Ty můj milovaný hrnečku na stolečku je přece něco docela jiného než onen oprýskaný v kredenci. Neboli podstatu objektů určuje vztah k nim, což je ovšem filosoficky trapné/diskvalifikující.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » pon 29. čer 2020 18:11:20

filosoficky trapné/diskvalifikující.


Co je měřítkem takového názoru?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 18:40:47

Tara píše:
filosoficky trapné/diskvalifikující.


Co je měřítkem takového názoru?

Přeci rozum.

To dá rozum.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod Tara » pon 29. čer 2020 18:46:01

Zdeněk píše:
Tara píše:
filosoficky trapné/diskvalifikující.


Co je měřítkem takového názoru?

Přeci rozum.

To dá rozum.

Aha :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 29. čer 2020 18:55:19

Zdeněk píše:Buber v tom textu předpokládá modifikovaný obsah pojmů Já/Ty/Ona/On/Ono, aniž by se ovšem namáhal je definovat. Výsledkem rozplizlých, zmatených slov je zmatené myšlení. Viz např. "já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono". Tudíž na začátku věty bylo Buberovo já jiné než na konci? Kdo tu větu tedy vlastně vymyslel :-). Prostě hovadina.


Ty tomu asi moc nerozumíš, protože to nenacházíš ve své zkušenosti.

Mně to naopak přijde geniální.

Pozoruji s překvapením, že jsou i lidé, kteří neznají vztah - tedy základní slovo Já-Ty. Asi třeba autisté
Místo toho znají Já-Já a Já-Ono.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 19:17:59

miroslav píše:
Zdeněk píše:Buber v tom textu předpokládá modifikovaný obsah pojmů Já/Ty/Ona/On/Ono, aniž by se ovšem namáhal je definovat. Výsledkem rozplizlých, zmatených slov je zmatené myšlení. Viz např. "já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono". Tudíž na začátku věty bylo Buberovo já jiné než na konci? Kdo tu větu tedy vlastně vymyslel :-). Prostě hovadina.


Ty tomu asi moc nerozumíš, protože to nenacházíš ve své zkušenosti.

Mně to naopak přijde geniální.

Pozoruji s překvapením, že jsou i lidé, kteří neznají vztah - tedy základní slovo Já-Ty. Asi třeba autisté
Místo toho znají Já-Já a Já-Ono.

Ale já předkládám konkrétní argumenty, Miroslave :). Možná je nejsi schopen vnímat, vycházejí totiž z rozumu, nikoli - feministicky - z libosti.

Ovšemže vztahy existují. Jejich podkladem je láska. Komu a co bych tu asi psal, kdybych vztah neznal, přiblblý bližní můj.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 29. čer 2020 20:07:05

Zdeněk píše:Ale já předkládám konkrétní argumenty, Miroslave :). Možná je nejsi schopen vnímat, vycházejí totiž z rozumu, nikoli - feministicky - z libosti.

Ovšemže vztahy existují. Jejich podkladem je láska. Komu a co bych tu asi psal, kdybych vztah neznal, přiblblý bližní můj.


Koukám, že jsi slovníkem trochu od posledně přitvrdil :)

Abys nedopadl jako Vostál. :D

Jaké že to předkládáš argumenty?
Buber v tom textu předpokládá modifikovaný obsah pojmů Já/Ty/Ona/On/Ono, aniž by se ovšem namáhal je definovat.
:what:

Já toho Bubera nečtu jako že něco předpokládá, ale čistě popisuje svoji přirozenou zkušenost, která je i mojí zkušeností, ale člověk si ani nemusí všimnout toho, že to tak probíhá.
Já-Ty je jeden postoj ke světu - který se žije v tom okamžiku celou bytostí.
Já-Ono - je druhý postoj - ten je rozumový, který svět čelní a zkušenosti a věci zařazuje do logických souvislostí.
A překvapivě - to už Buber nepíše, může být také postoj Já-Já (narcismus, zahledění do sebe), který u tímto postižených jedinců asi nahrazuje sou-citný, otevřený postoj k druhým či Bohu "Já-Ty". Takoví pak nejsou schopni vztahu - vztahu celou bytostí, ale samozřejmě jsou schopni komunikovat, pociťovat atd - ale tak trochu jako s předměty (osobami - protějšky) ve virtuální realitě - ve světě Já-Ono.

Já-Ty má prazáklad ve vztahu "Syna" k "Otci" (žáka ke guruovi, milujícího k milované atd.)
Bez vztahu je jen sebestřednost, samosvojnost - izolovanost, osamocenost. a to je přinejmenším smutné neúplné, v podstatě mrtvé - z pohledu toho, kdo žije ve vztahu.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 20:57:30

miroslav píše:
Zdeněk píše:Buber v tom textu předpokládá modifikovaný obsah pojmů Já/Ty/Ona/On/Ono, aniž by se ovšem namáhal je definovat.

:what:
No dobrá, to je ten abstraktnější argument. Ale tohle už bys dát mohl:
Zdeněk píše:"já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono". Tudíž na začátku věty bylo Buberovo já jiné než na konci? Kdo tu větu tedy vlastně vymyslel :-).
Jinými slovy Buberův subjekt (já) je tentýž (nikoli jiný, jak Buber píše), ať už se jedná o jeho objekt Já-Ty či objekt Já-Ono. Pokud by totiž šlo pokaždé o jiný subjekt, pak kdo by byl schopen tyto dva subjekty dát dohromady a spojit citovanou větu? Buber prostě píše nesmysly. On totiž neidentifikuje svůj subjekt, své já, skrze rozum, ale skrze jeho libost k různým objektům. Čili něco se mu líbí více, něco méně, a z toho usuzuje na dvě různé já. Kdyby to byla ženská, no tak zavřeme obě oči, protože ta to má takto od přírody. Ale Buber není ženská, je prostě hloupej, nikoli geniální.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod miroslav » pon 29. čer 2020 21:20:05

Zdeněk píše:"já základního slova Já-Ty je jiné než já základního slova Já-Ono". Tudíž na začátku věty bylo Buberovo já jiné než na konci? Kdo tu větu tedy vlastně vymyslel :-).
Jinými slovy Buberův subjekt (já) je tentýž (nikoli jiný, jak Buber píše), ať už se jedná o jeho objekt Já-Ty či objekt Já-Ono. Pokud by totiž šlo pokaždé o jiný subjekt, pak kdo by byl schopen tyto dva subjekty dát dohromady a spojit citovanou větu? Buber prostě píše nesmysly. On totiž neidentifikuje svůj subjekt, své já, skrze rozum, ale skrze jeho libost k různým objektům. Čili něco se mu líbí více, něco méně, a z toho usuzuje na dvě různé já. Kdyby to byla ženská, no tak zavřeme obě oči, protože ta to má takto od přírody. Ale Buber není ženská, je prostě hloupej, nikoli geniální.[/quote]
Tak to je akorát nedorozumění.
On nepíše, že by měl dvě já.
Ale že já není samo o sobě (samo o sobě není) ale buď "žije" ve vztahu posuzovacím Já-Ono, nebo ve vztahu sou-bytí - Já-Ty.
Rozum (moudrost) funguje jen ve světě Já-Ono, ve světě předmětů.
Ve světě Já-Ty není Ty předmětem.

A něco k zamyšlení pro tebe:

"Krásný strom myšlení, jenž nezná dvojnost, prorůstá celým velkým světem, nese květy a plody soucitu a jmenuje se služba druhým.

Krásný strom prázdnoty bez květů prorůstá celým světem, kdo by jej tam hledal, spadne... tam nejsou větve.

Dva stromy - a vyrostly z jednoho semene, a tak nesou jen jedno ovoce. Ten, kdo nezná rozdílu mezi nimi, je osvobozen od nirvány i sansáry. Kdo se ale přiblíží a odchází s nenaplněnou touhou, pro toho je lepší, aby opustil dům a přijal misku, jíž mu hodí ze dveří.

Kdo připoután k prázdnotě zapomněl na soucit, nedosáhne nejvyššího stupně. Kdo má jen soucit, nezbaví se pout bytí. Jen pro toho, kdo je silný v obojím, není ani sansára, ani nirvána."

(Saraha)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3407
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pro Miroslava

Nový příspěvekod lklknml » pon 29. čer 2020 21:40:27

miroslav píše:On nepíše, že by měl dvě já.
Ale že já není samo o sobě (samo o sobě není) ale buď "žije" ve vztahu posuzovacím Já-Ono, nebo ve vztahu sou-bytí - Já-Ty.

A to psalo já v jakém "oživení". Bylo to já, které "žije" ve vztahu posuzovacím Já-Ono, nebo to bylo já, které "žije" ve vztahu sou-bytí - Já-Ty?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Nalézání

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků