Osho

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 18:16:53

PS:
Životopis:
MUDr. Pavel Špatenka (nar. 1964) vystudoval lékařskou fakultu University Karlovy v Praze. Několik let pracoval v klinické praxi jako lékař a poté ve farmaceutické společnosti. Terapii sebepoznáním se věnuje od roku 2000.

https://www.cbdb.cz/autor-14857-pavel-spatenka

Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 18:22:13

Návštěvník píše:PS:
Životopis:
MUDr. Pavel Špatenka (nar. 1964) vystudoval lékařskou fakultu University Karlovy v Praze. Několik let pracoval v klinické praxi jako lékař a poté ve farmaceutické společnosti. Terapii sebepoznáním se věnuje od roku 2000.

https://www.cbdb.cz/autor-14857-pavel-spatenka



A tenhle je ten osvícený psycholog, který probouzí pomocí metod psychologie?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 18:49:48

O koho jde a jakým způsobem aplikuje při terapii své poznatky, je možné si ověřit v odkazu na už publikované stránky MUDr. Pavla Špatenky, který pracuje jako psycholog.

K pochopení souvislostí poznatků z oblasti psychologie s rozpouštěním závislosti na mentálních návycích, které vytvářejí osobní já člověka = ego, bude možná nápomocné se dozvědět alespoň ve stručnosti, co psychologie je:

Psychologie (z řeckého ψυχή (psyché) = duševno, duch, dech a -λογία (-logia) = věda, výzkum, nauka o duševnu) je věda, která studuje lidské chování, mentální procesy[1] a tělesné dění[2] včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí (souhrnně označované jako psychika) a snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat.

Cílem psychologie je také, potažmo zejména získané poznatky využít ke zvýšení lidské spokojenosti a zdraví,[2] prostřednictvím psychoterapie jich lze navíc využít i k léčebným účelům.

Člověk, zabývající se psychologií výzkumně i prakticky, bývá označován jako psycholog, člověk provádějící psychoterapii je psychoterapeut (v běžné řeči bývají tyto pojmy směšovány, přičemž jedna a tatáž osoba může současně působit jak v roli psychologa, tak v roli psychoterapeuta).

Psychologové se snaží porozumět roli kognitivních funkcí v individuálním i sociálním chování včetně porozumění fyziologickým a neurobiologickým procesům podmiňujícím konkrétní funkce.

Psychologové objevili a vysvětlili řadu klíčových pojmů a konceptů, jako například percepce, kognice, pozornost, emoce, motivace, osobnost, interpersonální vztahy či podvědomí. K jejich získávání jsou vyvíjeny empirické metody výzkumu[3] pro objevování a vysvětlování příčinných i korelačních vztahů mezi proměnnými, i k jejich prostému popisu a interpretaci.

Psychologie se řadí mezi sociální vědy, svým rozsahem se však pohybuje na plynulém rozmezí a zahrnuje výzkum z věd přírodních (týkající se např. zákonů lidského vnímání a percepce), sociálních i humanitních věd až po filozofii... ... ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychologie
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. čer 2020 18:59:46

Návštěvník píše:Tak jste mě zmátli :D , že jsem tu začala taky psát chybně jeho příjmení - Šarapatka, místo jeho skutečného jména - Špatenka.

A jo, Špatenka... nevim jak jsem to moh domotat na Šarapatku :D.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 19:02:38

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Tak jste mě zmátli :D , že jsem tu začala taky psát chybně jeho příjmení - Šarapatka, místo jeho skutečného jména - Špatenka.

A jo, Špatenka... nevim jak jsem to moh domotat na Šarapatku :D.

On se teď dost často vyskytuje ve zprávách, možná proto se nám to oběma stalo ... :D
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 19:20:05

Pokud by to někoho zajímalo, tady https://www.facebook.com/spatenka.sebepoznani/ jsou jeho facebookové stránky.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 20:41:10

MUDr. Pavel Špaténka
PSYCHOLOG


Poradenská a terapeutická činnost. Terapie sebepoznáním je podle MUDr. Pavla Špatenky přímá cesta k duši člověka, je bezprostředním přístupem do hlubin lidského nevědomí.
Terapie sebepoznáním se zabývá vším, co člověka trápí, každou jeho bolestí, proto je také často bohoslužbou, zpovědí, přátelským rozhovorem nebo jen prostým setkáním dvou lidí. V rámci terapie můžeme pracovat i s tělem, se sny, se symboly, nebo si jen tak povídat, mlčet či naslouchat. Terapie sebepoznáním nevede zpět k „normalitě“, ale ke schopnosti poznat a projevit vlastní individualitu a přirozenost. Sebepoznání představuje nejen nové možnosti vědomého přístupu k životu, ale i učí jak se vypořádat sám se sebou a jak pomoci sám sobě.

Problémy, se kterými přicházíte
Mé tělo je nemocné, neslouží mi, jsem unavený
Mám problémy ve vztazích, prožívám partnerskou krizi, mám konflikty
Mám málo sebevědomí, jsem nejistý, nemám se rád, kritizuji sám sebe
Všichni a všechno mě štve. Lituji se. Všechno je špatné
Mám sexuální problémy, problémy totožnosti, nemám sílu do života
Jsem slabý, je mi zle, nevím co s tím
Život nemá žádný smysl, nemám chuť žít
Jsem závislý (na alkoholu, na dětech), trpím strachy, obavami a úzkostmi
Nevím co dál, nemám motivaci
Děje se ve mě něco, čemu nerozumím
Duchovní probuzení a duševní krize
Jsem psychicky nemocný (diagnostikovaná deprese, schizofrenie, poruchy osobnosti)

Ve své dokonalosti by se měla věda setkat se spiritualitou, nicméně osvícený nenabízí terapii individuality, nenabízí lidem způsob, jak se napravit, jak opravit jejich osobnost, nebo jak dosáhnout úspěchu.

Nabízím lidem způsob, jak poznat to, co není třeba opravit,
co nikdy nepotřebovalo opravit, co bylo vždycky celé, úplné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 20:55:08

Pochopení poznatků z oblasti psychologie umožňuje začít si uvědomovat i skryté spouštěče svého mentálního ulpívání na dosavadním přesvědčení, které je základem individuálního, osobního já člověka se všemi jeho názory, domněnkami a přesvědčením. Jedině pak může začít docházet i k jejich rozpouštění a v důsledku toho i k rozpouštění závislosti na dosavadních mentálních návycích, které vytvářejí osobní já člověka.

Pokud je člověk nevnímá, může být skálopevně přesvědčený, že v něm nic takového neexistuje. Své mentální přesvědčení pak považuje za Poznání.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 5:12:20

Návštěvník píše:Pochopení poznatků z oblasti psychologie umožňuje začít si uvědomovat i skryté spouštěče svého mentálního ulpívání na dosavadním přesvědčení, které je základem individuálního, osobního já člověka se všemi jeho názory, domněnkami a přesvědčením. Jedině pak může začít docházet i k jejich rozpouštění a v důsledku toho i k rozpouštění závislosti na dosavadních mentálních návycích, které vytvářejí osobní já člověka.

Pokud je člověk nevnímá, může být skálopevně přesvědčený, že v něm nic takového neexistuje. Své mentální přesvědčení pak považuje za Poznání.


Neříkám, že psycholog je něco špatného, že psychologie je špatná. Obrazně řečeno, psycholog v ideálním případě vede individualitu, osobu (která je z pohledu Probuzených snová a neexistuje) po Hawkinsnovu žebříku vzhůru, kde osoba zmizí a je tady jen duchovní jednota. Tady by se dala nalézt spojnice mezi prací psychologa a působením Probuzeného.

Psychologické metody jsou práce na osobě, jsou prací s myslí, jsou prací na osobním já.

Probuzení ozřejmují prázdnotu všech jevů, prázdnotu mysli a osobní realitu individuality jako zcela mylnou, nevědomou, proto se jí vůbec nezabývají.
Vyjasňují Tvou skutečnou Božskou podstatu, která je zcela bez problémů. Vyjasňují jednotu všeho, ve kterém žádné osobní já ve skutečnosti neexistuje.

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš

Obrazně řečeno, psycholog Ti ve Tvém snu pomáhá, aby Tvé prožívání snu bylo méně dramatické, ale nikdy nemá šanci mít Tvůj sen pod kontrolou, odstraní jeden problém a objeví se druhý, taková už je povaha snu. Je to nekonečná věc.

Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.

Prakticky přilnutí k metodám psychologie, držení se jich, může být jednou z hlavních překážek na cestě k probuzení. Obracejí pozornost k osobě, jak to ta osoba má. Hledají její motivace, spouštěče, berou konatele - snovou postavu - jako něco reálného. Což může být překážkou onu snovou osobu prohlédnout, pustit a neřešit ji.

Odtud se mohou v útržcích některé Oshovy promluvy bez pochopení celistvosti toho, na co poukazuje, bez prohlédnutí jeho taškářství, jevit také jako zavádějící, neprobuzené.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 6:30:18

Jana píše:
Obrazně řečeno, psycholog Ti ve Tvém snu pomáhá, aby Tvé prožívání snu bylo méně dramatické, ale nikdy nemá šanci mít Tvůj sen pod kontrolou, odstraní jeden problém a objeví se druhý, taková už je povaha snu. Je to nekonečná věc.

Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.


Aha. Tak zřejmě Nisargadatta který i po svém probuzení až do své smrti prodával zájemcům cigarety se jejich osobou už vůbec nezabýval, neztrácel s ní čas a rovnou je z jejich snu že jsou osobou probouzel :phew:
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 6:41:02

Tazatel: Osoba, která je ponořena do světa prožívá velmi rozmanitý život. Pláče, směje se, miluje, nenávidí, má přání i obavy, trpí a znovu se raduje. Jaký má ale džňánín, který je nezná – nemá ani radost ani strach? Není to jenom jaká si nemastná neslaná prázdnota?

Maharadž: Není tak odloučen, jak by se zdálo. Prožívá čistotu, ničím nezkažené blaho. Je šťasten a je si plně vědom toho, že štěstí je jeho skutečnou podstatou a že on nemusí dělat už nic a nemusí už o nic usilovat. To je při něm stále, mnohem víc, než tělo, je to bližší, nežli jeho mysl. Vy si myslíte, že bez určité příčiny není možné štěstí. A mě připadá závislost na čemkoliv jenom pro dosažení pocitu štěstí jako naprosté zoufalství. Radost a bolest mají svou příčinu, ale můj stav je mým vlastním stavem, nemá příčiny, je nezávislý a nic ho nemůže ohrozit.

Nisargadatta Maharadž - Já jsem To
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 6:47:13

Jana píše:
Obrazně řečeno, psycholog Ti ve Tvém snu pomáhá, aby Tvé prožívání snu bylo méně dramatické, ale nikdy nemá šanci mít Tvůj sen pod kontrolou, odstraní jeden problém a objeví se druhý, taková už je povaha snu. Je to nekonečná věc.

Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.


Aha. Tak zřejmě Nisargadatta který i po svém probuzení až do své smrti prodával zájemcům cigarety se jejich osobou už vůbec nezabýval, neztrácel s ní čas a rovnou je z jejich snu že jsou osobou probouzel:

Zákazník: Prosím dvě krabičky cigaret.

Maharadž: Vy si myslíte, že bez určité příčiny není možné štěstí. A mě připadá závislost na čemkoliv jenom pro dosažení pocitu štěstí jako naprosté zoufalství. Radost a bolest mají svou příčinu, ale můj stav je mým vlastním stavem, nemá příčiny, je nezávislý a nic ho nemůže ohrozit.

:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 7:06:49

Návštěvník píše:
Jana píše:
Obrazně řečeno, psycholog Ti ve Tvém snu pomáhá, aby Tvé prožívání snu bylo méně dramatické, ale nikdy nemá šanci mít Tvůj sen pod kontrolou, odstraní jeden problém a objeví se druhý, taková už je povaha snu. Je to nekonečná věc.

Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.


Aha. Tak zřejmě Nisargadatta který i po svém probuzení až do své smrti prodával zájemcům cigarety se jejich osobou už vůbec nezabýval, neztrácel s ní čas a rovnou je z jejich snu že jsou osobou probouzel:

Zákazník: Prosím dvě krabičky cigaret.

Maharadž: Vy si myslíte, že bez určité příčiny není možné štěstí. A mě připadá závislost na čemkoliv jenom pro dosažení pocitu štěstí jako naprosté zoufalství. Radost a bolest mají svou příčinu, ale můj stav je mým vlastním stavem, nemá příčiny, je nezávislý a nic ho nemůže ohrozit.

:D :D :D


Rozumím Ti. Ono se to může jevit tak, že s Maharadžovým probuzením konatel nezmizel a Maharadž dál dělal všechnu tu obvyklou činnost, jako dřív.

Jenže probuzené vědomí už není připoutáno k mysli, k představě konatele, který koná, jestli rozumíš. Je nekonečné, obrovské, časem a prostorem nerozdělené. Je tím, co prožívá čistotu, ničím nezkažené blaho.

Je tím, čemu se říká Sat-čit-ánanda.

Maharadžovo vědomí není uvězněno v představě těla, které koná. Prostě se ten projev děje bez osobního usilování.

Probuzený je šťasten a je si plně vědom toho, že štěstí je jeho skutečnou podstatou a že on nemusí dělat už nic a nemusí už o nic usilovat. To je při něm stále, mnohem víc, než tělo, je to bližší, nežli jeho mysl.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 7:10:38

Jana píše:Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.


Takže se osobu těch, o které se v nemocnici ve své profesi staráš, a jejich aktuálními potřebami vůbec nezabýváš, neztrácíš s tím čas a rovnou je z jejich snu o jejich snové osobě probouzíš?
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 7:21:31

Když se podíváš na ten Hawkisnův žebřík úrovní vědomí. Tak čím vyšší úroveň vědomí, tím jasnější je, že všechna ta negativita, všechny ty špatnosti, na které poukazuje mysl, nejsou NIC. Ony pomluvy, soudy, kritiky, opovrhování, nedostatečnosti, nedokonalosti, které se v mysli objevují, jsou jen nevědomostí, připoutaností k iluzi oddělenosti, připoutaností k iluzi, že jsme tím tělem... Nejvyšší pravda je z těch nižších úrovní nepoznatelná.

Čím je vědomí ve vyšší úrovni otevřenosti, tím víc je jasné, že "NEVÍM" že by bylo něco špatně.

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 7:25:49

Návštěvník píše:
Jana píše:Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.


Takže se osobu těch, o které se v nemocnici ve své profesi staráš, a jejich aktuálními potřebami vůbec nezabýváš, neztrácíš s tím čas a rovnou je z jejich snu o jejich snové osobě probouzíš?


V mém vědomí se neobjevuje představa, že je tady nějaký problém, je tady jen uvědomění, jakou láskou ta existence je. A děti jsou k tomu obvykle otevřené a vnímavé. Bez ohledu na momentální stav jejich těla, bez ohledu na jejich momentální situaci v rodině, ve škole, jsou obvykle šťastné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 7:27:26

Neochota nebo neschopnost odpovědět na jednoduchou otázku o mnohém vypovídá.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » ned 14. čer 2020 7:32:55

Lama mě jednou v nemocnici navštívil a říkal, že je neprobouzím.

A ono je to tak, že ony si žijí svůj život dál s tím, že si prožijí všechno, co si potřebují prožít.

Jen se tady možná objevil okamžik, kdy se to celé odlehkalo.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 7:50:22

Jana píše:Lama mě jednou v nemocnici navštívil a říkal, že je neprobouzím.

A ono je to tak, že ony si žijí svůj život dál s tím, že si prožijí všechno, co si potřebují prožít.


Když je ošetřuješ, zabýváš se tedy i jejich osobami - tím, co právě potřebují.

Na rozdíl od mylné domněnky, že při výkonu své profese

Probuzený se Tvou osobou vůbec nezabývá, neztrácí s ní čas. Rovnou Tě z toho snového snu o Tvé osobě probouzí.

Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. čer 2020 8:00:05

Díky za rozhovor.

Pro ty kteří to tu čtou může být v lecčems inspirující.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Osho

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník