Jak poznat své pravé "Já" II

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 7:29:04

miroslav píše:Myslím, že účelnější je se probudit, než spekulovat o tom jak to má nebo nemá probuzený.
Člověk takhle spekuluje, tlachá a nejspíš má dojem, že pracuje na svém osvobození, probuzení.
Hledejme ve vlastní zkušenosti a ne ve svých představách o probuzení.

V našich představách se odráží naše zkušenost, kterou pak skrze ty představy můžeme sdílet. Třeba ty máš představu, že kibicování druhých je dobré. Může být, pokud se tím ego neafirmuje :), mazaný to způsob úniku před frustrací ze ztráty sebe.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 7:34:57

Pelvan píše:Ahoj

... píše:P. En píše:
Každý o sobě nejlíp ví, jaký je a v jakém "duchu" hovoří...

Tuhle schopnost nazývají odborníci ´sebereflexe´:


Sebereflexe je těžká dřina, alespoň pro mne.
Hodně lidí ji má mizernou.
Jednak o ní ani nevědí, a když vědí, tak se o ni často nesnaží.

Se domnívám a zdravím.


Ahoj Pelvane,

co říkáš tomuhle?

Absolutní sebereflexe bez dřiny.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 7:35:50

... píše:Tuhle schopnost nazývají odborníci ´sebereflexe´:

Jsme lidské bytosti, s tím je spojeno to, že jsme nedokonalí, děláme omyly, křivdíme, máme komplexy, prožíváme emoce, které nedokážeme ovládat, prostě ne vždy se chováme tak, jak bychom chtěli po druhých, či sami po sobě. Sebereflexe nám pomáhá vnímat sama sebe, jací skutečně jsme.

Člověk bez sebereflexe není schopen reálného obrazu sebe sama. Bude se dělat lepším či horším, než ve skutečnosti je. Bude o sobě tvrdit, že je nad věcí a že má vše (na rozdíl od vás) zpracované. Takový člověk je zakonzervován ve svém životním omylu a když snad náhodou narazíte na jeho komplex, či jiným způsobem nahlédnete za oponu jeho divadla, za kterou se (především sám před sebou) snaží skrýt skutečný stav věcí, tak se pravděpodobně "spravedlivě" rozhořčí, zasype vás sprškou urážek či osočení a udělá vše pro to, aby ze svých potíží mohl obvinit vás, druhé, či svět okolo. Někdy komunikace s člověkem bez sebereflexe připomíná návštěvu zrcadlového sálu, kde je realita překroucená, deformovaná a umně zmanipulovaná tak, aby vina, či zodpovědnost vždy ležela na někom jiném, nejlépe na vás, ale hodí se kdokoliv.

https://www.terapie-tmou-u-brna.cz/l/o-sebereflexi/

No... tedy nic proti autorovi a jeho dobrým úmyslům, ale že by sem měl být tahán jako autorita...?
Hle tváře odborníků sebereflexe:
Obrázek
Obrázek

Totiž slova o já a přemýšlení o tom nejsou realizací já. Ten rozdíl se obvykle nějak odráží ve výrazu tváře (proto se ostatně ne zrovna nadšeně dívám do zrcadla :)).
Tady je pro mě Mooji autoritou:


No jo no, nějak se mu to pak zvrtlo.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 7:52:12

Zdeněk píše:
Totiž slova o já a přemýšlení o tom nejsou realizací já. Ten rozdíl se obvykle nějak odráží ve výrazu tváře (proto se ostatně ne zrovna nadšeně dívám do zrcadla :)).


Z toho si nic nedělej.

Obrázek

Tohle je jeden z těch, kteří mají na svědomí mraky probuzených.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod miroslav » ned 01. bře 2020 7:59:54

Zdeněk píše:
miroslav píše:Myslím, že účelnější je se probudit, než spekulovat o tom jak to má nebo nemá probuzený.
Člověk takhle spekuluje, tlachá a nejspíš má dojem, že pracuje na svém osvobození, probuzení.
Hledejme ve vlastní zkušenosti a ne ve svých představách o probuzení.

V našich představách se odráží naše zkušenost, kterou pak skrze ty představy můžeme sdílet. Třeba ty máš představu, že kibicování druhých je dobré. Může být, pokud se tím ego neafirmuje :), mazaný to způsob úniku před frustrací ze ztráty sebe.


Ano, ale některé představy už se zkušeností nemají moc společného. Už je to jen fantazírování o tom jaké to bude až to bude nebo jaké by to mělo být.
Nekibicuji, jen píšu, co si myslím na základě vlastní zkušenosti.
Ber nebo nech ležet :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 8:06:50

Jana píše:
Zdeněk píše:
Totiž slova o já a přemýšlení o tom nejsou realizací já. Ten rozdíl se obvykle nějak odráží ve výrazu tváře (proto se ostatně ne zrovna nadšeně dívám do zrcadla :)).


Z toho si nic nedělej.

Obrázek

Tohle je jeden z těch, kteří mají na svědomí mraky probuzených.

:D

Ono je taky něco, co nejde skrz obrázek protlačit, co lze sdílet jen naživo. A protože já mám s tím sdílením naživo od Probuzeného osobní zkušenost, tak jí mohu projektovat, odhadovat z jiných obrázků obličeje.
Maharadž je OK :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 8:08:00

miroslav píše:Nekibicuji, jen píšu, co si myslím na základě vlastní zkušenosti.
Ber nebo nech ležet :)


Je Tvá vlastní zkušenost něčím jiným, než nahlédnutím do minulosti?

A co aktuální uvědomění skutečnosti?

Tazatel: Co je na józe hlavní, když ne poznání? Cvičení a meditace? Proměna osobnosti?

Eduard Tomáš: Všechno dohromady. A poznání především. To rozhodně ano. Ale ne poznání, jak ho chápete vy. Krátká nahlédnutí do minulosti nebo budoucnosti tohoto střípku vesmíru je nicotnost proti poznání samé podstaty světa. Proti splynutí s touto podstatou a pochopení, že je pramenem našeho života, míru a blaženosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 8:08:59

miroslav píše:Ber nebo nech ležet :)
:hm:

:)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 8:17:18

Zdeněk píše:
Jana píše:
Zdeněk píše:
Totiž slova o já a přemýšlení o tom nejsou realizací já. Ten rozdíl se obvykle nějak odráží ve výrazu tváře (proto se ostatně ne zrovna nadšeně dívám do zrcadla :)).


Z toho si nic nedělej.

Obrázek

Tohle je jeden z těch, kteří mají na svědomí mraky probuzených.

:D

Ono je taky něco, co nejde skrz obrázek protlačit, co lze sdílet jen naživo. A protože já mám s tím sdílením naživo od Probuzeného osobní zkušenost, tak jí mohu projektovat, odhadovat z jiných obrázků obličeje.
Maharadž je OK :).


Tak to má Maharadž u Tebe dobré.

:D


Akorát by se dalo říct, že to je blbý s tou Tvou osobou, protože se Ti to volako jakosi zasekává v osobní zkušenosti, a to o co jde, není v osobě, není v mysli, není v těle, není dokonce ani v projevu.

To, kým Ty jsi, je jinak také OK.

Zeptám se Tě, Zdenku,

začal Tě přitahovat po všech těch zkušenostech Kristus.

Bez jakýchkoliv představ o těle, o projevu, o minulosti,

uvědomuješ si ho právě teď?

Jen, že je?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 9:01:16

Jana píše:Zeptám se Tě, Zdenku,

začal Tě přitahovat po všech těch zkušenostech Kristus.

Bez jakýchkoliv představ o těle, o projevu, o minulosti,

uvědomuješ si ho právě teď?

Jen, že je?

Ne. Ježíš z Nazaretu je pro mne příkladem osobní obětavosti při snaze usměrnit karmu Hebrejců. Ale jejich kultura, myšlení a cítění je mi cizí a těžko se do ní vžívám, byť je to pro pochopení Jeho oběti nezbytné. Mnohem bližší je mi barmský buddhizmus, tamní mniši mě nějak záhadně vnitřně přitahují, což lze elegantně vysvětlit karmicky.
Buddha hlásá to samé co Kristus, akorát je to cesta z jiné strany, méně krkolomná. Vrchol je totožný, je to opuštění Jednoho, ale to nechápeš a chápat nechceš, chceš si to Jedno držet, milovat a hýčkat.
Hmm. :what: lepší jak nic no.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 9:06:42

Zdeněk píše:
Jana píše:Zeptám se Tě, Zdenku,

začal Tě přitahovat po všech těch zkušenostech Kristus.

Bez jakýchkoliv představ o těle, o projevu, o minulosti,

uvědomuješ si ho právě teď?

Jen, že je?

Ne. Ježíš z Nazaretu je pro mne příkladem osobní obětavosti při snaze usměrnit karmu Hebrejců. Ale jejich kultura, myšlení a cítění je mi cizí a těžko se do ní vžívám, byť je to pro pochopení Jeho oběti nezbytné. Mnohem bližší je mi barmský buddhizmus, tamní mniši mě nějak záhadně vnitřně přitahují, což lze elegantně vysvětlit karmicky.

Jo, může to být nějaký vzor, mustr, ale to podstatné je právě to, co nemizí.

Buddha hlásá to samé co Kristus, akorát je to cesta z jiné strany, méně krkolomná.

Vnímáš, že oba JSOU tím Jedním?

Tím živým?

Tvým pravým Já?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 9:28:19

Jana píše:Vnímáš, že oba JSOU tím Jedním?

Nejsou. Oba jsou Ne-Jedním. Není nic, co bys mohla uchopit, držet si to. Chápej, že se toho musíš pustit. Jako se pustit (jak hlásá Zen) posledního úchytu nad propastí.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 9:36:18

Zdeněk píše:
Jana píše:Vnímáš, že oba JSOU tím Jedním?

Nejsou. Oba jsou Ne-Jedním. Není nic, co bys mohla uchopit, držet si to. Chápej, že se toho musíš pustit. Jako se pustit (jak hlásá Zen) posledního úchytu nad propastí.


Tohle je jen půlka pravdy.

Mystická smrt přichází se zmizením osoby, zmizením všeho osobního, se zmizením osobní vůle, osobního chtění.

Bez poznání celé Pravdy tohle však vede do propadu v nihilismu, do temnot nevědomosti.

S realizací Ježíšova přikázání, nebo chceš-li s realizací Buddhova soucitu, se tady objevuje z mrtvých vstání.

"Již ne živ já, ale Kristus živ je ve mně."

Každý Probuzený buddhista je ve skutečnosti Buddhou.

Kristus i Buddha jsou tím jediným nekonečným Jsoucnem - bez osobního vztahování.

Tedy - první půlka pravdy říká: "Nejsem nic" a druhá půlka pravdy říká "Jsem vším". To první je Moudrost a to druhé je Láska. Ve své dokonalosti je obojí Jedním.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 11:04:44

Jana píše:
Zdeněk píše:
Jana píše:Vnímáš, že oba JSOU tím Jedním?

Nejsou. Oba jsou Ne-Jedním. Není nic, co bys mohla uchopit, držet si to. Chápej, že se toho musíš pustit. Jako se pustit (jak hlásá Zen) posledního úchytu nad propastí.


Tohle je jen půlka pravdy.

Mystická smrt přichází se zmizením osoby, zmizením všeho osobního, se zmizením osobní vůle, osobního chtění.

Bez poznání celé Pravdy tohle však vede do propadu v nihilismu, do temnot nevědomosti.

S realizací Ježíšova přikázání, nebo chceš-li s realizací Buddhova soucitu, se tady objevuje z mrtvých vstání.

"Již ne živ já, ale Kristus živ je ve mně."

Každý Probuzený buddhista je ve skutečnosti Buddhou.

Kristus i Buddha jsou tím jediným nekonečným Jsoucnem - bez osobního vztahování.

Tedy - první půlka pravdy říká: "Nejsem nic" a druhá půlka pravdy říká "Jsem vším". To první je Moudrost a to druhé je Láska. Ve své dokonalosti je obojí Jedním.

Není to tak :).
Abys mě pochopila, musíš chápat neuchopování (obě slova mají stejný základ, proto to není snadné; jinými slovy, žádné Já, Jedno, nelze nalézt).
Ale myslím, že je to mimo tvé (ženy) možnosti. "Propastí je muž, kterou žena nechápe, ale je jí neodolatelně přitahována" (už nevím, kde jsem to čet:).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod miroslav » ned 01. bře 2020 12:18:19

Pochopit ale neuchopit :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 13:25:43

Zdeněk píše:Abys mě pochopila, musíš chápat neuchopování (obě slova mají stejný základ, proto to není snadné; jinými slovy, žádné Já, Jedno, nelze nalézt).
Ale myslím, že je to mimo tvé (ženy) možnosti. "Propastí je muž, kterou žena nechápe, ale je jí neodolatelně přitahována" (už nevím, kde jsem to čet:).


Důvod, proč se Ti jeví  neuchopování pro ženy nepochopitelné, je ten, že pořád se chytáš představ těla.
Neuchopování nastává automaticky, když veškeré ztotožňování zmizí. Nejsi nic, není co by se čím uchopovalo. Nejsi tělo, nejsi mysl, nejsi nic, co si kdo myslí.

Jen jsi.

Jsi si toho vědom.


To vědomí tady pořád je.  Je tady jen vědomé vědomí, vědomá existence bez projekce mysli, tedy bez formy, bez omezenosti časem.

Ve větší hloubce tohohle uvědomění je jasné, že ta samotná vědomá existence je blahem. Je to pak snadné, aby bylo jasné, že to vědomé bytí je podstatou všeho. 

To znamená nedržet se ničeho, co si myslíš, že víš, co vnímáš smysly.

Největší přikázání je "miluj". Tedy vnímej to blaho, kterým ničím nepodmíněná láska je.

První přikázání je: Miluj Boha.

Miluj neviditelný a neuchopitelný zdroj všeho.

Teprve s tímhle poznáním můžeš bezbolestně milovat bližního svého, aniž bys cokoliv uchopoval, aniž bys cokoliv od něj chtěl, očekával, vyžadoval.

Teprve tady je poznatelná Boží láska - jednota všeho.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. bře 2020 14:01:34

miroslav píše:Pochopit ale neuchopit :)

To je zřejmě možné jen neosobním pozorováním obsahů, které v mysli vyvstávají.

Pohodlnější je ovšem existenci mysli prostě popřít a všechny neustále přesvědčovat, že to tak je. Je to jedna z aktivit, která se v mysli stále znovu při diskutování aktivuje.

:)
Návštěvník
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » ned 01. bře 2020 14:12:09

Návštěvník píše:
miroslav píše:Pochopit ale neuchopit :)

To je zřejmě možné jen neosobním pozorováním obsahů, které v mysli vyvstávají.

Pohodlnější je ovšem existenci mysli prostě popřít a všechny neustále přesvědčovat, že to tak je. Je to jedna z aktivit, která se v mysli stále znovu při diskutování aktivuje.

:)


Dokud se neprohlédne fakt, že myšlenka není ničím skutečným, představa není ničím skutečným, tedy ani obsah mysli není ničím skutečným, dokud se neobjeví poznání, že mysl je ve skutečnosti prázdná, tedy, že to není NIC,NIC, NIC, dokud se v mysli neobjeví moudrost, která říká - "Nejsem nic", tak je tahle věc nejspíš nevysvětlitelná a není divu, že i prakticky nepřijatelná.

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 01. bře 2020 14:25:15

Návštěvník píše:
miroslav píše:Pochopit ale neuchopit :)

To je zřejmě možné jen neosobním pozorováním obsahů, které v mysli vyvstávají.

Pohodlnější je ovšem existenci mysli prostě popřít a všechny neustále přesvědčovat, že to tak je. Je to jedna z aktivit, která se v mysli stále znovu při diskutování aktivuje.

:)

PS. A dokud nedojde ke změně příčin, proč k tomu stále znovu dochází, bude k tomu docházet i dál.

Může to být poučné pro ty, kteří jsou už schopní rozpoznat ulpívání osobního já na jeho domněnkách, které má za následek neustálé aktivování potřeby jeho mysli svoje přesvědčení v diskusi prosazovat.

:)
Návštěvník
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » ned 01. bře 2020 17:14:22

miroslav píše:Pochopit ale neuchopit :)

Ano. A pak ještě realizovat :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků