Jak poznat své pravé "Já" II

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Jak poznat své pravé "Já" II

Nový příspěvekod lklknml » sob 29. úno 2020 13:25:17

Návštěvník píše:

Vypadá nějak ustaraně, ten Mooji. Jakoby ho něco trápilo. Jak to? Což nemá to jak Jana, která vyznává "bytosti, které poznávám, jsou láskou, tedy jejich existence je stejným štěstím a blahem". Moc to blaho a štěstí na něm vidět není teda. Nevypadá spíše, že už ho ty lidi s...ou...?
:what:
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » sob 29. úno 2020 14:09:26

Zdeněk píše:Vypadá nějak ustaraně, ten Mooji. Jakoby ho něco trápilo. Jak to? Což nemá to jak Jana, která vyznává "bytosti, které poznávám, jsou láskou, tedy jejich existence je stejným štěstím a blahem". Moc to blaho a štěstí na něm vidět není teda. Nevypadá spíše, že už ho ty lidi s...ou...?
:what:


Zdenku, tady je snadné vysvětlení.

Štěstí pravého Já, je stejné v Tobě, jako v Moojim, jako v každé bytosti. Je to vlastně blažený klid, kterého se nic nedotýká, žádný projev světa, dokonce ani projev vlastního těla ne.

Při ztotožnění s tělem a myslí, si toho klidu v pozadí všeho nejsme vědomi, žijeme egem, tedy představou něčeho, co je odděleno od zbytku existence. Chybí nám spojení s pravým Já, Božstvím, Kristem, proto ona blaženost není vědomá. Jako by tady to štěstí nebylo.

S probuzením dochází k osvobození od připoutanosti k tělu a k mysli a je tady spojení s Já, proto je tady ta blaženost, nebo jinak řešeno - štěstí pravého Já.

Ve své dokonalosti pak tady není připoutanost ani k vlastnímu tělu. Projev tady může být adekvátní situaci, tvář může být zkřivena bolestí, ale centrum uvědomění je ve vědomém blaženém Bytí.

Maharadž třeba říkal: "Kdo s rakovinou je tak šťastný, jako já?"
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » sob 29. úno 2020 15:00:45

Jana píše:Ve své dokonalosti pak tady není připoutanost ani k vlastnímu tělu. Projev tady může být adekvátní situaci, tvář může být zkřivena...

...co třeba nenávistí? I pak je to "ta blaženost"? To už asi těžko. Jistě, nenávist není u Moojiho patrná, ale znechucení ano.
Není tedy pravděpodobnější mé vysvětlení, že Duch Moojiho opustil? A zbyla jen skořápka s pamětí, litera učení. Duch vane, kam chce, není řízen romantickými představami Jany.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Jana » sob 29. úno 2020 15:26:38

Zdeněk píše:
Jana píše:Ve své dokonalosti pak tady není připoutanost ani k vlastnímu tělu. Projev tady může být adekvátní situaci, tvář může být zkřivena...

...co třeba nenávistí?

Nenávist se přestane vyskytovat, podobně jako pocity závisti, ukřivděnosti, dokonce ani pocit strachu nelze vystopovat. Je tu něco jako opatrnost, neděláš věci, které jsou nerozumné, zbytečné, nesmyslné, ale důvodem není to, že by tady byl nějaký strach něco takového udělat.

pak je to "ta blaženost"? To už asi těžko.

Ono je to ve skutečnosti obráceně. Díky blaženosti pramenící z vědomé existence ztrácí zejména negativní pocity svou váhu. Čím hlubší uvědomění, tím jasnější je, že všechno, co je, je sat-čit-ánanda.


Jistě, nenávist není u Moojiho patrná, ale znechucení ano.

To stoprocentně může být. Dokud je tady projev těla se smyslovými vjemy , tak je tady i adekvátní reakce na to, co se objevuje. To znamená, že když si kousneš do něčeho nechutného, tak je tady projev znechucení. Bez připoutanosti k tělu a tedy i k mysli Tě žádné znechucení od Božího království (sat-čit-ánandy) nemá šanci oddělit.

Není tedy pravděpodobnější mé vysvětlení, že Duch Moojiho opustil? A zbyla jen skořápka s pamětí, litera učení. Duch vane, kam chce, není řízen romantickými představami Jany.

Tohle můžeš pravdivě posuzovat v okamžiku, kdy poznáváš Pravdu, kdo jsi.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod dodo » sob 29. úno 2020 15:37:09

Zdeněk píše:
Jana píše:Ve své dokonalosti pak tady není připoutanost ani k vlastnímu tělu. Projev tady může být adekvátní situaci, tvář může být zkřivena...

...co třeba nenávistí? I pak je to "ta blaženost"? To už asi těžko. Jistě, nenávist není u Moojiho patrná, ale znechucení ano.
Není tedy pravděpodobnější mé vysvětlení, že Duch Moojiho opustil? A zbyla jen skořápka s pamětí, litera učení. Duch vane, kam chce, není řízen romantickými představami Jany.


Keď vraj akýsi chytrák pľuvol na Buddhu aby „otestoval“ jeho nevzrušitľnosť, nepredpokladám, že sa pri tom Buddha usmieval a možno mal aj výraz znechutenia, aby aj ten trúba pochopil, že to robiť nemal a
povedal mu čosi v tom zmysle, že jeho urážka je mu k ničomu, preto mu ju vracia.

Povedal by si, že to nemôže byť predsa Buddha, lebo sa práve neusmieva a že ho Duch opustil ?
Nejde skôr len o prejav adekvátny situácii o ktorom píše Jana?
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » sob 29. úno 2020 16:13:34

Jana píše:když si kousneš do něčeho nechutného, tak je tady projev znechucení
dodo píše:Keď vraj akýsi chytrák pľuvol na Buddhu aby „otestoval“ jeho nevzrušitľnosť, nepredpokladám, že sa pri tom Buddha usmieva

To si nerozumíme. Probuzený má i nadále svůj temperament (viz třeba cholerický Maharadž). Ale u Moojiho výraz tváře poukazuje na hlubší příčiny. Přeci také dokážete u druhého rozpoznat např. chvilkovou rozladěnost od hluboké deprese atpod., pokud nejste empatičtí analfabeti. A nebo jste k Moojimu připoutáni.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod ... » sob 29. úno 2020 16:47:23

Zdeněk píše:To si nerozumíme. Probuzený má i nadále svůj temperament (viz třeba cholerický Maharadž). Ale u Moojiho výraz tváře poukazuje na hlubší příčiny.

Negativní reakce na něco nepříjemného, co se právě stalo, se objevují i u Probuzeného, stávalo se to proto i Maharadžovi, který občas na nějakého nechápavého tazatele zařval. Jenže jeho hněv se okamžitě rozplynul, protože nedošlo k sebeztotožnění s touto emocí. Když se ho v té chvíli někdo zeptal, proč se rozčiluje, pokojně s tichým údivem odpověděl: "Kdo se rozčiluje?"

U Moojiho se ale dá už dlouho pozorovat přetrvávání jeho kyselé nebo posmutnělé tváře i během celé řady minut.

Co z toho vyplývá? Že i Probuzení mohou být znovu ovládnuti svým iluzorním já.
...
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 29. úno 2020 17:00:28

Je tady možnost, že tu zůstává ještě průhledná skořápka téměř neznatelného ega, kdy už je zakoušena Pravda, ale zároveň tady přetrvává představa osoby, která je pokročilá, která "to má", v takové fázi člověk působí jakoby svatě, jako by něco vyššího hlídalo jeho projev, který by měl být v souladu s dosaženou úrovní.

Když se uvolní poslední zbytky iluze a zcela zmizí osobní vůle a osobní ovládání, tak je tady zcela normální přirozené reagování na situaci, ale ta situace už probuzeného nestrhne zpět do iluze, nezanechává žádnou stopu:

... píše:Jenže jeho hněv se okamžitě rozplynul, protože nedošlo k sebeztotožnění s touto emocí. Když se ho v té chvíli někdo zeptal, proč se rozčiluje, pokojně s tichým údivem odpověděl: "Kdo se rozčiluje?"


Přesně tak. Hněv se nemá kde zachytit.
Návštěvník
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 29. úno 2020 17:02:51

Zdeněk píše: Ale u Moojiho výraz tváře poukazuje na hlubší příčiny. Přeci také dokážete u druhého rozpoznat např. chvilkovou rozladěnost od hluboké deprese atpod., pokud nejste empatičtí analfabeti. A nebo jste k Moojimu připoutáni.

Jestli si třeba v něm nezrcadlíš svůj vlastní stav?
Návštěvník
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » sob 29. úno 2020 18:17:35

... píše:Co z toho vyplývá? Že i Probuzení mohou být znovu ovládnuti svým iluzorním já.

Ano. V Zenu se myslím užívá termín "zrání svatého těla", během kterého Probuzený neučí (a to může trvat mnoho let).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod lklknml » sob 29. úno 2020 18:18:27

Návštěvník píše:
Zdeněk píše: Ale u Moojiho výraz tváře poukazuje na hlubší příčiny. Přeci také dokážete u druhého rozpoznat např. chvilkovou rozladěnost od hluboké deprese atpod., pokud nejste empatičtí analfabeti. A nebo jste k Moojimu připoutáni.

Jestli si třeba v něm nezrcadlíš svůj vlastní stav?

Projektování vlastních zkušeností je předpokladem empatie.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod miroslav » sob 29. úno 2020 19:11:11

Myslím, že účelnější je se probudit, než spekulovat o tom jak to má nebo nemá probuzený.
Člověk takhle spekuluje, tlachá a nejspíš má dojem, že pracuje na svém osvobození, probuzení.
Hledejme ve vlastní zkušenosti a ne ve svých představách o probuzení.

A to, že Mooji je už trochu znechucený je nejspíš tím, že si ze svého probuzení udělal živnost (nejen finanční ale i vztahovou) a v tom bych se Zdeňkem souhlasil, že ho duch opouští. Těžit ze své duchovnosti (třeba vztahové uspokojení) je totiž hříchem proti Duchu svatému. Mnozí (na různých stupních probuzení) byli postaveni před velká a rafinovaná pokušení, než mohli postoupit dál, nebo propadli pokušení, přivlastněním si probuzení.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod P. En » sob 29. úno 2020 19:24:51

miroslav píše:Myslím, že účelnější je se probudit, než spekulovat o tom jak to má nebo nemá probuzený.
Člověk takhle spekuluje, tlachá a nejspíš má dojem, že pracuje na svém osvobození, probuzení.
Hledejme ve vlastní zkušenosti a ne ve svých představách o probuzení.

A to, že Mooji je už trochu znechucený je nejspíš tím, že si ze svého probuzení udělal živnost (nejen finanční ale i vztahovou) a v tom bych se Zdeňkem souhlasil, že ho duch opouští. Těžit ze své duchovnosti (třeba vztahové uspokojení) je totiž hříchem proti Duchu svatému. Mnozí (na různých stupních probuzení) byli postaveni před velká a rafinovaná pokušení, než mohli postoupit dál, nebo propadli pokušení, přivlastněním si probuzení.

Já to nechápu, proč furt a furt poměřovat duchovnost autoritami... Autorita říká, hledej v sobě. Což je rozloučení s autoritou. Sám sobě mistrem, sám sobě žákem. Sám sobě sebou. Přítelem bližních svých...
P. En
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod ... » sob 29. úno 2020 19:54:31

P. En píše:Já to nechápu, proč furt a furt poměřovat duchovnost autoritami... Autorita říká, hledej v sobě. Což je rozloučení s autoritou. Sám sobě mistrem, sám sobě žákem. Sám sobě sebou. Přítelem bližních svých...

Pro někoho může být docela užitečné pozorně vnímat druhé a jejich někdy i docela nenápadné a subtilní způsoby, jakými dotyčný člověk ulpívá na svém osobním já - dokonce i když už je považován za Probuzeného.

Dá se tím prohlubovat vlastní pochopení "jak ano, jak ne, a proč ne". Zmenší se tím pravděpodobnost, že jednou v budoucnosti budeme reagovat v podobných situacích stejně nevědomě.

A pokud se v nás kromě pochopení objeví i nějaká negativní reakce na toho dotyčného, je to příležitost si tuhle svou negaci uvědomit...

:)
...
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod P. En » sob 29. úno 2020 20:36:43

... píše:
P. En píše:Já to nechápu, proč furt a furt poměřovat duchovnost autoritami... Autorita říká, hledej v sobě. Což je rozloučení s autoritou. Sám sobě mistrem, sám sobě žákem. Sám sobě sebou. Přítelem bližních svých...

Pro někoho může být docela užitečné pozorně vnímat druhé a jejich někdy i docela nenápadné a subtilní způsoby, jakými dotyčný člověk ulpívá na svém osobním já - dokonce i když už je považován za Probuzeného.

Dá se tím prohlubovat vlastní pochopení "jak ano, jak ne, a proč ne". Zmenší se tím pravděpodobnost, že jednou v budoucnosti budeme reagovat v podobných situacích stejně nevědomě.

A pokud se v nás kromě pochopení objeví i nějaká negativní reakce na toho dotyčného, je to příležitost si tuhle svou negaci uvědomit...

:)

Pro někoho může být užitecné to, pro někoho tam to. Introspekce je, řek bych, užitečná pro všechny. Outrospekce, nevím pro koho.
P. En
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod P. En » sob 29. úno 2020 21:09:56

P. En píše:
... píše:
P. En píše:Já to nechápu, proč furt a furt poměřovat duchovnost autoritami... Autorita říká, hledej v sobě. Což je rozloučení s autoritou. Sám sobě mistrem, sám sobě žákem. Sám sobě sebou. Přítelem bližních svých...

Pro někoho může být docela užitečné pozorně vnímat druhé a jejich někdy i docela nenápadné a subtilní způsoby, jakými dotyčný člověk ulpívá na svém osobním já - dokonce i když už je považován za Probuzeného.

Dá se tím prohlubovat vlastní pochopení "jak ano, jak ne, a proč ne". Zmenší se tím pravděpodobnost, že jednou v budoucnosti budeme reagovat v podobných situacích stejně nevědomě.

A pokud se v nás kromě pochopení objeví i nějaká negativní reakce na toho dotyčného, je to příležitost si tuhle svou negaci uvědomit...

:)

Pro někoho může být užitecné to, pro někoho tam to. Introspekce je, řek bych, užitečná pro všechny. Outrospekce, nevím pro koho.

P.S. ne v každých negativně znějících dlovech musí být nezbytně negace. Ta docela snadno do nich může být vložena právě pojetím posluchače. Stejně jako ne v každých, co znějí pozitivně, musí být nutně pozitivum..
P. En
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod ... » sob 29. úno 2020 21:23:50

P. En píše:P.S. ne v každých negativně znějících dlovech musí být nezbytně negace. Ta docela snadno do nich může být vložena právě pojetím posluchače. Stejně jako ne v každých, co znějí pozitivně, musí být nutně pozitivum..


Ano. Je třeba pochopit celkový kontext, ve kterém to bylo řečeno.
...
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod P. En » sob 29. úno 2020 22:31:46

... píše:
P. En píše:P.S. ne v každých negativně znějících slovech musí být nezbytně negace. Ta docela snadno do nich může být vložena právě pojetím posluchače. Stejně jako ne v každých, co znějí pozitivně, musí být nutně pozitivum..


Ano. Je třeba pochopit celkový kontext, ve kterém to bylo řečeno.

Každý o sobě nejlíp ví, jaký je a v jakém "duchu" hovoří, a v takovém i naslouchá. Každý v kontextu svého "já". Díky tomu hore řečenému, tomu jevu, je možné obelhat druhé. Kdo však obelhává vědomě druhé, ten to o sobě ví, sebe neobelže. Jako když o sobě někdo ví, že je feťák, ale nemůže jinak...
P. En
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod ... » sob 29. úno 2020 22:55:25

P. En píše:Každý o sobě nejlíp ví, jaký je a v jakém "duchu" hovoří...

Tuhle schopnost nazývají odborníci ´sebereflexe´:

Jsme lidské bytosti, s tím je spojeno to, že jsme nedokonalí, děláme omyly, křivdíme, máme komplexy, prožíváme emoce, které nedokážeme ovládat, prostě ne vždy se chováme tak, jak bychom chtěli po druhých, či sami po sobě. Sebereflexe nám pomáhá vnímat sama sebe, jací skutečně jsme.

Člověk bez sebereflexe není schopen reálného obrazu sebe sama. Bude se dělat lepším či horším, než ve skutečnosti je. Bude o sobě tvrdit, že je nad věcí a že má vše (na rozdíl od vás) zpracované. Takový člověk je zakonzervován ve svém životním omylu a když snad náhodou narazíte na jeho komplex, či jiným způsobem nahlédnete za oponu jeho divadla, za kterou se (především sám před sebou) snaží skrýt skutečný stav věcí, tak se pravděpodobně "spravedlivě" rozhořčí, zasype vás sprškou urážek či osočení a udělá vše pro to, aby ze svých potíží mohl obvinit vás, druhé, či svět okolo. Někdy komunikace s člověkem bez sebereflexe připomíná návštěvu zrcadlového sálu, kde je realita překroucená, deformovaná a umně zmanipulovaná tak, aby vina, či zodpovědnost vždy ležela na někom jiném, nejlépe na vás, ale hodí se kdokoliv.

https://www.terapie-tmou-u-brna.cz/l/o-sebereflexi/

...
 

Re: Jak poznat své pravé "Já"

Nový příspěvekod Pelvan » sob 29. úno 2020 23:26:24

Ahoj

... píše:P. En píše:
Každý o sobě nejlíp ví, jaký je a v jakém "duchu" hovoří...

Tuhle schopnost nazývají odborníci ´sebereflexe´:


Sebereflexe je těžká dřina, alespoň pro mne.
Hodně lidí ji má mizernou.
Jednak o ní ani nevědí, a když vědí, tak se o ni často nesnaží.

Se domnívám a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků