Zákon jednoty

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 7:24:42

miroslav píše:Přítomnost v sobě obsahuje minulost. I vzpomínka je vždy jen v přítomnosti. Nebo ne? Kde jinde by byla?
Minulost, zkušenosti, vzpomínky, poučení, pochopení atd. jsou v přítomnosti. Mimo přítomnost nic není. Vše, co je, je jen v přítomnosti.

Ano, o přítomnosti možno spekulovat, třeba i logicky zcela bezchybně.
Jak však praví analogicky Nágárdžuna, ti, pro které je prázdnota teorie, jsou nevyléčitelní.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 7:28:36

Zdeněk píše:
Jana píše:Je možné vnímat jen formu, projev a je možné vnímat, že projev těla není tím, co odráží zrcadlo.

A je možné to celé vnímat v jednotě. Je možné vnímat, že ta holčička je láskou a její projev i zrcadlení projevu vyvěrá z té lásky, kterou je. Je to konec konců pak jedno, jestli se díváš přímo na holčičku, nebo vidíš její obraz v zrcadle, ta láska, kterou si v srdci uvědomuješ, bez ohledu, na co se zrovna díváš nebo se na nic nedíváš, je pořád stejná.

Ano, to je krásně napsané, jsem uspokojen, děkuji.
Ale pak je také oblast, kterou není možné vnímat. Tudíž o ní nelze nic napsat. Pokud jsi chtěla ve své lásce mermomocí tuto novou oblast zvěstovat, nezbývalo než použít fragmenty té staré, čili jsi ze mě udělala tu spokojenou opici s natáčkama. To jsi chtěla?

Je to jako získat zrak způsobilý vnímat netušené barvy. Operatér nejprve musí oko vyjmout, aby na jeho místo mohl vložit jiné. Nemůžeš si ponechat stávající, abys bedlivým okem původním tuto transformaci zraku pozorovala.

Neboli to všechno co popisuješ měl Ježíš už zamlada. Pak by jeho smrt neměla smyslu.


Je možné zůstat v tom uvědomění lásky, kdy nepotřebuješ vnímat tvary, formy, projev, jen si uvědomuješ tu samotnou lásku, bez projevu, bez formy...

Mizí v ní mysl, mizí v ní ego...

Tady se setkává láska s meditací.

Tady se probouzí Tvá pravá přirozenost,

která je láskou.

A ona sama je tím nejmoudřejším konatelem.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 7:47:03

Jana píše:Je možné zůstat v tom uvědomění lásky, kdy nepotřebuješ vnímat tvary, formy, projev, jen si uvědomuješ tu samotnou lásku, bez projevu, bez formy...

Mizí v ní mysl, mizí v ní ego...

Tady se setkává láska s meditací.

Tady se probouzí Tvá pravá přirozenost,

která je láskou.

A ona sama je tím nejmoudřejším konatelem.

:)

A dokázala bys tohle všechno obětovat?

Tak to obětuj.

(pravda, mě se taky do toho moc nechce :))
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod miroslav » pon 10. úno 2020 10:34:48

Zdeněk píše:
miroslav píše:Přítomnost v sobě obsahuje minulost. I vzpomínka je vždy jen v přítomnosti. Nebo ne? Kde jinde by byla?
Minulost, zkušenosti, vzpomínky, poučení, pochopení atd. jsou v přítomnosti. Mimo přítomnost nic není. Vše, co je, je jen v přítomnosti.

Ano, o přítomnosti možno spekulovat, třeba i logicky zcela bezchybně.
Jak však praví analogicky Nágárdžuna, ti, pro které je prázdnota teorie, jsou nevyléčitelní.


Tobě to připadá jako spekulace?
To je přece zkušenost, realita. Stačí si to uvědomit.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 10:51:00

Zdeněk píše:
Jana píše:Je možné zůstat v tom uvědomění lásky, kdy nepotřebuješ vnímat tvary, formy, projev, jen si uvědomuješ tu samotnou lásku, bez projevu, bez formy...

Mizí v ní mysl, mizí v ní ego...

Tady se setkává láska s meditací.

Tady se probouzí Tvá pravá přirozenost,

která je láskou.

A ona sama je tím nejmoudřejším konatelem.

:)

A dokázala bys tohle všechno obětovat?

Tak to obětuj.

(pravda, mě se taky do toho moc nechce :))


V tom místě, kde se setkává meditace s láskou, v tom místě, kde není žádná připoutanost k formě, projevu, představě, je všechno odevzdáno.

Je to onen nulový bod - kde moudrost říká: "Nejsem nic"
Kde bys co tady chtěl hledat, co odevzdat?
A  tady říká Láska: "Jsem vším". 
Od koho by měla co přijímat?

Ale může tu vytrysknout mysl, vyskočit jak čertík z krabičky, a hnát onu představu Tvé osoby  do role konatele: "Koukej, abys s tím něco dělal." A může tady být ono vazalství,  a ze zvyku je možné tohle místo klidu a míru  opustit.
Je možné s připoutaností k mysli věřit, že jsi tou osobou, která ví, co je špatně, která ví, co ještě chybí, která ví, co láskou nemůže být...
A také je možnost nepřipoutávat se k žádné myšlence,  dál nebýt ničím a dovolit Lásce, aby byla vším a dělala si to svoje podle vlastní přirozenosti. Tohle je Kristus, kterému je v nulovém  bodu vlastní osoby  všechno odevzdáno.

Je mu odevzdáno i odevzdávání se. 
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 11:34:02

miroslav píše:
Zdeněk píše:
miroslav píše:Přítomnost v sobě obsahuje minulost. I vzpomínka je vždy jen v přítomnosti. Nebo ne? Kde jinde by byla?
Minulost, zkušenosti, vzpomínky, poučení, pochopení atd. jsou v přítomnosti. Mimo přítomnost nic není. Vše, co je, je jen v přítomnosti.

Ano, o přítomnosti možno spekulovat, třeba i logicky zcela bezchybně.
Jak však praví analogicky Nágárdžuna, ti, pro které je prázdnota teorie, jsou nevyléčitelní.


Tobě to připadá jako spekulace?
To je přece zkušenost, realita. Stačí si to uvědomit.

Můžeš si uvědomovat myšlenky, být jimi zaujat a tak se míjet s tím, na co ty myšlenky poukazují.
Něco jiného je přemýšlet o sebevraždě a něco jiného je roztrhané tělo.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 11:43:28

Jana píše:dovolit Lásce, aby byla vším

Kdo jí dovoluje, co má dělat?

Když píšu "tohle všechno" obětovat, tak tím myslím "místo, kde se setkává meditace s láskou", "onen nulový bod", kde není co hledat a odevzdávat, protože je odevzdáno i odevzdávání - to je jedno. To je Jedno. Je to něco. Je to to. Je to To. Cokoli. Co by bylo lze poznat.

Neboli já hlásám Krista vskutku reálně ukřižovaného. Ty hlásáš Ježíše herce.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 12:53:27

Zdeněk píše:Neboli já hlásám Krista vskutku reálně ukřižovaného.


9Vždyť víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá, smrt nad ním už nepanuje.
10Když zemřel, zemřel hříchu jednou provždy, když nyní žije, žije Bohu.
11Tak i vy počítejte s tím, že jste mrtvi hříchu, ale živi Bohu v Kristu Ježíši.

Římanům 6
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod dodo » pon 10. úno 2020 14:43:47

Zdeněk píše:Ano, to je krásně napsané, jsem uspokojen, děkuji.
Ale pak je také oblast, kterou není možné vnímat. Tudíž o ní nelze nic napsat. Pokud jsi chtěla ve své lásce mermomocí tuto novou oblast zvěstovat, nezbývalo než použít fragmenty té staré,...

Je to jako získat zrak způsobilý vnímat netušené barvy. Operatér nejprve musí oko vyjmout, aby na jeho místo mohl vložit jiné...

Neboli to všechno co popisuješ měl Ježíš už zamlada. Pak by jeho smrt neměla smyslu.


Zdá sa, že si si Ježišovú smrť, v mysli vykonštruoval ako jediný pravý uholný kameň Prebudenia a pritom nemôžeš mať ani najmenšiu istotu, že tvoja konštrukcia je správna.

Len akési pokusy hľadania logických vzťahov medzi metapychickým- nadzmyslovým a intelektuálnym, rozumovým, čo je len (v lepšom prípade) akási zábavka mysle a v horšom strata času a prípadne vznik frustrácie z nenachádzania oných súvislostí.
:)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 15:12:03

dodo píše:Zdá sa, že si si Ježišovú smrť, v mysli vykonštruoval ako jediný pravý uholný kameň Prebudenia a pritom nemôžeš mať ani najmenšiu istotu, že tvoja konštrukcia je správna.

Jediná jistota je, že ta konstrukce je nesprávná.
Tak proč se jí tedy držím?
Víra chlapče, víra. :)
Nikoli víra protirozumová, fanatická, ale víra nadrozumová. "Pro Židy je to kámen úrazu, pro ostatní bláznovství" (1 Kor 1, 23).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 15:20:14

Jana píše:
Zdeněk píše:Neboli já hlásám Krista vskutku reálně ukřižovaného.


9Vždyť víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá, smrt nad ním už nepanuje.
10Když zemřel, zemřel hříchu jednou provždy, když nyní žije, žije Bohu.
11Tak i vy počítejte s tím, že jste mrtvi hříchu, ale živi Bohu v Kristu Ježíši.

Římanům 6

Je třeba čísti i, co těmto veršům předchází -
"Jestliže jsme s ním sjednoceni, protože máme účast na jeho smrti, jistě budeme mít účast i na jeho zmrtvýchvstání." (Římanům 6, 5)

K té účasti na jeho smrti tě ponoukám, a ty nic.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod dodo » pon 10. úno 2020 15:35:24

Zdeněk píše:Jediná jistota je, že ta konstrukce je nesprávná.
Tak proč se jí tedy držím?
Víra chlapče, víra. :)
Nikoli víra protirozumová, fanatická, ale víra nadrozumová. "Pro Židy je to kámen úrazu, pro ostatní bláznovství" (1 Kor 1, 23).


Ako spoľahlivo odlíšiš vieru nadrozumovú od protirozumovej, fanatickej ?
Chlapče . :D

:)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod ... » pon 10. úno 2020 16:07:22

Když se člověk dozví, že

a)
Jednotlivé spisy Nového zákona vznikly mezi léty 50 a maximálně 120 našeho letopočtu. Spisy Nového zákona byly napsány řecky a shromážděny jako závazný soubor (kánon) ve 2. až 4. století.

b)
Stará křesťanská tradice připisuje jednotlivé knihy Nového zákona známým postavám, apoštolům a jejich žákům... Ve starých rukopisech mají evangelia nadpisy jako „Podle Matouše“, „Podle Jana“, což nemusí znamenat přímé autorství.[4]

Textová a literární kritika dnes soudí, že evangelia vznikla v letech 65–90 a mohla být napsána přímými Ježíšovými žáky. Tři první (synoptická) evangelia jsou však zřetelně redakce, závislé na starších sbírkách výroků, příběhů a podobenství. Pokud se i v odborné diskusi hovoří o „Markovi“ nebo „Lukášovi“, míní se tím původce (redaktor) současného textu.

Markovo evangelium bylo sepsáno nejdříve, pravděpodobně okolo roku 65 n. l., nejpozději však v sedmdesátých let n. l. Autorem Markova evangelia je s největší pravděpodobností Jan Marek, který vystupuje v knize Skutků (Sk 12, 12.25 atd.) a také čtyřech novozákonních epištolách (např. Ko 4,10). Tento „Jan, zvaný též Marek“ doprovázel Pavla a Barnabáše až do Pamfylie v Malé Asii na jejich první misijní cestě (Sk 13,5.13). Nebyl očitým svědkem Ježíše Krista, ale informace o životě Ježíše Krista měl zejména od apoštola Petra, který byl jedním ze tří nejbližších Ježíšových učedníků.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_z%C3%A1kon

je pak možné si uvědomit, že poměrně dlouho se předávalo učení Ježíše Krista jen ústně; a každý z těch kteří ho předávali ústně dál, ho interpretoval jen podle svého dosavadního pochopení. Navíc se bible pak překládala z řečtiny do latiny a do různých dalších jazyků, ve 14. století vznikly nejstarší české překlady – např. Bible leskovecko-drážďanská (1360) či Bible olomoucká a Bible třeboňská https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99eklady_bible.

A že i překladatelé interpretují obsah toho, co překládají, jen podle svého dosavadního pochopení.

Jaká je tedy asi pravděpodobnost, že Ježíš skutečně řekl to, co se z bible cituje jako jeho výroky?

Mizivá.
...
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 17:08:22

Zdeněk píše:
Jana píše:
Zdeněk píše:Neboli já hlásám Krista vskutku reálně ukřižovaného.


9Vždyť víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá, smrt nad ním už nepanuje.
10Když zemřel, zemřel hříchu jednou provždy, když nyní žije, žije Bohu.
11Tak i vy počítejte s tím, že jste mrtvi hříchu, ale živi Bohu v Kristu Ježíši.

Římanům 6

Je třeba čísti i, co těmto veršům předchází -
"Jestliže jsme s ním sjednoceni, protože máme účast na jeho smrti, jistě budeme mít účast i na jeho zmrtvýchvstání." (Římanům 6, 5)

K té účasti na jeho smrti tě ponoukám, a ty nic.


Dá se na tohle celé dívat ze dvou stran. Z místa, kde jsme ztotožněni s tělem, tedy ztotožněni s konatelem, který má svou vlastní osobní vůli (jinou, než Boží), pak ta smrt iluze oddělenosti nás teprve čeká a proto se jí zaobíráme.

A dá se na tohle celé dívat z onoho nulového bodu osobní existence, kdy je tady poznání, že já osobně nejsem nic a Bůh (Láska) je vším, pak je nesmysl řešit smrt, protože kde nic není, ani smrt nic nebere. Smrt, která si bere to hříšné (iluzi oddělenosti od Boha), už si vzala, co měla a zůstáváme živi v Kristu, nebo také jinak řečeno v pravém Já, v Bytí, jako Boží Vědomí.

Ale aby to celé nesklouzlo k teoretizování, bylo by dobré se vrátit zpátky zase k tomu místu, kde jsi psal o té holčičce, kde sis uvědomoval, že láska je tady, ať vnímáš nebo nevnímáš tvar, formu, projev.

V tom místě, kde si uvědomuješ jen samotnou lásku a nic si o ničem nemyslíš, zůstávej, to je ta meditace, která ve Tvém srdci rozzáří přítomnost živého Krista.

Každou jiskřičku lásky v sobě živ pozorností jako ten nejvzácnější dar, protože z ní se rozhoří světlo.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 17:13:57

dodo píše:Ako spoľahlivo odlíšiš vieru nadrozumovú od protirozumovej, fanatickej ?

... píše:je pak možné si uvědomit, že poměrně dlouho se předávalo učení Ježíše Krista jen ústně; a každý z těch kteří ho předávali ústně dál, ho interpretoval jen podle svého dosavadního pochopení. Navíc se bible pak překládala z řečtiny do latiny a do různých dalších jazyků, ve 14. století vznikly nejstarší české překlady – např. Bible leskovecko-drážďanská (1360) či Bible olomoucká a Bible třeboňská https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99eklady_bible.

A že i překladatelé interpretují obsah toho, co překládají, jen podle svého dosavadního pochopení.

Jaká je tedy asi pravděpodobnost, že Ježíš skutečně řekl to, co se z bible cituje jako jeho výroky?

Mizivá.

Přesně tak. Už i jen porovnání některých částí Bible Kralické s tzv. Biblí21 svědčí o značném úpadku ducha - a to se pohybujeme toliko v češtině. Jak asi může dopadnout tichá pošta z aramejštiny navíc od vesměs nepřímých či časově vzdálených svědků?

Ale kdyby jen to - viz výše zmíněný mimozemšťan Ra a jeho dialog:
TAZATEL: Když se Ježíš Nazaretský inkarnoval, byl zde pokus skupiny Orionu jej nějakým způsobem znevěrohodnit?
RA: Já jsem Ra. To je správně.
TAZATEL: Můžete mi říct, co skupina Orionu udělala, aby se pokusila způsobit jeho pád?
RA: Můžeme obecně popsat, co se stalo. Technika byla postavena na ostatních negativně orientovaných informacích. Tyto informace byly předány tím, kterého lidé nazývali „Jahve“. Tyto informace zahrnovaly mnoho různých omezení chování a slibovaly moc typu třetí úrovně,
služby sobě. Tyto dva typy zkreslení zapůsobily na ty, kteří již přemýšleli v těchto myšlenkových formách.
(...)

To je pecka, co, Jahve je hebrejské označení Boha.

Ale vězte moji milí, že
Přirozený člověk nemůže přijmout věci Božího Ducha; jsou mu bláznovstvím a nemůže je chápat, protože se dají posoudit jen Duchem. Člověk obdařený Duchem je schopen posoudit všecko, ale sám nemůže být nikým správně posouzen.
(1. Korintským 2, 14-15)
A že se tím opájím a nad vás vyvyšuji? Nó..., jsem taky jenom člověk :).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 18:18:01

Jana píše:Ale aby to celé nesklouzlo k teoretizování, bylo by dobré se vrátit zpátky zase k tomu místu, kde jsi psal o té holčičce, kde sis uvědomoval, že láska je tady, ať vnímáš nebo nevnímáš tvar, formu, projev.

Dobrá, tak tedy vraťme k té, řekněme Janičce, co se obdivně a zamilovaně kouká do zrcadla a češe si vlásky.

Zdeněk: Janičko, tam v tom zrcadle, to nejsi ty.
Janička: Ale strejdo, co to povídáš, to jsem přeci já a podívej, jaké mám nádherné vlásky.
Zdeněk: To nejsou tvoje vlásky Janičko, protože když zavřeš oči, zmizí.
Janička: Ale já je mám zavřené strejdo, podívej.
Zdeněk: Kdybys je měla zavřené, neslyšela bys mě. Nic by nebylo.
Janička: Já vím strejdo, říká se tomu sat-čit-ánanda. Drtikol to taky měl.

A tak furt mele a mele a mele. Pokud je zapadlá do toho zrcadla, pokud to zrcadlo na ní působí a ona na ně, nelze ji nikterak přesvědčit, není čím.

Nu, a v tomto podobenství je v zrcadle všechno, co je.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 18:45:21

Zdeněk píše:
Jana píše:Ale aby to celé nesklouzlo k teoretizování, bylo by dobré se vrátit zpátky zase k tomu místu, kde jsi psal o té holčičce, kde sis uvědomoval, že láska je tady, ať vnímáš nebo nevnímáš tvar, formu, projev.

Dobrá, tak tedy vraťme k té, řekněme Janičce, co se obdivně a zamilovaně kouká do zrcadla a češe si vlásky.

Zdeněk: Janičko, tam v tom zrcadle, to nejsi ty.
Janička: Ale strejdo, co to povídáš, to jsem přeci já a podívej, jaké mám nádherné vlásky.
Zdeněk: To nejsou tvoje vlásky Janičko, protože když zavřeš oči, zmizí.
Janička: Ale já je mám zavřené strejdo, podívej.
Zdeněk: Kdybys je měla zavřené, neslyšela bys mě. Nic by nebylo.
Janička: Já vím strejdo, říká se tomu sat-čit-ánanda. Drtikol to taky měl.

A tak furt mele a mele a mele. Pokud je zapadlá do toho zrcadla, pokud to zrcadlo na ní působí a ona na ně, nelze ji nikterak přesvědčit, není čím.

Nu, a v tomto podobenství je v zrcadle všechno, co je.


A co když se přestaneš dívat jako subjekt na nějaký objekt, vynecháš z toho veškerou iluzi dvojnosti,

a zůstane tady jen čisté uvědomění?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 18:47:48

Na samotnou lásku, se také nemusíš dívat. Je možné si ji jen uvědomovat.

Bez samotného uvědomění by to ostatně ani žádná láska nebyla.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. úno 2020 18:50:46

Jana píše:
A co když se přestaneš dívat jako subjekt na nějaký objekt, vynecháš z toho veškerou iluzi dvojnosti,

a zůstane tady jen čisté uvědomění?

Pak zmizí iluzorní osobní já,
které cítí potřebu z vlastní vůle od rána do večera ty podle něj neexistující ´druhé´ přesvědčovat,
že neexistují

;)
Návštěvník
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 19:21:40

Jana píše:Na samotnou lásku, se také nemusíš dívat. Je možné si ji jen uvědomovat.
V tom našem podobenství dívat se zahrnuje i uvědomovat si, pochopitelně, jinak by to podobenství nemělo valný význam.

Jana píše:A co když se přestaneš dívat jako subjekt na nějaký objekt, vynecháš z toho veškerou iluzi dvojnosti,

a zůstane tady jen čisté uvědomění?
Nemůžeš to udělat vlastními silami, je to mimo možnosti subjektu, protože subjekt je vždy s objektem v interakci.
Jediné řešení je smrt subjektu - a tedy i objektu (Eli, Eli, lema sabachthani?).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků