Co mě napadá II

Re: Vědomí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 01. led 2020 13:09:57

Návštěvník
 

Re: Vědomí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 07. led 2020 11:09:06

Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.“ Romain Rolland
Návštěvník
 

Re: Vědomí

Nový příspěvekod miroslav » úte 07. led 2020 20:07:20

Návštěvník píše:Největším štěstím v životě člověka je vědomí, že nás někdo miluje proto, jací jsme, nebo spíše přesto, jací jsme.“ Romain Rolland

Je to určitě příjemné, ale největší štěstí to není. Možná je to největší štěstí pro toho, kdo větší štěstí nemůže kvůli svým mindrákům zažít. Jen štěstí toho, že minráky jsou zrovna naplňovány, hojeny...
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » pát 17. led 2020 11:31:32

P.S.
Ono nejde jen o ty citace, jde o to že ta duchologie tu vlastní přirozenost (spontaneitu) tak naparádila, že kdyby jako
jeden neřek něco vysoce osvícenýho (dle moudry napěchovaných knih, že ano) tak jako by to snad ani nebyl on! :D
A jestě pak mezi těmi "osvícenostmi" propuknou boje, to už je skoro na uchechtání. Dvě nebo víc převzetin, klidně i
od stejné duchovní autority, se spolu šermují v rukou těch, co je za tímto účelem uchopili, ukázat že "já" tomu rozumím
nejlíp :D :D
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » pát 17. led 2020 20:36:11

Já doma v regálu nic nemán :D ale předpokládám že ten, co tu cituje, a hýří moudry druhých, tak ano.
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » pát 17. led 2020 20:52:23

Anebo má "své regály", někde rozestavené po internetu, postavené těmi, kteří si s tím dali tu práci. A tak si je pěkně okopíruje a tady vystaví v tématu. Ale kde je vlastní invence? A kde invence druhých reagovat a rozvinout, co už nejde. Tohle je cesta ochuzení se o spoustu momentálních inspirací, co by mohly z tématu vzlétnout. Ale nemohou, protože když někdo postaví svá či přejatá slova jako konečná, sebere druhým prostor pro vzlet.
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » pát 17. led 2020 21:45:24

A nebo to může být ještě i úplně jinak?


Anebo naopak :D

Je to jak je, amen.
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » pát 17. led 2020 22:01:27

Ten otazník v tý citaci tam hore nemá být. Kde se vzal, tu se vzal.

A je Tvá spokojenost nějak závislá na tom, jestli má někdo doma plné regály nebo nemá?


Hahahah, proč by měla být něčí spokojenost závislá na nějakých regálech a jejich obsahu?
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod dodo » sob 18. led 2020 1:01:35

Aby si mastil svoju potrebu vyniknúť ?

P.En píše:Já doma v regálu nic nemán :D ale předpokládám že ten, co tu cituje, a hýří moudry druhých, tak ano.


Inak je fajn, že si sa s vervou pustil do diskusie takou formou, aká tu má (aj podľa teba) byť.
To jest, o spoločných záujmoch, vlastných skúsenostiach a inšpirácii rozvíjanej neútočným spôsobom, v rovine v ktorej nie je ani stopa po akejsi nedôvere, neschopnosti sa vcítiť, pohŕdavosti, uštipačnosti atp., voči partnerovi v diskusii.

Mne to ešte zrejme tak dobre ako tebe nejde a tak občas niekoho ironizujem.
Ale ja sa polepším, no to záleží aj od toho spomínaného prejavu partnera v diskusii.

:)
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Souzení

Nový příspěvekod P.En » sob 18. led 2020 7:16:59

no to záleží aj od toho spomínaného prejavu partnera v diskusii.


Obrázek
P.En
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Tara » sob 18. led 2020 7:30:08

no to záleží aj od toho spomínaného prejavu partnera v diskusii.


... asi tak...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Vědomí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 13. úno 2020 18:32:57

Co je to vědomí?

Vy jste vědomí. Vědomí je jen vaše jiné jméno. Poněvadž jste vědomím, není třeba je získávat nebo kultivovat. Vše, co máte udělat, je vzdát se uvědomování si jiných věcí, jež jsou ne-Já. Pokud se člověk jejich uvědomování zřekne, zbude čisté vědomí, a to je Já.

Obrázek

Ot.: Co je toto vědomí, jak je může člověk dosáhnout a kultivovat?

Odp.: Vy jste vědomí. Vědomí je jen vaše jiné jméno. Poněvadž jste vědomím, není třeba je získávat nebo kultivovat. Vše, co máte udělat, je vzdát se uvědomování si jiných věcí, jež jsou ne-Já. Pokud se člověk jejich uvědomování zřekne, zbude čisté vědomí, a to je Já.

Ot.: Je-li samo Já vědomé, proč si je nyní neuvědomuji?

Odp.: Dualita neexistuje. Vaše současné poznání je způsobeno egem a je jen relativní. Relativní poznání potřebuje subjekt a objekt, zatímco vědomí Já je absolutní a objekt nepotřebuje.

Podobně je relativní i paměť, která vyžaduje objekt, jenž má být zapamatován A subjekt, který si pamatuje. Kdo si má pamatovat koho, není-li duality? Já je vždy přítomno. Každý si přeje poznat Já. Jakou pomoc člověk potřebuje, aby poznal sám sebe? Lidé chtějí Já uvidět jako cosi nového. Já je však věčné a zůstává stále stejné. Přejí si je vidět jako planoucí světlo a podobně. Jak by to bylo možné? Není světlem ani temnotou. Je pouze tím, čím je. Nemůže být definováno. Nejlepší definicí je, „jsem, který jsem". Šrutis (písma) popisují Já tak, že má velikost lidského palce, konečku vlasu, elektrické jiskry, že je nesmírné, jemnější než nejjemnější, atd. Ve skutečnosti proto nemají důvod. Je to jen bytí, ale odlišné od skutečného a neskutečného; je to vědění, ale odlišné od poznání a nevědomosti. Jak by mohlo být vůbec definováno? Je to prostě bytí.

Ot.: Co uvidí člověk, když realizuje Já?

Odp.: Vidění neexistuje. Viděním je pouze bytí. Stav Seberealizace, jak to nazýváme, není získáním něčeho nového nebo dosažením velmi vzdáleného cíle, ale jen bytím, kterým vždy jste a kterým jste vždy byl. Vše, čeho je třeba, je nepokládat nepravdivé za pravdivé. My všichni považujeme za skutečné to, co skutečné není. Musíme se, pokud jde o nás, této praxe vzdát. Pak realizujeme Já jakožto Já. Jinými slovy „buďte Já". Jednou se budete sám sobě smát, že jste se snažil objevit Já, jež je tak samozřejmé. Co tedy můžeme na tuto otázku odpovědět?

Toto stádium překračuje vidoucího i viděné. Není tu žádný pozorovatel, který by mohl cokoli spatřovat. Vidoucí, jenž nyní toto vše vidí, přestává existovat a zůstává samotné Já.
Návštěvník
 

Re: Vědomí

Nový příspěvekod miroslav » čtv 13. úno 2020 20:01:42

Návštěvník píše:Ramana Mahariši:
Toto stádium překračuje vidoucího i viděné. Není tu žádný pozorovatel, který by mohl cokoli spatřovat. Vidoucí, jenž nyní toto vše vidí, přestává existovat a zůstává samotné Já.


Je to stadium. "zůstává samotné Já"
A co to ostetní?

Toto je cíl - v buddhistické kategorizaci hinajánové dosažení. A co dál?, co ostatní? co svět?
Zkušenost Já je základ,
ale ne konec.
Jen (díky bohu) konec něčeho sebestředného osobního.

Cesta ale vede dál.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Vědomí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 13. úno 2020 20:48:45

Jít dál by mohlo chtít jen ego, ne?
Návštěvník
 

Re: Vědomí

Nový příspěvekod miroslav » čtv 13. úno 2020 21:29:26

Návštěvník píše:Jít dál by mohlo chtít jen ego, ne?

"Chtít jít" to platí opravdu ve světě ega. Chci, protože, abych, atd.
To ale není o cestě, ale o chtění.
Chtění končí, ale Cesta vede dál, řeka teče dál.

Konec ega neznamená konec individuality. Ale i individualita končí. Ale mnohem dál než ego.

Ale vyprávěj orlovi nebo čuněti o konci ega, u kterých se ještě ego ani nerozvinulo, ale jeho zárodek je obsažen už v jeho instinktech.
Podobně jako v miminu je zárodek jeho budoucí puberty.

Cestička k domovu
známě se vine -
hezčí je, krásnější
než všecky jiné...
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Vědomí

Nový příspěvekod miroslav » čtv 13. úno 2020 21:58:17

Ještě to zkusím přiblížit jinak.
Když nám egoismus omezuje a zatemňuje "výhled", nemůžeme pochopit ani si pravdivě představit, co bude potom, když tato omezení a zatemnění pominou.

Dalo by se říci, že teprve potom začíná skutečný Život. Ne že život a jeho smysl se smrtí ega končí, jak si to představujeme, když žijeme jen ve vězení ega a usilujeme o vysvobození, skončení.
Musíme se narodit dvakrát, jak říkal Ježíš, jednou z těla (jako tělo-ego) a podruhé z Ducha (když to ego omezení/zatemnění skončí, zemře)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Vědomí

Nový příspěvekod Tara » čtv 13. úno 2020 22:18:48

Zkušenost Já je základ,
ale ne konec.
Jen (díky bohu) konec něčeho sebestředného osobního.

Cesta ale vede dál.


Ano.

To: Cesta ale vede dál....bych už tady nerozváděla,.... není tady na to ucho, prostředí, není to cesta hlavy, mysli, ale srdce, které i přes veškerá slova si jde svou cestou, protože nemůže jinak...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod lklknml » ned 15. bře 2020 11:54:09

Návštěvník píše:


Mooji zde popírá tohohle budoucího sebe:


Protože ten stav se nedá nijak vysvětlit, je z jiné dimenze. Leda snad jako popření jakéhokoli sdělení. Já jsem ho kdysi krátce zakusil, tak jsem ho na tomhle minulém Moojim poznal/odhadl.

Neměl jsi si zahrávat s ženskejma Mooji, ty baby tě o to obraly.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 12:10:08

Neměl jsi si zahrávat s ženskejma Mooji, ty baby tě o to obraly.

Zdenku, evidentně vůbec netušíš, o čem Mooji mluví. Mluví o pravém Já, kterým jsi. Jak by tě někdo mohl obrat o to, kým jsi? Evidentně sám sebe ještě neznáš a troufáš si posuzovat někoho, koho můžeš znát ještě méně, než sebe. :confused:
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod lklknml » ned 15. bře 2020 13:07:30

Návštěvník píše:
Neměl jsi si zahrávat s ženskejma Mooji, ty baby tě o to obraly.

Zdenku, evidentně vůbec netušíš, o čem Mooji mluví. Mluví o pravém Já, kterým jsi. Jak by tě někdo mohl obrat o to, kým jsi? Evidentně sám sebe ještě neznáš a troufáš si posuzovat někoho, koho můžeš znát ještě méně, než sebe. :confused:

Mooji mluví o svém pravém Já, kterým být nemůže, nikde není k nalezení. Neboli mluví o snu, o fikci, která sama o sobě neexistuje, jako projekce bez projektovaného.

Mě o to obral chlast, tak já si myslím, že to u něj byly ty baby, jste potvory.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků