Energie

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 21. lis 2019 14:38:33

Ahoj

Už je mi lépe, začínám trochu cítit to, že mám břišní svaly, a bolest hned ustupuje.:-)
Teď jde o to vydržet dál s cvičením, když už ta nejlepší trenérka (moje bolest) přestává být tak urputná.

Dívám se na různá videa o bolesti zad a moc se mi líbí videa od MUDr. Smíška.
Ten člověk má opravdu trefné jméno, on se skoro pořád směje.
A líbí se mi na něm i to, jak ho ta jeho práce baví. To je velký zdroj energie, mít svoji práci jako svého koníčka.


Manuálne techniky v závesoch |1| MUDr. Richard Smíšek, SPS metóda (SM-Systém)

Zdravím a přeji sobě i vám hodně elánu.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 22. lis 2019 9:55:12

Ahoj

Tady je vysvětleno názorně, co má člověk dělat, aby nechytil housera:
"Vývoj člověka je člověk, zajíc, lachtan, houser".:-)

Lehsedy, ZLZ (zajíc lachtan zajíc) a fyziologický postoj

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 22. lis 2019 21:22:56

PS
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 22. lis 2019 22:01:54

PPS
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » ned 24. lis 2019 9:39:35

Ahoj


Tak už je mi konečně trochu lépe a záda mne už tolik nebolí.

S houserem je to podobné jako s rýmou. Léčená rýma trvá 7 dní a neléčená rýma trvá týden.
Léčený houser trvá 7 dní a neléčený houser trvá týden.
Rozdíl mezi léčením a neléčením je v tom, že při neléčeném problému se ten problém opakovaně vrací. Pokud se mi podaří housera správně zaléčit, měl bych mít od něho na dlouhou dobu pokoj.

Bolest je voláním těla o pomoc.
Když jsme se narodili, měli jsme vrozené správné instinktivní pohybové stereotypy. Vlivem nesprávné výchovy a různých škodlivých návyků se konkrétně u mne vyvinuly nezdravé a škodlivé pohybové a postojové stereotypy, které tělo jednostranně nadměrně přetěžují.
Přetěžované části těla (například plotýnky bederní páteře) se pak dostávají do natolik nepřirozených poloh, že dochází vlivem tlaku kostí na měkké tkáně k podráždění nervových buněk, což se projeví bolestí.
Mám některé svaly křečovitě zkrácené a ztuhlé, jiné svaly mám zase naopak nadměrně povolené a protažené.
Houser mne donutil se tímto problémem zabývat. Díky houserovi jsem se na internetu seznámil s "Alexandrovou technikou", která tyto problémy efektivně řeší již přes 100 let. Dá se o ní stáhnout materiál na uložto, trochu jsem si to po stažení sám zkrátil a zpřehlednil. Zájemcům (pokud mi sem nebo na soukromku dají svůj mail) to mohu poslat emailovou poštou.

Sem dávám, jako ukázku "Alexandrovy techniky", tento úryvek:
"Alexandrovské “příkazy” jsou na úrovni slov, která symbolizují, co se děje na svalové úrovni. Např. “uvolnit krk a šíji, aby hlava mohla jít dopředu a nahoru”, “záda prodloužit a rozšířit”, “kolena dopředu a uvolnit”.
“Uvolni krk a šíji, hlava Ti jde dopředu a nahoru”, “záda prodluž a rozšiř”, “kolena tlač mírně dopředu a uvolni”.
Je důležité, aby příkazy byly dány v přesném sledu, protože každý je následkem předchozího a spuštění jednoho zajišťuje spuštění dalšího. Dle Alexandera by se měly dávat “všechny zároveň, jeden po druhém”."


A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » stř 27. lis 2019 21:31:01

Ahoj

Tohle se snažím dělat každý den a mám pocit, že mi to pomáhá:


Spinal Decompression Made Super Easy With Amazing Results - Dr Alan Mandell, DC


SIMPLE TRICK TO FIX ROUNDED SHOULDERS & POOR POSTURE - Dr Alan Mandell, DC

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 28. lis 2019 11:55:16

Ahoj

Kdysi před lety (ještě za bolševika) jsem četl rozhovor s herečkou Raquel Welchovou a ona tam tvrdila, že chodí doma po špičkách, aby ji nebolely záda.

A kamarád mi zase teď v týdnu prozradil, že pacientům s houserem píchají doktoři injekčně vitamín B12.

Tak tyto prastaré i nové informace dohromady vstřebávám a používám.
Snažím se teď doma chodit po špičkách a beru jeden vitamín B12 denně. Bral jsem před tím jenom B-komplex a to je asi na housera málo platné.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 29. lis 2019 11:05:55

Ahoj

Chci sem důrazně napsat jednu věc.
Skoro ve všech kancelářích jsou nyní židle na kolečkách. NESEDEJTE SI NA TO!
Samozřejmě, že do určitého věku se žádný negativní efekt kolečkové židle nepozná a nic se neděje, ale jednou to přijde, a pak je to masakr.
Židle na kolečkách ničí člověku, který na ní sedí, odhad pro vyvinutí síly v nohách i tu sílu nohou samotnou.
Navíc se ty lacinější modely polohovatelných židlí snadno roviklají a mají tendenci se kývat nejen dopředu a dozadu, ale kývají se i do stran.
Pro bederní páteř je to zničující situace a bolest v těchto místech se jednoho dne dostaví zcela jistě.
To byl i můj případ.
Od chvíle, kdy mě chytil houser, sedím v práci na obyčejné polstrované židli bez koleček.
Důležité je také to, aby sedadlo židle bylo vodorovné.
Dobré je si židli občas moci přisunout opěradlem ke stěně nebo k vysoké skříni, máte pak možnost se bez obav opřít dozadu celými zády i hlavou.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » sob 30. lis 2019 12:54:41

Ahoj

Každý má voje stereotypy, myšlenkové i pohybové.
Až bolest mne donutila se zamyslet nad tím, jakým způsobem například uléhám večer do postele a jakým způsobem z ní zase ráno vstávám.
Pro tělo znamenají všechny opakující se pohyby vlastně cvičení. A pokud ty pohyby dělám natočený na jednu stranu, tak tu horní stranu posiluji a ta dolní strana se stává po určité době oslabenou. Pokud k tomuto dochází desítky let, vzniká v těle tak výrazná svalová disbalance, že se to projeví bolestí.
Pak mám možnost si buď vzít prášek na bolest a chovat se stále stejně nebo
NĚCO ZMĚNIT NA SVÝCH POHYBOVÝCH STEREOTYPECH.
Je každého věc, jak se rozhodne.
Já se snažím nyní nově uléhat a vstávat natočený nahoru na tu svoji slabší bolavou stranu. Důležité je bolesti neuhýbat a nehovět si tím, že to budu dělat stále stejně navyklým způsobem. Zároveň je nutné se k sobě chovat opatrně a s ohleduplností. Své slabší straně nenadávám za to, že mne zradila. Spíše se jí omlouvám za to, že jsem ji tak dlouho zanedbával.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pon 02. pro 2019 14:43:24

Ahoj


Pokouším se smířit s tím, že nejsem dokonalý a že dělám chyby. Některé chyby dělám opakovaně ať už z nevědomosti nebo z pohodlnosti.
Až bolest mne dokáže z mé letargie probudit a donutit k tomu, abych hledal ve svém konání možnosti k nějakým změnám vedoucím pozitivním směrem (k životu bez bolesti).

Většina z nás chyby dělá, hezky o našich chybách vypráví pán na tomto videu:


Kdo chyby většinou nedělá, to jsou malá miminka. Ti ještě žijí správně podle svých vrozených reflexů a instinktů.
Mám známého, který je čerstvým dědečkem a vypráví nadšeně o své vnučce.
Tak jsem se ho zeptal: Spí ona s rukama rozhozenýma okolo hlavy (gesto jásání) a s pokrčenými a s uvolněnými nožičkami?
Odpověď zněla: Ano!

Tak je to jednoduché a my jsme to už většinou všechno zapomněli.
Zkuste si tak do postele lehnout(
Zkusil jsem to a po chvíli mne začaly tuhnout ruce a do kyčlí jsem dostával křeče.

Zapomněl jsem správně ležet, zapomněl jsem i správně chodit.
Malé děti capkají svoje první krůčky drobně po špičkách. Je to nejen roztomilé, ale je to i účelné a zdravé. To až my dospělí je svým hloupým výsměchem nutíme tyto jejich instinkty opustit.

Není nic, co bych se měl nového naučit. Je toho mnoho, na co bych se měl snažit si vzpomenout.


Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » úte 03. pro 2019 15:33:17

Ahoj

Tak jsem tento rok na jaře přežil artrózu viz sousední téma
viewtopic.php?f=329&t=8605
a teď na podzim se vzpamatovávám z housera.

Hledám společný prvek obou těchto svých bolestivých onemocnění a možná jsem ho již našel.
Na jaře jsem bral každý den tabletu volně prodejného hořčíku (Magnesii lactici).
Toho hořčíku bylo asi v těle moc a přišla artróza. Pak jsem pravidelné braní hořčíku ukončil.

Potom jsem bral hořčík jenom tehdy, když jsem dostal křeč (většinou mě to bralo do lýtka).
To se mi stávalo v průměru tak jednou za dva měsíce.
Hořčíku bylo tedy asi v těle málo a přišel houser - to je vlastně křeč hlubokého bederního svalu.

Jde mi tedy o to trefit svoji optimální frekvenci braní hořčíku, abych se udržel v bezbolestném stavu mezi artrózou a houserem.
Zkusím brát jednu tabletu hořčíku týdně a snad to už bude dobré.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 05. pro 2019 20:55:41

Ahoj


S tím svým doznívajícím houserem jsem si byl sednout na meditační veček k Janovi Žlábkovi.

Zajímalo mne, jak se mi bude při meditaci sedět (na židli), zda vůbec tak dlouhou dobu (skoro 2 hodiny) vydržím v klidu sedět, a jak se aktivace čaker spojená s meditací projeví na mnou pociťovanou bolest v kříži. Napíši sem nějaké poznámky o čakrách obecně i své zkušenosti v tomto konkrétním případě.


"Nejdříve jsme klidně seděli na židlích v meditaci asi jednu hodinu.

Do čaker jsem se ponořoval v meditativním stavu mysli, což je stav, při kterém se snažím odpoutat od vědomých myšlenek. S uvolněním mysli souvisí i uvolnění těla, a to tak, že uvolnění těla zpravidla předchází uvolnění mysli. Pokud tedy chci uvolnit svoji mysl, začínám nejdříve uvolňovat svoje tělo.
1. čakru zde trochu více popíši před začátkem celého mého výkladu:
Pokud mám potíže s trvalým tělesným napětím v oblasti okolo 1. čakry (což je oblast okolo konečníku, hráze, slabin a kyčlí i hýžďových svalů), projeví se to v mém křečovitém postoji a promítne se to nepříznivě do dalších spazmů v obou dolních končetinách, či napětím pouze v jedné končetině odpovídající straně mých tělesných potíží.
Prvotní příčina potíží může pocházet z nějakého dávného zranění dolní končetiny (např. vyvrknutí kotníku), následkem čehož si tělo navyklo na špatný pohybový stereotyp při chůzi, a ten se zakonzervoval i po odeznění následků původního zranění.

1. čakra souvisí s fyzickým uvolněním celého těla, s uvolněním všech - i mimických - svalů. Doporučuje se ponechat si jenom slabý úsměv zatnutím žvýkacích svalů a pozvednutím koutků úst. Také je třeba, pokud neležím, udržet aktivní naše vzpřimovače těla a hlavy.
Centrem této čakry je konečník, mohu ho zkusit vtahovat (při nádechu) a povolovat (při výdechu) pomocí aktivace pánevního dna.
Odpovídá jí vyslovování slabiky LAM.

2. čakra souvisí se zklidněním emocí. Centrum této čakry je v oblasti genitálií až v podbřišku. Podbřišek či genitálie také lze vtahovat v rytmu dechu.
Odpovídá jí vyslovování slabiky VAM.

3. čakra souvisí se zklidněním a zpomalením myšlenek. Centrum této čakry je v oblasti pupku. Oblast lze zpevnit při výdechu zapnutím břišních svalů.
Odpovídá jí vyslovování slabiky RAM.

4. čakra je čakrou klidu a míru a tiché radosti. Radost je emoce srdce. Centrum této čakry je v oblasti osrdečníku (hruď).
Odpovídá jí vyslovování slabiky JAM.

5. čakra je čakrou lásky. Láska je emocí našeho hlasu. Centrum této čakry je v oblasti krku (hrdlo).
Odpovídá jí vyslovování slabiky HAM.

6. čakru jsme vynechali.

7. čakra je čakrou našeho vnitřního ticha a klidu. Centrum této čakry je v oblasti těsně nad temenem naší hlavy.
Odpovídá jí vyslovování slabiky ÓM.

Když projdeme myšlenkami k ÓM, tak jsme v hluboké meditaci.
V tomto stavu si mohu říkat afirmační věty s největším ziskem, například: „Jsem spokojený.“
Nesnažím se o vizuální představy. Kdybych celou dobu viděl se zavřenýma očima jenom tmu, je to v pořádku.

Návrat z hladiny hluboké meditace probíhá stejným způsobem - procházením slabik v opačném pořadí.
Představuji si stále oblast nad temenem hlavy. (Vyslovuji přitom slabiku ÓM.)

Představuji si potom oblast krku. (Vyslovuji přitom slabiku HAM.)
Představuji si potom oblast hrudi. (Vyslovuji přitom slabiku JAM.)
Představuji si potom oblast břicha. (Vyslovuji přitom slabiku RAM.)
Představuji si potom oblast podbřišku a genitálií. (Vyslovuji přitom slabiku VAM.)
Představuji si potom oblast konečníku. (Vyslovuji přitom slabiku LAM.)

Potom jsme ještě vyslovovali slabiku HRIM. Ta odpovídá oblasti brzlíku, tj. umístění v hrudi nad srdcem.

A zakončili jsme opětným vyslovováním slabiky ÓM.

Celá aktivace čaker mohla trvat okolo 1/2 hodiny.

Potom jsme ještě asi 10 minut seděli v meditaci.

Po ukončení meditace jsem se vrátil zpět k logickému myšlení a otevřel opět oči."

Čeho jsem si všiml během aktivace čaker, bylo to, že bolest se postupně zmenšovala. Samozřejmě jsem si musel při tak dlouhém sezení pomáhat stabilizací své pozice. Opíral jsem se rukama střídavě o kolena, o kyčle anebo o sedadlo židle.
Dále mne zaujalo, jak se proměnilo moje vyslovování slabiky RAM při aktivaci 3. čakry. Vlivem bolesti jsem ji vyslovoval mnohem jemněji a opatrněji. Méně je někdy více.
A také mne napadlo, jak asi souvisí bolest v betrech se 3. čakrou - může se jednat o příliš mnoho neurovnaného myšlení.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » ned 08. pro 2019 16:47:43

Ahoj

Psal mi onehdy toto můj známý:
"Při akutním stavu bolesti zad to chce především klid a teplo.
Potom až cvičit.
Problém je v tom, že když to nebolí, cvičit se nechce."

To je přesně absurdita popsaná v knize Josepha Hellera – Hlava XXII.
"V cestě domů z války stojí hlavnímu hrdinovi knihy absurdní vojenská byrokratická mašinerie zhmotněná v Hlavě XXII. Domů může jet každý, kdo je uznán za blázna, ale aby byl uznán za blázna, musí o uznání za blázna požádat. A když o něj požádá, nemůže být blázen."

Když člověka nic nebolí, tak také nic necvičí. Není k tomu důvod.
Když člověka bolí záda, tak také nic necvičí. Nemůže cvičit kvůli bolesti.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Jana » ned 08. pro 2019 18:51:41

Pelvan píše:Ahoj

Psal mi onehdy toto můj známý:
"Při akutním stavu bolesti zad to chce především klid a teplo.
Potom až cvičit.
Problém je v tom, že když to nebolí, cvičit se nechce."

To je přesně absurdita popsaná v knize Josepha Hellera – Hlava XXII.
"V cestě domů z války stojí hlavnímu hrdinovi knihy absurdní vojenská byrokratická mašinerie zhmotněná v Hlavě XXII. Domů může jet každý, kdo je uznán za blázna, ale aby byl uznán za blázna, musí o uznání za blázna požádat. A když o něj požádá, nemůže být blázen."

Když člověka nic nebolí, tak také nic necvičí. Není k tomu důvod.
Když člověka bolí záda, tak také nic necvičí. Nemůže cvičit kvůli bolesti.

Zdravím


Ahoj,

Kdysi před lety jsem začala cvičit tiběťany, nejspíš proto, že jsem dostala knížku Pět tibeťanů a měla jsem chuť to zkusit.

Začínala jsem přesně podle návodu a pomalinku si cviky přidávala.  Protože se při tibeťanech nesmí cvičit přes bolest, dlouho jsem některé cviky nemohla zacvičit pořádně.

Po čase se tělo cvikům uvolnilo a zjistila jsem, že mi cvičení po ránu při relaxační hudbě dělá radost.  Pohybovému aparátu a asi i celkově působí tohle cvičení dobře.

Teď už je pro mě cvičení po ránu něco tak samozřejmého a automatického, jako čistění zubů.

První cvik je točení se za pravou rukou a  tohle má jakýsi transcendentální náboj, který  lehkost, éteričnost a   radost probouzí.

Možná v tom, že necvičím proti bolesti, ale pro radost,  je zakopaný pes. Protože jakmile něco děláme proti něčemu, tak už je v tom automaticky obsažen odpor.

A když je něco pro radost, tak se to dělá samo.

Taky zdravím
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pon 09. pro 2019 12:32:30

Ahoj Jano


Děkuji Ti za reakci

Našel jsem si tady:
https://www.rehabilitace.info/zdravotni ... -tibetanu/
Cviky Pěti Tibeťanů – proč a jak je cvičit?

1. rit
To je vyloženě o tom se zatočit pro radost.
Chce to trochu místa okolo sebe. Pokud tu pravou ruku otočíš dlaní dopředu a trochu pokrčíš a zároveň i otočíš hlavu trochu doprava, můžeš se točit s pohledem namířeným do té pravé dlaně.

2. rit
To teď v podstatě dělám každé ráno. Zvedám hlavu a zvedám jednu nohu a pak druhou nohu a pak zkusím zvednout obě nohy. Samozřejmě mám nohy pokrčené. :)
Mělo by se to cvičit na tvrdé podložce, třeba na karimatce na podlaze. Ideální doba na tohle cvičení je léto, aby nešla do zad zima od země. Ale bolest si vybírá spíše tuhle zimní roční dobu...


3. rit
To je dobré na narovnání kulatých zad, ale při akutní bolesti zad tohle určitě nezkouším cvičit.
Tímhle bych ten cvik končil, kdybych ho dělal:
Dlouhý výdech, bradou dolu k hrudníku.

4. rit
To je dobré na narovnání kulatých zad, ale při akutní bolesti zad tohle určitě nezkouším cvičit.
A když mi bolest povolila, tak cvičím občas pouze náznaky, jenom zvedám trochu zadek ze sedu...

5. rit
To je dobré na narovnání kulatých zad, ale při akutní bolesti zad tohle určitě nezkouším cvičit.
Ta poloha s vysazeným zadkem se jmenuje střecha. Tu střechu se teď při bolesti zad snažím dělat ze stoje tak, že se opřu rukama o protilehlou stěnu. Při roztažených nohách (aby se výška rozkroku snížila) lze tohle dělat položením těla na stůl.
To je pak moc příjemné protažení.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Jana » úte 10. pro 2019 7:51:49

Ahoj Pelvane,

ten příspěvek neměl být propagací tibeťanů, ale spíš reakcí na postřeh:

"Při akutním stavu bolesti zad to chce především klid a teplo.
Potom až cvičit.
Problém je v tom, že když to nebolí, cvičit se nechce."


Zkoumala jsem v čem to vězí, že se dá cvičit, i když nic nebolí.

Na veškerou činnost i na cvičení se dá dívat ze dvou pohledů, buď že se to musí dělat kvůli tomu, že je něco špatně, a nebo že tahle možnost je dobrá.

To první vzbuzuje pocit, že se něco dělá proti něčemu, že tu je boj, nesoulad, neláska, odpor.

To druhé vzbuzuje vděčnost, radost.

Co se bolesti týče, by mě asi oslovilo tohle:



Dalo by se říct, že bolest je informace, že se dá něco vnímat jinak.

Nepříjemné pocity v oblasti páteře mohou například sdělovat ještě dřív, než se objeví bolest: "Uvolni se, narovnej se, zpevni svůj střed.."

Z duchovního pohledu to může být sdělení nezachytávej se v žádné nepřirozené pozici, zůstávej uvolněný ve své přítomnosti...


Zdravím
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 12. pro 2019 17:17:24

Ahoj Jano


Jana píše:Zkoumala jsem v čem to vězí, že se dá cvičit, i když nic nebolí.

Na veškerou činnost i na cvičení se dá dívat ze dvou pohledů, buď že se to musí dělat kvůli tomu, že je něco špatně, a nebo že tahle možnost je dobrá.

To první vzbuzuje pocit, že se něco dělá proti něčemu, že tu je boj, nesoulad, neláska, odpor.

To druhé vzbuzuje vděčnost, radost.


Podle mne lze přejít plynule z prvního pohledu (bolest) na ten druhý (radost).
Je to otázka dobře (cvičením) vyplněného času.
Všechno je otázka návyku a návyk se buduje pomalu minimálně během týdnů.
Doufám, že se mi tento přechod od bolesti k radosti časem povede.

Nejde jenom o to cvičit, ale mělo by se i dobře cvičit.
To znamená, že musím hledat ty správné cviky a (pokud to nestačí) i ty správné trenéry.

Správné cviky jsem tu uveřejňoval průběžně z různých videí na youtube.
I těch Tvých 5 Tibeťanů může být správná cesta ke zdraví. Ten druhý cvik z této sestavy v podstatě také cvičím.

Jeden správný trenér by mohl být také tady:
http://www.alexandrovatechnikapraha.com ... hnika.html


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pát 13. pro 2019 21:53:56

PS
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Jana » pon 16. pro 2019 6:50:44

Pelvan píše:Podle mne lze přejít plynule z prvního pohledu (bolest) na ten druhý (radost).


Ano. Určitě to možné je. Všechno, na co se zaměří pozornost, se posiluje.

Když se zaměří pozornost na boj proti bolesti, tak se posiluje odpor a zaťatost vůči tomu, co život přináší, co se v životě objevuje, a život se tak stává těžší, útrpnější.

Když se kupříkladu pozornost zaměří na radost z cviků, které přinášejí úlevu, tělesnou pohodu, tak se v těle i mysli prohlubuje uvolnění, osvobozující lehkost.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » pon 16. pro 2019 19:45:00

Ahoj Jano


Jana píše:Když se kupříkladu pozornost zaměří na radost z cviků, které přinášejí úlevu, tělesnou pohodu, tak se v těle i mysli prohlubuje uvolnění, osvobozující lehkost.


Je ta moje úvaha sice trochu delší, ale stručněji to neumím.

Podle mne je na prvním místě to, aby se člověk měl rád.
To se pozná podle toho, že si ten člověk neubližuje.

Když mi například můj známý vykládá, že ho právě v současnosti začaly bolet záda, protože měl před cca 10 lety úraz, a teď že se to teprve začíná projevovat. A říká mi, jak proto chodí na rentgen a na CT, a víc s tím prý nemůže dělat.
Tak mne především zajímá, co ten člověk dělá sám se sebou právě v téhle době. Pokud kouří a pije přemíru alkoholu a špatně nepravidelně jí, tak si prostě sám sobě ubližuje a těžko může čekat s těmi svými zády nějaké zlepšení.
Prostě se ten člověk podle mne nemá rád a od toho se všechno ostatní odvíjí.

On si člověk může ubližovat i díky tomu, že dělá chyby v upřímné snaze si pomoci.
To byl letos můj případ, dělal jsem to od zdi ke zdi.
Na začátku roku jsem si ještě solil vodu a jedl denně tabletu hořčíku pod dojmem falešných informací načerpaných z internetu, více o tom píši ve svém vedlejším tématu Artróza:
viewtopic.php?f=329&t=8605
Potom jsem zase pil destilovanou vodu, abych se zbavil usazenin z kloubů. A nejedl jsem žádné tablety hořčíku, až jsem z toho dostával svalové křeče a vyvrcholilo to asi před měsícem mým houserem.
Teď se snažím opatrně hořčík brát v množství asi tak 2 tablet za týden. Prostě hledám rovnováhu metodou pokusu a omylu.


Když zpětně přemýšlím o možných důvodech toho, že mi letos ruply záda, nacházím mnoho možných souvislostí.

Především jsem cca dva týdny před příchodem svého housera přestal jezdit na kole a nevyrovnal jsem tento úbytek své tělesné aktivity větší porcí chůze nebo běhu. Svaly pánevního dna zákonitě povolily a průšvih byl na světě.

Další nepříznivou skutečností by mohlo být to, že jsem v této době před houserem nejedl a nepil některé zdraví prospěšné potraviny. Nejedl jsem med a nepřidával si jablečný ocet do vody, protože mi vypadla plomba, a s otevřeným zubem tyhle potraviny nejde moc požívat - bolí to.

Bedra jsou blízko trávicí soustavy a tak jsem se teď rozhodl trochu uklidit ve střevech pomocí rostliny Yucca.

S trávením souvisí i problematika parazitů. Kočky a psy mají i moji rodinní příbuzní. Většinou si ty své mazlíčky i odčervují, ale už neodčervují sami sebe, a i já jsem v tomto směru liknavý. Alespoň se snažím jíst hodně okurek a pálivých paprik, ale nevím, zda je to z mé strany před parazity dostatečná ochrana.
A moji příbuzní na parazity kašlou, ale záda je bolí také, to je zajímavé.

Bedra jsou v oblasti ledvin a pitný režim je nutné při houserovi dodržovat, pít hodně vody je třeba hlavně ráno ale i během dne. Jakákoli dehydratace či přemíra alkoholu se krutě vymstí.

Samozřejmě se snažím neprochladnout na záda, to je jasné.

To jsou všechno jenom moje dohady o jednotlivých možných dílčích důvodech mých problémů se zády.


Jistým důvodem mých bolestivých problémů je disbalance v oblasti mého dolního svalového zkřížení a s tím související disbalance v mém horním svalovém zkřížení. To pro mne znamená úkol v podobě průběžného rehabilitačního cvičení.

A hlavně, abych nezapomněl, chůze je základem každé rehabilitace, krátký relaxační běh postupně také zkouším, pokud to jen trochu jde.

Ještě k tomu běhu mám poznámku.
Absolvoval jsem letos jeden běh do schodů, byl to takový sranda závod.
Protože se mi to zalíbilo (byl jsem hrdý na to, že jsem jako nejstarší závodník nebyl poslední), tak jsem začal běh do schodů trochu trénovat.
Není to ale tak nevinná záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na rozdíl od obyčejného běhu se zde jedná o velké svalové vypětí a tělo jede na kyslíkový dluh. Bedra jsou přetěžována a zároveň jsou nedostatečně prokysličována. To je dost riziková kombinace podporující možný příchod housera.


Měj(te) se krásně a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků