Pro spokojenost

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. úno 2014 9:37:19

Tohle cvičení můžete provozovat kdykoliv a kdekoliv, ovšem nejlíp vyzní ve chvíli, když jste v klidu a špatné náladě.
Jedete například ráno v MHD, zaspali jste, čeká vás něco nepříjemného v práci, nebo vám cokoliv zkazilo náladu hned po ránu. Tak teď je ta pravá chvíle na objevování a rozšiřování radosti a spokojenosti.

Možná vás napadá, co to plácám za hlouposti? Hledat radost ve špatné náladě? Ale "Kdo zkusil, nechce už nikdy jinak", jak se praví v jednom českém filmu.

Tady a teď, začínáme s tréninkem: zklidněte myšlenky, uvolněte se a začněte sledovat své vnitřní pocity. Rozhlížejte se kolem a hledejte, sledujte, co vám dělá dobře, co vás těší, hladí, rozeznívá uvnitř blažené pocity. Nebo aspoň spokojenost. Možná to pro mnohé bručouny, zvyklé hledat na všem jen chyby, nedostatky a negativa, bude ze začátku hodně těžké, ale budete brzy překvapeni, co všechno vás může potěšit. Máte na to při cestování spoustu času, dopřejte si ho, hledejte. Např.:

- je autobus poloprázdný a vy jste si mohli pohodlně sednout
- venku je krásně
- venku je škaredě, ale vy se vezete v suchu a teple
- jedete někam do práce a máte možnost pracovat, máte práci, máte výplatu, stravenky, jste zdraví, takže můžete pracovat
Prostě první stupeň je zaměřený na jednodušší témata, vnější podněty.

Cokoliv, blbinky, nic není divného nebo nemožného. Má paní před vámi hezký kabát nebo barvu vlasů? Užijte si dobrý pocit ze střihu, barvy, sladění - i když nejste paní, ani ten kabát nevlastníte, ale vidíte hezkou věc, jen tak...

Hlavně není nutná žádná filozofie, berte i ty nejprimitivnější pocity, nic není špatně - byla snídaně a žaludek vám vysílá signál uspokojení z nasycení? Bezva. Jdete a rozrážíte vzduch proti větru? No není to krása? Žijete? Existujete? Jste? Úžasné! Nemusíte momentálně vůbec nic dělat, když nechcete? Alespoň těch pár zastávek než vystoupíte? To je bájo! Jsou tu lidi (nejsou tu lidi, psi, stromy, slunko, teplo, zima, ....) - jupííí, to je moc dobře. Vybírejte systémem pokus - omyl, ty myšlenky, které ve vás něco hezkého, příjemného, radostného, spokojeného, uklidňujícího vyvolávají a zkuste si ten pocit podržet a prožít, kdo umí, tak rozšiřovat.

Pak můžete přistoupit na složitější pocity spojeně s emocemi:

- mám se dobře, jsem zdravý (nevrtat se v tom do detailu, prostě zdravý)
- hledat (nechat na sebe působit vlastní pocity), kde v čem a proč se momentálně cítím šťastný, spokojený, radostný nebo aspoň klidný...
- jen tak si "medit" jak je fajn teď a tady sedět v jedoucím autobusu a "koukat" se dovnitř, co hezkého se objeví, všímat si jen těch příjemných pocitů, nepustit (časem se přestanou v takovou chvíli objevovat) negativní a kazisvětské myšlenky
- rozpouštět se v pocitu tady a teď, už to, samo o sobě dodá pocit spokojenosti.

Fantazii a vlastní iniciativě se meze nekladou, jak začnete, ale když budete dost trpěliví a vydržíte, tak jakmile natrénujete základní způsob, jak nechat volně proudit a projevit se první maličkatý pocti vlastní, vnitřní, radosti nebo spokojenosti (nevylučuje se ani oboje), od té chvíle se vám začne tenhle pocit dařit víc a víc rozšiřovat. Vyměníte nudu a otrávenost za nové obzory, které vážně stojí zato. Pokud nejste zvyklí pracovat se svými pocity, máte malou vnímavost ke svému tělu a emocím, tak vám to možná bude trvat déle, ale trénink dělá mistra :-)

Kdesi jsem četla, že "vědci zjistili" jak malinkou časovou jednotku, tuším pár minut nebo dokonce vteřin, tvoří emoce zvaná radost. Emoce možná, ale rozšířený pocit, rozpuštění v těchto pocitech či emocích (je jedno, jak to nazveme) v radosti a spokojenosti může trvat mnohem déle. Třeba celou hodinu linkou MHD. A možná skoro většinu času i dál. Občas to může být ten pocit radosti, kdy toužíte skákat a nahlas se radovat, když můžete udělejte. Ale většinou jde o hodně jemný a dlouhý pocit, jaký si pak snadno navodíte kdykoliv budete potřebovat nebo chtít. Třeba se radovat jen tak, bez důvodu :-)))

Pokud budete aplikovat ráno, riskujete na některých pracovištích (ráno musí člověk chodit do práce namíchnutý, nedospalý a už preventivně protivný), že budete časem zařazeni mezi podivíny, ale když vydržíte, je to dost nakažlivé. Může se vám podařit (pokud to je opravdu vaše vnitřní ranní nastavení), stáhnout stupně "nasranosti" na pracovišti i o několik stupňů níž. Aspoň u některých jedinců... :-)

Hodně štěstí a trpělivosti

šamanka

http://www1.reiki-cz.com/modules.php?na ... 7375#17375
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod PánBů » úte 18. úno 2014 10:57:11

Tady a teď, začínáme s tréninkem: zklidněte myšlenky,

základní otázka pro začátek jak zklidnit myšlenky když mám zrovna ten špatnej den? Jedu v MHD namáčklej na upocenýho tlusťocha ráno jsem vstal po flámu s vopicí nevyspanej cestou jsem šláp do psího lejna a šef už mi volá kde jsem že na mě čeká spousta práce a snižování vejplaty. ne že bych chtěl zneplatňovat tento propracovaný plán ale při takovýchto chvílích se rozjede mysl na plné obrátky i tak vysoce duchovnímu osvícenci jako jsem já. Neberte to prosím tedy jako útok jen se ale rád zamýšlím na věcmi do hloubky :) (článek je psán stylem jakoby se v takovéto chvíli uklidnění myslí bylo banalitou kterou netřeba rozepisovat, přitom ale podle mě je to do začátku věc klíčová ) :)
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 16:40:42

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. úno 2014 11:35:37

PánBů píše: v MHD namáčklej na upocenýho tlusťocha

Šťastnej, že se vezeš, že neběžíš pěšky a nemusíš toho tlusťocha nést na zádech.
ráno jsem vstal po flámu s vopicí nevyspanej

Šťastnej, že jsi vstal.
cestou jsem šláp do psího lejna

Šťastnej, že nebylo sloní.
a šef už mi volá kde jsem že na mě čeká spousta práce a snižování vejplaty

Šťastnej, že máš práci a vejplatu.
Co tam ještě máš?
:D
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod PánBů » úte 18. úno 2014 12:11:21

:D :D :D
to se dá zkrátit na buď šťastný že tu stále ještě můžeš trpět. To totiž asi jentak někoho nenapane :D
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 16:40:42

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. úno 2014 13:06:51

to se dá zkrátit na buď šťastný že tu stále ještě můžeš trpět. To totiž asi jentak někoho nenapane

Bajo. Všechno tzv. hříšné, co si člověk odmítá u sebe uvědomit, se v něm nenápadně skladuje a on o tom nemá ani ánunk. Aby si toho přece jen občas u sebe všimnul ho přinutí teprve bolestivé zkušenosti.Holt křesťanství je cesta utrpení, marná sláva.

Inďáci to mají asi jednodušší.
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2014 11:00:33

Zkusila jsem ten návod, o kterém se tu píše. Říká se v něm, že
nejlíp vyzní ve chvíli, když jste v klidu a špatné náladě.

Na nemastný neslaný pocit rozmrzelosti a odporu to opravdu zafunguje okamžitě. Překvapilo mě, jak je to účinné. Možná proto, že se člověk vůbec nesnaží změnit svůj stav pomocí mouder, co by měl nebo neměl (na ta si většinou stejně nevzpomene, a i kdyby si vzpomněl, byl by to důvod jen k další rozmrzelosti, tentokrát nad představou, že by něco měl...), ale změní se to samo, výměnou jedné představy za takovou, která okamžitě vyvolá vděčnost. Důvodem, proč to udělal, tedy nebylo žádné spásné počínání - prostě to bylo předtím nepohodlné, asi jako když člověka škrtí pásek. Změněnou představou se povolil sám. Spustil se tím asi nějaký mechanismus, který ho vnitřně přepóloval z mínusu do pohody.

Když je člověk naštvaný, nemá důvod nechat to tímhle způsobem v sobě uvolnit - vyhovuje mu být naštvaný. Přitom naštvanost je pocit, že je všechno blbě, a z něj vycházejících představ, co všechno by to mělo být jinak. Na začátku je pocit, ten vyvolá představu, která okamžitě nastartuje nezadržitelný proud myšlenek.
Představa tedy rozhodne, jak se budeme cítit a co si budeme myslet... :confused: :D
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2014 11:33:23

Návštěvník píše:
PánBů píše: v MHD namáčklej na upocenýho tlusťocha

Šťastnej, že se vezeš, že neběžíš pěšky a nemusíš toho tlusťocha nést na zádech.
ráno jsem vstal po flámu s vopicí nevyspanej

Šťastnej, že jsi vstal.
cestou jsem šláp do psího lejna

Šťastnej, že nebylo sloní.
a šef už mi volá kde jsem že na mě čeká spousta práce a snižování vejplaty

Šťastnej, že máš práci a vejplatu.

Vděčnost za to co je :)

No ale k tomu je nutná ochota přestat trvat na tom svým "všechno je špatně"!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :confused:

pokora
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. úno 2014 12:28:20

Návštěvník píše:Zkusila jsem ten návod, o kterém se tu píše. Říká se v něm, že
nejlíp vyzní ve chvíli, když jste v klidu a špatné náladě.

Na nemastný neslaný pocit rozmrzelosti a odporu to opravdu zafunguje okamžitě. Překvapilo mě, jak je to účinné. Možná proto, že se člověk vůbec nesnaží změnit svůj stav pomocí mouder, co by měl nebo neměl (na ta si většinou stejně nevzpomene, a i kdyby si vzpomněl, byl by to důvod jen k další rozmrzelosti, tentokrát nad představou, že by něco měl...), ale změní se to samo, výměnou jedné představy za takovou, která okamžitě vyvolá vděčnost. Důvodem, proč to udělal, tedy nebylo žádné spásné počínání - prostě to bylo předtím nepohodlné, asi jako když člověka škrtí pásek. Změněnou představou se povolil sám. Spustil se tím asi nějaký mechanismus, který ho vnitřně přepóloval z mínusu do pohody.

Když je člověk naštvaný, nemá důvod nechat to tímhle způsobem v sobě uvolnit - vyhovuje mu být naštvaný. Přitom naštvanost je pocit, že je všechno blbě, a z něj vycházejících představ, co všechno by to mělo být jinak. Na začátku je pocit, ten vyvolá představu, která okamžitě nastartuje nezadržitelný proud myšlenek.
Představa tedy rozhodne, jak se budeme cítit a co si budeme myslet... :confused: :D


Můžeš si představit ve své mysli postupně všechny emoce co znáš, jednu po druhé, aniž by jsi měl nějaký vnější důvod k jejich vzniku. Každou emoci si důkladně prohlédni, prostuduj. Když to zvládneš, tak nakonec zjistíš, že všechny emoce jsou jen jedna a tatáž energie, jen je různě vnímána....
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. zář 2019 6:01:26

Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Bubla » pon 16. zář 2019 8:40:49

"Můžeš si představit ve své mysli postupně všechny emoce co znáš, jednu po druhé, aniž by jsi měl nějaký vnější důvod k jejich vzniku. Každou emoci si důkladně prohlédni, prostuduj. Když to zvládneš, tak nakonec zjistíš, že všechny emoce jsou jen jedna a tatáž energie, jen je různě vnímána...."

Pěkně řečeno, a o tom to všechno je. Mentální věcičky. Tvořené z věmů versus geny, dispozice... I ten nejjemňoučký pocit je třeba odhalit. Jinak to nebude úplné
Bubla
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 01. bře 2023 13:58:07

Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. bře 2023 7:34:47

Obrázek

Nekazte to, co máte, tím, že toužíte po tom, co nemáte; pamatujte, že to, co nyní máte, bylo kdysi mezi tím, v co jste jen doufali. Epikuros
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 02. bře 2023 10:36:49

Původ vášnivého zájmu


Říká se: „Následuj svou vášeň,“ ale odkud ta vášeň vlastně vychází?

Téměř každý, kdo má projev na nějaké akci pro čerstvé absolventy, na ně vždy naléhá, aby následovali svou vášeň. To zní téměř krutě. Školy, v kterých jsem tyto projevy slyšel, se zdají být schválně nastaveny tak, aby jakémukoliv rozvoji vášně zabránily. Jestli všechno, co během studia děláme, děláme jen proto, že nám někdo řekl, že to dělat musíme, nutí nás to potlačovat svápřání a koníčky. Jak pak může mít člověk jakékoliv ponětí o tom, co by mohlo být jeho vášní?

Rázem, po 13 letech, nebo po 17, pokud jste absolvovali i vysokou (v ČR by asi byla mírně jiná čísla, 10 pro základní vzdělání, 14 středoškolské, 17 bakalářské, 18 až 20 pro vysokoškolské, případně i víc pro postgraduální – pozn. SU), během kterých je člověku organizován život takovým způsobem, že nemá téměř žádný čas pro sebe, nás někdo nabádá, abychom vyrazili ven do života a následovali svou vášeň. To jako vážně?

Člověk by si myslel, že kdyby vzdělávacím institucím opravdu ležela na srdci naše vášeň, dávaly by mladým lidem příležitost tuto vášeň najít a rozvíjet. Věnovat hodně času hraní a aktivitám, které jsme si sami vybrali, spíše než se soustavně věnovat činnostem, které slouží jen k tomu, aby člověk postoupil někam dál na nekonečné cestě k nějakému neznámému nebo neexistujícímu konci.

Hraní ze své podstaty je následování své vášně. Je to dělání něčeho, co dělat chcete. V minulosti, kdy byli děti a dospívající mnohem svobodnější než dnes, mnoho z nich strávilo nekonečné hodiny osvojováním znalostí a dovedností v činnostech, které zajímaly čistě jen je, nedělali to pro žádnou odměnu. Velcí géniové našeho světa, kteří svoji vášeň opravdu následovali, téměř vždy tvrdí, že jejich „práce“ je hra. Například Einstein hovořil o své práci v oboru matematiky a teoretické fyziky jako o „kombinatorické hře“. Tuto vášeň rozvinul ještě předtím, než ho někdo učil matematiku ve škole a, jak napsal ve své autobiografii, škola jeho zájem málem úplně pohřbila. V rozvíjení své vášně pokračoval jen díky tomu, že bral školu mnohem lehkovážněji než jeho spolužáci.

Vášeň vychází z pocitu, že má naše existence nějaký smysl, z potřeby dělat svět lepším místem. Lidé, které znám a kteří se zdají být nejproduktivnějšími a nejšťastnějšími v rámci svého pracovního života, jsou ti, pro které je kariéra jak hra, tak způsob, jak po sobě ve světě zanechat pozitivní stopu. Jsou to šťastní lidé a my všichni máme štěstí, že takoví jako oni tady jsou. Jak můžeme vytvořit takové vzdělávací prostředí, které povzbuzuje, spíše než tlumí tento druh vývoje?

https://www.svobodauceni.cz/clanek/puvo ... eho-zajmu/
vostal petr
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 14. lis 2023 7:39:08



Pamatujte, každý nový den, je požehnáním.
Proto zahoďte všechny starosti a buďte vděčni za všechna pozitiva ve vašem životě.
Návštěvník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Vostálník » úte 14. lis 2023 8:39:34

Proč bych měl zahazovat starosti a negativa,

to bych se vošidil vo spoustu pěkných pocitů a myšlenek,

kdy jindy si je asi tak mám užít, když ne dnes ???

Myšlení, cítění, intuice a vnímání to je to co mám k dispozici...
Vostálník
 

Re: Pro spokojenost

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 01. bře 2024 10:10:53



Tři věci, které dělají duševně silní lidé:

1. Na negativitu nereagují negativitou, ale reagují pozitivně.

2. Znají umění zůstat v klidu i pod tlakem

3. Soutěží pouze sami se sebou, ne s ostatními.
Návštěvník
 


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků