Artróza

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Artróza

Nový příspěvekod armin » sob 24. srp 2019 7:49:28

Bór
25. 06. 2016

Bór, latinsky Borum, chemická značka B (pro křížovkáře) je nejlehčí prvek III. hlavní skupiny prvků v periodické tabulce prvků. Patří mezi polokovy, což znamená, že svými vlastnostmi se dá zařadit mezi kovy a nekovy.

V roce 1981 bylo objeveno, jak velmi významný může být bór, respektive jeho nedostatek pro člověka. Vědci zjistili, že bor zabraňuje pohlcování vápníku. To je velmi důležité zejména pro ženy, protože ke ztrátám vápníku dochází zejména v období menopauzy a u nemocných trpících osteoporózou. Je také doporučován v prevenci a léčbě artritidy. Vědci se zatím neshodli, proč tomu tak je.

Existují dvě teorie pro objasnění biochemické funkce boru. První předpokládá, že bor reguluje přeměnu látek v těle tím, že brzdí některé klíčové enzymové reakce, jedná se tedy o působení negativní. Podle druhé teorie hraje bór roli ve funkci buněčných membrán nebo její stabilitě tak, že ovlivňuje odezvu na působení hormonů, které se podílejí na regulaci, čili zde jde o pozitivní působení.

Většina boru přijatého stravou se mění na kyselinu boritou, která se rychle a z velké části (cca 90 %) vstřebává. Bor je rovněž důležitý pro metabolismus dalších minerálních látek. Z potravin můžeme bór najít ve většině ovoce, zelenině a ořeších. To vše ale ovlivňuje jeho přítomnost v půdě, vodě a používaných hnojivech. Malé množství lze objevit i v rybách, mase a masných výrobcích.

Nedostatek bóru způsobuje změny kostí připomínající osteoporózu, pokles hladiny ionizovaného vápníku a kalcitoninu, zvýšenou hladinu celkového vápníku a kalcitoninu, zvýšenou hladinu celkového vápníku a vylučování vápníku močí. Nedostatek boru ve stravě poškozuje metabolismus některých minerálních prvků (vápníku, hořčíku, draslíku a fosforu) a cholakalciferolu, vitamínu D3, což může vést ke vzniku osteoporózy. Deficit boru se může projevit rovněž zpomaleným tělesným růstem, nedostatkem estrogenu v menopauze, mineralizací a křehnutí kostí.

Naopak při nadměrném příjmu boru dochází k jeho ukládání v těle a dochází ke vzniku chronické otravy. Při velké dávce se toxicita může projevit i akutními příznaky – zvracení, průjem, vyrážky, artritida, letargie a vyčerpanost. Jako zajímavost lze uvést, že vědci při pozorování zvířat zjistili, že nadměrný příjem boru může potlačovat růst a imunitu. Jinak nadměrné množství boru způsobuje člověku trávicí obtíže a obecně u savců reprodukční vady (teratogenní účinek). Naproti tomu u rostlin může nadměrné množství boru zpomalit růst a rovněž inhibovat fotosyntézu.

https://www.celostnimedicina.cz/bor.htm

Když už pojídat bor, tak ve formě kyseliny borité. Ta neleptá sliznice, jako silně zásaditý borax (proto borax chutná po mýdle, podobně jako louh)


Není stanovena potřeba boru, nedávné studie ukazují, že by se mohla pohybovat kolem 0,1 – 1 mg/den. Za bezpečný příjem boru je považováno 1,0 - 13 mg/den.

Zdroje
Dobrým zdrojem boru jsou potraviny rostlinného původu jako je ovoce, listová zelenina, luštěniny. Naopak maso, ryby a mléčné výrobky mají nízký obsah boru.

Toxicita

Bor má při perorálním podání pouze malou toxicitu. Příznaky akutní otravy u lidí jsou nausea, zvracení, průjem, dermatitis a letargie. Vysoký příjem boru dále způsobuje riboflavinurii. Při chronické otravě borem je popisována inapetence, nausea, hubnutí, snížená sexuální aktivita, snížená motilita i množství spermií.

http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/CD_DS4/hypertext/JVAPD.htm
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Artróza

Nový příspěvekod lklknml » sob 24. srp 2019 8:38:06

Kyselinu boritou lze koupit v lékárně jako tzv. borovou vodu, což je její 3%ní roztok. Někde v lékárně prodají i krystalickou formu kys. borité za pár korun. Dávám si jí na špičku nože do polívky (když si na to vzpomenu).

Borax je silná zásada, tudíž při průchodu žaludkem neutralizuje žaludeční kyseliny. A to je u lidí, kteří jich mají nedostatek (což je podle některých odhadů většina), silná nevýhoda.
Že likviduje plísně to jsem nevěděl, to je supr. Plíseň mám na některých neizolovaných a tudíž mokrých zdech. Potírám ji neředěným savem, což ji likviduje přímo zázračně, ale smrdí to jak sviňa.

O boraxu/boru mluví Josef Janda (od 13:10):
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » pon 26. srp 2019 8:24:45

Ahoj armine


armin píše:Když už pojídat bor, tak ve formě kyseliny borité. Ta neleptá sliznice, jako silně zásaditý borax (proto borax chutná po mýdle, podobně jako louh)

Není stanovena potřeba boru, nedávné studie ukazují, že by se mohla pohybovat kolem 0,1 – 1 mg/den. Za bezpečný příjem boru je považováno 1,0 - 13 mg/den.

Zdroje
Dobrým zdrojem boru jsou potraviny rostlinného původu jako je ovoce, listová zelenina, luštěniny. Naopak maso, ryby a mléčné výrobky mají nízký obsah boru.


Borax je levný, to je asi jeho největší výhoda a zároveň jeho prokletí, proto je asi také v EU zakázaný.
Kyselinu boritou (to je asi borová voda) jsem nikdy nezkoušel užívat.
V ovoci a v zelenině asi už moc boraxu nebude, když se s ním nesmí hnojit půda.


Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » úte 27. srp 2019 18:50:52

Ahoj Zdeňku

Zdeněk píše:Borax je silná zásada, tudíž při průchodu žaludkem neutralizuje žaludeční kyseliny. A to je u lidí, kteří jich mají nedostatek (což je podle některých odhadů většina), silná nevýhoda.
Že likviduje plísně to jsem nevěděl, to je supr. Plíseň mám na některých neizolovaných a tudíž mokrých zdech. Potírám ji neředěným savem, což ji likviduje přímo zázračně, ale smrdí to jak sviňa.


Když jsem užíval borax podle návodu, jednu lžičku koncentrátu k jídlu, tak mne skutečně bolel žaludek.
Když jsem ale tu lžičku koncentrátu rozředil v 1/2 litru vody, tak už je to bez obtíží.
Asi jde o to najít optimální naředění toho boraxu.

Hodně naředěným savem jsem si kdysi i zkoušel hubit plíseň na nohách. Zkoušel jsem na to kde co, borax se zatím jeví jako nejlepší řešení.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » stř 28. srp 2019 9:20:28

PS
A také jsem borax přimíchal do malby na plesnivou zeď a ta zatím zůstává bílá. Vůbec to nesmrdí. Definitivně zjistím účinnost nátěru až po zimě.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » úte 15. říj 2019 13:22:20

Ahoj

Připadá mi, že bolest těla a kloubů nás nutí se zabývat sebou samými a nevěnovat se tolik vnějšímu světu.
Svým způsobem je to taková drsná výchova k introspekci a ke ztišení uvnitř sebe.

Domnívám se a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod miroslav » úte 15. říj 2019 19:24:22

Pelvan píše:PS
A také jsem borax přimíchal do malby na plesnivou zeď a ta zatím zůstává bílá. Vůbec to nesmrdí. Definitivně zjistím účinnost nátěru až po zimě.

Borax je dobrý - účinný proti plísním. A relativně neškodný. Ale nejedl bych ho. Stačí, když je v našem prostředí - v malbě atd. Všeho moc totiž škodí.
Nenechat se zblbnout tím, co se píše na netu. Za chvíli by člověk mohl podle zaručených zpráva na internetu začít pít svoji nebo koňskout moč v domnění, že to vyléči jeho kolena.
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » stř 16. říj 2019 18:38:09

Ahoj Miroslave

Borax nejím, jenom ho ráno piji hodně naředěný a dávám si ho asi tak obden.

Urinoterapie je hlavně v Indii hodně rozšířená, oni tam ti lidé často nic jiného k léčbě nemají. Používám urinoterapii jenom na řezné rány a záděry okolo nehtů.

Máš pravdu, že na netu jsou i blbosti. Všechno si musím ověřovat a zkoušet sám na sobě. A někdy to trvá i léta, než pravda vypluje na povrch.

Zdravím

PS
Hlavně jsem se vyléčil z artrózy pitím čisté vody a kloktáním oleje.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » pon 21. říj 2019 18:55:37

Ahoj





Máme tu v Praze takovou vymoženost dostávat noviny zdarma.

Uvádím zde výtah ze zajímavých informací vztahujících se k artróze, které jsem si v nich náhodou nedávno přečetl.



Týdeník "5 plus 2" z pátku 18. 10. 2019, str. 18:



"Bolest kolen ovlivňují i ledviny



Bolavá kolena trápí 40 procent dospělých, u lidí starších 50 let jsou to téměř tři čtvrtiny.

Trable nemusí být způsobené jen únavou po náročnější aktivitě či úrazem, ale také třeba problémy s ledvinami.

...

Příčina nemusí být vždy v oblasti bolesti. Může být třeba i ve štítné žláze nebo lupénce. Častou příčinou bolesti kolene je nedostatečná péče o chodidla. Zdravá chodidla totiž slouží jako opora pro správné držení těla. A to je základem pohybu bez bolesti.

...

A ač to leckoho možná překvapí, problémy s koleny často souvisí s ledvinami. Pokud nepracují, jak mají, jedním z příznaků může být právě i problém s kolenními klouby. Proto jakmile pocítíte bolest v koleni, začněte popíjet ledvinový čaj. Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík (meruňky, broskve, hrách, fazole a švestky). Naopak omezte brambory a lilkovité rostliny. (re)

...

Vyhledejte příčinu vašich potíží. ..., zvažte, zda nezažíváte stres a nepřetěžujete svůj organismus.

Upravte stravu. Měla by být vyvážená, aby organismus nepřekyselovala.

Vyzkoušejte bylinky. Pijte čaje pro zmírnění bolesti kloubů a ledvinový čaj. Zkuste masti a gely s kostivalem a kaštanem koňským.

Pravidelně se hýbejte. I svižná procházka stačí.

Relaxujte. Naslouchejte svému tělu. Bolest signalizuje, že něco není v pořádku. Možná stačí jen zvolnit tempo."



Co k tomu dodat?



Ta procentuální čísla výskytu bolesti v populaci jsou alarmujícím způsobem vysoká. Lidem chybí zcela jistě mnohé podmínky potřebné pro jejich nerušený a spokojený život.



"Příčina může být třeba i ve štítné žláze nebo lupénce."

Naši štítnou žlázu nepříznivě ovlivňuje nedostatek bóru a jódu ve stravě. Bór si již doplňuji boraxem, jód bych měl také začít doplňovat a to asi konzumací mořských ryb a mořských plodů a řas.

Na lupénku je asi dobrá aplikace kombinace DMSO a olivového oleje na postiženém místě pokožky. A také pochopitelně příznivě působí na lupénku (jako skoro na všechno) psychická relaxace. A také vyvážená a střídmá strava je jistě důležitá, stav pokožky totiž koresponduje se stavem střev.



"Častou příčinou bolesti kolene je nedostatečná péče o chodidla."

Skoro ve všech botách mám ortopedické vložky. Pořídil jsem si i magnetické vložky do bot. Domnívám se (někde jsem to kdysi četl), že je na chodidla zdravý i asijský sed na patách. Cvičím občas ráno buddhistické poklony a při nich tento sed na patách trénuji.



"..., problémy s koleny často souvisí s ledvinami."

S ledvinovým čajem nemám zkušenosti. Dobře se mi ale osvědčilo pití průduškového čaje při bolestech kloubů. Za nejdůležitější ale považuji pravidelné pití dostatečného množství co nejčistší vody. Po ránu piji cca 1/2 litru vody a po doušcích ji popíjím i během dne. Ledviny bez dostatečného příjmu čisté vody nemohou od principu dobře fungovat.



Meruňky, broskve, hrách, fazole a švestky moc nejím, je to pro mne dobrá inspirace pro budoucnost.

Zdá se mi, že brambory a lilkovité rostliny mně osobně bolesti kloubů nezhoršují, mohou ale asi způsobovat potíže lidem s alergickými reakcemi na tyto potraviny.

Masti a gely s kostivalem a kaštanem koňským nemám osobně vyzkoušené, uškodit by však určitě neměly.

Pohyb a relaxace ve správném poměru a rytmu je jistě výborná věc pro všechno, je to dobré i pro naše klouby,





se domnívám a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Artróza

Nový příspěvekod Pelvan » ned 21. čer 2020 13:07:15

Pelvan píše:PS
A také jsem borax přimíchal do malby na plesnivou zeď a ta zatím zůstává bílá. Vůbec to nesmrdí. Definitivně zjistím účinnost nátěru až po zimě.


Ahoj

Hlásím, že po zimě je zeď stále bílá a neplesniví.
Nohy mi také neplesniví.
Stále beru několikrát týdně 1 lžičku koncentrátu boraxu ve sklenici vody.

Je to zázrak a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Předchozí

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků