O Zenu bez zámků

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » pon 01. črc 2019 18:34:09

Ale je, nejspíš ty koany moc nechápeš...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod vostalpetr » pon 01. črc 2019 18:39:50

K zenovému buddhismu neodmyslitelně patří kóany, krátké příběhy, rozhovory nebo otázky, často s paradoxním nebo zmatečným vyzněním, které nelze racionálně analyzovat a pochopit. Rozumové schopnosti nejsou v jejich případě přínosem, naopak, jsou překážkou. Aby mohlo dojít k vyřešení kóanu, musí člověk použít vlastní intuici, musí překonat omezení dané dualismem, myšlením a logikou. Zenoví mistři používají kóany k tomu, aby svým žákům ukázali hranice myšlení, aby je uvedli do zvláštních mentálních stavů, které mohou vyústit v osvícení. Kóany jsou tedy nástrojem, prostředkem výcviku. Cílem není najít konkrétní řešení nebo odpověď, ale umožnit probuzení, zkušenost satori.



Takže Ježíš,

no jo, je to borec...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » ned 07. črc 2019 19:26:04

Původně je toto vlákno založeno pro diskuzi mad ryuninovými příspěvky, připadně s ním. Svá slova nejspíš považuje za tak nedotknutelná a svatá, že by se jich neměl dotknout názor obyčejného smrtelníka, aby je neznesvětil, nezpochybnil, nerozředil a proto je zamyká (nevím proč by to jinak dělal, třeba nám to tu vysvětlí).
Ale nejspíš ne, protože ti, co léta nesedí pod vedením vysvěceného učitele, nestojí za to, aby na ně vůbec reagoval.

Asi takhle si to vysvěcený učitel (držitel pravdy) představuje:
"Nemluv mi do toho, poslouchej, a pokud něčemu nerozumíš, tak se zeptej".

To vypovídá o JEHO pojetí zenu :(

(nikoliv o zenu)

Je to jako když arcibiskup, biskup nebo obyčejný kněz má dojem, že snědl všechnu moudrost Ježíšova odkazu.
Zen je naopak otevřená mysl, otevřené srdce.
Schopné přijímat a dávat.
A to je pro rádoby zenového učitele s frčkou zřejmě nepřijatelné.
Jinak by své příspěvky nezamykal.
Mně to nevadí, že je zamyká, v ničem mi to nebrání, ale něco to o tom ryuninovi a jeho pojetí zenu vypovídá.
Nebo je to nějak jinak?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Tara » ned 07. črc 2019 21:00:06

Už delší dobu, když sem tam sem nakouknu a vidím, že se píše o ZENU, mám chuť napsat takovou příhodu..., i když já na to, co se stalo v minulosti, nebo co si z ní pamatuji (a moc ne, protože to nevláčím s sebou,a ale něco přece jen ano, jako vzpomínku), tak ji napíšu teď.

Byli dva. Kdysi. Dávno tomu. On a On. Potkali se na netu a začali mezi sebou žonglovat slovy. Se slovy. Jeden měl už i svůj web, Škola slepého osla, druhý ho ještě v té době neměl.
Ale!
Dohodli se mezi sebou, přes písmenka, že se setkají. Skutečně O S O B N Ě setkají.

A ten jeden mi napsal, že z toho setkání vzejde (jediný) zenový mistr.

Přišel den dé a nastal okamžik setkání.

Měli sraz na jednom nádraží... a ten jeden, co měl už ten web, tehdy nepřišel.

Mistr předčil mistra. ???

Znám je oba osobně. Tedy znala, už jsem s nimi oběma docela dlouho nemluvila...

Co tím chci říct?

Že to jsou všechno takové hrátky na někoho.... a že hlavní smysl naší existence, života vidím v něčem jiném... v tom, jak být pravdivý v tom "obyčejném" životě, který žijeme... bez rolí...., že to nějakou dobu trvá, než na to přijdeme, že ty role, masky jsou jen hračky na to cítit se nějak výjimečně, ale dříve nebo později padnou... a padnou... a pak nastává období pouště..., které už nějakou dobu žiji, bez záchytných bodů, protože všechny jsou "zlatými telety"... a není na ní vidět žádné světlo v tunelu, nic, jen poušť...., všechno toto patří k Cestě, já vím,.... a nevím, kdy to skončí a je to vlastně jedno...

Tento víkend jsme strávili s manželem v Beskydech, v jednom horském hotelu, kde jsem se seznámila s jednou úžasnou duší, ženou, která zde masírovala ... masírovala... masírovala nejen těla, ale hlavně dotýkala se duše..., masírovala nejen tělo, ale celým svým bytím se dotýkala i duše, těžko popsat.... sama na Cestě... "ocejchovaná" těžkým exémem, který trápil její tělo, protože.... nemohu na ni zapomenout, protože mi toho tolik předala, zobrazila, otevřená, bolavá, dávající, mě, která teď taky nemám lehké období.... to jsou ta skutečná Setkání, Prolnutí.... která si nevymyslíš, nezorganizuješ, nenaplánuješ, ale uskuteční se... protože Vesmír je jediný skutečný velký režisér, "kopající" za To, co opravdu má Hodnotu...

Co to je, ponechám na laskavém čtenáři :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » pon 08. črc 2019 20:44:21

armin píše:Nebo je to nějak jinak?

Je to horší. Netýká se to jenom zenu Ryunina, ale i zenu jeho učitele, učitele jeho učitele... až hluboko do minulosti. Odkrýt tento fakt by pro něho představovalo značnou (už nepřijatelnou) frustraci, řešením je tudíž vykreslit zdroj této frustrace jako zlý/nekompetentní a své názory si zamknout, aby nebyly ohrožovány. Je obětí své mysli.

Nabízí se otázka, jak toto mohlo nastat.

Odpovědí Ježíše je ukřižování. Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Tara » úte 09. črc 2019 17:31:47

Zabte, zabte, zabte, ono jako písmenka to vypadá jinak, než jak to skutečně funguje. To ukřižování,zabití funguje nezávisle na písmenkách, funguje na a právě na vlně vesmírného Zákonu, který "kope" za Jednotu Bytí....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » úte 09. črc 2019 20:26:10

Zdeněk píše: Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.


Řekl bych, že to není zas tak "transcendentální" pokyn.
Je to jednoduché,
Buddhu, nemůžete potkat.
A když máte dojem, že jste ho potkali, zabte ho, tj. tu vaši vysněnou namyšlenou iluzi o kterou byste se rádi opřeli.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod Jana » stř 10. črc 2019 5:06:42

armin píše:
Zdeněk píše: Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.


Řekl bych, že to není zas tak "transcendentální" pokyn.
Je to jednoduché,
Buddhu, nemůžete potkat.
A když máte dojem, že jste ho potkali, zabte ho, tj. tu vaši vysněnou namyšlenou iluzi o kterou byste se rádi opřeli.


S mizením iluze oddělenosti poznáváme každého jako naše vlastní já v jiné formě. Takže vlastně ani není možné někoho druhého potkat.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » stř 10. črc 2019 7:38:25

armin píše:
Zdeněk píše: Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.


Řekl bych, že to není zas tak "transcendentální" pokyn.
Je to jednoduché,
Buddhu, nemůžete potkat.
A když máte dojem, že jste ho potkali, zabte ho, tj. tu vaši vysněnou namyšlenou iluzi o kterou byste se rádi opřeli.


Podobně jako Drtikol, když za ním někdo přišel s nějakými svatými stavy či vizemi, říkal "Nakopni to".
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » stř 10. črc 2019 8:46:04

armin píše:
Zdeněk píše: Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.


Řekl bych, že to není zas tak "transcendentální" pokyn.
Je to jednoduché,
Buddhu, nemůžete potkat.
A když máte dojem, že jste ho potkali, zabte ho, tj. tu vaši vysněnou namyšlenou iluzi o kterou byste se rádi opřeli.

Pokud by to nebyl zas tak transcendentální pokyn, pak by nějaký únik/záchranu umožňoval (čili by to nebyl koan).

Ten únik je možný skrze zamlžené (netranscendentální) vědomí já jsem (něco). Výsledkem je ale Ryunin (který si to své drahocenné něco chrání).

Kde nic není, není ani čím nakopávat či o tom psát. Čili i tohle jsou jen prázdné řeči, pokud neponoukají k praxi.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » čtv 11. črc 2019 6:59:44

Zdeněk píše:
armin píše:
Zdeněk píše: Potkáte-li buddhu, zabte buddhu, pravil zenový mistr Lin Ťi. Je to konec Ryunina a jeho učitelování. Konec Zdeňkových vysvětlování.


Řekl bych, že to není zas tak "transcendentální" pokyn.
Je to jednoduché,
Buddhu, nemůžete potkat.
A když máte dojem, že jste ho potkali, zabte ho, tj. tu vaši vysněnou namyšlenou iluzi o kterou byste se rádi opřeli.

Pokud by to nebyl zas tak transcendentální pokyn, pak by nějaký únik/záchranu umožňoval (čili by to nebyl koan).

Ten únik je možný skrze zamlžené (netranscendentální) vědomí já jsem (něco). Výsledkem je ale Ryunin (který si to své drahocenné něco chrání).

Kde nic není, není ani čím nakopávat či o tom psát. Čili i tohle jsou jen prázdné řeči, pokud neponoukají k praxi.


"Nakopni to" nebo "Potkáte-li buddhu, zabte buddhu" ponouká k praxi, ke správné praxi, k tomu, kterému druhu chytáku na cestě se vyhnout a jak s ním naložit, když se objeví (při praxi).
"Kde nic není, není ani čím nakopávat či o tom psát" - kde nic není, není ani žádná praxe ani kdo by praktikoval. Takové pojetí "ničeho" neponouká k praxi ale právě naopak.

Koany většinou nejsou paradoxy, ale nekonceptuální konkrétní elegantní pokyny k praxi. Pro duchovní začátečníky a mírně pokročilé jsou koany nepochopitelné neuchopitelné, protože jim chybí ta praxe, ke které se vztahují. Chybí praxí navozená změna vědomí, změna přístupu k sobě a ke světu, změna hodnotového žebříčku.
Taková je moje zkušenost.

Řešení takového kóanu může zabrat i několik let a nastane teprve tehdy, když žák pochopí jisté principy a dosáhne určité duchovní úrovně. Když se tomu tak stane, řešení kóanu je „nad Slunce jasné“
[url]https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%B3an
[/url]
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » čtv 11. črc 2019 10:31:13

armin píše:"Kde nic není, není ani čím nakopávat či o tom psát" - kde nic není, není ani žádná praxe ani kdo by praktikoval. Takové pojetí "ničeho" neponouká k praxi ale právě naopak.

Neponouká k dosavadní praxi. Tudíž se jeví jako nesmysl. O který se dosavadní vědomí buď rozbije, nebo se koan nevyřeší. To je pravá podstata koanu, nejde o chytáky.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod armin » čtv 11. črc 2019 16:34:00

Zdeněk píše:Neponouká k dosavadní praxi. Tudíž se jeví jako nesmysl. O který se dosavadní vědomí buď rozbije, nebo se koan nevyřeší. To je pravá podstata koanu, nejde o chytáky.

Koany opravdu nejsou nějaké chytáky.
Už se ti stalo, že se tvé dosavadní vědomí o nějaký koan rozbilo?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: O Zenu bez zámků

Nový příspěvekod lklknml » čtv 11. črc 2019 21:29:08

armin píše:Už se ti stalo, že se tvé dosavadní vědomí o nějaký koan rozbilo?

Dalo by se to tak říct (jak už jsem o tom psal).
Ten "koan" zněl: "Co je tohle za společnost? Co je tohle za svět?" Což zní dnes úsměvně, ale tenkrát jsem se ptal existenciálně (odtud odvozuji i neúčinnost různých neosobních, "poučkových" sbírek koanů).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Předchozí

Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník