Co mě napadá II

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » pon 25. bře 2019 5:50:28

Zdeněk píše:Jestliže nechápeš smysl ukřižování, je docela hloupé (resp. farizejské) se zaštiťovat Ježíšovými slovy.


"Cokoliv pochopíte, není ono."
N.Maharadž

Ty sám můžeš nejlíp prozkoumat, jestli do Božího království vede lkaní nad představou mrtvého těla, nebo láska k tomu, co je věčné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » pon 25. bře 2019 5:52:26

armin píše:Někdo se třeba sebeodevzdává jídlu, nebo Moojimu, nebo kdoví čemu.
A proč se něčemu sebeodebzdávat?
Když jím, piju nebo jdu na záchod, miluji se, sebeodevzdávám se tomu?
Já tedy ne.


Sebeodevzdat je možné jen svému vlastnímu pravému Já, které je vším.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » pon 25. bře 2019 20:52:34

Jana píše:
armin píše:Někdo se třeba sebeodevzdává jídlu, nebo Moojimu, nebo kdoví čemu.
A proč se něčemu sebeodebzdávat?
Když jím, piju nebo jdu na záchod, miluji se, sebeodevzdávám se tomu?
Já tedy ne.


Sebeodevzdat je možné jen svému vlastnímu pravému Já, které je vším.


Je možné a zdravé odevzdat vše. A tedy i představu sebe - kterou lidé normálně žijí jako já. A ta představa sebe je tak vlastní, že na to docela sedí: "odevzdat sebe". Zkrátka to konečně vzdát, kapitulovat. Odevzdat i ty svoje super pochopení, že já nejsem. Je jen Já a podobné koncepty a pokusy se nějak superduchovně sebepotvrdit, různé "transcendentální" způsoby sebeobhajoby. Jako to děláš ty, Jano. Ale pokud na to nemáš, což evidentně nemáš, tohle vše odložit, tak alespoň díky Bohu, že jsi šťastná, tak jak zrovna jsi. :)
Třeba taková Trini, to má horší. Mám dojem, že moc šťastná ve svém osvícení/nevědomosti není, ani zatím není schopna odložit, co ji činí vztahově nenasycenou. A proto se potřebuje nad druhými pohoršovat a druhé z něčeho obviňovat, jinak by třeba dostala žaludeční vředy. (To je ta psychosomatika v praxi)
My dva jsme asi vhodným objektem, na kterém si to svoje vnitřní napětí může uvolňovat, promítat atd. k čemu druhé potřebuje.
:)
Tak proč jí takovou možnost uvolnění vnitřních napětí neposkytnout?
To je ta mahajána, rozvinutí soucitu s druhými a s jejich omezeními a z toho pramenícího jejich utrpení.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » pon 25. bře 2019 21:42:37

Zdeněk píše:Četl jsem některé jeho knihy, jsou výborné.

No a to je důležité a je zde otázka, jak je to možné, že přednášel tak, jak přednášel, když žije tak jak žije?
Jaksi naše představy a jistoty co by jak mělo být jsou ohroženy

A právě kde je pro nás rozpor, to je pro nás - pro naše hlubší pochopení, výzva.
Najdeme to nové, živé, nebo se budeme ještě držet toho svého jistého a vyzkoušeného?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod lklknml » pon 25. bře 2019 23:03:50

armin píše:
Zdeněk píše:Četl jsem některé jeho knihy, jsou výborné.

No a to je důležité a je zde otázka, jak je to možné, že přednášel tak, jak přednášel, když žije tak jak žije?
Jaksi naše představy a jistoty co by jak mělo být jsou ohroženy

A právě kde je pro nás rozpor, to je pro nás - pro naše hlubší pochopení, výzva.
Najdeme to nové, živé, nebo se budeme ještě držet toho svého jistého a vyzkoušeného?

Psal jsem o tom už několikrát, v různých variacích. Prostě ta moje mysl, vyškolená Zenem, četbou vádžrajánových textů, texty o křesťanské mystice (kam se hrabe Jana), by mě dozajista zabila. Kdyby mě nezměnili v tom barmském klášteře. I když jsem odtud odjížděl, byl jsem skálopevně přesvědčen, že to tam bylo k ničemu. Každého, koho jsem tam potkal, jsem hravě intelektuálně předčil. Tamní mniši uznale pokyvovali hlavou "Hmm, western thinking" (nemysleli to nikterak ironicky). Prostě jsem byl blbej jak kráva (naštěstí se mi pak přecijenom trochu rozsvítilo). Kdybych to nezažil, nikdy bych tomu nevěřil.
Tudíž si před Trungpem na prdel nesedám. Ani před celou Máhajánou či Vádžrajánou. Ale před mnohými barmskými mnichy jo. I když jsem chytřejší (jak rádio).

Takže... ? Mysl je dobrý sluha, ale zlý pán. A co je ten dobrý nový živý pán nevím, protože odpověď by dala mysl na pánově místě.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » úte 26. bře 2019 7:26:59

Zdeněk píše:Tudíž si před Trungpem na prdel nesedám. Ani před celou Máhajánou či Vádžrajánou. Ale před mnohými barmskými mnichy jo. I když jsem chytřejší (jak rádio).


Takové společenství, s jasnými pravidly a režimem, vzájemná podpora je ta sangha, jeden ze tří klenotů.

Mohl bys popsat (analyzovat) jak se vyvíjel stav mysli pod vlivem duchovních textů, že tě dovedl až téměř k sebevraždě?
Myslím, že by to bylo pro mnohé poučné - jistě je v tom něco zákonitého, že se mysl takto začne vyvíjet pod vlivem duchovní literatury.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod lklknml » úte 26. bře 2019 19:56:35

armin píše:Mohl bys popsat (analyzovat) jak se vyvíjel stav mysli pod vlivem duchovních textů, že tě dovedl až téměř k sebevraždě?

Není to tak, že by ty texty vyvolávaly nějakou poruchu/nemoc v psychiatrickém smyslu. Ale nemohou efektivně léčit dukkhu, leda jako anestetikum. Které se tedy musí časem zvyšovat, takže ty texty jsou pak brilantní. Jako spotřeba alkoholu.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » úte 26. bře 2019 21:04:24

Zdeněk píše:
armin píše:Mohl bys popsat (analyzovat) jak se vyvíjel stav mysli pod vlivem duchovních textů, že tě dovedl až téměř k sebevraždě?

Není to tak, že by ty texty vyvolávaly nějakou poruchu/nemoc v psychiatrickém smyslu. Ale nemohou efektivně léčit dukkhu, leda jako anestetikum. Které se tedy musí časem zvyšovat, takže ty texty jsou pak brilantní. Jako spotřeba alkoholu.

A jak se to vyvíjelo konkrétně u tebe.
Nebo máš nějakou oprávněnou zábranu to sdílet?
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod lklknml » stř 27. bře 2019 7:38:27

armin píše: A jak se to vyvíjelo konkrétně u tebe.
Nebo máš nějakou oprávněnou zábranu to sdílet?

No, já teď držím hladovku, tak jsem takovej zemdlelej a moc mi to nemyslí :-). Tady o tom nějak píšu.

Ono to naráží na tuhle těžkost. Existuje skutečnost, kterou lze postihnout myslí. A pak existuje skutečnost, kterou nelze postihnout myslí a která je mnohem větší a silnější než ta první. Tak jak o ní můžeš mluvit, když máš k dispozici jen mysl? A navíc mysl člověka, který nemá podobnou zkušenost, by si to vysvětlení nutně zpracovala (naprosto mylně) k obrazu svému. To se pak těžko hledají slova.
A navíc rozhodně nechci budit dojem, jak tomu všemu rozumím, mám dost práce sám se sebou.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » stř 27. bře 2019 16:09:52

Zdeněk píše:
armin píše: A jak se to vyvíjelo konkrétně u tebe.
Nebo máš nějakou oprávněnou zábranu to sdílet?

No, já teď držím hladovku, tak jsem takovej zemdlelej a moc mi to nemyslí :-). Tady o tom nějak píšu.

Ono to naráží na tuhle těžkost. Existuje skutečnost, kterou lze postihnout myslí. A pak existuje skutečnost, kterou nelze postihnout myslí a která je mnohem větší a silnější než ta první. Tak jak o ní můžeš mluvit, když máš k dispozici jen mysl? A navíc mysl člověka, který nemá podobnou zkušenost, by si to vysvětlení nutně zpracovala (naprosto mylně) k obrazu svému. To se pak těžko hledají slova.
A navíc rozhodně nechci budit dojem, jak tomu všemu rozumím, mám dost práce sám se sebou.

A že ti nepomohla praxe Kwan Um. To je přece obdobné jako vipassana.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod lklknml » stř 27. bře 2019 20:42:09

armin píše:A že ti nepomohla praxe Kwan Um. To je přece obdobné jako vipassana.

Tak vipassana není zen. Ale spíš než technika mi přijdou důležití lidé / atmosféra. V tom barmském klášteře jsme se všichni cizinci shodovali, že je to tam "daemon-free". Třeba sexuální myšlenky tam neobtěžovaly vůbec, nebo jen nějak vzdáleně na periferii mysli.

Když jsem byl na 10denním retreatu s Kwan Um ve Varšavě, tak jsem tam v průběhu toho retreatu náhodou zahlédl tu hlavní polskou mistryni, jak se líbala (něco na způsob lehkého francouzáku) s jedním svým žákem (později se stal mistrem). Nebo když jsme tam měli práci (cca 1 hod denně), tak si jeden polský účastník omylem oblékl moje šaty jako pracovní. Snažil jsem se mu to vysvětlit, marně, že prý mu je dal správce (což byla pravda). Znechuceně jsem se odvrátil, přece se tam s ním nebudu strkat. Naštěstí byl správce poblíž, takže se to vysvětlilo. Později tuto historku a toho poláka dávala mistryně jako příklad, jak pozitivní vliv má tamní pobyt na psychiku (jako že si pak člověk umí stát za svými názory:).

Tohle bych si v Barmě nedovedl představit. Co mě na těch tamních mniších fascinovalo/imponovalo, byla jakási vznešenost, nebo jak to nazvat. Obyčejný kluk si na několik měsíců oblékl roucho/vstoupil do kláštera (což je tam běžná tradice) a jakoby se tím duchovně povýšil.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » stř 27. bře 2019 21:47:32

Zajímavé je, že takhle zdravě působí pobyt skoro v každém klášteře i třeba křesťanském klášteře.
Já jsem si to pracovně nazval "forma na pečení andělů". Z těsta - sebelepšího, které se přirozeně podává "gravitaci", se v té formě to těsto upeče a pak, když se vyklopí je už pevné a chutné. Pro sebe i pro druhé...
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Emanuel

Nový příspěvekod vostal petr » úte 07. kvě 2019 18:59:06

„V nejzkaženějším státě je nejvíce zákonů.“ — Publius Cornelius Tacitus antický senátor, historik 58 - 120

Zdroj: https://citaty.net/temata/stat/
vostal petr
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Ouje » úte 18. čer 2019 13:49:16

Jasné, nikdo vzít ti nemůže, co je zažráno do kůže. No tak pověz, proč to u většiny lidí nefunguje?
Ouje
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. čer 2019 13:53:19

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. čer 2019 13:54:32

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Ouje » úte 18. čer 2019 14:03:25

Na růst přece stačí semínko, zemina a kapka vody, a ne prostřený stůl..
Ouje
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. čer 2019 14:17:05

Proč se vyprávějí pohádky se strašidelnou zápletkou, napínavým dějem?
Jen pro ten šťastný konec, aby mohla láska vyhrát.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Ouje » úte 18. čer 2019 14:58:48

Pohádkky jsou úleva, sodovka na stole, nikoliv pravda.
Ouje
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. čer 2019 15:48:05

Co je pravda? Tvůj příběh o tvé osobě?
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků