Žádné já neexistuje

Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 04. zář 2011 19:45:19

Není žádné JÁ.

To je vše, o čem bude tohle téma.

NENÍ ŽÁDNÉ JÁ.

To, čemu říkáme já, je jen sbírka myšlenek, které o „já“ referují. To však neznamená, že to, o čem referují, opravdu existuje. Čemu říkáme „já“ je jen koncept. Je to soubor myšlenek, které si o sobě myslíme. Myšlenky jsou opravdové, „já“ o kterém referují však nikoli. Je to jako když přemýšlíte o Santa Clausovi. Myšlenky na něj jsou opravdové, ale Santa neexistuje.

Když není „já“, co zbývá? Myšlenky, pocity, tělo a mysl. Nejsou to ale VAŠE myšlenky, pocity, tělo, nebo mysl.

Fajn, říkáte si teď. I kdyby „já“ byl jenom koncept, i kdyby to ve skutečnosti neexistovalo, co z toho? Co mi to dá, to vidět?

Jednoduše řečeno – dá vám to svobodu. Tenhle koncept, skrz který lidé žijí je totiž velmi svazující. Skrz něj vnímáte celý svět, skrz něj na něj reagujete. Cokoli se stane, nejprve se podíváte na tenhle koncept a říkáte si, co by na tohle řeklo „já“? Líbí se mi to? Souhlasím s tím? Můžu se tomuhle zasmát? Mám tohohle člověka rád? Ohrožuje něco z toho, co se děje to jaký jsem „já“?



Je velmi těžké to vysvětlit. Použiju tedy příměr.

Je herec Viggo Mortensen, jedna z jeho rolí byla Aragorn (v pánu prstenů). Viggo dostal scénář a měl za úkol naučit se vše o postavě, kterou bude hrát. Řekněme, že ve scénáři byl popis, jaký Aragorn je. Byla tam spousta věcí, jak je odvážný, jak se nesměje blbejm vtipům, jak chodí, mluví, jak nesnáší příkoří, jak v kterých situacích reaguje, při jakých příležitostech se naštve, do koho se zamiluje.

Viggo si to všechno nastudoval. Pak se pustila kamera, režisér řekl akce! a Viggo začal hrát jak o život. Hrál v mnoho situacích, ve kterých se vždy choval, jak by se choval Aragorn. Viggo by se asi choval jinak, možná ani Aragorna nemá rád, nebo si říká, že je pěkně otravnej. Každopádně to trvalo dlouho a bylo to náročný, takže se Viggo těšil, až bude konec. Když konečně zaznělo Konec!, byla to pro Vigga velká úleva. Už sebou nemusel tahat meč a chovat se jako Aragorn. Nemusel už skřetům sekat hlavy a táhnout s sebou společenstvo prstenu. Prostě šel do šatny a byl rád, že je zase Viggo. Mohl jít domů a dát si oraz.

A s náma je to dost podobné. Akorát ta postava v tom scénáři se nejmenuje Aragorn, ale třeba Honza Novák. A popis té postavy nepíše scénárista, ale herec sám. Do toho popisu, kterému říká „Já“ si píše všechno, co si o sobě myslí, co zaslechne, že si o něm myslí ostatní, čeho se bojí, co se mu líbí a jak se chová v jakých situacích. Tenhle popis se pořád mění, jak se do něj zapisují nové a nové věci a některé staré se škrtají. Když překonáte strach z pavouků, prostě ho škrtnete a napíšete tam – hrdina co dokáže překonat strach z pavouků. Všechno to probíhá více méně podvědomě, ale občas se snažíme psát tam taky vědomě. Zvyšovat si sebevědomí, nebo naopak ze sebe dělat chudinku. Když skočíte bungee z mostu, zvednete si své vnímání sebe jako nebojácného apod. Velmi důležité pro udržování tohohle popisu je také neustálé porovnávání s ostatními. Každopádně se dle tohoto popisu snažíte celý život chovat.

Když vidíte, že „já“ je jen koncept, že ve skutečnosti nic takového neexistuje, tohle všechno můžete prostě pustit a po dlouhé, velmi dlouhé době se svobodně nadechnout.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Andulka » stř 07. zář 2011 4:16:29

Když žádné já neexistuje, kdo se může chovat jako idiot ? Co existuje ?
Andulka
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 07. zář 2011 7:05:14

Andulka píše:Když žádné já neexistuje, kdo se může chovat jako idiot ? Co existuje ?


Za chování zodpovídá mozek, myšlenky, zažité vzorce, návyky a reakce, stejně jako předchozí zkušenosti, vzpomínky atd. To neznamená, že existuje já.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Andulka » stř 07. zář 2011 7:29:10

Tak kdo může za to, že se chová jako idiot ?
Andulka
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » stř 07. zář 2011 9:42:21

Uz jsem ti odpovedel vyse. Neni zadne ja, kazde rozhodnuti zavisi na predchozich zkusenostech. Podivej se sama. Ve skutecnosti zadne ja neni. To, ze o nem myslenky mluvi, neznamena, ze to existuje.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » čtv 15. zář 2011 6:44:50

To o čem na tomhle fóru mluvím, je ve východní tradici nazýváno jako probuzení, nebo duchovní osvícení. Měl to Budha, pravděpodobně Ježíš, ale i mnoho dalších v historii (např. Maharshi a jeho "kdo jsem já?"). Problém je, že nikdo z těch, co toho dosáhli nedokázali popsat snadnou cestu, jak toho dosáhnout. Zahltili to spoustou náboženských a duchovních řečí a na všechno dávali obecné či zavádějící odpovědi. Nedávno se někomu podařilo tu cestu popsat. Očistit jí od všech hloupostí, náboženských řečí, meditací, satsangů a zúžit jí na jednu základní věc. Jednu pravdu, na kterou se zaměřit. Není žádné já. Stačí se podívat. To je brána k probuzení. Můžete to vidět v reálném životě. Jakmile to uvidíte jednou, uvidíte to už vždy. Není žádné já.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod nop » čtv 15. zář 2011 7:43:14

Andulka píše:Tak kdo může za to, že se chová jako idiot ?

Goro píše "...Neni zadne ja, kazde rozhodnuti zavisi na predchozich zkusenostech. Podivej se sama. Ve skutecnosti zadne ja neni. ...",
Goro má pravdu v tom, že ty věci působí. Není to ale dost. Je také vývoj. Mění se také to, čemu se říká "osobnost", i když je zčásti utkaná z předešlých zážitků.
Gorův pohled je trochu statický. Podle něho bych se ani nenaučil psát, protože jsem v sobě abecedu neměl, ale potom jsem se stal jiný, už jsem ji uměl používat.
Goro je zahleděný staticky do minulosti.
K abecedě mi napsal, že jsem ji dostal, jiní rozhodli za mne, takže není „já“, které se rozhodlo chtít abecedu.
Takto sice je to zajímavé hledět do sebe a pravdivě nacházet co jsem převzal a rozeznat co byl vliv člověka, ale třeba naopak kdybych se zamiloval, možná že řekne Goro, že za to nemohu, je to prý výslednice předcházejících zkušeností.
Ale když se zamiluji poprvé v životě, neměl jsem žádné zkušenosti s citem v srdci. Potom to musíme prodloužit do minulého života a nevím kde skončíme.
Podle Gora snad existuje jen minulost a přenosy z ní dodnes. A co bude zítra? budou tu přenosy ze dneška do zítřka? takže vzniká dnes něco nového účinného později? Ale já říkám, že jsou i novinky a dokonce každý den může přinést překvapení. Každý den se mohu rozhodnout nadechnout se nového.
Podle Gora ale ne, protože něco nebo někdo rozhoduje místo mne, většinou staré vzpomínky.
Takže se někdo chová jako idiot, když má nedostačující nebo nevhodné vzpomínky, nasbíral nehodící se vzory nebo ukázky, potkal oblbující situace, nebo nevyvinul dosti své užitečné a potřebné vlastnosti.
A o tom co vypěstuje nebo se naučí nebo co rozvine se podle Gora nemohl rozhodovat, protože podle Gora se blbec vůbec ani nerozhoduje, takže idiotem zůstane na základě náhodného seskupení podmínek působících ke vzniku idiotství nebo působením zablokování rozvoje od stavu nižší moudrosti k lepšímu stavu.
Dočasné chování "jako idiot" také může být způsobeno vlivy, o kterých se podle Gora nedá vůbec předpokládat, že by se mohly rozlišit, rozhodovat a řídit se.
To připomíná naši společenskou (politickou) scénu : nikdo není zodpovědný.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Venca » čtv 15. zář 2011 11:17:08

nop píše:podle Gora se blbec vůbec ani nerozhoduje

Blbec se nerozhoduje o tom, že bude blbec.
Můžu se já rozhodnout, že budu někoho za blbce považovat ?
Venca
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » čtv 15. zář 2011 19:29:29

nop píše:Goro píše "...Neni zadne ja, kazde rozhodnuti zavisi na predchozich zkusenostech. Podivej se sama. Ve skutecnosti zadne ja neni. ...",
Goro má pravdu v tom, že ty věci působí. Není to ale dost. Je také vývoj. Mění se také to, čemu se říká "osobnost", i když je zčásti utkaná z předešlých zážitků.


Co je podle tebe OSOBNOST? Tak to zkus popsat. Všechno co řekneš záleží jen na předchozích zkušenostech. Všechno, co podle tebe je osobnost, je jen soubor návyků - tedy věcí vzniklých z předchozích zkušeností.

Gorův pohled je trochu statický. Podle něho bych se ani nenaučil psát, protože jsem v sobě abecedu neměl, ale potom jsem se stal jiný, už jsem ji uměl používat.


Nic takového jsem neřekl. Přečti si to co jsem psal o učení se psát znovu a pak zkus odpovědět.

K abecedě mi napsal, že jsem ji dostal, jiní rozhodli za mne, takže není „já“, které se rozhodlo chtít abecedu.


Ne, nepochopil jsi to. Nic jsi nedostal - naučil ses to, ale naučit se to nebylo tvoje rozhodnutí.

Takto sice je to zajímavé hledět do sebe a pravdivě nacházet co jsem převzal a rozeznat co byl vliv člověka, ale třeba naopak kdybych se zamiloval, možná že řekne Goro, že za to nemohu, je to prý výslednice předcházejících zkušeností.


No tak to každopádně ano.

Ale když se zamiluji poprvé v životě, neměl jsem žádné zkušenosti s citem v srdci.


Počkej - mluvíme tu o rozhodnutí. Takže mi chceš říci, že ses rozhodl se zamilovat???


Podle Gora snad existuje jen minulost a přenosy z ní dodnes. A co bude zítra? budou tu přenosy ze dneška do zítřka? takže vzniká dnes něco nového účinného později? Ale já říkám, že jsou i novinky a dokonce každý den může přinést překvapení. Každý den se mohu rozhodnout nadechnout se nového.
Podle Gora ale ne, protože něco nebo někdo rozhoduje místo mne, většinou staré vzpomínky.


Nechápeš to. Vkládáš mi do úst něco, co jsem neřekl a ještě z toho vyvozuješ špatné závěry. Neříkám, že nemůžeš zažít něco, cos nikdy nezažil. To samozřejmě můžeš. Ale říkám, že VEŠKERÉ TVÉ ROZHODOVÁNÍ JE JEN VYHODNOCENÍ PŘEDCHOZÍCH ZKUŠENOSTÍ. Když zrovna nemáš žádné předchozí zkušenosti s nějakou novinkou, posuzuješ ty zkušenosti, které již máš. Na tom není nic zázračného ani nelogického.

Takže se někdo chová jako idiot, když má nedostačující nebo nevhodné vzpomínky, nasbíral nehodící se vzory nebo ukázky, potkal oblbující situace, nebo nevyvinul dosti své užitečné a potřebné vlastnosti.


V podstatě ano.

A o tom co vypěstuje nebo se naučí nebo co rozvine se podle Gora nemohl rozhodovat, protože podle Gora se blbec vůbec ani nerozhoduje, takže idiotem zůstane na základě náhodného seskupení podmínek působících ke vzniku idiotství nebo působením zablokování rozvoje od stavu nižší moudrosti k lepšímu stavu.


Nejenom blbec, ale ani génius se nerozhoduje. Vždy je to jen posouzení předchozích zkušeností.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Malej Jarda » ned 18. zář 2011 10:30:51

Cokoli se stane, nejprve se podíváte na tenhle koncept a říkáte si, co by na tohle řeklo „já“? Líbí se mi to? Souhlasím s tím? Můžu se tomuhle zasmát? Mám tohohle člověka rád? Ohrožuje něco z toho, co se děje to jaký jsem „já“?

nejprve se podíváte

Nechtěl jsi říci: "nejprve se podíváme?" Bylo by to blíže praxi, ale ani pak by to s ní nebylo plně v souladu.
Když už chceš učit, mysli také trochu na to co říkáš, čti to po sobě. Nejsi zatím ve stavu, kdy bys na to myslet už nemusel.
Jenom jsi se něco dozvěděl a jsi z toho natolik paf, že to musíš vytroubit všude kolem. To je normální, ve smyslu běžný.
Co tu pořád opakuješ, to si každý může přečíst, jen co trochu zalistuje v knížkách Goro.
Máš ke sdělení ještě něco dalšího? Jsi připraven objasňovat anatomii procesů myšlení, rozhodování, podmíněnosti jevů,
zákonů jejich řetězení? Vidíš pod povrch? Nebo vystačíš s pár prohlášeními jako dosud?
Malej Jarda
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 11:00:34

Malej Jarda píše:Nechtěl jsi říci: "nejprve se podíváme?" Bylo by to blíže praxi, ale ani pak by to s ní nebylo plně v souladu.


Nehlídám si každé slovo, ale myslím, že jde pochopit o co mi jde.

Když už chceš učit, mysli také trochu na to co říkáš, čti to po sobě.


Nechci nikoho nic učit. Mám tu jednu jedinou větu - "Já neexistuje" - je to pravda? Podívej se sám.

Jenom jsi se něco dozvěděl a jsi z toho natolik paf, že to musíš vytroubit všude kolem. To je normální, ve smyslu běžný.
Co tu pořád opakuješ, to si každý může přečíst, jen co trochu zalistuje v knížkách Goro.


Pozor. Tady pozor. Nejde tu vůbec o to, co jsem se dozvěděl. Jde tu o to, co vidím. To je naprosto zásadní rozdíl. I když pochopíš všechno, o čem tu mluvím, i když se mnou budeš tisíckrát souhlasit, nic se pro tebe nezmění. Důležitá je jediná chvíle - kdy se sám podíváš. Když to uvidíš, uvidíš to už pořád. Není žádné já ... to je brána k probuzení. Že si to může každý přečíst v knížkách - to je možné. Ale pomohly ti knihy k probuzení? Mě tedy ne. Tahle metoda je mnohem mnohem jednodušší. Je odproštěna od všech hloupostí, duchovních řečí, meditací, satsangů... nic z toho není potřeba.

Máš ke sdělení ještě něco dalšího? Jsi připraven objasňovat anatomii procesů myšlení, rozhodování, podmíněnosti jevů,
zákonů jejich řetězení? Vidíš pod povrch? Nebo vystačíš s pár prohlášeními jako dosud?


Naprosto vystačím s prohlášením "já neexistuje". Stále mi to nikdo nevyvrátil. Stále se také nikdo nepodíval, jestli mám pravdu, nebo ne.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 18. zář 2011 11:29:36

Nehlídám si každé slovo, ale myslím, že jde pochopit o co mi jde.

Dokud nejsi pouhým nástrojem pravdy, tak je záhodno svojí řeč kontrolovat.

Nechci nikoho nic učit. Mám tu jednu jedinou větu - "Já neexistuje"

Tu už jsi tedy řekl.

Tady pozor. Nejde tu vůbec o to, co jsem se dozvěděl. Jde tu o to, co vidím.

Myslíš, že tě tvé „ vidím“ opravňuje k nevědění?

Není žádné já ... to je brána k probuzení.

Tak v ní nezůstávej stát a pokračuj v cestě.

Naprosto vystačím s prohlášením "já neexistuje".

To ti věřím. Jednak jsi to už řekl, a pak se to tu ukazuje v těch diskuzích s tebou..

Stále mi to nikdo nevyvrátil. Stále se také nikdo nepodíval, jestli mám pravdu, nebo ne.

Pravdu máš, jenomže ještě ta pravda nemá tebe Goro.
Jarda Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 14:21:50

Jarda Malej píše:Dokud nejsi pouhým nástrojem pravdy, tak je záhodno svojí řeč kontrolovat.

Myslíš, že tě tvé „ vidím“ opravňuje k nevědění?

Pravdu máš, jenomže ještě ta pravda nemá tebe Goro.


Tos mě fakt rozesmál. Takže nástrojem pravdy? :D Pravda nemá tebe? :D Vidím opravňuje k nevědění? :D Co se mi tu proboha snažíš říci? Nechci být žádným nástrojem pravdy, cokoli si myslíš, že by to mělo být. Přestaň mi podsouvat takový kraviny a PODÍVEJ SE, o čem tu mluvím.


"Není žádné já ... to je brána k probuzení."
Tak v ní nezůstávej stát a pokračuj v cestě.


Že je to brána k probuzení říkám tobě. Takže pokud chceš, pokračuj v cestě ty. Pokud nechceš, nechápu co tu děláš.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod PánBů » ned 18. zář 2011 17:06:31

"Není žádné já ... to je brána k probuzení."
Tak v ní nezůstávej stát a pokračuj v cestě.

Zajímavej nápad.

Já to že já neexistuje vidím :D Ale kromě pocitu uvolnění a vidění toho že goro není blázen mi to nic nepřineslo. Což je logické když není komu co nosit. Taky jsem zjistil že v realitě postavené na já člověk bez používání já existovat nemůže. A tak bych se tě goro alespoň zeptal co všechno se po poznání že já neexistuje změnilo a nebo jesli vyvstala nějaká situace která stojí za zmínku a na kterou to co z tebe zůstalo reagovalo či ji porožívalo jinak než před tím poznáním že já neexistuje?
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 16:40:42

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 17:41:50

PánBů píše:Já to že já neexistuje vidím :D Ale kromě pocitu uvolnění a vidění toho že goro není blázen mi to nic nepřineslo. Což je logické když není komu co nosit.


Co přesně vidíš? Trochu to rozveď. Trochu pořádně.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Lojza Malej » ned 18. zář 2011 18:06:54

Že je to brána k probuzení říkám tobě.

Díky Goro, že jsi na mne osobně s tímhle pamatoval.
Tak Ahoj, ať se dostane také na ostatní.
Lojza Malej
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 18:27:26

Mám pár otázek.
Kdo je Viggo Mortensen? Jak Viggo pozná, že je zase Viggo, když se do té role tak vžil? Kde najde šatnu? Je v ní zrcadlo, aby se zase viděl? Kde bydlí? :what:
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 18:32:30

honzam píše:Mám pár otázek.
Kdo je Viggo Mortensen? Jak Viggo pozná, že je zase Viggo, když se do té role tak vžil? Kde najde šatnu? Je v ní zrcadlo, aby se zase viděl? Kde bydlí? :what:


Hehe, jak mám vědět, kde bydlí Viggo? Bylo to jen přirovnání.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod honzam » ned 18. zář 2011 18:39:55

Goro píše:
honzam píše:Mám pár otázek.
Kdo je Viggo Mortensen? Jak Viggo pozná, že je zase Viggo, když se do té role tak vžil? Kde najde šatnu? Je v ní zrcadlo, aby se zase viděl? Kde bydlí? :what:


Hehe, jak mám vědět, kde bydlí Viggo? Bylo to jen přirovnání.


Já vím :) , tak se ho držím.

Dejme tomu, že Goro je Aragorn. Kdo je Viggo?
honzam
 

Re: Žádné já neexistuje

Nový příspěvekod Goro » ned 18. zář 2011 19:23:44

honzam píše:
Goro píše:
honzam píše:Mám pár otázek.
Kdo je Viggo Mortensen? Jak Viggo pozná, že je zase Viggo, když se do té role tak vžil? Kde najde šatnu? Je v ní zrcadlo, aby se zase viděl? Kde bydlí? :what:


Hehe, jak mám vědět, kde bydlí Viggo? Bylo to jen přirovnání.


Já vím :) , tak se ho držím.

Dejme tomu, že Goro je Aragorn. Kdo je Viggo?


Promiň, nějak nechápu. Nechceš se zeptat bez přirovnání? Bylo by to pro mě asi jednodušší.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 10:16:03

Další

Zpět na Goro

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků