Stín

Pouze pro registrované členy, je zde psaní bez jakýchkoliv pravidel a bez mazání příspěvků.

Re: Stín

Nový příspěvekod Tara » pon 08. dub 2019 11:36:16

a co nám tady roky cpeš horem a dolem jako vrchol "duchovna"
vostal petr

Liduš, je to tak..., už tě taky moc nečtu... :-)

Je to, jako bys z talíře všehomíra vybrala jen jeden střípek a tomu se stále a stále věnovala dokola a doporučovala, jako tu nejlepší metodu (!!!!!) k čemu vlastně....?

E.T. také řekl: Jen buďte....

Jak je vidět, není to tak snadné, snadnější je neustále se zaobírat objevy (v) mysli, analyzovat, uvědomovat si, rozpouštět..... chjo, taky už mi to leze krkem, ale vím, že to nemůžeš pustit jen tak, musí se tak stát.... :)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » pon 08. dub 2019 12:30:48

Stín ▫ Temná, odvrácená stránka naší bytosti. To, co jsme nepřijali či potlačili.

https://is.muni.cz/el/1421/podzim2013/D ... A-Jung.pdf

Jana píše: Při ztotožnění s myslí, může být mysl plná temných myšlenek, které mohou být potlačované, nepřijaté...


a vůbec si je neuvědomujeme, jelikož mysl jako takovou popíráme, protože potřebujeme vnímat jen to dobré.

Z Hawkinsovy knihy "Letting Go – The Pathway of Surrender":

"Jung řekl, že v nevědomí existuje aspekt nás samých, zvaný ´stín´. Stín obsahuje všechny potlačované myšlenky, pocity a představy, kterým odmítáme čelit.

Osobní já se nemůže uzdravit a stát se celistvým, dokud svůj stín neprohlédne a nepřijme.

Udržování stínu mimo dohled vědomí a jeho potlačování vyžaduje hodně energie. V každém z nás je pohřbeno všechno, k čemu máme neuvědomovaný odpor a naprosto odmítáme možnost, že by to mohlo platit i o nás.

Jakmile se stín rozpoznává a přijímá se, nemá už žádnou moc. Ve skutečnosti je to jen náš strach z těchto myšlenek a impulzů, který jim dodává nějakou moc. Když se se svým stínem důvěrně seznamujeme, stín začíná mizet."

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » pon 08. dub 2019 12:31:26

Taře:

Někomu vadí, když se dělím o svoje zkušenosti, o to, co mi pomáhá,
někomu ne a projeví o to co píšu zájem - třeba v sz.

Tak už to v diskusích bývá.

Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pon 08. dub 2019 12:57:14

Linda píše:
Osobní já se nemůže uzdravit a stát se celistvým, dokud svůj stín neprohlédne a nepřijme.



Tohle je, Lído, zajímavá myšlenka. Jenže z mého pohledu plné dosažení celistvosti nastává tehdy, když ztotožnění s iluzí osobního já zcela zmizí. Představa osoby zmizí. Jako osoba se svou představou minulosti, budoucnosti, dosažení, nedosažení, se svými stíny zcela zmizí. Tedy není už co uzdravovat.

V přímém poznání skutečnosti nejsme ničím. Absolutně ničím a zároveň celá naše existence je láskou, která je vším. Tedy není tady žádná iluze osobního já, jako něčeho skutečného.

Tenhle moment prohlédnutí je možné zaznamenat, například:

Svět na cimpr campr

Abych od uvažování přešel k jistotě, začal jsem o věcech, které mne potkávaly, myslet znovu, oprošťovat a jak já říkám, zapustil jsem to do Jeho Božského Světla. A On mi to vracel objasněné, osvětlené Jeho Moudrostí. Z toho mi přišlo poznání: přestal jsem myslet na Něj a začal jsem myslet Jím, jednat Jím, mluvit Jím. Přestal jsem jít cestou k Němu a rázem jsem se postavil na Jeho stanovisko.

Byla to naprostá katastrofa. Celý svět, celé mé vědění, celé mé já se rozbilo na cimpr campr, že z toho byl úplný otřes, zemětřesení. A tu jsem poznal v okamžiku, jak je to hrozně jednoduché k Němu dojít. Prostě – vyhodit sebe sama, celou dušičku i s tělem, se vším, s myšlenkami, s vůlí, s touhou, plány, se všemi ctnostmi a nectnostmi, hříchy a dobrými skutky – to jest změnit vědomí, přestat mít vědomí lidské, vědomí oddělenosti, dvojnosti a dosadit na trůn Jeho Vědomí.

Bůh je stav

Ten večer, když to přišlo, v okamžiku jsem viděl, poznal, cítil, prožil najednou, co je to Bůh Otec, Bůh Matka, Bůh Syn, Bůh Duch svatý. Byl jsem v tu chvíli všechno najednou. Prožívaje to celé, nejkrásnější přitom bylo, že jsem se na to díval, jako bych stál nad tím vším. A tu jsem poznal, že To, co se dívá na to vše, je ryzí Božství a že Bůh Otec, Matka, Syn a Duch svatý jsou jen vlastnosti Božství, kterými tvoří vše. Tak je to ohromně jednoduché.

Viděl jsem, že není začátku, není konce, není minulosti ani budoucnosti, že je jen věčné T E Ď. – Hříchy se smyly samy sebou. Viděl jsem, že jsem nikdy nehřešil, že to, co jsem považoval za hřích bylo jen moje vědomí, moje myšlenky, mé stanovisko. A smyl jsem karmu. Nebyla. – Byl to blesk, který mě zasáhl. Viděl jsem, že když přestanu myslit osobnostně a dosadím Jeho Vědomí, tak počne sám od sebe Jeho Život a Jeho Vědomí působit. A viděl jsem, co je Boží Chudoba, že v Něm nic není, že v Něm nic nemáme hledat. Nic takového, co se může vymyslit, co se může pociťovat, nýbrž že je Božství onou Příčinou toho všeho a že zůstanu vždy nedotčen vším tím děním, že zůstanu divákem, ať se děje, co se děje.

A tu přišla koruna všeho – totiž že Bůh je stav. Stav naprostého Nic, kteréž je Vše, které Spočívá Samo v Sobě, které Sama Sebe v Sobě poznává. Vše, co jsem nemohl pochopit v evangeliu, v Bhagavad Gítě, vše to se mi ujasnilo. A byl jsem vše a vše jsem žil, právě, že jsem byl absolutní Nic.

A tak vířilo při plném vědomí, při pokuřování viržinčička Poznání. To zaseté sémě začalo růst a žít. A žije dodnes.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pon 08. dub 2019 13:14:16

A dost možná k prohlédnutí iluze dochází ne uzdravením osobnosti, ale naopak poznáním osobní nicotnosti, bezmocnosti, osobní neschopnosti dosáhnout celistvosti jakožto osoba.

Tedy k probuzení dochází, když to ta osoba vzdá.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda. » pon 08. dub 2019 13:35:58

Z Hawkinsovy knihy "Letting Go – The Pathway of Surrender":
"Jung řekl, že v nevědomí existuje aspekt nás samých, zvaný ´stín´. Stín obsahuje všechny potlačované myšlenky, pocity a představy, kterým odmítáme čelit.

Osobní já se nemůže uzdravit a stát se celistvým, dokud svůj stín neprohlédne a nepřijme."


Dokud se tomu člověk brání a namítá

"Jenže z mého pohledu... "


nemá možnost si uvědomit, proč potřebuje neustále ignorovat obsahy svého stínu, tj. myšlenky, pocity a představy, potlačené hluboko v podvědomí. Takže ho dál ovládají a rozhodují o jeho reakcích, aniž má o tom sebemenší tušení.
Linda.
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pon 08. dub 2019 13:52:35

Linda. píše:
Z Hawkinsovy knihy "Letting Go – The Pathway of Surrender":
"Jung řekl, že v nevědomí existuje aspekt nás samých, zvaný ´stín´. Stín obsahuje všechny potlačované myšlenky, pocity a představy, kterým odmítáme čelit.

Osobní já se nemůže uzdravit a stát se celistvým, dokud svůj stín neprohlédne a nepřijme."


Dokud se tomu člověk brání a namítá

"Jenže z mého pohledu... "


nemá možnost si uvědomit, proč potřebuje neustále ignorovat obsahy svého stínu, tj. myšlenky, pocity a představy, potlačené hluboko v podvědomí. Takže ho dál ovládají a rozhodují o jeho reakcích, aniž má o tom sebemenší tušení.


Lído, neberu Ti to, vidíš stíny na mé osobě, kterou si představuješ, že znáš, pracuješ se stíny své osoby, kterou věříš, že jsi. Tahle možnost tady je, proč ne.

Ale nijak Tě nemusí znepokojovat, že pro mě nejsou mentální stíny ničím skutečným, stejně tak představa mé nebo Tvé osoby není pro mě ničím skutečným, i když Ty skutečná jsi.

Opravdu se o mě nemusíš bát a díky za Tvou péči.

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » pon 08. dub 2019 14:18:07

Jana píše:Lído, neberu Ti to, vidíš stíny na mé osobě...


Kdepak, nic takového.

Vidím jen důsledky toho, co odborníci nazývají stín a co je v každém z nás, dokud se to nerozpustí a dokud nedojde k Probuzení: vidím jen to, co ostatní a na co Tě už tolik let lidi v diskusích upozorňují. Ale stín jako takový, t.j, příčiny, proč se tak chováš, proč v Tobě vzniká neustálá potřeba recitovat svoje přesvědčení v diskusích a v domněnce, že jde o osvícení, ho imrvére doporučovat jako jednorázové řečení jednou provždy, můžeš rozpoznat jen ty sama.

Proč můžeš jen Ty sama rozpoznat, z čeho se skládá Tvůj stín ? Protože v každém z nás všechny jednotlivé složky našeho stínu vznikaly za různých okolností, měly někdy i celou řadu různých příčin. A dokud nevznikne ochota v sobě poctivě pořád znovu rozpoznávat "Proč mám potřebu právě takhle teď zareagovat?" a v lásce to rozpoznané pokaždé přijmout coby součást Boží hry na projevení, bude ta hra na osvícené osobní já pokračovat.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » pon 08. dub 2019 14:31:08

Linda píše:
Jana píše:Lído, neberu Ti to, vidíš stíny na mé osobě...


Kdepak, nic takového.

Vidím jen důsledky toho, co odborníci nazývají stín a co je v každém z nás, dokud se to nerozpustí a dokud nedojde k Probuzení: vidím jen to, co ostatní a na co Tě už tolik let lidi v diskusích upozorňují.


Uf, Lído, pasuješ se na mluvčí z lidu.

Jestli je pro někoho radost, štěstí a blaho Boží přítomnosti patologická záležitost, pro kterou nelze najít stín, může být pro jiného patologickou záležitostí deprese, smutek, život plný splínů a stínů.


Ale stín jako takový, t.j, příčiny, proč se tak chováš, proč v Tobě vzniká neustálá potřeba recitovat svoje přesvědčení v diskusích a v domněnce, že jde o osvícení, ho imrvére doporučovat jako jednorázové řečení jednou provždy, můžeš rozpoznat jen ty sama.


Třeba je pro mě štěstím probouzení bytostí, třeba je pro mě štěstím jejich štěstí, třeba mám radost z možnosti, že nalézají radost i svobodu.

Pro Tebe je třeba poučováním to, co píše někdo druhý a sdílení toho nejlepšího, co poznáváš, to, co píšeš Ty.

a pro druhého to může být přesně obráceně.

Proč můžeš jen Ty sama rozpoznat, z čeho se skládá Tvůj stín ? Protože v každém z nás všechny jednotlivé složky našeho stínu vznikaly za různých okolností, měly někdy i celou řadu různých příčin. A dokud nevznikne ochota v sobě poctivě pořád znovu rozpoznávat "Proč mám potřebu právě takhle teď zareagovat?" a v lásce to rozpoznané pokaždé přijmout coby součást Boží hry na projevení, bude ta hra na osvícené osobní já pokračovat.

Lído, minulost je představa, minulost v Boží přítomnosti, neexistuje, minulost není ničím skutečným a nezanechává to ve mně vůbec žádné stopy.

Bytost, která je pro mě láskou, mohla udělat cokoliv a v mém srdci je nevinná, bez jediného stínu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Linda » pon 08. dub 2019 14:38:55

Osobní duchovní já holt má potřebu ty podle něj "neexistující" Obrázek druhé znovu a znovu a znovu přesvědčovat a dokazovat jim svou osvícenost.

Tak si to užívej, dokud můžeš

Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » pon 08. dub 2019 15:58:38

Osobní duchovní já holt má potřebu....


No i to je výsledek praxe,

zas tak až moc se od těch tvých výsledků a toho, co ti pomáhá neliší,

no hlavně že vám to pomáhá,

to je důležitý...

Takže,

stín vzniká našimi preferencemi...

To, že pak následně to nerozvinuté je jaksi potřeba potláčet, to pak je již druhá fáze,

třetí se myslím pak jmenuje komplex, ale nejsem si tím jistej,

páč si to nepamatuju...
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » pon 08. dub 2019 19:16:25

Dokud se tomu člověk brání a namítá

"Jenže z mého pohledu... "


nemá možnost si uvědomit, proč potřebuje neustále ignorovat obsahy svého stínu, tj. myšlenky, pocity a představy, potlačené hluboko v podvědomí. Takže ho dál ovládají a rozhodují o jeho reakcích, aniž má o tom sebemenší tušení.


No fajn,

a co tedy budeš dělat s tím svým dlouholetým zblbnutím ???

Stále v tom pokračovat ???

Tak to jo...
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 5:40:16

Lído, je to moc pěkné, že tady prezentuješ metodu, která Ti pomáhá přinášet chvilkovou úlevu, ale od stínů v Tvé mysli Ti stejně nepomohla. Možná i proto, že věříš, že stíny v mysli jsou povinnou výbavou pro život.

Může se stát, že si uvědomíš pravdu, probudíš se a uvědomíš si, že Tvůj život je Boží, že v něm žádné osobní stíny nejsou. Možná se o tohle poznání tady podělíš, protože něco takového přeješ úplně každé bytosti. Pak každý, kdo Tě má rád, Ti tohle osvobození bude přát, bude mít radost z toho, že Tě nic netrápí, ale možná se najdou i nevěřící Tomášové, lišky zošklivující si hrozny představou kyselosti, závistivci a nepřejícníci, kteří Ti budou tvrdit, že to je špatně, že vědí s jistotou, že jsi své stíny zametla pod koberec.

Ti první mají bránu do Království nebeského otevřenou, a ti druzí, dokud Tvá radost nebude i jejich radostí, ji nenaleznou, i kdyby se na hlavu postavili.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 6:04:57

.petra píše:
Návštěvník píše:Jakmile poznáš, kdo jsi,


Abys měla šanci poznat, kdo jsi, tak musíš nejdříve integrovat stín. Jinak to, co se domníváš poznávat, není ono. Ale když ti to stačí...Není důvod ti tvoje přesvědčení vymlouvat.

Každý, kdo to čte, si musí sám rozhodnout - či lépe - se může sám přesvědčit, co je pravda a co je namlouvání si.

Takže k čemu se o tom dál dohadovat.



:yes:
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod vostal petr » úte 09. dub 2019 6:07:36

Lído, je to moc pěkné, že tady prezentuješ metodu, která Ti pomáhá přinášet chvilkovou úlevu, ale od stínů v Tvé mysli Ti stejně nepomohla.


To je moc pěkný, že tady prezentuješ různé duchovní metody,

škoda jen že jsi žádnou z nich u sebe nikdy nepoužila,

tedy kromě sebeoblbnutí vizualizacema a představama,

sice ti to přináší chvilkovou úlevu,

ale k realizaci samé tě to neposunulo ani vo chlup,

spíše naopak...

Jen si si takto vyrobila poměrně velký stín preferencí žádoucího a potláčením nežádoucího a komplex

velkej jak Brno...

A že ho nevídíš ???

No to je jasná věc, stín a připoutanosti nejsou vidět, stejně jako to ego není vidět,

ale jsou vidět jejich projevy...
vostal petr
 

Re: Stín

Nový příspěvekod armin » úte 09. dub 2019 6:17:46

Upíři nevrhají stín, takže ho ani nemohou vidět a dále nejsou vidět v zrcadle. Tedy nemají žádnou sebereflexi

To není o nikom konkrétním. To je jen postřeh k psychologickému archetypu upíra.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Stín

Nový příspěvekod Jana » úte 09. dub 2019 6:43:58

armin píše:Upíři nevrhají stín, takže ho ani nemohou vidět a dále nejsou vidět v zrcadle. Tedy nemají žádnou sebereflexi

To není o nikom konkrétním. To je jen postřeh k psychologickému archetypu upíra.


Upíři létají ve tmě, proto nemohou vrhat stín. Emocionální upír má šanci emocionálně vysávat jen toho, v kom se mu onu temnotu nevědomosti podaří probudit. Podaří se mu probudit projekci nevědomé osobní mysli, že "něco je špatně".
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 7:37:34

Návštěvník píše:
.petra píše:
Návštěvník píše:Jakmile poznáš, kdo jsi,


Abys měla šanci poznat, kdo jsi, tak musíš nejdříve integrovat stín. Jinak to, co se domníváš poznávat, není ono. Ale když ti to stačí...Není důvod ti tvoje přesvědčení vymlouvat.

Každý, kdo to čte, si musí sám rozhodnout - či lépe - se může sám přesvědčit, co je pravda a co je namlouvání si.

Takže k čemu se o tom dál dohadovat.



:yes:


integrovat stín


A podařilo se? Integroval se stín osobní mysli v osvícení? Už ve tvé mysli není žádný stín, že o té integraci jako cestě k osvícení píšeš?
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 8:19:21

armin píše:Upíři nevrhají stín, takže ho ani nemohou vidět a dále nejsou vidět v zrcadle. Tedy nemají žádnou sebereflexi

To není o nikom konkrétním. To je jen postřeh k psychologickému archetypu upíra.

Archetyp psychického upíra

Jsou to lidé, kteří působí velice šarmantním, okouzlujícím a moudrým dojmem. Dokáží upoutat Vaši pozornost jediným pohledem. Očarují Vás a tráví s Vámi svůj čas, ale je to proto, že nejsou schopni žít sami. Tito lidé totiž ztratili důvěru v sebe sama (např. kvůli nedostatku podpory v dětství), nemají žádnou sebeúctu ani ctižádost. Protože ale nesnesou být sami a chtějí si získat respekt druhých, nasazují si masku dokonalých lidí. Tím si získají náklonnost člověka a vysávají z něj energii.

Obrana a pomoc

Pokud znáte někoho, kdo odpovídá popisu psychického upíra, ale i tak s ním chcete trávit svůj čas, stražte si své hranice a nenechte se očarovat jeho falešnou maskou.

http://www.bonella.cz/sex-a-vztahy/arch ... azich.html
Návštěvník
 

Re: Stín

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. dub 2019 9:02:13

Emoční upíři a jak se jim bránit

Jste velmi empatiční a vnímavý. Jste ochotní naslouchat. Máte někdy pocit, že jste jak houba a nasajete všechny emoce ze svého okolí? Jste ideální "kořistí" pro tzv. emoční upíry.

Emoční upíři jsou všude mezi námi. Mohou to být kolegyně či kolegové z práce. Kamarádi. Příbuzní. Na první dojem mohou být velmi bystří, talentovaní a charismatiční. Ale zároveň velmi nebezpeční. Oni si toho většinou nejsou vědomi. Jestliže to dělají vědomně, většinou tak posilují svoje ego a cítí se pak silněji a lépe. Někdy začnou být tito lidé na energii druhých doslova závislí, ne vždy si to však uvědomují. Často v druhých úmyslně vyvolávají hněv, stud a rozpaky, provokují, kritizují, ponižují, intrikují, chovají se despoticky, nadřazeně a otravují své okolí, potom čerpají životní energii z projevů sebeobrany napadeného. Čím silnější emoce vyvolají (pláč, křik, stud, strach, zuřivost…), tím lépe pro jejich uspokojení. V tomto okamžiku se energie napadeného prudce uvolní. Tito požírači emoční energie nemají slitování, nutně potřebují svou každodenní dávku. Pokud si nenastavíte hranice, vysají vás.

Jak to funguje?

1. Vydírání, pocity viny, strach: v kontaktu s tímto člověkem máte pocit, že nikdy nic není dobře, že neexistuje cesta, abyste udělali něco tak, aby ho to uspokojilo. Vždy budete mít pocit viny, že jste něco udělali špatně. Jeho cílem není vám dokázat, že jste neschopní, ale vyvolat ve vás právě ty špatné emoce, kterými se on živí. Udělá se vám špatně od žaludku, rozbolí vás hlava nebo přinejmenším vás přivede do rozpaků. Potřebuje vaší pozornost. Nepomáhá vysvětlování ani domluvy. Pokud se budete na něj soustředit, bude vás vysávat. Vedle takového člověka se budete cítit stále více vyčerpaní a nebudete vědět proč. Jedinou cestou a záchranou pro vás je nepouštět si takového člověka k tělu. Nerozčilujte se, držte si odstup a jednoduše mu oznamte, že to nehodláte dál řešit a bavit se s ním na to téma. Bude to stále zkoušet a tak raději odejděte do jiné místnosti a nebo prostě úplně pryč.

2. Oběť: člověk, který neustále naříká a běduje nad životem. Lituje se a soustředí se jen na sebe. O vás se mu vůbec nejedná. Nic se mu v životě nedaří, smůla se mu lepí na paty, provází ho neustálá prohra, beznaděj, deprese. Všichni jsou na něj zlí a každý mu ubližuje. Takový člověk vás začne vysávat v momentě, kdy s ním budete soucítit. Od takových lidí je potřeba se citově distancovat. Můžete jim jen pokyvovat bez účasti a zkrátka, myslete si své. Oni velice rychle pochopí, že z vás nic nemají a najdou si jinou oběť.

Ja se bránit - všeobecné rady

Nemusíte být na upíry příkří. Pro začátek stačí klasická asertivita nebo model nenásilné komunikace podle Marshalla Rosenberga:

nejprve dotyčného oceňte za důvěru, kterou do vás vkládá tim, že se vám svěřuje
pak přejděte k tomu, co vnímáte jako problém, hovořte však pouze ze svého úhlu pohledu, např. "mám dojem..." "já to vnímám..."
vyjádřete svoje potřeby, např. "rád/a bych, abys mi věnoval/a pozornost, stejně jako ji věnuji já tobě" ... nebo ... "když pořád mluvíš negativně, vysává mě to"
navrhněte model pro budoucnost "můžete se domluvit tak, že budeme sdílet přibližně stejnou míru osobních věcí" ... a nebo ... "co kdyby ses zkusil/a dívat na svět trochu pozitivněji"?
Vyvarujte se vyčítavého tónu, ale mluvte důsledně. Pokud bude protějšek ochotný spolupracovat, můžete si gratulovat. Jeho emoční vampirismus není tak silný. Pokud vás však zahrne obviňováním nebo nadávkami, sdělte, že za takových podmínek se nebudete stýkat. Máte právo na vlastní život a nejste odpovědní za emoce druhých lidí.
https://www.naturis.cz/emocni-upiri-a-jak-se-jim-branit
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na OTEVŘENÝ PROSTOR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník