Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod lklknml » pát 08. úno 2019 20:07:49

Pelvan píše:Četl jsem nějaký rozhovor s Deepakem Choprou a on tam říkal, že DENNĚ chodí 8 km.
Srovnej si jeho projev s projevem ET. ET by 8 km dolezl asi po čtyřech a pak by ho možná odvezli na áro.
Nepodceňoval bych důležitost jednoduchých věcí a zdánlivých samozřejmostí.

Ano, ona i jednoduchá Cayceho rozcvička dokáže divy.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » pon 11. úno 2019 20:04:19

Ahoj Zdeňku


Děkuji za odkaz:

"Rozcvička

Edgar Cayce – Cvičení 144str
Aktivní tělesný pohyb může mít úžasné účinky. Není-li sval aktivní, je otevřeno jen málo jeho vlásečnic. Při tělesném cvičení se jich ovšem může otevřít až 50x více.
Pohyb zvyšuje i průtok mízy – a to ze 4 uncí za hodinu až na 60 uncí za tentýž čas ( 1 unce = 28,35 g. ) ; to je změna o 1500 % !
Dovedete si jistě představit, jak úžasný blahodárný účinek na buňky takový proces má. Není divu, že existuje rozsáhlá vědecká dokumentace velebící
pozitivní přínos tělesných cvičení.
Pravidelné cvičení v organismu způsobuje jak strukturální, tak metabolické změny.
Srdce je silnější a dokáže přečerpat větší množství krve při menší námaze, zvětšuje se objem plic a svaly dokáží mnohem efektivněji zhodnocovat vynakládanou energii.
Kromě toho zůstává tělo štíhlejší, zkvalitňuje se spánek, nedochází k zácpám, zpomaluje se úbytek minerálních látek z kostí a úžasně se mění i náš náhled na život.
Máme-li k dispozici všechny tyto poznatky, nemůžeme než souhlasit s promluvou Edgara Cayce:
,,Cvičení je zázračné a nutné – a jen málo či ještě méně (lidí) cvičí právě tolik, kolik potřebují, (a navíc náležitě) systematickým způsobem.” (283-1).
Výklady poskytují určitá vodítka pro to, jak dosáhnout co nejlepšího účinku cvičení na organismus, ale svou hlavní myšlenkou se v zásadě shodují s elegantně zaoblenou výtkou
dr. Harolda Reillyho, že
,,nejlepší je takové cvičení, které člověk sám opravdu provádí”.
Různé Cayceovy výklady doporučují tenis, golf, házenou a jízdu na koni. Ať už se rozhodneme pro jakýkoli sport, je na něj nejprve třeba tělo připravit – jednak tím, že se přesvědčíme, zda je vše náležitě přizpůsobeno pro očekávané zvýšené vylučování, jednak tím, že budeme brát ohled na všechny poruchy páteře a na všechny potíže s páteří, o nichž u sebe víme.
S cvičením musíme začínat postupně a s myšlenkou na to, že svůj organismus chceme udržovat v rovnováze.
,,Přetížit jakoukoli část (organismu), není-li to v souladu s bezprostřední potřebou (dotyčného) člověka, k újmě nějaké jiné části, je spíše na obtíž, nežli
ku pomoci. …. Spoléhejte na svůj vlastní rozum. Buďte uvážliví.” (283-1)


Jakmile jednou začneme, měli bychom cvičit soustavně a vytrvale. Promluvy poukazují i na to, že
každodenní pravidelná pětiminutová procházka prospěje našemu tělu více, než
sebenamáhavější cvičení prováděné jednou za týden.
Ke cvičení bychom rovněž měli
přistupovat pozitivně, se správným očekáváním, nikdy jako k něčemu, ,,co bychom jen měli mít za sebou, čeho se chceme zbavit” (654-7).
Jeden cvičební program, který se v Cayceových výkladech objevuje poměrně často, sestává z
každodenní pěší chůze,
ranní a večerní rozcvičky, procvičování hlavy a krku a břišních cviků.
Podívejme se teď na každý bod zvlášť.


Nejednou se ve výkladech objevuje zmínka o tom, že
chůze je jako cvičení vůbec nejlepší.
Dopřává tělu všechny ty blahodárné účinky, o nichž jsme mluvili před chvílí, aniž ho přitom vystavuje přílišné zátěži. Neustálý a pravidelný pohyb nohou mění lýtka v jakési pumpy, které pomáhají navracet krev a lymfu zpátky k srdci. Výklady doporučují, že
při chůzi bychom měli také hodně pohybovat rukama, abychom napomohli cirkulaci v horní polovině těla.
Procházkám bychom měli vyhradit pravidelný čas, a ten dodržovat, ať svítí sluníčko nebo prší.
Obvykle byly doporučovány procházky asi půlhodinové, zpravidla po večeři.
Chůze
nám může pomoci dosáhnout oběhové rovnováhy v organismu, usnadnit trávení – pohyb tohoto druhu zlehka a jemně masíruje střeva; klidná procházka také pomáhá uvolnit svaly, stažené po celém dni – to všechno vytváří dobré předpoklady pro klidný a hluboký noční spánek.
Rozhodneme-li se začít s pravidelnými procházkami, stanovte si nějaký konečný cíl, ale zpočátku choďte jen tak daleko, aby to po vás nevyžadovalo zvýšené úsilí či nějaké sebezapření. Každý čtvrtý den prodlužte tuto počáteční vzdálenost o desetinu – to dělejte tak dlouho, až dosáhnete vytčeného cíle.


Rozcvičky, sestavené tak, aby vyžadovaly a vyrovnávaly tělesný oběh, jsou
doporučovány hned ráno po probuzení a večer před usnutím.
Ráno bychom měli procvičovat horní polovinu těla,
večer naopak část od pasu dolů, přitom bychom měli ležet na zádech. Takovéto pořadí je založeno na přirozeném střídání určitých oběhových cyklů.
Systém pak má přirozený sklon (soustřeďovat se) na horní oběh – neboli běžnou aktivitu – během dne,
a na budování těla prostřednictvím oběhu v (jeho ) základech – navečer.” (4520- 4)
Tím, že napomáhají vyrovnanému oběhu, přispívají rozcvičky také ke správnému držení těla, udržování náležité váhy a k dobrému fungování jednotlivých orgánů.


Typické ranní cvičení se sestává z pomalého zvedání se na špičkách –
současně se zhluboka nadechujeme nosem a zvedáme ruce nad hlavu a
malinko před ni. Potom, když se tělo zase vrací do obvyklého postoje na celých nohou, se předkloníme a rukama hmitneme mezi rozkročené nohy. Ve fázi, kdy se ruce přiblíží k podlaze, zprudka ústy vyfoukneme vzduch z plic. Tento postup je zachycen na obrázku 9-3.
Všechny tyto pohyby – zatnutí lýtkových svalů, hluboké vdechnutí využívající bránici a posunutí hrudního koše při vzpažení – napomáhají pohybu
mízy v těle.
To je ráno zvláště potřeba, neboť tělesný oběh je po nočním
odpočinku zpomalený.

Výklady často obsahovaly radu, aby do ranní rozcvičky byly zařazeny i cviky
procvičující hlavu a šíjovou oblast.
Hlavu 3x předkloníme, 3x zakloníme, 3x ukloníme doprava a 3x doleva. Potom hlavu co nejvíce otáčíme – téměř o 360° -
na každou stranu 3x. To je třeba provádět pomalu, citlivě a účelně.
Cviky procvičující hlavu a šíji patří mezi ty, jež byly v Cayceových výkladech nejčastěji doporučovány – v promluvách se vyskytly více než 300x. Jejich účelem je napomoci cirkulaci v oblasti hlavy a krku – což
zlepšuje zrak a sluch, uvolňuje svalové napětí a napomáhá celkové relaxaci.
Mnoho lidí našlo v těchto cvicích hodnotnou předehru k meditaci, ačkoli výklady takovéto užití přímo nezmiňují.


Pro večerní cvičení je doporučen břišní cvik, známý jako kroužení pánví. Je to úkon, který posílí celkovou kondici páteře, udrží břišní svaly ve správném vztahu vůči celkové pozici těla a uchová ve formě (jednotlivé) údy, … aniž způsobí nějakou újmu kterékoli části těla” (308-13).
Předpokládá se, že kroužení pánví pomáhá cirkulaci, usnadňuje proces
trávení a zpevňuje uvolněné břišní svalstvo. Chcete-li tento cvik provádět správně, zapřete se nohy o stěnu a ruce opřete o podlahu – jako kdybyste se chystali dělat kliky.
Paže mějte stále relativně napjaté a v této poloze kružte kyčlemi a trupem – jak je to nakresleno na obrázku 9-4.
Výklady upozorňují, že tento cvik nemusí být zpočátku snadný, měli bychom s ním začít pozvolna a postupně. Doporučená frekvence se pohybuje od jednoho cvičení týdně po každodenní kroužení – vždy podle člověka, kterému byl výklad určen."


Ta cvičení mi připadají jednoduchá a možná jsou i velmi účinná.
Ty jeho předklony jsou vlastně nedokončené buddhistické poklony, mi to tak připadá.


A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod lklknml » úte 12. úno 2019 18:52:54

Barbara O'Neill doporučuje (velice zajímavé video) "vysoce intenzívní intervalový trénink" - 30sec, odpočinek cca 90-120sec, 3-6 cyklů.
Skákat na trampolíně je prý nejlepší (prý i dle NASA).

p.s.
chtělo by to nějaký časovač na ten intenzívní trénink, aby člověk furt nekoukal na hodinky
moh bych zkusit něco užitečného vynalézt, čímž oddálím nutnost cvičení :-)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » úte 12. úno 2019 20:41:53

Ahoj Zdeňku

To video je v angličtině. Mohl bys mi alespoň poradit, v jakém čase videa se o tom cvičení mluví?

Děkuji a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod lklknml » stř 13. úno 2019 0:25:00

Ahoj Pelvane,
začíná o tom asi ve 2:30 a mluví o tom cca 8 minut.
Vpravo dole u toho videa si můžeš zapnout titulky (první ikona z těch 5). Ty jsou v angličtině, ale můžeš si nastavit automatický překlad do češtiny (nejdřív ale musíš zapnout anglické titulky). Není to nic moc, ale lepší než nic. Vpravo dole klikneš na 2. ikonku (z těch 5) "Nastavení" (hned vedle "Titulky"), pak klikneš na 3. řádek - zase je tam napsáno "Titulky" a pak na "Automatický překlad". A tam potom vybereš češtinu.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » pát 15. úno 2019 12:20:54

Děkuji a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » ned 12. zář 2021 20:20:16

Ahoj

Byl zde na návštěvě mnich Sarana.
Strávil jsem s ním dnešní dopoledne.
Bylo to milé setkání.

Slíbil mi, že až bude jeho kurs buddhismu hotový, tak že mi dá vědět.
https://www.facebook.com/ipesek/

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod lklknml » pon 13. zář 2021 11:29:57

Pelvan píše:Ahoj

Byl zde na návštěvě mnich Sarana.
Strávil jsem s ním dnešní dopoledne.
Bylo to milé setkání.

Slíbil mi, že až bude jeho kurs buddhismu hotový, tak že mi dá vědět.
https://www.facebook.com/ipesek/

Zdravím

Ahoj Pelvane,

to je dobře že jsi mluvil s mnichem Saranou. Neříkal jaká je situace v Barmě?

Koukal jsem na tvůj fb a máš tam něco o breathworku. Máš s tím zkušenosti, je to dobré?

Díky.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » stř 15. zář 2021 13:15:48

Ahoj Zdeňku

O Barmě jsme nemluvili.
Sarana mluvil o Buddhově nauce.
Já jsem mluvil o možných dávných civilizacích na našem území.

Už jsem úplně zapomněl na tohleto dechové cvičení, co mám na fb.
Nedělám toto.
Dělám několikrát týdně dechové cvičení podle Wim Hofa pro začátečníky:
https://www.youtube.com/watch?v=0BNejY1 ... nel=WimHof
Wim Hof Method Guided Breathing for Beginners (3 Rounds Slow Pace)

Mám dojem, že mne to trochu uklidňuje.
Mám z toho dobrý pocit, že něco pro sebe dělám.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » pát 24. pro 2021 16:19:53

Ahoj Zdeňku

Byl jsem na návštěvě u mnicha Sarany (bydlí nyní kousek za Prahou).
Strávil jsem s ním příjemnou část večera.
Bylo to milé setkání.

Slíbil mi, že s sebou mohu na nějaké příští setkání vzít někoho dalšího s sebou.
Vzpomněl jsem si na Tebe, ale nevím, jak daleko to máš do Prahy.
Napiš mi v případě zájmu soukromou zprávu.

Zdravím, Ivan

PS
Krásné svátky Ti přeji.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Lekce 01: Co je to Meditace? Proč meditovat?

Nový příspěvekod Pelvan » sob 19. bře 2022 18:05:05

Ahoj všichni

Před pár lety tady proběhla diskuse s mnichem Saranou.
Tento mnich nyní žije shodou okolností blízko Prahy.
Tady je s ním rozhovor na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=HlrYZsClgiM
Monk Sarana - Život skutečného mnicha

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Předchozí

Zpět na Meditační kurz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků