Energie

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » stř 06. úno 2019 20:32:18

Tohle přesvědčení, že člověk

ví všechno nejlépe a že to ostatní musí uznat

asi není snadné v sobě rozpoznat. Ani proč se objevuje potřeba považovat druhé za méně pokročilé chudáčky.

Je dost náročná doba, transformační energie jsou silné a dokud chybí pokora, není snadné upouštět od navyklých sebepovyšujících - ve skutečnosti sebeobranných názorů.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod lklknml » stř 06. úno 2019 20:36:15

Jéé, to jsi to ještě pamatuješ, Petro :)
A co je na tom agresívního a vzteklého? Dneska bych to napsal stejně, akorát bych asi hledal něco jemnějšího než vyhmátly (ale co, když synonyma uchopily a našly už tam jsou).
A není pravda, že jsem přesvědčený, že vím všechno nejlépe. Ježíš či Buddha to ví lépe...
A že byste to musely uznat, to už vůbec.
A neberte to tak vážně milé dámy,
tolik to neuchopujte, nehýčkejte, nedržte
Váš
Zdeněk :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » stř 06. úno 2019 20:38:10

Jana píše: Byla bych ráda, kdyby Poradna byla spíš o sdílení a přízni, než o pocitech nadřazenosti a dokazování si čehokoliv.


Všichni nejspíš ocení, když někdo poctivě napíše o svých zkušenostech a nemá potřebu tím dokazovat svou vlastní nadřazenost nad ostatními.

Že to není snadné?

Není.

Ale je možné se o to aspoň pokoušet.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod Petra » stř 06. úno 2019 20:43:53

Zdeněk píše:Jéé, to jsi to ještě pamatuješ, Petro :)
A co je na tom agresívního a vzteklého? Dneska bych to napsal stejně, akorát bych asi hledal něco jemnějšího než vyhmátly (ale co, když synonyma uchopily a našly už tam jsou).


Časem jsi začal být agresivnější. Když ti chyběly argumenty, tak jsi mi prostě napsal: Kecáš. To je pro mě primitivizmus. Ale co se dá čekat od nafoukanýho mužskýho. :D


Zdeněk píše:A není pravda, že jsem přesvědčený, že vím všechno nejlépe. Ježíš či Buddha to ví lépe...


Ale po nich jsi hned na řadě, ty, vid'? :D

Zdeněk píše:A že byste to musely uznat, to už vůbec.
A neberte to tak vážně milé dámy,
tolik to neuchopujte, nehýčkejte, nedržte
Váš
Zdeněk :)


Tím to nezachráníš. :D

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » stř 06. úno 2019 20:46:00

Zdeněk píše:A neberte to tak vážně milé dámy,
tolik to neuchopujte, nehýčkejte, nedržte

PS. k
Všichni nejspíš ocení, když někdo poctivě napíše o svých zkušenostech a nemá potřebu tím dokazovat svou vlastní nadřazenost nad ostatními.

V tomhle případě takové pochopení zatím zřejmě - bohužel - nehrozí.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod Petra » stř 06. úno 2019 20:49:45

Linda píše:
Jana píše: Byla bych ráda, kdyby Poradna byla spíš o sdílení a přízni, než o pocitech nadřazenosti a dokazování si čehokoliv.


Všichni nejspíš ocení, když někdo poctivě napíše o svých zkušenostech a nemá potřebu tím dokazovat svou vlastní nadřazenost nad ostatními.

Že to není snadné?

Není.

Ale je možné se o to aspoň pokoušet.


Je to opravdu nesmírně těžké jednat moudře a láskyplně. To už je snadnější se na to vykašlat úplně a nejednat vůbec - třeba by to bylo moudřejší. :D

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » stř 06. úno 2019 21:32:18

Ke kineziologii, která pro zjišťování faktů o těle a o vibracích různých organismů používá testování svalů:

měření skrze ruku považuji za jaksi vědy nepříliš hodné.


To je omyl: viewtopic.php?f=108&t=8582
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod Jana » čtv 07. úno 2019 7:16:47

Jana píše:To, co je podstatné, bych řekla, je poznání, kdo skutečně bez všech těch ztotožnění a pomíjivostí JSI.




:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » čtv 07. úno 2019 8:40:10

Petra píše:
Linda píše:
Jana píše: Byla bych ráda, kdyby Poradna byla spíš o sdílení a přízni, než o pocitech nadřazenosti a dokazování si čehokoliv.


Všichni nejspíš ocení, když někdo poctivě napíše o svých zkušenostech a nemá potřebu tím dokazovat svou vlastní nadřazenost nad ostatními.

Že to není snadné?

Není.

Ale je možné se o to aspoň pokoušet.


Je to opravdu nesmírně těžké jednat moudře a láskyplně.

:)


Kdo se o to pokouší, poměrně brzy zjistí, že někdy to opravdu snadné není :)

Pro začátek by možná stačilo začít jednat slušně a nevyvyšovat se nad ostatní.

:)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 07. úno 2019 10:58:31

Ahoj Lindo

Děkuji za radu pro začátečníky:
Linda píše:Pro začátek by možná stačilo začít jednat slušně a nevyvyšovat se nad ostatní.


A pro pokročilé doporučuji tuto přednášku:


Zvláště ten konec přednášky je velmi výživný:
"Neexistuje minulost, neexistuje budoucnost. Když mě někdo naštval, tak za to nemůže ten dotyčný."

Zdravím


PS pro Janu
Děkuji za info o Gangaji.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Energie

Nový příspěvekod Linda » čtv 07. úno 2019 12:04:28

Pelvan píše:Ahoj Lindo

Děkuji za radu pro začátečníky:

Linda píše:Pro začátek by možná stačilo začít jednat slušně a nevyvyšovat se nad ostatní.


A pro pokročilé doporučuji...

No ;) je to spíš zkušenost než rada, a určitě ne jen pro začátečníky. Je dost běžné, že v diskusích se v různé míře objevuje potřeba dávat najevo svoje vědění s jistým pocitem nadřazenosti a záleží pak jen na míře, v jaké to člověk udělá docela decentně, nebo se k druhému začne chovat shovívavě jako k blbečkovi, a radit mu, aby..., kritizovat ho, nebo se mu přímo vysmívat.

Začít jednat slušně a nevyvyšovat se nad ostatní není proto vždycky snadné. Dost pomáhá zkusit si všímat, proč se v nás právě teď objevila potřeba dávat najevo svou nadřazenost. Většinou se ukáže, že se z podvědomí ozvalo naše zraněné vnitřní Dítě, které nic nezapomíná a má plné zuby toho, že se nad něj třeba i kdysi dávno v mládí povyšovali. Potom jakmile se v současnosti ukáže, že jsme se v něčem mýlili, a nedokážeme si to přiznat, okamžitě se v nás objeví potřeba chovat se k druhým nadřazeně. Je to projev neuvědomované potřeby sebeobrany.

Co pomáhá? Všímavost. A zřejmě - podle zkušeností mnoha lidí s různými problémy, vyvolávanými jejich nezpracovanými traumatickými zkušenostmi z minulosti - i kvalitní regrese, kdy s pomocí dobrého terapeuta se můžeme do každé kdysi silně traumatizující situace vrátit. Jejím znovuprožitím je možné silně negativní energii někdejší stresující situace rozpustit: to co se tehdy dělo, se prožije znovu a jinak, zralejším způsobem. Kdo má s touhle terapií vlastní zkušenosti, s překvapením opakovaně zjišťuje, že v dalších podobných situacích jsou teď jeho reakce jiné než doteď, bez potřeby hájit a znovu prosazovat to "své", i když vyšlo najevo, že se mýlil, a že je i celkově uvolněnější, klidnější, přátelštější...

PS. Ta všímavost je klíč, jenže když jsou podvědomé spouštěče našich reakcí příliš silné, není snadné to co v našem podvědomí zaktivovaly pokaždé rozpoznat a jasně si to uvědomit.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod lklknml » čtv 07. úno 2019 16:28:08

Linda píše:Ke kineziologii, která pro zjišťování faktů o těle a o vibracích různých organismů používá testování svalů:

měření skrze ruku považuji za jaksi vědy nepříliš hodné.


To je omyl: viewtopic.php?f=108&t=8582

Díky, zajímavý obsah. Jde o exaktnost objektivních jevů, ruka je závislá na tom, kdo jí drží. Lidé jsou různí a různí se i jejich schopnosti v čase, čili i výsledky budou různé, závislé na subjektu měření, tedy subjektivní, nikoli objektivní. Něco jiného je, když se ruka používá právě k měření subjektivních jevů. U mě by to asi nefungovalo (byť jsem pravděpodobně nějaký dy/slekt/graf/ik či co, a ti se prý touto metodou také léčí), protože by se mi v čase měření vědomí automaticky zaměřilo na dotyčné svaly v ruce, čili by je ovlivnilo (proto např. nemám žádné výsledky s kyvadlem). Lidé zpevní či uvolní ruku (ev. kroutí kyvadlem v určitém směru), protože si obvykle neuvědomují napětí svalů v ruce, čili jsou v tomto smyslu jakýmisi automaty. A to se mi nechce, se nějak vědomě ponořovat do nevědomí (těla). Rád bych onu schopnost měl, ale nechce se mi za to platit tuto cenu.

Ale vy byste mohla, Lindo, si pomocí kineziologické metody zodpovědět otázku: "Je cvičení na Bezčasé Já Paula Bruntona které jsem prováděla půl ruku, sugesce?"
Rozumějte, vaše odmítání racionální diskuze o tom signalizuje nějaký zádrhel. Oba přeci víme, jak je cvičení důležité a že není jedno, co cvičíme. Tohle není ode mne nadřazenost atd., to je jenom snaha pomoci. Na které nikterak nelpím, můžete jí bezevšeho snadno ignorovat.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Energie

Nový příspěvekod lklknml » čtv 07. úno 2019 16:31:56

Jana píše:

Gangaji píše:Jedinou překážkou, jedinou překážkou uvědomit si pravdu o tom, kdo jsme, je myšlení o tom, kdo jste.

A co bezvědomí, tam je nějaké myšlení o já? Nebo spánek, extáze, zfetování, rozčilení, boj, mdloba, křičení góóól,,, tam je nějaké myšlení o svém já?
A nač ušlechtilá osmidílná Buddhova cesta?
Máme tu přeci Gangaji.

Ach....
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Probuzení z iluze

Nový příspěvekod Linda » čtv 07. úno 2019 16:54:15

Zdeněk píše:Je cvičení na Bezčasé Já Paula Bruntona sugesce?

Cvičení na Bezčasé Já je jeden z mnoha způsobů, jakými lze upouštět od sebeztotožněním s tělem a s osobním já. V podstatě totéž, co učí advaitoví Mistři, jen se to nedělá jednou denně při sezení v meditaci, ale znovu a znovu během dne. Možná i tohle způsobilo, že k té zkušenosti došlo – nevím.

Tatáž zkušenost neomezeného Bytí může nastat i bez podobných cvičení. Například neustálým sebeodevzdáváním Vesmírnému Bytí, jak to dělal Dr. Hawkins. Krátce potom, co jsem tady napsala pár slov o zkušenosti Bytí nad protiklady – že tělo se vnímalo jako prázdný tvar Vědomí, pozorovaný nekonečným prázdným Vědomím, stejně i ostatní lidské tvary a všechny pozorované předměty – jsem se vrátila ke knize Dr. Hawkinse "Letting Go". Zůstala jsem opravdu zkoprnělá – tam, kde jsem dál pokračovala ve čtení její druhé poloviny, popisuje stejnou zkušenost.

D.H.: Zdálo se velmi podivné, že předtím bylo možné si myslel, že člověk je izolované tělo, oddělené od ostatních, s omezeným počátkem a koncem. Ta myšlenka se jevila jako absurdní. Nebyl tu už žádný pocit odděleného já, zájmeno ´já´ zmizelo a ztratilo smysl. Místo toho tu bylo uvědomování si bytí všemi věcmi.

Trochu jinými slovy popisuje totéž

Takové náhody se občas stávají :)

Citaci s celým jeho popisem této zkušenosti a následnou dedukcí v souvislosti s analogickými poznatky vědců z oblasti kvantové mechaniky jsem pak přidala sem viewtopic.php?f=132&t=6261&p=146606#p146606
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod lklknml » čtv 07. úno 2019 17:30:56

Linda píše:
Zdeněk píše:Je cvičení na Bezčasé Já Paula Bruntona sugesce?

Cvičení na Bezčasé Já je jeden z mnoha způsobů, jakými lze upouštět od sebeztotožněním s tělem a s osobním já. V podstatě totéž, co učí advaitoví Mistři, jen se to nedělá jednou denně při sezení v meditaci, ale znovu a znovu během dne. Možná i tohle způsobilo, že k té zkušenosti došlo – nevím.

Tatáž zkušenost neomezeného Bytí může nastat i bez podobných cvičení. Například neustálým sebeodevzdáváním Vesmírnému Bytí, jak to dělal Dr. Hawkins. Krátce potom, co jsem tady napsala pár slov o zkušenosti Bytí nad protiklady – že tělo se vnímalo jako prázdný tvar Vědomí, pozorovaný nekonečným prázdným Vědomím, stejně i ostatní lidské tvary a všechny pozorované předměty – jsem se vrátila ke knize Dr. Hawkinse "Letting Go". Zůstala jsem opravdu zkoprnělá – tam, kde jsem dál pokračovala ve čtení její druhé poloviny, popisuje stejnou zkušenost.

D.H.: Zdálo se velmi podivné, že předtím bylo možné si myslel, že člověk je izolované tělo, oddělené od ostatních, s omezeným počátkem a koncem. Ta myšlenka se jevila jako absurdní. Nebyl tu už žádný pocit odděleného já, zájmeno ´já´ zmizelo a ztratilo smysl. Místo toho tu bylo uvědomování si bytí všemi věcmi.

Trochu jinými slovy popisuje totéž

Takové náhody se občas stávají :)

Citaci s celým jeho popisem této zkušenosti a následnou dedukcí v souvislosti s analogickými poznatky vědců z oblasti kvantové mechaniky jsem pak přidala sem viewtopic.php?f=132&t=6261&p=146606#p146606

Je možné, aby hypnotizovanému byla sugerována myšlenka, že je osvícený?
Zřejmě ano.
Jak by takový stav prožíval?
Podle svých dosavadních dispozic. A ty mohou být v zhypnotizovaném stavu i překvapující. Bř. Kafka snadno přinutil zhypnotizovaného subjekta, aby mu např. hrozivě opuchla ruka. Nebo aby prožíval nezměrný klid v Rajské zahradě. A podobně.
Je to to, co chceme?
Moje zkušenost "malého osvícení" či jak to nazvat, byla již před mnoha lety a neměla dlouhého trvání. Ale nešlo ji nikterak uchopit. Ani rozumem, natož slovy. I to, že ji přesto zde nějak vyjadřuji je nesmyslné. Ale byla. Zvláštní bylo, že jsem si byl jist, že nikdo na mě nemůže nic poznat. A byla pro mě tak význačná, že když pominula, STRAŠNĚ jsem si jí přál zpět (až po mnoha letech mi došlo, že právě takhle to nejde).
Neboli - každé NĚCO může být sugerováno. Ať už jinými či námi samými. A držet nás třeba celý život. V pasti. Včetně mého NIC, které si má mysl zpředmětnila.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Probuzení z iluze

Nový příspěvekod Linda » čtv 07. úno 2019 17:44:44

Zdeněk píše:Je možné, aby hypnotizovanému byla sugerována myšlenka, že je osvícený?
Zřejmě ano.
Jak by takový stav prožíval?
Podle svých dosavadních dispozic. A ty mohou být v zhypnotizovaném stavu i překvapující. Bř. Kafka snadno přinutil zhypnotizovaného subjekta, aby mu např. hrozivě opuchla ruka. Nebo aby prožíval nezměrný klid v Rajské zahradě. A podobně.
Je to to, co chceme?


Dokud je tu někdo, kdo chce, jeho iluzorní osobní já existuje dál.

Indický Mistr Šankara řekl, že pokud po probuzení z nočního snu zjistíme, že jsme nebyli tou snovou osobou, za kterou jsme v tom snu bez sebemenších pochyb považovali, měla by stačit jediná tato zkušenost k pochopení, že stejně iluzorní je považovat se za skutečně existující osobu v bdělém stavu. A že je možné i z toho procitnout.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Probuzení z iluze

Nový příspěvekod lklknml » čtv 07. úno 2019 18:15:12

Linda píše:
Zdeněk píše:Je možné, aby hypnotizovanému byla sugerována myšlenka, že je osvícený?
Zřejmě ano.
Jak by takový stav prožíval?
Podle svých dosavadních dispozic. A ty mohou být v zhypnotizovaném stavu i překvapující. Bř. Kafka snadno přinutil zhypnotizovaného subjekta, aby mu např. hrozivě opuchla ruka. Nebo aby prožíval nezměrný klid v Rajské zahradě. A podobně.
Je to to, co chceme?


Dokud je tu někdo, kdo chce, jeho iluzorní osobní já existuje dál.

Indický Mistr Šankara řekl, že pokud po probuzení z nočního snu zjistíme, že jsme nebyli tou snovou osobou, za kterou jsme v tom snu bez sebemenších pochyb považovali, měla by stačit jediná tato zkušenost k pochopení, že stejně iluzorní je považovat se za skutečně existující osobu v bdělém stavu. A že je možné i z toho procitnout.

Ano, to je pravda. Ale stejně může být pravdou to, že celá pravda o snu, z kterého jsme procitli, je sen, sen o našem osvícení. Kdyby Bř. Kafka zhypnotizovanému sugeroval slova indického mistra Šankary, bezpochyby by je hypnotizovaný přijal za svá.
Tak jak se to pozná, že nejsme zhypnotizovaní sugescí, sugescí, že tu někdo, kdo chce, není?
Pozná se to tak, že o tom nebudeme mít nejmenších pochyb. Prostě to bude naprosto jasné.
To ale bude naprosto jasné i zhypnotizovanému. V čem je tedy rozdíl?
Ve zkušenosti. Hypnotická sugesce osvícení a zkušenost osvícení jsou zcela jiné. Slovy se nedá přenést zkušenost.
Tak jaký má smysl tahle slovní diskuze?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Probuzení z iluze

Nový příspěvekod Linda » čtv 07. úno 2019 18:23:53

Tak jak se to pozná, že nejsme zhypnotizovaní sugescí, sugescí, že tu někdo, kdo chce, není?
Pozná se to tak, že o tom nebudeme mít nejmenších pochyb.

Kdo už o tom nemá nejmenších pochyb?

Ve zkušenosti probuzení zmizel ten, kdo by se mohl probudit nebo už nemít jakékoliv pochyby.

Je to obdobné jako po procitnutí z nočního snu:
Existuje v bdělém stavu ještě nějaká snová osoba, která konečně nemá nejmenších pochyb?

Tak jaký má smysl tahle slovní diskuze?

Možná v prohlubování pochopení, co k Probuzení nevede.
A k pochopení, co naopak umožňuje upouštět od dosavadních "docela samozřejmých" přesvědčení a navyklých představ, které připoutanost posilují.

Užitečná je například ta analogie se snovou osobou. Analogie a podobenství mají za následek kromě mentálního pochopení levou mozkovou hemisférou, které nijak nezmění naše prožívání, i zaktivování pravé mozkové hemisféry - té prožívací. Pokaždé i naše prožívání trochu posunou směrem k tomu, co vyjadřují...

..........

PS. Ještě něco mi napadlo k tomu, jaký smysl má psát do diskuse: občas si říkám, že když tu píšu svoje poznatky o tom, co nám na cestě k probuzení pomáhá, nebo informace, o které se s námi dělí Probuzení, mohlo by to být užitečné nejen někomu, kdo si to tady přečte, ale i mně - protože si je díky tomu líp uvědomím

:)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Energie

Nový příspěvekod Jana » čtv 07. úno 2019 18:57:58

Zdeněk píše:A co bezvědomí, tam je nějaké myšlení o já? Nebo spánek, extáze, zfetování, rozčilení, boj, mdloba, křičení góóól,,, tam je nějaké myšlení o svém já?
A nač ušlechtilá osmidílná Buddhova cesta?
Máme tu přeci Gangaji.

Ach....

Myšlení o já je překážkou. Uvědomění Pravdy je mimo myšlení, mimo mysl. V hlubokém spánku beze snů je totéž, co v probuzeném stavu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Probuzení z iluze

Nový příspěvekod armin » pát 08. úno 2019 8:08:29

Zdeněk píše:Je cvičení na Bezčasé Já Paula Bruntona sugesce?

Abych se podělil o svoji zkušenost jak s tím bezčasým Já a potažmo i s tou energií.

Léta jsem cvičil tak, jak jsem pochopil, že by se to mělo dělat od pana Tomáše. Jednak společně s kamarády a kamarádkami (nevím jak to cvičili oni) a druhak každý den, když jsem přišel unavený, vyčerpaný z práce s bolavou hlavou a shrbeným tělem.

Pan Tomáš říkal soustředit se do jednoho bodu (ne na jeden bod). Jinými slovy "hledání" posledního pozorovatele - být jen tím pozorovatelem, tj nebýt ničím, co můžeme pozorovat, co se v mysli objeví, včetně pocitu já. Vytáhnout pozornost ze všeho k pozornosti samé.
A tak to bylo vždy velmi intenzivní cvičení, stále s tendencí sklouzávat k vytváření si třeba fiktivního posledního pozorovatele a opět uvědomění si tohoto sklouznutí atd. Po cca 15-ti či 30-ti minutách (když se dařilo) se zúžilo sebeuvědomění až do téměř ničeho, včetně zapomenutí kdo jsem, kde jsem, co bylo, co bude, jestli vůbec jsem atd. Obrazně řečeno jakési žhnutí a nebytí hmoty před velkým třeskem.
A když jsem se z toho pak probíral - vědomí a uvědomění se blaženě pomalu rozvinulo zpět do těla a světa, občerstvený mozek i tělo a obé plné energie.

Vyvinula se tak časem schopnost být těžištěm (tedy ne zcela, jen těžištěm) v pozorovateli i během činnosti, myšlení, cítění, prožívání čehokoliv - lásky, soucitu, blaženosti, bolesti, strachu, zřejmě i smrti - která se mi teď jeví jako jeden z pozorovaných stavů a který je v podstatě stále s námi - spolu s pocitem života.

To asi není sugesce. Je to skutečné, živé, nezpředmětnitelné - východisko.

"Nebýt rozptýlen! Nebýt rozptýlen, toť stezka, kterou kráčeli všichni Budhové!", říká Mistr JVS Dvagpo - Lharje.

"Bůh ohně si jde pro oheň"


Fa-jen se ptal svého žáka, proč mu nikdy nepoložil otázku o Zenu. Žák vysvětloval, že již dostal uspokojivou odpověď od bývalého mistra. Fa-jen naléhal, aby prozradil jakou, a žák mu na to odpověděl:
"Ptal jsem se mistra, co je Buddha, a ten řekl: Bůh ohně si jde pro oheň."
"Výborná odpověď," poznamenal Fa-jen, "jsem si však jist, že jsi ji nepochopil."
"Ale přece bůh ohně nepotřebuje hledat oheň, ten ho stále má! A to je totéž jako kdybych se já pokoušel hledat nějakého Buddhu, zatímco jím odjakživa jsem."
"Přesně, jak jsem předpokládal, rozesmál se Fa-jen, "jsi vedle."
Žák se urazil a opustil klášter. Po jisté době mu to však nedalo a vrátil se. Omluvil se mistru Fa-jenovi a pokorně žádal o poučení.
"Tedy přistup a polož otázku," svolil Fa-jen.
"Co je Buddha?," zašeptal žák.
"Bůh ohně si jde pro oheň!"
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků