O svobodné vůli

Moderátor: roman

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod malpan » stř 18. pro 2013 16:14:01

Není potřeba meditovat, když je život meditaci...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. pro 2013 23:25:09

vostalpetr píše:To je stejné jako s tím chozením,
když se naučíš chodit, tak odložíš to učení se chodit a prostě chodíš... :D


Já tedy samozřejmě preferuji to, co jsem se naučil jako první,

ležet, řvát a kakat na všechno

Prostě, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš,
obzvláště pak pokud jsi se toho držel aktivně po celý život....

Třeba se znovu dožiješ i těch plenek.
Návštěvník
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » pát 27. pro 2013 21:14:15

Ahoj

malpan píše:Není potřeba meditovat, když je život meditaci...


Závidím těm dušeborcům. kteří už jsou za vodou a všechno mají vyřešený.

Pro mne je to podobné jako s natíráním mostu, s tím se také nikdy nedá přestat, než se dojde na druhý konec mostu, tak už ten první konec začne rezavět.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » ned 29. pro 2013 11:18:33

Láska je láska, to je jasné...
Je krásné být nezávislý a svobodný sám se sebou.
Ale já potřebuji čas od času (cca tak jednou za měsíc) být s někým v souznění, nevystačím si sám napořád.
Jak píše Vostál Petr někde výše, může to být i v hospodě jako na srazu, ale je to taková nouzovka - obřad u jednoho stolu...
Lepší je se sejít někde v klidu se známými lidmi a spočinout s nimi v přítomnosti jako v lázni.
Jsou to nějaké vibrace spřízněných lidí, které vnímám jako potřebné a nenahraditelné.
Tohle povídání přes net je prima, ale je to jen slabý odlesk setkání tváří v tvář, srdce k srdci...

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » ned 29. pro 2013 14:53:56

pelvan psal: ",,,Lepší je se sejít někde v klidu se známými lidmi a spočinout s nimi v přítomnosti jako v lázni.
Jsou to nějaké vibrace spřízněných lidí, které vnímám jako potřebné a nenahraditelné.
Tohle povídání přes net je prima, ale je to jen slabý odlesk setkání tváří v tvář, srdce k srdci..."
vostalpetr píše:Hele, tak si vem zrcadlo a povídej si se zrcadlem,
voni nakonec stejně někteří tady tvrděj, že zdejší diskuze jsou jen nějakým zrcadlením nás samých,
tak proč si nepovídat se zrcadlem rovnou ???
A pak, až se vykecáš,
můžeš upřímně hledět v oči toho druhého,
a on ti na oplátku bude také upřímně hledět v oči,
a pak se ten druhej začne různě měnit,
bude na tebe dělat různý xichty
a nakonec se vypaří a v zrcadle bude naprostý nic a prázdno.
Takhle to radil i Osho v Oranžový knížce, a funguje to,
dokonce i při internetových diskuzích jsem takhle "vypařil" pár diskutujících,
takže ani neměli čas na mě dělat nějak velký xichty,
prostě se vypařili
a už se nexichtěj a nediskutujou a zústalo tady po nich jen sympatické prázdno...

Petře, nejseš ty takto velkej likvifátor?
jako se kdysi přehádali v církvi bludaři při výslechu a na koncilech,
a rozdíl je jen v tom, že je pak nesleduješ až na ohnivou hranici?
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » ned 29. pro 2013 15:02:08

Pelvan píše:Ahoj Jano
.....Ale já potřebuji čas od času (cca tak jednou za měsíc) být s někým v souznění, nevystačím si sám napořád.
... může to být i v hospodě jako na srazu, ale je to taková nouzovka - obřad u jednoho stolu...
Lepší je se sejít někde v klidu se známými lidmi a spočinout s nimi v přítomnosti jako v lázni.
Jsou to nějaké vibrace spřízněných lidí, které vnímám jako potřebné a nenahraditelné.
Tohle povídání přes net je prima, ale je to jen slabý odlesk setkání tváří v tvář, srdce k srdci...
Zdravím

Pelvane, jednou jsme takto obeslali čtyři nebo pět lidi k debatě a sešli jsme se my dva v restauraci.
Jsem ochotný sejít se zase v hojnějším počtu a třeba vedle u toho velkého papouška v bufetě nad strání před Bulovkou,
opustím svou internetovou poustevnu a přijdu komunikovat akusticky.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » sob 17. kvě 2014 15:21:12

Ahoj Nope (Milipino?)
Jo, můžeme se někdy sejít.
Měl jsem perné období i pracovně, ale už se to doufám uklidňuje...
Dej mi sem nebo mailem nějaké návrhy a domluvíme se.
Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 6:36:21

Uvědomění je tvé pravé já - Francis Lucille

Mohl bys vysvětlit, co si představuješ pod pojmem uvědomění? Moje zkušenost je taková, že existuji v podobě těla a mysli, chci určité věci, a že ty i ostatní jste v tomto stejní jako já. Cítím, že mohu existovat nezávisle na druhých. Umím také přesunout vnímání z „já“ na „my“ nebo „nás“ atd. Ty tedy tvrdíš, že tohle všechno je jen přesvědčení? Znamená uvědomění vidět, slyšet a cítit, nebo něco mnohem více?

Kdopak vnímá tvé tělo, mysl, touhy, Francis nebo ostatní lidi? Evidentně to jsi ty. Ty jsi svědkem svého těla, mysli a tužeb. Takže ty nejsi žádným z těchto předmětů vnímání. Jsi čisté uvědomění, což je jen jiné pojmenování pro vědomí, nejvyššího svědka našich myšlenek, pocitů a vnímání.

Pocit, že můžeš žít nezávisle na ostatních, je zcela správný. Vychází z faktu, že ostatní nejsou v tvém vědomí vždy přítomni, zatímco ty coby uvědomění jsi přítomen pořád. Když se nad tím trochu více zamyslíš, dojdeš k závěru, že tvoje tělo také není vždy přítomno, například když přemýšlíš, jsi v hlubokém spánku nebo se nacházíš v prostoru mezi dvěma myšlenkami. Ty jako uvědomění tedy existuješ nezávisle na těle, které je tvořeno smyslovými prožitky. Jestliže budeš tuto záležitost dále zkoumat, zjistíš, že nejsi ani myšlenka, protože myšlenky přichází a odchází, zatímco ty coby uvědomění zůstáváš. Z toho vyplývá, že nejsi mysl, nebo přinejmenším její objektivní část, myšlenky.

V tuto chvíli je ti jistě jasné, že nejsi objekt, něco, co může být chápáno jako myšlenka nebo vnímáno smysly. Tohle je vše, co ti stačí pochopit. Tvoje pochopení ale musí být úplné a musíš žít a jednat v jeho souladu.

To, čím jsi, není ani přesvědčení, ani důsledek vnímání, zatímco to, o čem jsi přesvědčen, že jsi, je očividně představa, a to, co vnímáš, že jsi, je bezpochyby výsledek vnímání. Zrak, sluch nebo myšlení v uvědomění vznikají a zanikají, jsou z něj vytvořeny. Uvědomění, tvé pravé já, je nicméně mnohem více než šest smyslů, mnohem více než individuální mysl, dokonce mnohem více než tento vesmír, který každým momentem z vědomí povstává a také v něm zaniká. Je to společný základ všech vnímající bytostí: naše věčná přítomnost, která v dokonalém souběhu obsahuje všechny možné světy společně s jejich minulostí a budoucností.

Když doje k poznání, nastane konec hledání? Zmizí „ten, který hledá“?

Když sebe opravdu přestaneš považovat za něco, co nejsi, tak zůstaneš samotným uvědoměním. V tu chvíli dostaneš odpovědi na všechny otázky a budeš cele naplněn mírem.

Co je ten „který hledá“ a co je jeho podstatou?

Tuto otázku si opět musíš zodpovědět sám.

Je jasné, že více znalostí hledání neukončí, protože toto hledání bude vždy existovat z důvodu neúplnosti znalostí. Můžeme nyní probrat, jak rozumíš představám, přesvědčením a zvykům v běžném každodenním životě?

Tohle jsou dva příklady představ: člověk a Bůh. Tohle jsou tři příklady přesvědčení: „jsem člověk,“ „Bůh existuje,“ nebo „Bůh neexistuje.“ Když se přesvědčení stane trvalým, vytváří ustálené zvyky. Například přesvědčení „jsem oddělená bytost“ vytvoří určité vzorce chování, jako jsou obranná agrese, chamtivost, strach nebo touha.

Je všechno, co známe, představa? Co je a co není skutečné?

Ne všechno, co známe, dokonce ani v rámci objektivní reality, je představa. Například tělesný vjem není představa. Skutečné není všechno to, co přichází a odchází. Po noční můře se strašidelný snový svět vytratí. Proces mizení nás přesvědčuje o jeho nereálnosti. Z toho vyplývá, že ani myšlenky, ani vnímání nejsou vzhledem ke své pomíjivosti skutečné. Uvědomění, jejich věčný pozorovatel, je jediná realita.

Jak se můžeme osvobodit od představ, když je celá naše komunikace postavena na představách, kterých máme plnou mysl? Nepřinese otázka „jak?“ další představu? Co spustí proces odnaučování?

Tohle je velmi dobrá otázka. „Jak?“ nás udržuje v mysli, protože jakákoli verbální odpověď na „jak?“ je zase jen další představa. Poznání však představou není. K poznání musíme jít za mysl. Některé představy mají tu sílu zavést nás k této inteligenci, dovést nás za mysl. Pokud s touto představou chvíli žijeme, přemýšlíme o ní a zkoumáme ji, pak přijde moment, kdy se zničehonic rozplyne v poznání.
viewtopic.php?f=101&t=2637&start=15#p44434
Návštěvník
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Brouk Pytlík » pon 07. led 2019 10:16:43

Jsi čisté uvědomění, což je jen jiné pojmenování pro vědomí,
.........................................................................

:D :D :D :D :D

Co ti lidi nevymyslej ?

Vědomí má schopnost uvědomování, tudíž uvědomění není vědomí, jen jeho schopnost či vlastnost,

proto taky je tam také to "u" značí že je to u toho ale není to "to"

Čisté Vědomí nemá žádný uvědomění (nezná sebe sama)

uvědomění patří k úrovni Univerzálního Vědomí a NIŽŠŠÍM ÚROVNÍM KDY DOCHÁZÍ KE ZTOTOŽNOVÁNÍ...

Proto i osoba si uvědomuje...
Brouk Pytlík
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 11:01:54

Uvědomění je prvotní. Je to původní stav, bez počátku a konce, ne­podmíněný, samostatný, bez částí a beze změny. Vědomí je zprostředkované, je odrazem na pozadí, stavem duality. Vědomí nemůže být bez uvědomění, zatímco uvědomění může být bez vědomí, jako třeba v hlu­bokém spánku. Uvědomění je absolutní, vědomí je relativní, vždy se vzta­huje ke svému obsahu – vždy je vědomím něčeho. Vědomí je částečné a proměnlivé, uvědomění je úplné, neměnné, klidné a tiché. Uvědomění je společným podkladem všech zkušeností.
viewtopic.php?f=104&t=3423&p=127998#p127998
Návštěvník
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 11:07:53

Návštěvník píše:Uvědomění je prvotní. Je to původní stav, bez počátku a konce, ne­podmíněný, samostatný, bez částí a beze změny. Vědomí je zprostředkované, je odrazem na pozadí, stavem duality. Vědomí nemůže být bez uvědomění, zatímco uvědomění může být bez vědomí, jako třeba v hlu­bokém spánku. Uvědomění je absolutní, vědomí je relativní, vždy se vzta­huje ke svému obsahu – vždy je vědomím něčeho. Vědomí je částečné a proměnlivé, uvědomění je úplné, neměnné, klidné a tiché. Uvědomění je společným podkladem všech zkušeností.
viewtopic.php?f=104&t=3423&p=127998#p127998

Záleží hlavně na zkušenosti, jak kdo které z těch pojmenování pochopí. A taky jaký význam určitému slovu přisoudí. Protože nepojmenovatelné je pojmenovat nedá.
Návštěvník
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod vostal petr » pon 07. led 2019 12:12:08

Vědomí přisuzuje Maharadž k egu,

říká že vědomí je produkt potravinového těla...

Když to někdo nepochopí, tak pak si myslí, že uvědomění je nejvyšší stav...

Já vím, že mnozí s tím mavají takto protože četli Maharadže, jenže von to popisuje různými způsoby a různými slovy


Třeba :

PŘEDMĚTNÉ VĚDOMÍ PŘICHÁZÍ A ODCHÁZÍ, OBJEVUJE SE A MIZÍ,
ČISTÉ VĚDOMÍ NEHNUTĚ ZÁŘÍ

Balsekar říká, že je jen jedno jediné Vědomí, dle pokřivení pak je ego, svědek (pozorovatel) svrchované
vostal petr
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod vostal petr » pon 07. led 2019 12:16:33

Ramana pak říká, já a Já,

prvé ztotožněné coby pocit já a druhé čisté coby Vědomí Já,

pocit já a pocit bytí je něco co má snad každej člověk, takže když se to zamění, tak pak je rázem každej vosvícenej...
vostal petr
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 07. led 2019 12:17:07

vostal petr píše:Vědomí přisuzuje Maharadž k egu,

říká že vědomí je produkt potravinového těla...

Když to někdo nepochopí, tak pak si myslí, že uvědomění je nejvyšší stav...

Já vím, že mnozí s tím mavají takto protože četli Maharadže, jenže von to popisuje různými způsoby a různými slovy


Třeba :

PŘEDMĚTNÉ VĚDOMÍ PŘICHÁZÍ A ODCHÁZÍ, OBJEVUJE SE A MIZÍ,
ČISTÉ VĚDOMÍ NEHNUTĚ ZÁŘÍ

Balsekar říká, že je jen jedno jediné Vědomí, dle pokřivení pak je ego, svědek (pozorovatel) svrchované

a podrobně to vysvětluje tady http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

protože slova jsou často nástrojem nedorozumění
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Roman

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník