Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod mnich Sarana » sob 01. pro 2018 13:24:44

Ve staré hinduistické společnosti (ve které vznikl i buddhismus) toto asi nebylo potřeba, tam bylo
každé hmotné stvoření přirozeně chápáno jako projev Boží vůle.
A láska ke člověku byla samozřejmě brána i jako láska k Bohu.


Buddha je právě netradiční tím, že tento projev Boží vůle odmítá a učí co je živé a neživé, co je dovedné, neutrální, a nedovedné.
Hinduistické bráhmany přirovnal k řadě slepých mužů, kteří se drží a následují jeden za druhým. To proto, že přestože se učí nazpaměť své spisy, ani oni, ani nikdo z jejich předků do sedmého stupně toho učení těch spisů sám nedosáhl. Buddha ale, sám On in Jeho žáci dosáhli toho, co učil.

Tady cituji za svého Video Meditačního Kurzu, lekce 2 -

K přesvědčením, která se nedají ověřit, byl Buddha velmi kritický. V Čankí Suttě jsou zapsána následující Buddhova slova ohledně tradičních přesvědčení hinduistických bráhmanů ve starověké Indii:

“Představ si řadu slepců, ve které se každý dotýká toho následujícího: První nevidí, prostřední nevidí ani poslední nevidí. Právě tak, Bháradvádžo, jsou bráhmani kvůli svému přístupu podobní řadě slepců: První z nich nevidí, prostřední nevidí ani poslední nevidí. Co myslíš, Bháradvádžo, když je to tak, neukazuje se víra bráhmanů jako nepodložená?”

Buddha ale pokračuje: “Něco může být vírou plně přijímáno, přestože je to prázdné, bez obsahu a falešné; a něco nemusí být vírou plně přijato, přestože je to skutečné, pravdivé a bezchybné.”
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » ned 02. pro 2018 13:21:49

mnich Sarana píše:
“Představ si řadu slepců, ve které se každý dotýká toho následujícího: První nevidí, prostřední nevidí ani poslední nevidí. Právě tak, Bháradvádžo, jsou bráhmani kvůli svému přístupu podobní řadě slepců: První z nich nevidí, prostřední nevidí ani poslední nevidí. Co myslíš, Bháradvádžo, když je to tak, neukazuje se víra bráhmanů jako nepodložená?”

Buddha ale pokračuje: “Něco může být vírou plně přijímáno, přestože je to prázdné, bez obsahu a falešné; a něco nemusí být vírou plně přijato, přestože je to skutečné, pravdivé a bezchybné."


Ano, tohle nebezpečí je u jakéhokoliv učení, náboženství, pokud je tady jen slepá víra a ne ověřování si skutečnosti v hloubi svého nitra.

Pak se může nějaký pojem dát nesmyslně do klatby jen proto, že nepochází z učení, kterému slepě věříme.

Pokud je jasné, že není jiný Bůh, než život, tak je jasné, že Boží vůlí je to, co přináší sám život. Vedle toho osobní vůle pramení z osobního chtění, nechtění. Je bojem proti přirozenému běhu věcí, osobní vůle jde proti vlastní přirozenosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pon 03. pro 2018 9:04:41

Ahoj Sarano

mnich Sarana píše:Buddha je právě netradiční tím, že tento projev Boží vůle odmítá a učí co je živé a neživé, co je dovedné, neutrální, a nedovedné.
Hinduistické bráhmany přirovnal k řadě slepých mužů, kteří se drží a následují jeden za druhým. To proto, že přestože se učí nazpaměť své spisy, ani oni, ani nikdo z jejich předků do sedmého stupně toho učení těch spisů sám nedosáhl. Buddha ale, sám On in Jeho žáci dosáhli toho, co učil.


Buddha odmítá i sat-čit-ánanda?

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » úte 04. pro 2018 11:26:16

Ahoj Sarano


Téma sat-čit-ánanda se v tomto vlákně již objevilo.
Pochopil jsem, že o tom se vyjadřovat nechceš. Je okolo toho mnoho balastu.

Já to sat-čit-ánanda pro sebe chápu jako jednoduchý návod pro život.
Mně se zdá, že je velice roztomilé, jak slova v sanskrtu souvisí se slovy v češtině. Ty rozvláčné překlady přes angličtinu mi nevyhovují. Překládám si to rovnou podle podobnosti slov.
Například:
dharma - je česky drama
prána-jáma - je česky přání-zdroj(jáma) = zdroj přání a energie

Pro sebe jsem si přeložil i sat-čit-ánanda na české seď-ciť-a nám dá. Někde tady na poradně jsem již dříve o tomto svém překladu psal, ale nemohu to teď najít.

A to buddhisté snad dělají na svých zásedech?
Oni sedí, oni cítí a někdo nebo něco jim (každému zvlášť i všem dohromady) během toho sezení a cítění NĚCO (případně NIC) dává. Nebo si to NĚCO_NIC dávají sami, prostě to dostávají nebo to objevují.


Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod mnich Sarana » úte 04. pro 2018 16:01:19

To seš teda veselá kopa, Pelvane. Moc hezké. :-)

Samozřejmě, sat-čit-ánanda je v rozporu s Buddhovým učením. Jakmile je tam čit, tak už je to součástí tohoto světa, a tudíž i otrokem utrpení.
Sat-ánanda by ještě šlo, ale potřebovalo by to ujištění, že to ánanda je opravdu bez čit.

Pro mě jsou filosofie a náboženství exaktními vědami, proto nebudu schopen vhodně komentovat Tvé pozoruhodné překlady. :-)
Moc děkuji za příspěvěk a zajímavé sdílení. :-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » úte 04. pro 2018 18:19:25

Ahoj Sarano


Děkuji Ti za Tvoje ocenění, snažím se být veselá kopa.
Znáš Máchův Máj? "...Na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal..."


Chápu to tak, že Buddhovi zemřela při porodu matka a vychovávala ho pak jeho teta. Jinými slovy jeho dětství stálo za hovno.
Mně sice máma neumřela, ale chovala se ke mě celý svůj život tak trochu jako moje teta. Jinými slovy moje dětství stálo za hovno.
Co jsem si četl o Tvých vzpomínkách na dětství, tak usuzuji, že Tvoje dětství nestálo také za mnoho.

Myslíš si, že tato podobnost je pouze náhodná?
Všem nám v dětství chyběl cit, ale Ty s Buddhou jste si z toho udělali přednost.
Já se to snažím přijmout.


mnich Sarana píše:Pro mě jsou filosofie a náboženství exaktními vědami, proto nebudu schopen vhodně komentovat Tvé pozoruhodné překlady. :-)


Pro mě je filosofie na prd; a náboženství musí být neexaktní a živé, jinak je pro mě také na prd.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » úte 04. pro 2018 19:09:54

Pokud by tady byl živý Buddha a používal by naše názvosloví, tak si troufám říci, že se nepletu, kdyby sat-čit-ánandou nazval naší pravou přirozeností.

Pokud tady není žádná naše pravá přirozenost, pak tady není ani sat-čit-ánanda.

Ale pokud tady cokoliv JE, tak tady je i vědomé vědomí a ve své přirozenosti je trojjedinou sat-čit-ánandou.

Je stále v pozadí všeho osobního prožívání. Když si to sedne, když zmizí ztotožnění s tím, kdo měl nějaké dětství, kdo má nějakou budoucnost, kdo se může nebo nemůže narodit, zemřít, tak tady nic jiného, než sat-čit-ánanda není.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod miroslav » úte 04. pro 2018 19:42:27

Pelvan píše:Mně se zdá, že je velice roztomilé, jak slova v sanskrtu souvisí se slovy v češtině. Ty rozvláčné překlady přes angličtinu mi nevyhovují. Překládám si to rovnou podle podobnosti slov.
Se domnívám a zdravím


Se domníváš dobře.

Údajně, jako dříve bylo centrum duchovního světla v Indii, pak v Jeruzalémně, tak nyní by měly být duchovním centrem světa Čechy, konkrétně Praha. Hodně o tom napsal Gustav Meyring - dokonce i pan Tomáš se k tomu klonil.
Řekl bych, že hlavní dispozice a projev tohoto poslání v nastávajícím novém věku, je místní smysl pro humor.
A ta čeština je opravdu blízká sanskrtu více než jiné jazyky. Například už jenom ten Buddha - probuzený, buditi, budík, buddha ... Je tohle v jiném jazyce tak sanskrtu blízké (angličtina, němčina, čínština..)?
Není.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3401
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 05. pro 2018 4:05:53

Chápu to tak, že Buddhovi zemřela při porodu matka a vychovávala ho pak jeho teta. Jinými slovy jeho dětství stálo za hovno.
Mně sice máma neumřela, ale chovala se ke mě celý svůj život tak trochu jako moje teta. Jinými slovy moje dětství stálo za hovno.
Co jsem si četl o Tvých vzpomínkách na dětství, tak usuzuji, že Tvoje dětství nestálo také za mnoho.


Jak by sis představoval dětství, které za hodně stojí?

Pro mě je hodnota dětství přímo úměrná schopnostem a etice dotyčného člověka později v dospělosti.

Touto rovnicí tedy docházím k závěru, že Buddha - s ohledem na jeho moudrost, etiku, a schopnost druhé milovat - měl velice hodnotné dětství.
A podobně, na základě toho, jaký příjemný život teď žiji - dělám pouze to, co chci, ostatní si váží toho, co dělám, a co dělám dělá radost nejen mě ale i ostatním, inspiruje je, dodává jim chuť k životu, lásce, přátelství a pravdě - usuzuji tedy, že mé dětství bylo velice hodnotné.

Své dětství, Pelvane, také ohodnoť podle toho, jaký jsi teď. Z toho, jak Tě znám z Poradny bych si dovolil usoudit, že Tvé základy si zaslouží pochvalu.

Přijímám, že se na náboženství a filosofii díváš jinak. Pokud to dělá šťastným Tebe a Tvé okolí, tak proč ne. :-)
Já abych něčemu věřil, tak tomu musím nejprve rozumět. Abych něčemu rozuměl, je třeba, aby mi to dávalo smysl.
Samozřejmě, jsou věci, které nedávají smysl ze začátku ale později dávají. To je ale přece součástí Cesty.

Pro Janu - podle Buddhy žádná pravá přirozenost není. Všechno je jen iluze. Opravdová skutečnost je pouze šest elementů, ale z těch je třeba se vymanit. (Protože jsou pomíjivé, neuspokojivé, nespolehlivé.)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » stř 05. pro 2018 6:28:20

mnich Sarana píše:
Pro Janu - podle Buddhy žádná pravá přirozenost není. Všechno je jen iluze. Opravdová skutečnost je pouze šest elementů, ale z těch je třeba se vymanit. (Protože jsou pomíjivé, neuspokojivé, nespolehlivé.)


Sarano, pokud je všechno opravdu jen iluze, tak kdo se potřebuje z čeho vymanit?

Pokud je i láska iluzí, jak to, že tu jsi?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » stř 05. pro 2018 7:38:56

Sarano,

můžeš sem dát citace Buddhových slov o "Opravdové skutečnosti?"
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » stř 05. pro 2018 7:43:24

Řekla bych, že někde musí existovat i nějaká citace Buddhových slov v tom smyslu, že opravdová skutečnost je naší vlastní přirozeností a všechno ostatní, je klam.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod mnich Sarana » pát 07. pro 2018 11:41:21

Madždžhima Nikája 115 - Bahudhátuka Sutta by asi obsahovala všechno co bys asi ráda k tomuto věděla.

Český překlad nenacházím. :(

Tady je to anglicky -
https://suttacentral.net/mn115/en/sujato

Jak to tak čtu, tak mi to přijde poměrně hluboká angličtina. Mnohem snazší je to číst od Bhikkhu Bodhi.

Pokud bys to chtěla číst v angličtině, tak Ti rád pošlu pdfko e-mailem. Online to není, musel bych to vystříhnout z mé rezervní (naskenované) kopie a poslat zvlášť. (Tohle by bylo méně než 10 procent knihy, minimum povolené zákonem státu vydavatele.)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » pát 07. pro 2018 18:15:35

mnich Sarana píše:Madždžhima Nikája 115 - Bahudhátuka Sutta by asi obsahovala všechno co bys asi ráda k tomuto věděla.

Český překlad nenacházím. :(


Možná mohl bys přeložit Ty sám.

mnich Sarana píše:podle Buddhy žádná pravá přirozenost není. Všechno je jen iluze. Opravdová skutečnost je pouze šest elementů, ale z těch je třeba se vymanit. (Protože jsou pomíjivé, neuspokojivé, nespolehlivé.)


Řekla bych, že cílem každého buddhisty je dosáhnout Buddhovské přirozenosti: potenciál buddhovství, který je přítomný v každé cítící bytosti.

Buddhovská přirozenost (佛性, fóxìng) se stala důležitým konceptem v čínském buddhismu. Podle názoru převládajícího ve vrcholných čínských buddhistických školách (Tiantai, Huayan, Chan) je buddhovská přirozenost přítomná v každé lidské bytosti. Stačí tedy zase relativně málo a člověk může dojít k náhlému osvícení v jediném okamžiku. Důvodem je to, že probuzení (nirvána) je vlastně už připravena v lidské mysli, jde jen o to, svou buddhovskou přirozenost si uvědomit a dát jí volný průchod.

Cílem buddhy je právě ukázat bytostem jejich přirozenost, která je hluboko v nich skryta. V mahájáně a v thérávádě (hínajána předpokládá existence jediného buddhy v každé epoše, a proto následovníci hínajány usilují o vysvobození) se buddhovství stalo všeobecným cílem.
https://wiki.japonstina.upol.cz/index.p ... ha_(hotoke)

Nebo je to jinak?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pát 07. pro 2018 19:41:05

Ahoj Miroslave


Cením si Tvého vlídného tónu.

miroslav píše:Se domníváš dobře.

Údajně, jako dříve bylo centrum duchovního světla v Indii, pak v Jeruzalémně, tak nyní by měly být duchovním centrem světa Čechy, konkrétně Praha. Hodně o tom napsal Gustav Meyring - dokonce i pan Tomáš se k tomu klonil.
Řekl bych, že hlavní dispozice a projev tohoto poslání v nastávajícím novém věku, je místní smysl pro humor.
A ta čeština je opravdu blízká sanskrtu více než jiné jazyky. Například už jenom ten Buddha - probuzený, buditi, budík, buddha ... Je tohle v jiném jazyce tak sanskrtu blízké (angličtina, němčina, čínština..)?
Není.



Další možné překlady:

Buddha - to je česky budit se, budoucnost, budeš, Budeč

láska (metta) - to je česky "meta" (žádaný cíl k dosažení)

účel (attha) - to může být česky "atak"

záměr (četana) - to může být česky "čekání"

dovedné skutky (kusala-kamma) - to může být česky "kousek ke mně"

skutky (kamma) = karma - to může být česky "ke mně"

rozhodnutí (síla) - to může být česky skutečně "síla"

utrpení (dukkha) - to může být česky dukát, tedy "peníze"

soucitné porozumění trpícím(karuna) - to může být česky "koruna" (královská)


Takže láska je žádaný cíl k dosažení.
K tomu není co dodat,


se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pát 07. pro 2018 20:30:42

Ahoj Sarano


mnich Sarana píše:Jak by sis představoval dětství, které za hodně stojí?


V takovém dětství bych zažil mateřskou náruč a pomazlení.

mnich Sarana píše:Pro mě je hodnota dětství přímo úměrná schopnostem a etice dotyčného člověka později v dospělosti.


To smícháváš hrušky s jabkama,


se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pát 07. pro 2018 20:37:13

Ahoj Sarano

mnich Sarana píše:Samozřejmě, jsou věci, které nedávají smysl ze začátku ale později dávají. To je ale přece součástí Cesty.


Je vlastně pravděpodobné, že jsi na tom s láskou jinak než já nebo třeba Jana.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pát 21. pro 2018 20:44:48

Ahoj

Když už jsme u té lásky, tak vám tu všem, co tu píšete a také čtete, přeji krásné svátky vánoční i šťastný nový rok.

Koleda je jméno pohanského boha a celý ten křesťanský slunovratový vánoční rituál je pozůstatek uctívání slunce.

Zajímalo by mne, zda ten zimní slunovrat také nějak slaví i buddhisté,

a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Pelvan » pát 21. pro 2018 21:21:03

PS



Až budeme zesnulí, tak se tím vlastně probudíme ze sna. Někteří probuzení za živa vlastně předbíhají nás ostatní, my ostatní se s nimi po smrti asi všichni sejdeme na stejné platformě.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Pravidla Diskuzních Vláken Mnicha Sarany

Nový příspěvekod Jana » ned 23. pro 2018 12:38:16

Pelvan píše:...vám tu všem, co tu píšete a také čtete, přeji krásné svátky vánoční i šťastný nový rok...


Také přeji vám všem to nejlepší, hodně lásky, ať jste šťastní.

Krásné Vánoce.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na mnich Sarana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků