Láska je Teprve Začátek

Pravidla fóra
Psát na toto fórum mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení.
Kontakt
mnich Sarana
Myanmar, Hlegu,
Sakhangyi Meditation Center
monksarana@gmail.com

Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 20. čer 2018 10:28:53

Láska, nebo také "milující dobrotivost" je druh meditace, která se vyučuje v Théravádovém Buddhismu coby začátek veškeré meditační praxe.

"Bez milující dobrotivosti není možné meditovat."

Vysvětlil Jó Sayadó, mnich, který umí nazpaměť dvacet knih Buddhistických spisů.

Na milující dobrotivost se medituje vsedě, vchůzi, vleže, nebo vestoje.
Můžete začít hned. Tak, jak sedíte, tak, jak čtete, tak, jak jste právě teď.
(O pozicích vhodných k meditaci Vám povím případně pod jiným Téma.)

(a) Nejprve se (v mysli) rozhodněte, jak dlouho budete meditovat. Tohle rozhodnutí Vám pomůže později, aby jste se snadněji odpoutali od případných myšlenek.
"Od teď budu deset minut nehnutě sedět a zářit milující dobrotivostí."

Na začátku deset minut denně stačí, je možné prodlužovat o pět minut každý týden. Nakonec hodina ráno denně je vhodná, pokud pracujete nebo chodíte do školy.

(b) Uvědomte si, že se nevaříte v kotli s vařící vodou.
Uvědomujete si, že ať už se cítíte jakkoli, není to zas tak špatné.
Podle buddhistických spisů jste se v minulých životech v kotli vařili.
Ne teď.

Máte z toho radost.

(c) "Kéž jsem v klidu." - to jsou slova, která můžete v mysli opakovat, abyste snadněji ukotvili svou mysl v té radosti.

Užíváte svého klidu, prožíváte jej, "nakláníte" svou mysl na ten příjemný stav mysli. Snažíte se si ho zapamatovat. Díváte se různými způsoby, co se s Vaší myslí (v tom příjemném stavu) vlastně děje, proč, a jak. (30 sekund nebo déle.)

(d) Pak pomyslete na bytosti v pokoji, kde se nacházíte. Mohou to být lidé, zvířata, hmyz (a, pokud v ně věříte, neviditelné bytosti). Vědomě jim dovolte, aby také měly radost z toho, že se ty bytosti teď nevaří v kotli s vařící vodou.

"Kéž jsou všechny bytosti v tomto pokoji v klidu."

Užíváte toho stavu mysli, kterého jste dosáhli. Zkoumáte jej, učíte se od něj, snažíte se si ho zapamatovat. (30 sekund nebo déle.)

Pak pomyslete na bytosti v budově, městě/vesnici, okrese, zemi, světadíle, zeměkouli, kde se nacházíte. Při každém stupni vědomě dovolte všem bytostem, aby také měly radost, že se ty bytosti nevaří v kotli s vařící vodou. A pokud se vaří, tak jim dovolte, aby se nevařily.

"Kéž jsou všechny bytosti v této budově v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti v tomto městě v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti v tomto okrese v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti v této zemi v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti v tomto světadíle v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti na této zeměkouli v klidu."
"Kéž jsou všechny bytosti na celém světě v klidu."

Vraťte se k sobě.

"Kéž jsem v klidu."

Tímto zakončíte přípravnou část milující dobrotivosti a začnete se trénovat v univerzální, neomezené, všeprostupující lásce.

"Kéž jsou všechny bytosti, včetně mě, v klidu."

Jako byste se, při soumraku, dívali z kopce na kraji města, jak se rozsvítají okna v domovech lidí,
bez Vašeho přičinění, bez úsilí, v klidu, v pohodě.
Stejným způsobem se necháváte unášet svobodou, ve které všechny bytosti mohou prožívat ten samý pozitivní stav mysli jako Vy.
Nic neočekáváte, necháváte aby se to stalo. Jako když zasejete semínko do země. Jen se díváte, a čekáte. Žádný spěch, užíváte si toho, jste v klidu.

A pak ... jakoby se v bytostech po celém světě rozsvítil klid, pohoda, pocit štěstí.

Všechny bytosti nemohou být v klidu. Moudře si to uvědomujete, a se soucitem o nich uvažujete, jako se dívá milující maminka na své jediné dítě, kterému právě podává mocný lék. "Podaří se Ti to!"

Neočekáváte, zanecháváte, užíváte si toho, co máte. Pozorujete ten stav mysli, učíte se od něj, snažíte si ho zapamatovat.

Tímto způsobem začíná Cesta k Osvícení.

Když meditující vyvinul milující dobrotivost do takové míry, že ji může rozzářit mocněji než supernova, kdykoliv, ve zlomku sekundy,
může se pak obrátit na pravdu svého těla a své mysli.
S myslí ustálenou, uklidněnou, ohebnou, vláčnou, zkrocenou, pozoruje meditující pomíjivost, neuspokojivost, a ne-já ve hmotě a vědomí.

(O tom příště.)

Kéž jsou všechny bytosti v klidu a míru, :-)
mnich Sarana
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » stř 24. říj 2018 21:20:40

No jo, tak to už chápu, proč nemůžeš bejt v klidu, když je někdo vulgární či případně

není v klidu...

Ty jsi vůbec dost neklidnej člověk, nejspíš i proto, že chceš bejt v klidu,

jinak bys byl v klidu a neštudýroval toho Budhu...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 5:43:56

vostal petr píše:No jo, tak to už chápu, proč nemůžeš bejt v klidu, když je někdo vulgární či případně

není v klidu...

Ty jsi vůbec dost neklidnej člověk, nejspíš i proto, že chceš bejt v klidu,

jinak bys byl v klidu a neštudýroval toho Budhu...


Samozřejmě. Protože si vážím klidu a lásky, tak se v nich trénuji. A co Ty Petře, vážíš si klidu a lásky?
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 7:28:55

To vidím,

ale bohužel, máš špatnýho trenéra...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 8:24:44

vostal petr píše:To vidím,

ale bohužel, máš špatnýho trenéra...


S ohledem na úroveň klidu a lásky, kterou tady předvádíš, jsem zcela přesvědčen, že Ty bys lepším trenérem nebyl.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 8:36:57

Já ne,

ale ty jo...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 8:48:15

V žádném případě nejsem lepším trenérem klidu a lásky než Buddha. Pouze sdílím co jsem se od Buddhy naučil, a co mě samotnému pomohlo. Sdílím to ne proto, že to druhému bezpodmínečně pomůže, ale proto, že jsem o to byl požádán, a proto, že věřím že to některé - alespoň v nejmenším - povzbudí na jejich Cestě.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 8:58:05

Nemluvím vo tom co tady sdílíš, ty tady sdílíš jen nějaký názory Budhy,

ale jinak jsi mnohem lepší trenér než Budha,

akorát že ti to ještě nikdy nikdo neřekl...

Všichni trenéři co tě kdy trénovali tě akoráte učili to své,

ale nikdo ti neumožnil to aby jsi se učil to "své"

Toho převzatýho umíš hodně, ale ze svého jsi zatím nic nerozvinul,

prozatím jsi měl vždycky jen špatný trenéry....
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 10:09:44

Je pravda, že pro sebe jsem vždycky trenérem pouze já sám. Pokud se nebudu trénovat, tak není možné mě "vytrénovat" kýmkoliv jiným.

Je ale také pravda, že bez přísunu zpětné vazby z venku, rady a povzbuzení, by nebylo snadné se vydat správnou cestou.
Proto jsou právě fóra jako je Poradna, kde si lidé vyměňují své znalosti a zkušenosti, a pokud je shledají příhodnými, užitečnými, tak je mohou vyzkoušet a obohatit se na své Cestě za moudrostí.

A nebo si myslíš, že bychom se měli zavřít, nebo odejít do Rousseaovské džungle, prosti jakékoliv výchovy?
Víš o tom, že byli nalezeni takoví lidé, opuštění v džungli? A jak se zdá, moc moudrosti neměli.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C4%8D% ... %ADt%C4%9B
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 10:26:03

Je pravda, že pro sebe jsem vždycky trenérem pouze já sám.


To nemám na mysli,

já mám na mysli to, že trénuješ to, co ti podsunuli druzí,

místo aby jsi trénoval to své, to k čemu máš talent,

protože talent znamená ten nejlepší a nejpřirozenější způsob koncentrace...



Z toho důvodu ani Budha a ani já nejsme pro tebe inspirací,

protože talent je individuální záležitost...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod mnich Sarana » čtv 25. říj 2018 10:32:47

Domníváš se tedy, že není moudré následovat rady druhého?

Pokud to není moudré, neprotiřečíš si tím, že mi sám dáváš radu?

Pokud to je moudré, do jaké míry považuješ radu vhodnou následování a od jaké míry bys doporučoval hledat vlastní cestu?

Buddha poskytuje 62 hlavních druhů možností, jak může moudrý člověk hledat pravdu sám. Jedná se o 62 druhů meditací. Není to dostatečně volný výběr k tomu, aby si každý našel svou nejlepší, nejpříjemnější cestu?

Dokázal by sis představit, že se na světě objevil člověk, který objevil všechny možné Správné Cesty, a že je poskytl lidským bytostem, aby v nich každý našel tu, která je individuálně nejvhodnější a nejpřínosnější?
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 10:47:47

Každá cesta je dobrá,

ale mohlo by bejt jasný, že nejlepší je ta tvá, nebot nerozporuje tvou vůli,

je to jen o té přirozenosti koncentrace...

Pokud to není moudré, neprotiřečíš si tím, že mi sám dáváš radu?


Takový zlý člověk jsem já,

já vím, neměl bych ti radit a měl bych tě nechat na pokoji,

vždyt právě chyby jsou důležité, jak jinak se taky člověk může učit,

ale toto je poradna zdarma, tak ti dávám radu,

nebo chceš-li v diskuzi vyjadřuji svůj názor...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 10:55:15

Dokázal by sis představit, že se na světě objevil člověk, který objevil všechny možné Správné Cesty, a že je poskytl lidským bytostem, aby v nich každý našel tu, která je individuálně nejvhodnější a nejpřínosnější?


To je přece nelogické,

nebot každý člověk má svůj individuální talent

a kupodivu nepotřebuje aby mu jej někdo nějako popisoval, nebot talent je to, co tě vede spontánně,

talent není tvůj záměr, touha a cíl,

to je něco k čemu směřuješ docela přirozeně, tedy většinou skze dobré rady rodičů, školního systému a inteligentní lidi

dojde k pozměnění tvého talentu...

Jedná se o 62 druhů meditací. Není to dostatečně volný výběr k tomu, aby si každý našel svou nejlepší, nejpříjemnější cestu?


Takovej Osho má zase 108 druhů či způsobů,

ale lidí je prostě sedum miliard,

a duchovnáci povětšinou popisují jen meditace, zatímco talent znamená činnost...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 16:00:42

vostal petr píše:
Je pravda, že pro sebe jsem vždycky trenérem pouze já sám.


To nemám na mysli,

já mám na mysli to, že trénuješ to, co ti podsunuli druzí

Existuje ještě další možnost: že si člověk nenechá nic podsunout, ani nic předem nezavrhne jen proto, že to někdo doporučuje.

Je možné vyzkoušet to, co někdo s praxí v dané oblasti uvádí jako užitečné (ať už v podobě rady, nebo se o to prostě dělí jako o výsledek vlastní zkušenosti, případně i zkušeností dalších lidí) a bez jakýchkoliv předčasných předpokladů zkusit opravdu poctivě zjistit, nakolik je to co dotyčný doporučuje nápomocné: jaké z našich doteď neuvědomovaných, tudíž i neřešených problémů nám to může pomoci rozpoznat; začít brát v úvahu, k čemu to doteď nerozpoznané stále znovu při komunikaci s okolím vedlo, co v nás tyhle příčiny spouští, a změnit tím míru svého pochopení - a pak postupně i svou dovednost při zacházení s tím.

Když zjistíme, že to co někdo doporučuje opravdu napomáhá rozpoznávat a díky tomu řešit některé problémy, které jsme si u sebe doteď třeba vůbec neuvědomovali, můžeme to v pohodě začlenit do vlastní praxe. Chce to ale vcelku neosobní přístup, k sobě i k druhým, bez apriorních sympatií nebo odporů.
Návštěvník
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 17:10:07

Ale já mluvím o zcela jiném principu,

poměrně pěkně to popisuje Dušek v nějakém videu když hovoří o Oshově mládí,

kde právě dědeček s babičkou nezasahovali do jeho zálib a prostě jej nechali harmonicky rozvíjet

dle jeho potřeb, Dušek o tom hodně mluví z různých úhlů pohledů,

von k tomu došel skrze Toltéky ale spíše k tomu jednoduše došel skrze život a svou zkušenost,

já to znám taky ze zkušenosti a potvrdilo se mně to zase v taoismu,

prostě je to zkušenost když děláš to, co tě baví a co chceš dělat....


Pokud najdeš to své, pak už je třeba v pořádku že se zajímáš o zkušenosti druhých,

důležitý ale je najít tu svoji parketu, to co odpovídá tvému talentu tedy individuálnímu karmickýmu nasměrování...

Což ale není nějaký duchovno, ale je to prostě nějaká činnost, záliba, práce...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 17:12:04

PS.

Vy mluvíte vo nějakým duchovnu,

ale já mluvím o talentu a tvořivé činnosti jenž vychází z toho talentu...
vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 17:16:23

vostal petr
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod Jana » čtv 25. říj 2018 17:17:33

Řekla bych, že život se ve skutečnosti nedá dělit na nějaké duchovno a bezduchovno, i když se někdy jako bezduchý může jevit.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 25. říj 2018 17:42:17

vostal petr píše:důležitý ale je najít tu svoji parketu, to co odpovídá tvému talentu tedy individuálnímu karmickýmu nasměrování...

Což ale není nějaký duchovno, ale je to prostě nějaká činnost, záliba, práce...

Podle Tebe je tedy důležité najít tu svoji parketu, to, co odpovídá Tvému talentu, tedy individuálnímu karmickému nasměrování...Pak tedy když někoho baví zabíjet lidi, kteří ho rozčilují, protože právě tak je z minulosti naprogramovaný a odpovídá to jeho karmickámu nasměrování, tak je to podle Tebe O.K., protože dělá to, co ho baví a co chce dělat....

Zřejmě máme každý jiné priority.

Ta moje je brát v úvahu jakékoliv nápady, které se mi objevují díky mému dosavadnímu karmickému naprogramování, a zjišťovat, proč ve mně vznikají a jak a čím ovlivňují moje jednání, aniž si to uvědomuju – bez ohledu na to, jestli ty potřebné informace objevím u C.G. Junga, v regresi, nebo v nějakém tzv. duchovním učení.
Návštěvník
 

Re: Láska je Teprve Začátek

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 25. říj 2018 18:15:30

.Pak tedy když někoho baví zabíjet lidi, kteří ho rozčilují, protože právě tak je z minulosti naprogramovaný a odpovídá to jeho karmickámu nasměrování, tak je to podle Tebe O.K., protože dělá to, co ho baví a co chce dělat....


Jako někdo, koho zajímá psychologie by ti mohlo snadno dojít, že k takovémuto jednání není nikdo předurčen,

k tomu si musí dojít právě skrze to potlačování jeho osobní vůle a vytváření rozporu v něm,

tedy pak za něj jedná podvědomí...

Tedy přesně jak je to v tom videu z Červenýho trpaslíka, špatná zkušenost se uloží v podvědomí...


Mimochodem, karmický tělo se rozpouští docela jednoduchým způsobem,

na to je ovšem veškerá psychologie a i činnost ega krátká,

tady funguje pouze klid (respektivě světlo jak kdysi již před lety psala Polina)


Vona totiž existuje dvojí duchovnost,

jedna kdy si člověk skrze duchovno léčí svý komplexy, viz. Budhovo utrpení,

která je spíše útěkem před světem,

a druhá jenž je přirozeným vývojem ega a jeho zkušenostmi...
vostal petr
 

Další

Zpět na mnich Sarana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků