Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 04. zář 2018 14:11:32

Ahoj


Proč tu takto zdlouhavě píši o intuici na psychosomatickém fóru?

Psychosomatika je vztah mezi psychickým a tělesným prožíváním člověka.

Domnívám se, že malé děti svojí psychikou intuitivně rozumí signálům svého těla a dokáží na ně správně zareagovat úpravou svého chování. Vlivem autoritativní výchovy však mohou o tuto svoji vrozenou schopnost přijít.

Tělo toho se svými signály k nám nemá moc na výběr, když nás chce upozornit na to, že ho v nějakém směru přepínáme nebo naopak nedostatečně stimulujeme.
Může na to reagovat a projevovat se například bolestí nebo ochablostí nebo nevolnostmi, třeba zvracením.


Když zůstanu například u toho zvracení:

Pokud si malé dítě zkazí žaludek a pozvrací se a necháte ho na pokoji, tak to dítě nějakou dobu odmítá jídlo, třebas i půl dne nebo i celý den. A když se dítěti žaludek uklidní, tak to dítě zpravidla opět začne normálně jíst.

Jinak je tomu ale u indoktrinovaného člověka, který věří například nesmyslu toho typu, že člověk má každý den dodržovat pravidelný nutriční režim jídel několikrát (3x, 4x, 5x, 6x,...blbosti se meze nekladou) za den.
Takový člověk hned po vyzvracení do sebe násilím vnutí nějaké další jídlo dle svého pravidelného denního programu a nedá svému tělu šanci se vzpamatovat. Žaludek a ostatní trávení pak nemají žádný čas na potřebný odpočinek a uklidnění.
Pokud se dotyčný člověk takto zvráceně chová dlouhodobě a pravidelně, je příchod různých alergií, poruch příjmů potravy (přejídání, bulimie, ...) a jiných chronických problémů jenom zákonitým důsledkem jeho nesprávného chování ke svému vlastnímu tělu.


A výchova dětí je takovýchto a podobných hloupostí bohužel plná,
se domnívám a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 24. zář 2018 10:41:13

Ahoj


Čeho se naopak ve výchově dětí žalostně nedostává, to jsou informace o psychosomatických souvislostech a rizicích plynoucích například jenom z obyčejného sezení na židli:
Sed na vysoké či normální židli je velmi nepřirozený. Je škodlivý pro nohy (otékají kotníky, podporuje tvorbu křečových žil i hemeroidů, poškozuje kolena i kyčle), deformuje i držení těla a šíje.
Přes všechna tato zdravotní rizika jsou děti již od první třídy nuceny na těchto zdraví poškozujících židlích sedět.
Místo toho by mohly sedět na koberci nebo na polštářku nebo na nízké židličce (štokrdleti) s mnohem lepším tělesným komfortem i s následným tělesným vývinem.

V čem je tato zdánlivě jenom somatická záležitost pro dítě psychosomatická?
S nepřirozenou somatickou polohou těla, souvisí i nepřirozené psychické zatížení, které je na něm pácháno.
To dítě sedí somaticky nepohodlně tak, jak nechce sedět, a navíc je nuceno se svojí psychikou zabývat nepřiměřeně dlouho věcmi, které ho (většinou) nezajímají.
Dospělý člověk je schopen se na jednu věc soustředit na dobu okolo 10 minut, pak jeho pozornost pro přílišnou únavu odpadá. Malé dítě je nuceno se něčím zabývat skoro hodinu, to je i pro dospělého člověka záhul.
Fyzické nepohodlí tak souvisí i s nepohodlím psychickým.

A to je jenom jedna věc: židle ve školní třídě.

Žijeme v rafinovaně zkonstruované mučírně kombinované s tím známým kolem ve veverčině kleci.
Celý život někam zhypnotizovaně běžíme a na konci života zjistíme, že jsme pořád na stejném místě, jenom jsme tím nesmyslným během zničeni.


Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 24. zář 2018 11:03:48

Ahoj


Co z uvedeného konstatování nezdravé péče o děti vyplývá pro mne?

Snažím se často sedět na nízké stoličce (i tohle datluji takto) nebo v tureckém sedu nebo v sedu na patách.
Snažím se pokud možno každý den ráno pořádně napít (1/2 litru vody a v ní nějaké vitamíny) a snažím se vědomě pít i během dne. I pitný režim malých dětí a pak pochopitelně i dospělých je žalostný.
Snažím se po ránu vědomě dýchat dle Wim Hofa. Malé děti i dospělí jsou, zdá se mi, permanentně přidušení.
A tak dál a tak dál...Je to běh na dlouhou trať, která je plná překážek a nečekaných křižovatek.

Dám sem jeden příklad:
Asi před týdnem mne překvapila bolest za krkem a tak jsem přemýšlel, čím to je.
Došel jsem k tomu, že jsem přestal kloktat roztok hořké soli (1/3 obsahu lahvičky sypkého MgSO4 zalitá vodou), což jsem dříve dělal podle kurzu Dalibora Kaliberky.
Tak jsem opět kloktání MgSO4 obnovil a bolest za krkem se ztratila.


Zázrak se dostavil a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 24. zář 2018 12:16:36

PS: povol

Tohle jsem dnes náhodou objevil:

http://www.astrolife.cz/?p=51264
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » stř 03. říj 2018 6:26:45

Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 05. říj 2018 11:22:28

Ahoj Jano


Děkuji Ti za video, R. Honzák se pořád směje a je to nakažlivé.

Mně jde ale o praktické psychosomatické postupy, jak si pomocí těla zvednout náladu.
To, jak si zvednout náladu, se od R. Honzáka nedozvím.
Ten jeho smích má asi vrozený, nebo se to naučil neznámo jak a nehodlá se patrně o toto svoje umění dělit.


Vynikající psychosomatický návod na zlepšení nálady mi přišel mailem:

"Najděte si 15 minut denně a dejte si nohy do polohy kolmo vzhůru při lehu na zádech. Vaše tělo Vám za to poděkuje a budete se cítit jako vyměnění!

Možná by vás nikdy ani nenapadlo, jak obrovské výhody dokáže mít tato jednoduchá statická poloha na vaše zdraví a aktuální stav.
Najděte si každý den po práci – například v obýváku u televize – čas na tuto jednoduchou pozici. Kromě toho, že ulevíte svému srdci a oběhové soustavě, jde o nejsilnější zbraň proti křečovým žilám. A to ani zdaleka není vše!

Co se stane s vaším tělem, když si dáte nohy podél stěny:
Úleva pro srdce a okamžité zlepšení krevního oběhu
Lepší trávení: tato poloha dokáže zlepšit proces trávení, odstranit křeče a zbavit se pocitu plnosti. Tato poloha stimuluje činnost střev a pomáhá tělu lépe absorbovat živiny.
Okamžitá pomoc pro bolavé nohy, prevence otoku nohou.
Stimuluje se činnost štítné žlázy a dalších endokrinních žláz
Nejlepší a zároveň nejjednodušší zbraň proti křečovým žilám. Zlepšuje se žilní odtok, otoky nohou a pocit únavy zmizí. Kromě toho zmírňuje potíže o těch, kteří již mají nemocné žíly.
Prospívá nervovému systému a správnou oxygenaci mozku. Tato poloha zlepšuje paměť, protože se při tom prokrvuje mozek.
Bude se vám lépe spát. V této poloze z vás opadne všechno napětí, uklidníte se a bude se vám spát mnohem lépe.
Zabiják stresu a napětí. Pokud jste podráždění, naštvaní, nebo ve stresu zkuste jako terapii tuto polohu. Po 15-ti minutách se budete na svět dívat jinak, s klidnou myslí, bez stresu a nervozity. Této změny si hned všimne i vaše okolí.
Mnozí lidé popisují, že po 15-ti minutách jsou jako znovuzrození.
Základem je pohodlné oblečení a dostatek prostoru. Nejlepší bude, když si nohy opřete o zeď a uvolníte ramena. Postačí vám i 15 minut, během kterých neděláte absolutně nic, jen ležíte se zvednutýma a nataženýma nohama.
Výsledkem bude výrazné eliminování několika problémům, které trápí snad každého z nás. Po příchodu z práce vám proto pomůže zrelaxovat doslova nicnedělání s nohama nahoru!
Výborným tipem je spojit tuto polohu s jednoduchým procvičením očí, které zároveň působí uvolňující a relaxačně. Zavřete oči a zkuste 30 sekund otáčet ve směru hodinových ručiček a potom proti směru hodinových ručiček.
Pokud si v této poloze podložíte i pánev, můžete rychle uvolnit napětí v oblasti pánve a dolní páteře. Také je to skvělý způsob, jak uvolnit bolestivý sedací nerv."


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pát 05. říj 2018 12:40:48

Tak se mi zdá, že to má co do činění s Druhým tibeťanem, přílevem sil z říše nerostů, rostlin, prostoru.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 06. říj 2018 7:26:59

Ahoj nope

Domnívám se, že je to spíše podobné obráceným asánám z jógy.
Důležitá je tam ta výdrž v té obrácené poloze, klidně může být i delší podle pocitů, třeba půlhodinová.
Cvičil jsem tak instinktivně zhruba před třemi roky při svém zánětu žil, velmi mi to ulevovalo od bolesti.
Vydržel jsem tak cvičit asi dva roky, ale poslední rok na to kašlu.
A ejhle, zase mě začaly bolet nohy, teď pro změnu kolena.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » sob 06. říj 2018 14:45:46

Pelvan píše:Ahoj nope

Domnívám se, že je to spíše podobné obráceným asánám z jógy.
Důležitá je tam ta výdrž v té obrácené poloze, klidně může být i delší podle pocitů, třeba půlhodinová.
Cvičil jsem tak instinktivně zhruba před třemi roky při svém zánětu žil, velmi mi to ulevovalo od bolesti.
Vydržel jsem tak cvičit asi dva roky, ale poslední rok na to kašlu.
A ejhle, zase mě začaly bolet nohy, teď pro změnu kolena.

Zdravím


Ivane, znáš lymfodrenáž?
Myslím tím postrkování lymfy jemným mnutím na uzlinách. Lymfatický systém nemá srdce a je závislý na působení svalů.
Je i mechanická pomůcka - přístrojová lymfodrenáž, soustava trubiček všitých do textilního vaku je střídavě nafukována dmychadlem a ty trubičky stlačují kůži jako mechanická rukavice, jako prsty v řadě po sobě.
Podle výběru, na rameno, na nohu....Může ti to také předepsat doktor hrazeně přes pojišťovnu.

zdarec Nop
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 06. říj 2018 15:59:52

Ahoj nope

Znám to jen teoreticky z videa, nikdy jsem na tom nebyl. Podle mne to funguje podobně jako obrácené polohy v józe, prostě se rozpohybuje lymfa trochu jiným způsobem.



Nechce se mi to zkoušet a lézt do nějakého skafandru, ale pro někoho to může být příjemný způsob péče o sebe.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » sob 06. říj 2018 23:43:30

Pelvan píše:Ahoj nope

Znám to jen teoreticky z videa, nikdy jsem na tom nebyl. Podle mne to funguje podobně jako obrácené polohy v józe, prostě se rozpohybuje lymfa trochu jiným způsobem.

Nechce se mi to zkoušet a lézt do nějakého skafandru, ale pro někoho to může být příjemný způsob péče o sebe.

Zdravím

Ivane,
mé zkušenosti: pacient si obleče něco, co mu zakryje kůži (ruku nebo nohu), aby byl izolovaný hygienicky, před dalším pacientem, např. tepláky, až potom navrch "skafandr". Jsou i takové tenké kalhoty jako pavučina. Poprvé je dostaneš, potom je bereš domů, pereš a navlékáš pod skafandr.
Skafandr připomíná přístroj na dojení dojnic s rozdílem, že se nevytlačuje mléko, ale vysává se do konve ze čtyřech struků, ale u lymfodrenáže se nafukuje cca 20 trubiček postupně vzduchem, jehož tlakem působí trubičky na tělo v řadě za sebou, takže to působí jako pohyblivá vesta a hbitý masér s více prsty.
Jsou návleky (skafandry) na ruku i nohu, i na dvě, nebo na pupek.

Nop
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 15. říj 2018 15:07:18

Ahoj Nope

Pořád trvám na tom, že je pro mne lepší si zacvičit obrácené polohy těla, kdy budu chtít, než se někam složitě objednávat na lymfatickou masáž.

Objevil jsem (jeden můj známý objevil) následující stránky:
http://www.lekarenskypetrolej.cz.

Petrolejem jsem se ještě neléčil, ale DMSO (o kterém se tam píše) jsem si koupil u této firmy:
https://www.foxylife.cz/

S tím DMSO se musí zacházet asi opatrně, aplikoval jsem ho v té koupené koncentraci 99,9% na kolena asi 4 dny po sobě a teď mě trochu ta kolena bolí (asi přichází k sobě) a tak si od DMSO dávám na pár dní pauzu.
Proto teď hodně cvičím polohy nohama vzhůru, protože ta kolena potom cvičení tak nebolí...

Na vnitřní použití (na pití) by se mělo DMSO asi ředit destilovanou vodou nebo alespoň vodou prohnanou nějakým kvalitním filtrem nebo alespoň převařenou vodou, se domnívám.
Já to ještě vnitřně nezkusil, jenom si to kapu a mažu na dlaně (příjemně to hřeje) a pak si to mažu na ta kolena.

A proč o tom píši na psychosomatické téma? Protože DMSO má údajně pozitivní vliv nejen na tělo, ale i na psychiku člověka.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 27. lis 2018 11:17:38

Ahoj



Dostal jsem nedávno od přítele mail následujícího znění :

"KURKUMA A IBUPROFEN

Statisíce lidí v Česku, nemluvě o Slovensku a zbytku světa, užívají ibuprofen na zmírňování

bolestí hlavy, zad či svalů.

Ačkoliv se zdá, že tyto pilulky potlačují bolest rychle, jejich vedlejší účinky vyvolávají

značné obavy. Netřeba se nechat zmýlit tím, že tablety s účinnou látkou ibuprofen jsou volně

dostupné bez lékařského předpisu a tedy, že jsou zřejmě bezpečné.

Ve skutečnosti mohou mít jejich vedlejší účinky na tělo dalekosáhlé následky.

*Varování úřadů pro kontrolu léčiv*

Před 8 lety dokonce i americký Úřad pro kontrolu léčiv FDA vydal ohledně ibuprofenu

varování, v němž upozorňoval na vážné a zvýšené riziko srdečního infarktu a

mozkové mrtvice.

Loni toto varování ještě posílili. Poté, co znovu prozkoumali daný lék, vydali toto

prohlášení:

Ibuprofen výrazně zvyšuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice, dokonce i při

krátkodobém užívání.

*Čím déle se lék užívá, tím je riziko vyšší.*

Faktem je, že uvedené riziko je vyšší v případech lidí s existujícím onemocněním

srdce. Nicméně, týká se i lidí, kteří se srdcem nemají žádné problémy.

Navíc, dané riziko se prudce zvyšuje u lidí nad 40 let.

Jak je uvedeno v prohlášení, šance, že tito lidé dospějí k potížím se srdcem, je

extrémně vysoká.

Úřad FDA proto lidí nad 40 let důrazně varuje před užíváním léků obsahujících ibuprofen.

*Největší problém léků bez předpisu*

Jak jsme již uvedli, největším problémem léků bez lékařského předpisu, jako jsou

ibuprofen či paracetamol je, že se o nich lidé mylně domnívají, že jsou bezpečné.

Další velkou chybou je jejich nadměrné užívání, protože mají jen málo viditelných

nežádoucích účinků. Ty neviditelné v podobě ohrožení srdce nebo mozku však již většina lidí

většinou ignoruje.

Výsledkem pak je, že se někdy konzumují doslova jako bonbóny.

V našem článku vás však nechceme pouze varovat před nebezpečnými situacemi

těchto často užívaných léků, ale současně vám doporučíme i alternativy.

*Bezpečná alternativa k lékům proti bolestem*

Jednou z nejlepších přírodních látek, která dokáže účinně potlačovat různé typy bolestí, je

kurkuma, o které píšeme pravidelně.

Patří do stejné rodiny rostlin jako například zázvor a představuje koření se snad

nejširší paletou prospěšných účinků na lidský organismus, jaké můžete konzumovat.

Kurkuma má přirozenou schopnost blokovat zánětlivé enzymy a cytokiny.

Proto, kromě potlačování běžných bolestí hlavy nebo svalů, je neskutečně účinná i při

chronických onemocněních jako například revmatoidní artritida.

Na druhé straně, léky jako ibuprofen pouze na chvíli potlačí zánět, ale nedokážou jeho

vzniku zabránit.

Navíc, kurkuma je velmi efektivní i při přímém tlumení bolestí. Proto, pokud vás příště

budou trápit nějaké bolesti, určitě sáhněte raději po ní než po tabletách.

Další skvělou věcí na kurkumě je, že ji koupíte v téměř každých potravinách mezi

kořením a stojí jen pár korun.

*Jak užívat kurkumu*

Kurkuma se užívá tak, že si ve sklenici vody rozmícháte 1 čajovou lžičku kurkumy a vypijete.

Pro zesílení účinku můžete ještě přidat špetku mletého pepře.

Podle potřeby užívejte 2 až 3 krát denně až do ústupu bolestí."



Ten mail mne zaujal.

Bolest je mimo jiné i psychosomatická záležitost. Někde jsem se totiž dočetl, že například kolena bolí tvrdohlavé lidi.

Tvrdohlavý jsem, ale nechce se mi zbytečně trpět, tak jsem si z internetu vypsal různé postupy,

zaměřené na tlumení bolesti kolen:



"Důležitý je pravidelný pohyb bez otřesů, jako je například chůze nebo plavání.


Strava na potlačení artritidy by neměla obsahovat maso, vepřové sádlo a játra, uzeniny, sýry, kávu,

bílé pečivo, sladkosti, alkohol, vajíčka, ...

Strava na potlačení artritidy by měla obsahovat olivový olej (koupil jsem), vlašské ořechy (koupil jsem si i mandle),

vitamíny A, B, C, D, E, ovoce, zeleninu, ryby, ...


Dobré jsou půsty.


Doporučené byliny:

Jalovec obecný - rozžvýkat denně několik bobulek. (to nám roste na sídlišti)

Oves - koupele.

Rybíz černý - jíst plody a marmeládu. (koupil jsem)

Byliny na čaje - kopřiva dvojdomá, smetánka lékařská, šalvěj (koupil jsem), třezalka."


Užívám tu kurkumu asi 4 dny v jídle (dělám si s ní zeleninové saláty a byl jsem i v indické restauraci na zelenině na kari) i v pití.
V tom pití hlavně po ránu si dám do 4 dcl. vody lžičku kurkumy a zaleji to také asi lžičkou olivového oleje. Vznikne taková "polévka" a tu vypiji.
A jím pár kuliček toho jalovce denně. A jím trochu více vlašské ořechy.


A zdá se mi, že mne ta moje kolena bolí trochu méně.



A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 29. lis 2018 10:26:15

Ahoj

mnich Sarana na tomto vlákně:
viewtopic.php?f=354&t=8463&start=105
mluví o tom, že se doporučuje přinášet bohům následující léky:

"Buddha doporučil svému podporovateli Anáthapindikovi, aby přinášel oběti bohům, kteří dodržují základní pravidla etiky - tj. kteří nezabíjí živé bytosti, nekradou, necizoloží, nelžou, a nepožívají alkohol. Buddha doporučil za nejlepší oběť pět druhů "léků", tj. med, cukr, olej, máslo, a ghí (přepuštěné máslo)."

Pokouším se tedy jíst i více ghí a medu. Mimochodem v ajúrvédě je i doporučený poměr mezi medem a ghí (1:2), tedy ghí (či másla) by mělo být na chlebu namazáno 2x tolik než medu.

Zdravím

PS
Ten cukr jako lék v tomto případě beru jako nějaké nedorozumění vlivem ústního předávání Buddhova odkazu a také vlivem nepřesných překladů během tisíců let od doby života Buddhy. Cukr pro mne není žádný lék.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 29. lis 2018 10:45:01

Ahoj


Dostal jsem od svého přítele další mail:
TYMIÁN_-Nejmocnější_bylinka_proti_chřipce, Herpesu,_stresu, Candidě

"Tato bylinka z čeledi mátových rostlin a původem ze Středomoří představuje zřejmě nejmocnější zbraň proti celé škále různých bakteriálních a virových onemocnění.

Je natolik potentní, že si dokáže poradit i s těmi nejtěžšími a nejnebezpečnějšími infekcemi, záněty a dokonce i mnohými alergeny.

Pokud byste si mohli vybrat pouze jednu léčivou bylinku, tak by to určitě měla být tato.

Zázračná bylinka tymián

Tymián lze užívat v různých formách. Je možné jej užívat vnitřně, aplikovat na pokožku nebo si s pomocí něho připravit lázeň.

V případě tymiánového éterického oleje je však třeba při jeho užívání být poměrně opatrní, protože je velmi koncentrovaný. Používá se vždy jen po kapkách a ředěný.

S pomocí tymiánu a jeho silných antibakteriálních, antivirových, antimykózních, diuretických a antiseptických účinků bude chřipková sezóna vypadat jako vtip.

Jedna francouzská studie dokonce zjistila, že v průběhu 3 hodin zničí až 90% mikrobů a dezinfikuje i místa zasažené stafylokoky, kryptokoky či streptokoky.

Navíc, tato potentní bylinka dokáže stimulovat tvorbu bílých krvinek, čímž výrazně posiluje imunitní systém.

Je velmi účinná i na detoxikaci a zbavování těla toxinů. Zbaví váš organismus mnoha nebezpečných chemikálií.

Tymián je poměrně aromatický. Z toho také pochází jeho řecké jméno „thymos“ – parfém.

Zdravotní přínosy tymiánu

Jak jsme již zmínili, tymián nabízí mnohé zdravotní přínosy a dokáže vás dlouhodobě udržet v dobrém zdraví.

Podívejme se nyní na ty nejdůležitější účinky:

1) Respirační onemocnění

Tymián si snadno poradí s téměř každým respiračním onemocněním jako například nachlazení, chřipka, astma, bolesti v krku, kašel, záněty průdušek, laryngitida či infekce dutin.

Nejlepší způsob pro tato onemocnění je užívat ho ve formě inhalací.

V případě bolesti krku nebo zánětu mandlí si z něj připravte odvar a pomocí něho kloktejte hrdlo několikrát denně. Podle různých expertů, již 1% roztok bude zcela postačující.

Několik studií potvrdilo, že tymián je výborný při odhleňovaní – zbavování se hlenů v průduškách, hrdle či v nose.

2) Stres, psychika

Tymián je výborný nejen na fyzické nemoci a infekce, ale dobře působí i na psychiku a nervový systém.

Jeho užívání blahodárně ovlivňuje potíže jako jsou stres, deprese, úzkosti, chronická únava či nespavost.

Pro tyto účely je nejlepší si ze sušeného tymiánu připravit čaj.

Zalijte 1 malou čajovou lžičku sklenicí vroucí vody, nechte 5 až 10 minut louhovat, pak čaj sceďte a vypijte, nejlépe večer alespoň 1 až 2 hodinu před spaním.

Pro potlačení stresu během dne ho užijte dopoledne.

3) Srdce – cévní systém

Dalším zdravotním přínosem tymiánu je jeho vliv na oběhový systém.

Zlepšuje cirkulaci krve, optimalizuje krevní tlak a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Zlepšené prokrvení pozitivně ovlivňuje i činnost mozku, paměť a logické myšlení.

Podobně jako v předešlém případě, si z něj můžete připravit čaj nebo jej pravidelně přidávejte jako koření do vašeho jídla.

4) Další zdravotní účinky tymiánu

Z dalších účinků tymiánu zmiňme ještě jeho schopnost potlačovat infekce močových cest díky jeho antiseptickým a diuretickým efektům.

Výborně bojuje i s ostatními typy infekcí jako jsou:

* mykózy a houbovité infekce

* candida

* atletická noha

* různé druhy střevních parazitů

Má také přímý vliv na snižování různých druhů bolestí, včetně těch po úrazech, dny a artritidy. Odvar se používá i na zmírňování štípanců od hmyzu.

Pomůže vám také s kožními problémy jako jsou akné a bradavice, podpoří růst vlasů a zvýší hladinu prospěšné DHA omega-3 kyseliny v ledvinách, mozku a srdečních membránách.

Jak vidíte, tymián je skutečně velmi všestranná bylinka a jednoduše se užívá. Pro vnitřní použití zvolte čaj, odvary k inhalacím nebo přidávání do pokrmů ve formě koření.

Na venkovní použití upřednostněte éterický olej, který však nezapomeňte vždy rozředit, nejlépe s jiným olejem, například slunečnicovým nebo olivovým."


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 29. lis 2018 11:44:03

Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 04. pro 2018 17:52:37

Ahoj


Dostal jsem (opět zase jiný) následující mail:


Myslela jsem si, že je kamarádka blázen, když zapálila bobkový list.

Pak jsem ale uviděla, co se po 10 minutách stalo

a musela to druhý den zkusit také!
Bobkový list, všeobecně známá bylina hojně využívaná v kuchyni.

Celým jménem jde o vavřín ušlechtilý, který má své kořeny v Malé Asii.

V posledním století je však pěstován především v oblasti Středozemí,

kde je typickým dochucovadlem řady pokrmů.

Vzhledem k tomu, že je bobkový list silně aromatický, nálezá uplatnění nejen v kuchyni,

ale i v samotném léčitelství, kde má hned několik využití.

Kdy bobkový list využít?

Jeho nejčastější využití je v období plném stresu a únavy.

Pokud jste tedy zrovna vystresovaní z práce či ze školy, bobkové listy jsou tou správnou volbou.

Jejich silné aroma Vás zbaví veškerého napětí a úzkosti.

Jak na to?

Suchý list zapalte, odložte do připravené mističky a nechte ležet po dobu cca 10 minut

v místnosti, kde si přejete následně relaxovat.

Věřte, nebo ne, bobkový list dodá místnosti kompletně novou a příjemnou atmosféru.

Proč je bobkový list tak zázračný?

Při spalování bobkových listů dochází k uvolňování specifických látek,

jež působí na nervový systém, a pomáhají tak tělo uvolnit a regenerovat.

Úplně tedy postačí, když si sednete do dané místnosti a budete silné aroma

zhluboka nadechovat a vydechovat.


A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » stř 05. pro 2018 14:30:04

Pelvan píše:Ahoj


Dostal jsem (opět zase jiný) následující mail:


Myslela jsem si, že je kamarádka blázen, když zapálila bobkový list.

Pak jsem ale uviděla, co se po 10 minutách stalo

a musela to druhý den zkusit také!
Bobkový list, všeobecně známá bylina hojně využívaná v kuchyni.

Celým jménem jde o vavřín ušlechtilý, který má své kořeny v Malé Asii.

V posledním století je však pěstován především v oblasti Středozemí,

....má hned několik využití.

Kdy bobkový list využít?

Jeho nejčastější využití je v období plném stresu a únavy.

Pokud jste tedy zrovna vystresovaní z práce či ze školy, bobkové listy jsou tou správnou volbou.

Jejich silné aroma Vás zbaví veškerého napětí a úzkosti.

Jak na to?

......Věřte, nebo ne, bobkový list dodá místnosti kompletně novou a příjemnou atmosféru.

Proč je bobkový list tak zázračný?

Při spalování bobkových listů dochází k uvolňování specifických látek,

jež působí na nervový systém, a pomáhají tak tělo uvolnit a regenerovat.

Úplně tedy postačí, když si sednete do dané místnosti a budete silné aroma

zhluboka nadechovat a vydechovat.


A zdravím

Předpokládám, že úlevu při stresu působí také čichání dýmu z pryskyřice nad dýmajícím dřevěným uhlím zapáleným napřed pomocí pár kapek lihu - tedy z kadidla. Můžete použít surové kusy kalafuny, které se ve venkovských drogériích prodávají na deka v období zimního zabíjení vepřů pro zbavení kůže štětin. Ve městech dostanete kalafunu v úhledné krabičce houslistům na potírání smyčců. K pálení je toho škoda.

A nyní malá magie:
V období blokády Leningradu si několik spisovatelů společně bydlících vařilo alespoň polévku z toho co zbylo. Došlo i na bobkový list. Po několika dnech této diety se změnilo vnímání, neživé předměty jakoby měly schopnost mluvit, jakoby se lidé vrátili o mnoho let zpět, kdy ještě příroda oslovovala lidi.

Potom jsem si vzpomenul, že básníkům se jako pocta dával věnec z vavřínu. Nečichali ve středověku básníci vavřín? Při nejmenším kvůli úlevě od stresu.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 13. pro 2018 19:29:05

Ahoj nope


Podle mne je důležité zkusit to, o čem se člověk různým způsobem dozví.
Hned jsem před týdnem koupil bobkový list, protože nám doma došel.
Ten bobkový list jsem si teď v týdnu několikrát zapálil a voní to opravdu příjemně.

nop píše:Předpokládám, že úlevu při stresu působí ...


Dostal jsem dnes mailem odkaz na video, kde se o úlevě od stresu mluví v souvislosti s konzumací
jablečného octa v kombinaci s citrónovou šťávou a to celé je rozmícháno ve vodě.
https://www.youtube.com/watch?v=gEfLCEPGNsg&
Tak budu zítra shánět pro změnu zase ten jablečný ocet, také jsem ho doma nenašel...


a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » pát 14. pro 2018 10:24:38

jablečný ocet,
je asi položka artilerie do boje za ženskou krásu, silné střelivo známé generacím žen mezi lety 1800 - 1900, potom polozapomenuté. Madame Bovaryová podle G,Flauberta to pila před jídlem, aby zhubla.

Obyčejný ocet se získává z brambor, ale octy z ovoce jsou jemnější.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků