O štěstí (bez duchovních lží)

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. čer 2018 18:03:08

Tady by už nebylo na škodu se zeptat, proč mám takový strach ze slova kontrola.

Kontrolovat = přezkoumávat, bez touhy a beze strachu. Prostě věnovat tomu pozornost a nenechat to zcela nevědomě běžet. Vědomě dohlížet.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. čer 2018 18:05:23

P.S .Tohle zbytečné slovíčkaření nikomu dál nepomůže.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod překladatel » pon 25. čer 2018 18:16:39

Návštěvník píše:Tady by už nebylo na škodu se zeptat, proč mám takový strach ze slova kontrola.

Kontrolovat = přezkoumávat, bez touhy a beze strachu.

Není to tak. Co v češtině znamená slovo kontrolovat, se dá snadno zjistit. Pokud má člověk zájem. V tomto případě ale není třeba dlouho hledat ve slovnících, stačí si pozorně přečíst předchozí příspěvky.
překladatel
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod nop » pon 25. čer 2018 18:41:22

Návštěvník píše:Tady by už nebylo na škodu se zeptat, proč mám takový strach ze slova kontrola.

Kontrolovat = přezkoumávat, bez touhy a beze strachu. Prostě věnovat tomu pozornost a nenechat to zcela nevědomě běžet. Vědomě dohlížet.

Možná ses setkal s rozmanitými lidmi či situacemi a měl jsi rozmanité dojmy, Celek mohl vyznít dnes rozmanitě. Nejsme stejní.
Tady se hodně radí. Napadla mne rada: zkusit pracovat s představivostí, ladit vzpomínky, ulamovat špičky těch kopí a vnímat optimismus.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. čer 2018 18:49:48

Návštěvník píše:P.S .Tohle zbytečné slovíčkaření nikomu dál nepomůže.

Definování významu pojmů není slovíčkaření.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod nop » pon 25. čer 2018 19:05:04

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:P.S .Tohle zbytečné slovíčkaření nikomu dál nepomůže.

Definování významu pojmů není slovíčkaření.

Prý vhodně položená otázka obsahuje z jedné třetiny odpověď.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod překladatel » pon 25. čer 2018 19:27:13

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:P.S .Tohle zbytečné slovíčkaření nikomu dál nepomůže.

Definování významu pojmů není slovíčkaření.

Jasné pochopení, co který pojem znamená a co ne, umožňuje používat jednotlivé pojmy ve významu, který v daném jazyce skutečně mají, a tím i šanci pochopit, o čem ten druhý mluví.
překladatel
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod mnich Sarana » pon 25. čer 2018 20:42:53

Kontrola je, když se děje to, co si přejeme. Také lze použít české slovo "nadvláda".

Takže například, když se meditující rozhodne, že se bude soustředit na dech, tak se na něj soustředí - kdykoliv, kdekoliv, bez myšlenek, bez obav, bez vyrušení.
Když se rozhodne zářit milující dobrotivostí, tak září - kdykoliv, kdekoliv, bez ostychu, beze strachu, ihned, bez překážek.
Když se rozhodne pozorovat přítomný okamžik, tak jej pozoruje - kdykoliv, kdekoliv, bez zádrhelu, bez obav, bez namyšlenosti, otevřený, přijímající, chápavý, skromný.

To je význam slova "kontrola" (nadvláda). Je to právě tato "kontrola", jejíž stupeň rozhoduje o pokroku meditujícího na cestě k Osvícení.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. čer 2018 20:54:04

mnich Sarana píše:Kontrola je, když se děje to, co si přejeme.

Ano, když se děje to, co si přeje naše osobní já.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. čer 2018 7:01:57

nop píše:
Návštěvník píše:Tady by už nebylo na škodu se zeptat, proč mám takový strach ze slova kontrola.

Kontrolovat = přezkoumávat, bez touhy a beze strachu. Prostě věnovat tomu pozornost a nenechat to zcela nevědomě běžet. Vědomě dohlížet.

Možná ses setkal s rozmanitými lidmi či situacemi a měl jsi rozmanité dojmy, Celek mohl vyznít dnes rozmanitě. Nejsme stejní.
Tady se hodně radí. Napadla mne rada: zkusit pracovat s představivostí, ladit vzpomínky, ulamovat špičky těch kopí a vnímat optimismus.


https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web. ... o/kontrola
Slovo:
kontrola

Význam:
přezkoumávání, dozor, dohled, ověřování

Než jdu ven, kontroluji, jestli mám všechno potřebné s sebou. Nemám touhu kontrolovat. Nemám strach. Jen se to ověřilo jako praktické.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. čer 2018 7:04:50

Návštěvník píše:
mnich Sarana píše:Kontrola je, když se děje to, co si přejeme.

Ano, když se děje to, co si přeje naše osobní já.


Tvoje osobní já chce prosadit svoji osobní pravdu, nic víc. Je to ale bohužel zcela nevědomé. Tvoje osobní já si samozřejmě namlouvá, že to tak není.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. čer 2018 7:06:38

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
mnich Sarana píše:Kontrola je, když se děje to, co si přejeme.

Ano, když se děje to, co si přeje naše osobní já.


Tvoje osobní já chce prosadit svoji osobní pravdu, nic víc. Je to ale bohužel zcela nevědomé. Tvoje osobní já si samozřejmě namlouvá, že to tak není.


P.S. Potřebné argumenty si vždycky najde, ber co ber.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. čer 2018 7:20:41

mnich Sarana píše:Když se rozhodne pozorovat přítomný okamžik, tak jej pozoruje - kdykoliv, kdekoliv, bez zádrhelu, bez obav, bez namyšlenosti, otevřený, přijímající, chápavý, skromný.



Staré, moudré, fungující.
Ale momentálně je v modě tzv. korektnost - zřejmě se u někoho dostala už i do duchovního slovníku - a tato korektnost je pro některé důležitější než moudrost. Když vynecháš to "rozhodne se", tak už se do té "duchovní korektnosti" vejdeš, a projde ti to. Slovíčkaření ted vládne světem.
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod mnich Sarana » úte 26. čer 2018 11:31:59

Aha, už to vidím.

Omlouvám se za svou poangličtenou češtinu (neříká se tomu "barbarství"?). ;)

"Kontrolou" jsem měl na mysli nadvládu/ovládnutí. Vůbec mě ten původní český význam nenapadl.
Děkuji za upozornění, snad teď bude jasnější, co jsem měl tenkrát na mysli.

Když (ve Vinaya Pitaka - Párádžika Páli - Véraňdžakanda) Buddha popisuje, jak se stal Buddhou, zmiňuje se o tom, jak byla jeho mysl - po dosažení čtvrté džhány na dech - snadno pod kontrolou (tj. mohl se rozhodnout co mysl bude dělat, a to dělala). Tohle ale není jediné místo, kde Buddha zmiňuje, jak dosáhl nadvlády nad svou myslí, a díky tomu dosáhl Osvícení.

Ovládnutí mysli je možné skrze "samatha" (koncentraci). Ctihodný Buddhaghósa se zmiňuje o čtyřiceti předmětech vhodných k praxi samatha, a tudíž k ovládnutí své mysli.

V Komentářích se dozvídáme, že Buddha ukázal světu svou schopnost ovládnout svou mysl svým "Divem Dojitosti" (jamaka pátihára). Při něm se Buddha vznesl do vzduchu a střídavě na element ohně a vody dosáhl čtvrté džhány, díky čemuž mu z těla šlehaly plameny a tekla voda zároveň. K tomu bylo třeba vejít do čtvrté džhány na oheň, vyjít ven, vejít do čtvrté džhány na vodu, vyjít ven, a pak znovu oheň, a znovu vodu, takhle několikrát za vteřinu. (Schopnému meditujícímu může vchod byť i jenom do první džhány trvat i tři dny.)


A pro ty, kdo nečetli předchozí konverzaci, připomínám ještě jednou -
"Ovládnutí své mysli" se děje pouze v konvenční rovině. Protože jsem vysvětloval, co má vliv na pokrok k Osvícení, bylo třeba mluvit v konvenční rovně - poněvadž i ten "člověk" který dosahuje pokroku je pojem konvenční roviny.

V ultimátní rovině samozřejmě není nikdo, kdo by ovládal, ani nic, co by se ovládalo. Všechno jsou pouze příčiny a následky, které diktují neustálé proudění hmoty a vyvstávání-zanikání momentů vědomí.
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod reseek » úte 26. čer 2018 11:48:35

mnich Sarana píše:"Ovládnutí své mysli" se děje pouze v konvenční rovině. Protože jsem vysvětloval, co má vliv na pokrok k Osvícení, bylo třeba mluvit v konvenční rovně - poněvadž i ten "člověk" který dosahuje pokroku je pojem konvenční roviny.

V ultimátní rovině samozřejmě není nikdo, kdo by ovládal, ani nic, co by se ovládalo. Všechno jsou pouze příčiny a následky, které diktují neustálé proudění hmoty a vyvstávání-zanikání momentů vědomí.

Yes :)

Díky za upřesnění.
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod vostal petr » ned 05. srp 2018 19:01:34

reseek píše:
mnich Sarana píše:"Ovládnutí své mysli" se děje pouze v konvenční rovině. Protože jsem vysvětloval, co má vliv na pokrok k Osvícení, bylo třeba mluvit v konvenční rovně - poněvadž i ten "člověk" který dosahuje pokroku je pojem konvenční roviny.

V ultimátní rovině samozřejmě není nikdo, kdo by ovládal, ani nic, co by se ovládalo. Všechno jsou pouze příčiny a následky, které diktují neustálé proudění hmoty a vyvstávání-zanikání momentů vědomí.

Yes :)

Díky za upřesnění.


Ale blbost,

to přece platí i v konvenční rovině,

jen to pro některý blby je dost těžko pochopitelný,

že si nemaj honit triko dle nějakejch převzatejch vopičáren...
vostal petr
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod terkam » pon 06. srp 2018 13:31:56

Jsem tu na fóru nová a všehny příspěvky mi tady otevírají oči a mysl :)
Analytička ve firmě Onefit
terkam
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 02. srp 2018 14:10:22

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Jana » pon 06. srp 2018 17:47:23

Terko, díky.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod mnich Sarana » stř 08. srp 2018 10:28:10

vostal petr píše:Tedy pardon...



Pokud jsi tou cestou z utrpení ještě neprošel, tak Ti to zcela jistě může znít jako lež.

Pro ty, kdo prošli, je to pravda. ;-)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod vostal petr » ned 12. srp 2018 9:52:56

Pro ty, kdo prošli, je to pravda. ;-)


A mělo by to snad bejt jinak ???

Když někdo uvěří lži, pak už je ta lež pro něj prostě pravda

a s oblibovou tu svoji lež pak vytrubuje do světa jako pravdu,

a přitom je to lež ...




To je jak v matematickém příkladu,

uděláš chybu a pak už můžeš počítat sebelépe a správně,

A PŘESTO - VÝSLEDEK JE ŠPATNĚ...
vostal petr
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků