Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:37:22

No a to mi dává impuls založit nové vlákno. S otázkou, která se mi možná zodpoví a kterou si nesu už dlouho v sobě, jak to s tím je.
Zatím s neuspokojivou odpovědí.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 18. kvě 2018 18:43:37

Tara píše:
Jana píše:
Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.

Jani, třeba se ještě potkáme, ale určitě to není důležité se osobně potkat, protože tu energii si neseme s sebou a v sobě, když si na někoho vzpomeneme, třebas už tu není, tak jako jsem vzpomněla skřítka, nebo nedávno odešlého Petra K., když si vzpomeneš, okamžitě se ti vybaví jeho energie, alespoň mě ano :-)
A jak jsem dala vytesat svým rodičům na pomník, tak to platí: "Kdo v srdcích žije, neumírá". :-)


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 18:48:31

Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.


To já se s vámi setkat nechci,

já chci mít hezký stáří a hezkou smrt,

takže já se stýkám pouze s blondýnama do dvaceti let,

jsou sice stejně pitomý jako ty starý, ale aspon jsou mladý a hezký,

a ještě nejsou pocitově vyprahlý a duchovnem voblouzněný....


Já mám blbej chloroform a taky tlak mně hapruje,

takže chápete že setkání se starejma kozama by pro mě mohlo bejt osudový a přívést mě na krchov,

už tak jsem tam jednou nohou...

:(
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:53:39

:-)
Tebe si budu pamatovat tak, jak jsem tě uviděla poprvé, ještě než sis všiml, že se na tebe někdo dívá.
Seděl jsi sám u stolu, s knížku v ruce, byla to knížka od Púndži: Procitni a chechtej se :-)
Byl jsi v té knížce úplně ponořený a nevnímal jsi okolí, usmíval ses tak nakažlivě a kolem tebe to svítilo :-)
Tak tak si tě budu pamatovat.
No, je pravda, že jsi potom pokukoval po takové brunetce s teplýma, hnědýma očima, jako kocour, který sleduje misku se smetanou :-)
A to už jsi nesvítil :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 19:05:17

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.

Šlo by toto parafrázovat slovy?

Chaos, který vidíme venku, je většinou v naší hlavě a ne venku?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod miroslav » sob 19. kvě 2018 8:29:01

Tara píše:Už jsem to četla dvakrát a pozorně, ale vůbec to "nemám" :-)
Zkusím ještě si to přečíst po třetí,

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.


Pokusím se to přiblížit ale na jiném vlákně, přesunu si tam ten citát i další co s tím souvisí
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 19. kvě 2018 10:34:49

Ahoj

Neignorujte prosím to tělo!
Tady vnímám tendenci ke krafání o biblických výrocích, ke vzpomínkám na nějaké dávné flirtování či k hloubání o nějakých nesrozumitelných citátech, a tak dál a tak dál...

Píši o těle i zde:
viewtopic.php?f=322&t=2180&p=140538#p140538
Ryunin to tam zatím snáší, za což mu děkuji

a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » sob 19. kvě 2018 10:46:19

Neignorujte prosím to tělo!


Já nikdy tělo neignoruji,

páč vždy píšu o uvolnění a tam je na první příčce uvolnění těla,

takže já rozhodně nekrafám o nějakých biblických výrocích jen tak zbůhdarma,

uvolněnost prostě znamená uvolnění těla

(ale jestli si k tomu někdo potřebuje strčit tři prsty do prdele aby měl nákou fajn mudru, tak to je už mimo mě)
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » ned 20. kvě 2018 5:01:50

Ahoj Pelvane,

nějak mně to téma uvízlo v hlavě takže hnedka ráno jsem si uvědomil,

že je to vlastně i zfilmovaný, takže tady máš vlažný, studený a horký ve videu,

přičemž není třeba skákat z mostu, stačí třeba praktikovat chůzi po zábradlí nebo relaxaci,

a nebo třeba praktikovat koncentraci naslouchání,

ale já nejsem fandou koncentrací, páč k tomu musíš použít úsilí a záměr...


https://www.youtube.com/watch?v=SicUuuii0JE
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 20. kvě 2018 13:11:02

Ahoj Petře



Ten film je pro mne o tom, aby ses rozhodl, kde máš či kde cítíš těžiště svého těla, těžiště sebe sama.

Při běhu a při chůzi a při sezení v zazenu je naše centrum v oblasti Hara mezi kyčlemi a těsně výše je to i naše břicho či náš život, jak říkají někteří slované.

Existuje něco více důležité?
Při cvičení na kruzích, a když něco děláš rukama, stejně jako teď, když tohle píši, je důležité místo v klíčové oblasti spojení našich klíčních kostí s hrudní kostí.
To je oblast naší duše nebo našeho brzlíku nebo naší imunity nebo našich citů...

Existuje ještě něco důležitějšího?
Tvrdí nám homo sapiens sapiens, že je to rozum, ego, stres (horké, studené) v hlavě.
Je těžké rozumem dojít v názoru, že rozum není ten nejdůležitější!

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » ned 20. kvě 2018 14:49:15

Existuje něco více důležité?


Podle mě jo,

třeba kopnout tě do koulí, abys přestal rozumovat vo nákým rozumování,

tak bys nepochybně našel to správný těžiště

bez zbytečnýho rozumování...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » ned 20. kvě 2018 15:09:55

Ale jinak bez zbytečnýho rozumování,

tak se prostě proběhni po zábradlí a hnedka budeš vědět kde je jaký těžíště,

i co to je horký a studený...

Gram praxe je více než tuna zenových teorií...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 20. kvě 2018 20:16:00

Ahoj Petře

Tady máš moje gramy praxe:

Každé ráno dělám toto.


A hodně jezdím na kole. To je podle mne ideální spojení práce dolních a horních končetin. Jinak řečeno je to pro mne zapojení center těla a duše do jedné činnosti.

A jakou praxi děláš Ty mimo gaučingu?

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod miroslav » ned 20. kvě 2018 20:52:06

Jízda na kole je super

ale z hlediska vyššího principu mravního - smrti, je důležitější zdraví těla nebo zdraví ducha?



:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 21. kvě 2018 7:30:08

Ahoj Miroslave

A co rčení: "Ve zdravém těle zdravý duch."?

Nakonec duše nemůže onemocnět. Takzvané duševní nemoci jsou nemoci mysli. Ostatně moderní lidé se domnívají, že nemají duši. A to je právě podstata jejich "duševních" nemocí mysli.:-)
Kdyby se lidé netrápili a neumírali nešťastní, byla by to vlastně velká sranda, tohle zmatení jazyků a hlav.

V tom filmu Pokojný bojovník říkají následující věci, které ve škole nikdy neuslyšíme:
Nikdy nemáme nad životem kontrolu.
Jsou tři základní životní pravidla: paradox, humor a změna.
"Je to samotná cesta, která nám přináší štěstí, ne její cíl."

Každý si jde svojí vlastní cestou, neexistují dvě stejné.
Někdo si ji užívá a jiný se pořád kouká do dáli za jejím cílem a zakopává při tom na cestě a padá potom na nos. Jak o tom zpívá Jarek Nohavica (sám mimochodem je abstinent):
"Žije vesele a pak má poruchu."

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 22. kvě 2018 9:40:23

Ahoj

Jarek Nohavica napsal a také zpívá tu píseň Pochod marodů v hodně ironickém tónu. Skutečná veselost se asi nenajde na dně lahve a v krabičce cigaret.

Problém vidím ve stanovení cílů naší cesty životem, může to být i snaha žít vesele. Ale jak se to máme naučit?
Ty své cíle života si stanovujeme zdánlivě každý sám, ale většina lidí se nechává inspirovat od svých rodičů, prarodičů a známých. Obecně se lidé nechávají inspirovat od někoho důvěryhodného a také od různých slavných lidí (především od politiků a herců). To je pak z toho pěkný zmatek v hlavě, když si ti odlišní lidé velmi odporují.
Možná je ten zmatek a chaos v hlavách současných lidí cílem režisérů tohoto světa...
A ze zmatku pak plynou naše chyby, omyly, různá selhání a soukromé katastrofy, které můžeme zažívat na své tělesné i psychické rovině.
Výsledkem zmatených akcí je zmatené vnitřní dítě.

Se domnívám a zdravím

PS
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod miroslav » úte 22. kvě 2018 12:27:14

Pelvan píše:Výsledkem zmatených akcí je zmatené vnitřní dítě.



Tohle video jsem nedávno viděl a umístil jsem pod něj následující komentář inspirovaný tím videem.

Ta terapie vnitřního dítěte mi přijde u Vás jako úkrok stranou. Skoro jako nezdravý přístup k životu. Když mluvíte o vnitřní holčičce, působí to na mne trochu až odpudivě. Jako náhražka vztahu k vlastnímu dítěti či náhrada lásky s někým druhým či náhrada zdravého přístupu k životu. Náhražka sebeuvědomění, náhražka vstupu do života sama za sebe, vstupu do života takového, jaký je. Žádná malá holčička ve Vás ve skutečnosti není. Jste jenom Vy. A Vy jste cenná lidská bytost. Když se nebudete rozdělovat na sebe a nějakou vnitřní holčičku, tak Vás teprve může mít někdo opravdu rád a Vy jeho. Celou duší a celým svým srdcem.

Youtuberka - terapeutka můj komentář hned smazala. Já terapii vnitřního dítěte stále vidím, jak jsem napsal. Je to vlastně projev upevňování regrese:

Regrese (= latinsky propad) je jedním z nich. Jde o návrat na nějaký z již prožitých, primitivnějších stupňů mentálního vývoje (předškolní věk, mladší školní věk, puberta). Přináší sebou chování nezbedného dítěte, nebo adolescenta. To může trvat jen omezenou dobu, po které se člověk opět vrátí do normálu a regrese je tedy pouze přechodná. Pokud už člověk v tomto mentálním věku, do kterého se propadl, zůstane napořád (nebo na velmi dlouhou dobu) hovoříme o fixaci (= latinsky upevnění, ustálení).

P.S.
S tím Nohavicou to byl ode mne samozřejmě žert :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 12:30:08

Je zajímavé a tak to je, že deset lidí bude "obraz" vidět jinak. Mi např. nepřijde, že by Nohavica zpíval Pochod marodů v hodně ironickém tónu, naopak, zpívá ji jako unavený starý havíř, který si na světě už odpracoval hodně, nebojácně, důrazně a opravdově, protože ten "konec" už cítil v zádech....

A o veselost, jako smysl života, alespoň podle mě nejde, ale někdo to tak může mít...

Jestli se mohu zeptat, tvým cílem života je např. co, jestli bys to chtěl dát do slov....., právě ta veselost? Nebo něco jiného...?

Mě např. je mentálním založením blízká Edith Piaf. Ostatně od ní pochází věta: "Bez lásky nejsi nic...." Její život byl bojem o hudbu, přežití a lásku.... Žila vášnivě, na plno a nikdy ničeho nelitovala...
K stáru, když už jí tělesná schránka moc nesloužila (ano, i díky životnímu stylu, který vedla :-)), na všechny bolesti zapomněla na pódiu, kdy se doslova rozdala lidem, hudbě, tomu, co jí vždy přesahovalo... a přesahuje...

Tož tak...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 12:33:46

S tím Nohavicou to byl ode mne samozřejmě žert :)


Je zajímavé a tak to je, že deset lidí bude "obraz" vidět jinak. Mi např. nepřijde, že by Nohavica zpíval Pochod marodů v hodně ironickém tónu, naopak, zpívá ji jako unavený starý havíř, který si na světě už odpracoval hodně, nebojácně, důrazně a opravdově, protože ten "konec" už cítil v zádech....


Hmmm...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 22. kvě 2018 18:15:49

Ahoj Miroslave

miroslav píše:Ta terapie vnitřního dítěte mi přijde u Vás jako úkrok stranou. Skoro jako nezdravý přístup k životu. Když mluvíte o vnitřní holčičce, působí to na mne trochu až odpudivě. Jako náhražka vztahu k vlastnímu dítěti či náhrada lásky s někým druhým či náhrada zdravého přístupu k životu. Náhražka sebeuvědomění, náhražka vstupu do života sama za sebe, vstupu do života takového, jaký je. Žádná malá holčička ve Vás ve skutečnosti není. Jste jenom Vy. A Vy jste cenná lidská bytost. Když se nebudete rozdělovat na sebe a nějakou vnitřní holčičku, tak Vás teprve může mít někdo opravdu rád a Vy jeho. Celou duší a celým svým srdcem.


Měl jsem kdysi učitele a ten mi také tvrdil, jako tvrdíš Ty té terapeutce: Tak to není! Nepotěšil mne tím tehdy a ani jsem mu nevěřil, že on ví, jak to je. On měl patrně jenom touhu mne přesvědčit o tom, že já si myslím nějakou hloupost.

Jenže ta terapeutka pro sebe něco dělá a to něco jí pomáhá, nebo má alespoň ten dojem, že jí to pomáhá.
Co by asi tak měla dělat, pokud by uvěřila podle Tebe tomu, že to tak není?

To nevím a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků