O soucitu

O soucitu

Nový příspěvekod Jana » pon 21. kvě 2018 19:08:20

Tara píše:

Taro díky, krásné.

:)
Jana
moderátor

Re: O soucitu

Nový příspěvekod Jana » úte 22. kvě 2018 6:14:23

Návštěvník píše:
Nevím, co jsem psala kdysi, ale skutečný soucit je soucit k pravému Já, tak jak to říká Mooji v tom videu, které sem dala Tara.

Ono to vypadá možná nesmyslně, protože pravé Já netrpí, tak jakýpak soucit s ním, viď? Ale ono tady nejde o to, abys trpěl s představou trpící osoby. Je tady o poznání, kým jsi, kým jsem, kým jsme.

A co se jazyka týče, vidím jako nádherné, že za všemi těmi různými styly, kterými různé nauky promlouvají, se nakonec nalézá stále to jedno.

Mooji o žádném soucitu k pravému Já (pravé je úplně zbytečný výraz) nehovoří. Kdo by měl mít soucit s Já? Nějaká osoba?

Právě naopak, poznávaje, kdo jsem, jsme vnímáme vše jako Jediné, Jsoucí, Vědomí, všudypřítomné, což neznamená nic jiného, než žití (v) Přítomností jako samozřejmá sounáležitost této Přítomnosti.

Tak se tedy ještě jednou podívej, když je dokonale jasné, že Já je skutečně celá ničím nerozdělená existence, k čemu nebo ke komu ten soucit vlastně kdo má? Já k osobě? Osoba k osobě?

Všechno je Já a všechno patří Já, tedy pokud je tady nějaký soucit, náleží jen tomu.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 22. kvě 2018 7:29:42

Jani, nechcme to tak. Asi si neporozumíme. Pro mě je vyjádření, že pravý soucit je soucit k pravému Já nesmysl. Navíc se pořád vyjadřuješ v takových sloganech, které si protiřečí a nevidíš to.
Možná by bylo záhodno se aspoň pozastavit nad tím, že z místních si v tom, co říkáš, nerozumíš s nikým.
Jak je to v běžném životě, kdo ví.
My dvě jsme se potkaly dvakrát? Můj pocit z tebe - mysl, mysl, mysl, pořád ti to jenom šrotuje v hlavě, stále máš otázky a čekáš odpovědi, ale stále je to jenom v hlavě, proto ty slogany...
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 22. kvě 2018 8:32:53

přidávám se, taky tomu co Jana píše nerozumím, ale přiznávám že nerozumím i jiným věcem
je tady někdo kdo jí rozumí?
Návštěvník

Nový příspěvekod Hmla » úte 22. kvě 2018 9:34:00

Ono to vypadá možná nesmyslně, protože pravé Já netrpí, tak jakýpak soucit s ním, viď? Ale ono tady nejde o to, abys trpěl s představou trpící osoby. Jde tady o poznání, kým jsi, kým jsem, kým jsme.

Mám pomalá data, takže videa nesleduju. Napřed pár citátů (k citacím mám respekt, používám je opatrně, nejsou to mé zkušenosti. A i když mohou mít k sobě blízko, nikdy nevyjadřují bezezbytku tu bytostně vlastní). Když hledám v sobě zkušenost, zapomínám na vše, co jsem kdy slyšel, bez toho nemůže být autentická - beze stop přejatosti. A jen taková je nezkreslenou vnitřní vizí, ze které tryská síla pochopení.

Albert Einstein:

"Lidská bytost je součást celku, který nazýváme "vesmír", součást ohraničená v čase a prostoru. Prožívá sebe sama, své myšlenky a pocity, jako něco odděleného od zbytku - je to druh optického klamu vlastního vědomí. Tento klam pro nás představuje jakési vězení, omezuje nás na naše vlastní touhy a vztah k několika nějbližším osobám. Naším úkolem musí být osvobodit se z tohoto vězení tím, že rozšíříme okruh svého soucitu tak, aby zahrnul všechna živá stvoření a přírodu v celé její kráse."

Stefan Zweig:

"Je dvojí soucit. Jeden, ten zbabělý a sentimentální, který je vlastně jen netrpělivostí srdce, aby se co nejrychleji zbavilo trapného dojetí cizím neštěstím, soucit, který vůbec není soucítěním, nýbrž jen instiktivním odvrácením cizího utrpení od vlastní duše. A ten druhý, který jediný má smysl - ten nesentimentální, avšak tvořivý soucit, který ví, co chce, a je odhodlán trpělivě a s účastenstvím vydržet až do konce svých sil a ještě za něj."

William Saroyan:

"Jestliže člověk nikdy neplakal nad bolestí světa, je méně než prach, po kterém šlape, protože z prachu vzejde sémě, kořen, lodyha a květ, kdežto duch člověka bez soucitu je pustý a nic z něho nevzdejde – leda pýcha, která nakonec musí tím nebo oním způsobem vraždit – vraždit dobré věci, nebo dokonce vraždit i lidské životy."

Když bych měl soucit jednoduše definovat, tak bych řek že jde o vědomí sounáležitosti. Mám-li to rozebrat, což se mi ani moc nechce, protože nevím jestli to má smysl.., tak jej musím vidět v kruhu ostatních kvalit. Jako jeden okvětní lístek z mnoha, kdy teprve celý květ dává kompletní smysl. A jen tehdy lze zároveň vnímat i význam jednotlivých plátků. Jinak je prostě pohled neúplný a každá kvalita zastíněna chybným pojetím. A tak bývá např. ten soucit snadno zaměňován s lítostí, atd.
Hmla

Nový příspěvekod Jana » úte 22. kvě 2018 20:53:25

Návštěvník píše:Jani, nechcme to tak. Asi si neporozumíme. Pro mě je vyjádření, že pravý soucit je soucit k pravému Já nesmysl. Navíc se pořád vyjadřuješ v takových sloganech, které si protiřečí a nevidíš to.
Možná by bylo záhodno se aspoň pozastavit nad tím, že z místních si v tom, co říkáš, nerozumíš s nikým.
My dvě jsme se potkaly dvakrát? Můj pocit z tebe - mysl, mysl, mysl, pořád ti to jenom šrotuje v hlavě, stále máš otázky a čekáš odpovědi, ale stále je to jenom v hlavě, proto ty slogany...

Z našeho setkání nás dvou na Moravě si vybavuji jen to, že když jsme se objaly, Ty jsi plakala. když jsi byla u nás doma se svým manželem, bylo to jen na chvilku. Nevím o tom, že by tady bylo nějaké nedorozumění.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Jana » úte 22. kvě 2018 20:54:04

Návštěvník píše:přidávám se, taky tomu co Jana píše nerozumím, ale přiznávám že nerozumím i jiným věcem

No, bylo by fajn, kdyby tady byl alespoň jeden, kdo rozumí,
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 21:08:44

Jana píše:
Návštěvník píše:Jani, nechcme to tak. Asi si neporozumíme. Pro mě je vyjádření, že pravý soucit je soucit k pravému Já nesmysl. Navíc se pořád vyjadřuješ v takových sloganech, které si protiřečí a nevidíš to.

Z našeho setkání nás dvou na Moravě si vybavuji jen to, že když jsme se objaly, Ty jsi plakala. když jsi byla u nás doma se svým manželem, bylo to jen na chvilku. Nevím o tom, že by tady bylo nějaké nedorozumění.

Tak to, že jsem plakala, si fakt nevzpomínám, to si snad s někým pleteš, ne? :-) Namol jsem určitě nebyla, ani když jsem odjížděla :-)))
Jani, kuk, to fakt ne :-)
Tara

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 21:11:06

O nedorozumění jsem přece nepsala, psala jsem o tom, jaký jsem z tebe měla a stále mám dojem, že je to u tebe pořád jen o mysli, hlavě, která žongluje se slovy.
Jaképak nedorozumění :-)
:-)
Tara

Nový příspěvekod Tara » úte 22. kvě 2018 21:12:44

Jana píše:
Návštěvník píše:přidávám se, taky tomu co Jana píše nerozumím, ale přiznávám že nerozumím i jiným věcem

No, bylo by fajn, kdyby tady byl alespoň jeden, kdo rozumí,

Já si myslím, že je tady dost těch, co rozumí tvému nynějšímu stavu i tomu, co píšeš a proč to píšeš. Akorát je to už únavné, furt dokola to číst...
Tara

Další

Zpět na Jana