Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2018 11:35:01

Podle mé zkušenosti - i podle slovníku synonym - se slovo ´vlažný´obvykle používá ve významu ´lhostejný´.

A živý strom určitě není lhostejný. Reaguje na všechno, co se děje.

Proto mi přijde výstižnější říct, že živý strom je přirozeně hřejivý

:)
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2018 11:44:43

Pelvan píše:Ahoj

Návštěvník píše:Ale vždyt Pelvan je zapálenej, akorát si to zřejmě neuvědomuje. A to je v podstatě jedno.


Pokud se poučím od stromu bódhi, tak je to takto:
Zapálený strom je mrtvý strom, zmrzlý strom je mrtvý strom, vlažný strom je živý strom.

Výzvy k zapálenosti a mrazivosti jsou výzvy k sebedestrukci, kterou zařídí příliš narostlé ego nenávisti a strachu.
Jsem raději vlažný a zatím živý.
Když se indiánům vypráví o tom, jak se v naší civilizaci sami sebevraždíme, nechtějí tomu věřit a nechtějí s námi mít nic společného...


Zdravím


Všechny tvé reakce svědčí o zapálenosti. Spálit ego není nic špatného, ani destruktivního. Naopak to znamená zbavit se něčeho destruktivního.
Ale když máš s tím slovem problém, tak se nedá nic dělat.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 11:54:16

Návštěvník píše:
Vostal Petr píše:Samozřejmě, pokud děláš to, co tě baví,

nikoliv jen o čem si myslíš že tě to baví,


Už se ti to někdy stalo, že sis myslel, že tě něco baví a nebavilo tě to?


No jasně, tak třeba právě ted...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 11:57:50

Pokud se poučím od stromu bódhi, tak je to takto:
Zapálený strom je mrtvý strom, zmrzlý strom je mrtvý strom, vlažný strom je živý strom.


Je to o vůli,

nikoliv o teplotě stromu...

Kdyby byla vlažnost tím nejlepším, tak zcela nepochybně jsou všichni vosvícení natotata...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 12:01:54

PS
Čemu dáme pozornost, to roste.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 12:05:47

Ahoj Petře

vostal petr píše:Kdyby byla vlažnost tím nejlepším, tak zcela nepochybně jsou všichni vosvícení natotata...


Mnozí jsou, ale o tom neví.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 12:16:22

PS
Čemu dáme pozornost, to roste.


Jasně, ale opět záleží na síle koncentrace, pokud je koncentrace ostrá, pak tě na rozdíl od toho co popisuješ, že to roste,

posune do přítomnosti a to čemu jsi věnoval pozornost pak již neroste,

to je fígl koncentrace,

ovšem povětšinou je to tak, že vznikne připoutanost k tomu co pozorujeme...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 12:17:18

Mnozí jsou, ale o tom neví.


Je to možný, ale já o tom nevím...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod miroslav » pát 18. kvě 2018 13:43:48

vostal petr píše:
PS
Čemu dáme pozornost, to roste.


Jasně, ale opět záleží na síle koncentrace, pokud je koncentrace ostrá, pak tě na rozdíl od toho co popisuješ, že to roste,

posune do přítomnosti a to čemu jsi věnoval pozornost pak již neroste,

to je fígl koncentrace,

ovšem povětšinou je to tak, že vznikne připoutanost k tomu co pozorujeme...


Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 14:02:13

Návštěvník píše:
Pelvan píše:Ahoj

Návštěvník píše:Ale vždyt Pelvan je zapálenej, akorát si to zřejmě neuvědomuje. A to je v podstatě jedno.


Pokud se poučím od stromu bódhi, tak je to takto:
Zapálený strom je mrtvý strom, zmrzlý strom je mrtvý strom, vlažný strom je živý strom.

Výzvy k zapálenosti a mrazivosti jsou výzvy k sebedestrukci, kterou zařídí příliš narostlé ego nenávisti a strachu.
Jsem raději vlažný a zatím živý.
Když se indiánům vypráví o tom, jak se v naší civilizaci sami sebevraždíme, nechtějí tomu věřit a nechtějí s námi mít nic společného...


Zdravím


Všechny tvé reakce svědčí o zapálenosti. Spálit ego není nic špatného, ani destruktivního. Naopak to znamená zbavit se něčeho destruktivního.
Ale když máš s tím slovem problém, tak se nedá nic dělat.

To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 14:08:50

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.

Už jsem to četla dvakrát a pozorně, ale vůbec to "nemám" :-)
Zkusím ještě si to přečíst po třetí,

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 15:51:00

Ahoj Taro

Tara píše:To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)


Děkuji za ocenění, vlažnost a vláha je cenná.
A cena vláhy stále poroste v důsledku šíleného vysušování krajiny i lidí.
Většina lidí je dehydrovaných a neví o tom, protože chronická žízeň již jimi není pociťována...
V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 15:59:44

V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


No jo, jenže já po pěti pivech začínám vidět dvojmě,

po sedmi se to se mnou točí jak na kolotoči

a po osmým je mně už na blití,

takže já radši to přejídání....
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:37:20

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.


Já tomu taky nerozumím,

ale podle mne celej problém vzniká výchovou a školou, kdy je dítě usměrnováno dle požadavku dospělých,

a je mu zabráněno řídit se vlastní vůlí a učit se dle svého,

a tak jsou do něj naistalovány protiprogramy, což jej pak zablokuje na úrovni těla, psychiky i pozornosti a vůle...

Hodně a hojně o tom také mluiví Dušek v různých videjích na you tube...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:55:10

Tak třeba tady,



mluví vo tom v poslední době docela hodně lidí, např. ve svobodě učení,

ale myslím, že z toho vychází i hodně starej taoismus, takže to není zas až taková novinka...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 17:21:58

Pelvan píše:Ahoj Taro

Tara píše:To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)


Děkuji za ocenění, vlažnost a vláha je cenná.
A cena vláhy stále poroste v důsledku šíleného vysušování krajiny i lidí.
Většina lidí je dehydrovaných a neví o tom, protože chronická žízeň již jimi není pociťována...
V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.


Zdravím

Co se týká ne vlažnosti, vnímám to jako ne ustrnutí ducha nebo duše na pomíjivém, tedy na zdraví, zdraví těla, těle jako takovém., osobě, roli, kterou nyní zosobňuji..., protože dříve nebo později všechno toto skončí a podle mě je jedno, jestli dříve nebo později, i když asi zase tak moc jedno to není, díky osobě, tělu současné inkarnaci se mohu ještě něčemu přiučit ve smyslu pochopit.
Podle mě je lepší do penálu odejít relativně zdráv jak fyzicky, tak duševně, než se nějak trápit neduhami stáří, je to tak lepší jak pro mne, tak pro rodinu.
Takže já na tom zdraví, zdravém životním stylu moc nelpím...
Co je podle mě důležité je to vzedmutí ducha nebo jak to napsat, být orlem nad protikladmi, létat, i když nám nohy hrouda víže, živí stejně neunikneme.... :-)
Kdo se s čím identifikuje, takové to má a bude mít...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 17:33:50

Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana.

Pamatuji se, jak jsme tvořili před lety nerozlučnou skupinu s pár lidmi, každodenní x početné e-maily, jedním z nás byl i skřítek, už tehdy vážně nemocný, dvě malinké děti, manželka, setkávali jsme se všichni i na jedněch diskuzních stránkách na Mozaice. Vzpomínám, že tehdy říkal, že kdyby odešel (což jsme mu nikdo tehdy nevěřili), byl daleko mladší, než my ostatní, že nám dá z TAMA nějaké znamení, že nám dá větět.... :-)
Nevím, jestli se tak stalo, já zprávu neobdržela... :-)
Když se dlouho jednou neozýval, volala jsem mu.
Telefon vzala jeho manželka a sdělila smutnou zprávu, že už odešel....
Cítím ho nyní tak blízko a usmívám se, se slzami v očích...
Tak díky, skřítku...
Byl jsi originál, jako každý z nás je originál, s trošku jiným náhledem, názory, ale co je hlavní, byl jsi v tom tolik opravdový a živoucí ♥

----------------------

Jdu vysávat :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 18:08:28

být orlem nad protikladmi,


Nikoliv létat nad protiklady,

ale spojit je v celek, ač se zdají nepojitelné,

ovšem nespojovavat je v kompromis, z černé a bílé namíchat šedou,

ale tak aby byla bílá černou a černá bílou,

což pak znamená v případě tý horký a studený že nejde o vlažnou, což je kompromis,

ale že uvolněná pozornost je bdělá pozornost a bdělá pozornost je pozornost uvolněná,

což já občas popisuji protiklady, že když nevidíš, tak vidíš a když vidíš tak nevidíš,

nebo když víš tak nevíš a když nevíš tak víš...

To není poletování nad protiklady ale spojení protikladů...


jedna holubička co zde poletuje a nic se jí nedotýká ouplně na blbnutí stačí...
vostal petr
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 18. kvě 2018 18:21:33

Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 18:35:41

Jana píše:
Tara píše:Akorát teda nevím, jestli se dozvíte, že už někde létám, nesvázána tíží zemskou, ale snad nějak ano. Minimálně Miroslav na mě má tel. číslo, kdybych se tu dlouho neukázala. Pak jáčko,, myslím že i Jana....


Ráda bych se s Tebou, Taro, zase setkala.

Jani, třeba se ještě potkáme, ale určitě to není důležité se osobně potkat, protože tu energii si neseme s sebou a v sobě, když si na někoho vzpomeneme, třebas už tu není, tak jako jsem vzpomněla skřítka, nebo nedávno odešlého Petra K., když si vzpomeneš, okamžitě se ti vybaví jeho energie, alespoň mě ano :-)
A jak jsem dala vytesat svým rodičům na pomník, tak to platí: "Kdo v srdcích žije, neumírá". :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků