Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2018 11:35:01

Podle mé zkušenosti - i podle slovníku synonym - se slovo ´vlažný´obvykle používá ve významu ´lhostejný´.

A živý strom určitě není lhostejný. Reaguje na všechno, co se děje.

Proto mi přijde výstižnější říct, že živý strom je přirozeně hřejivý

:)
Návštěvník

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2018 11:44:43

Pelvan píše:Ahoj

Návštěvník píše:Ale vždyt Pelvan je zapálenej, akorát si to zřejmě neuvědomuje. A to je v podstatě jedno.

Pokud se poučím od stromu bódhi, tak je to takto:
Zapálený strom je mrtvý strom, zmrzlý strom je mrtvý strom, vlažný strom je živý strom.

Výzvy k zapálenosti a mrazivosti jsou výzvy k sebedestrukci, kterou zařídí příliš narostlé ego nenávisti a strachu.
Jsem raději vlažný a zatím živý.
Když se indiánům vypráví o tom, jak se v naší civilizaci sami sebevraždíme, nechtějí tomu věřit a nechtějí s námi mít nic společného...

Zdravím

Všechny tvé reakce svědčí o zapálenosti. Spálit ego není nic špatného, ani destruktivního. Naopak to znamená zbavit se něčeho destruktivního.
Ale když máš s tím slovem problém, tak se nedá nic dělat.
Návštěvník

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 11:54:16

Návštěvník píše:
Vostal Petr píše:Samozřejmě, pokud děláš to, co tě baví,

nikoliv jen o čem si myslíš že tě to baví,

Už se ti to někdy stalo, že sis myslel, že tě něco baví a nebavilo tě to?

No jasně, tak třeba právě ted...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 11:57:50

Zapálený strom je mrtvý strom, zmrzlý strom je mrtvý strom, vlažný strom je živý strom.

Je to o vůli,

nikoliv o teplotě stromu...

Kdyby byla vlažnost tím nejlepším, tak zcela nepochybně jsou všichni vosvícení natotata...
vostal petr

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 12:01:54

PS
Čemu dáme pozornost, to roste.
Pelvan

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 12:05:47

Ahoj Petře

vostal petr píše:Kdyby byla vlažnost tím nejlepším, tak zcela nepochybně jsou všichni vosvícení natotata...

Mnozí jsou, ale o tom neví.

A zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 12:16:22

PS

Jasně, ale opět záleží na síle koncentrace, pokud je koncentrace ostrá, pak tě na rozdíl od toho co popisuješ, že to roste,

posune do přítomnosti a to čemu jsi věnoval pozornost pak již neroste,

to je fígl koncentrace,

ovšem povětšinou je to tak, že vznikne připoutanost k tomu co pozorujeme...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 12:17:18

Mnozí jsou, ale o tom neví.

Je to možný, ale já o tom nevím...
vostal petr

Nový příspěvekod miroslav » pát 18. kvě 2018 13:43:48

vostal petr píše:
PS

Jasně, ale opět záleží na síle koncentrace, pokud je koncentrace ostrá, pak tě na rozdíl od toho co popisuješ, že to roste,

posune do přítomnosti a to čemu jsi věnoval pozornost pak již neroste,

to je fígl koncentrace,

ovšem povětšinou je to tak, že vznikne připoutanost k tomu co pozorujeme...

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.
miroslav

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 14:02:13

Návštěvník píše:
Pelvan píše:Ahoj

Návštěvník píše:Ale vždyt Pelvan je zapálenej, akorát si to zřejmě neuvědomuje. A to je v podstatě jedno.

Výzvy k zapálenosti a mrazivosti jsou výzvy k sebedestrukci, kterou zařídí příliš narostlé ego nenávisti a strachu.
Jsem raději vlažný a zatím živý.
Když se indiánům vypráví o tom, jak se v naší civilizaci sami sebevraždíme, nechtějí tomu věřit a nechtějí s námi mít nic společného...

Zdravím

Všechny tvé reakce svědčí o zapálenosti. Spálit ego není nic špatného, ani destruktivního. Naopak to znamená zbavit se něčeho destruktivního.
Ale když máš s tím slovem problém, tak se nedá nic dělat.

To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)
Tara

Nový příspěvekod Tara » pát 18. kvě 2018 14:08:50

Pojem ostrá koncentrace a v opozitu neostrá - polovičatá koncentrace a podobné rádoby přístupy k realitě mi připomněl jeden odstaveček z předmluvy k Bardo Thodolu od Ch. Trungpy:

Mohli bychom říci, že reálný svět je ten, v němž zakoušíme radost a bolest, dobro a zlo. Je zde jakýsi projev inteligence, jenž udává měřítka věcí, jaké jsou, základní dualistická představa. Ale jsme-li zcela ve styku s těmito dualistickými pocity, tato absolutní zkušenost duality je sama zkušeností neduálnosti. Pak zde není vůbec žádný problém, protože dualita je viděna z dokonale otevřeného a jasného stanoviska, v němž není žádný konflikt; je zde úžasné všezahrnující vidění jednoty. Konflikt vyvstává, protože dualita není vůbec viděna taková, jaká je. Je viděna jen předpojatě, velmi neobratně. Ve skutečnosti vlastně nevnímáme nic pořádně a začínáme se podivovat, zda takové věci jako já a mé projekce skutečně existují. Takže když mluvíme o dualistickém světě jako o zmatku, tím zmatkem není celý dualistický svět, ale jen svět viděný polovičatě, a to způsobuje neuspokojení a nejistotu; může narůstat až do bodu strachu, že zešílíme, do bodu, kde jsou možnosti opustit svět duality a odejít do jakési rozplizlé, rozmazané prázdnoty, což je svět mrtvých, hřbitov, který existuje uprostřed mlhy.

Už jsem to četla dvakrát a pozorně, ale vůbec to "nemám" :-)
Zkusím ještě si to přečíst po třetí,

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.
Tara

Nový příspěvekod Pelvan » pát 18. kvě 2018 15:51:00

Ahoj Taro

Tara píše:To je zajímavé, mě naopak přijde Pelvan hrozně vlažný :-)

Děkuji za ocenění, vlažnost a vláha je cenná.
A cena vláhy stále poroste v důsledku šíleného vysušování krajiny i lidí.
Většina lidí je dehydrovaných a neví o tom, protože chronická žízeň již jimi není pociťována...
V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.

Zdravím
Pelvan

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 15:59:44

V důsledku této latentní žízně se lidé přejídají různých svinstev a to je ještě více zdravotně poškozuje.

No jo, jenže já po pěti pivech začínám vidět dvojmě,

po sedmi se to se mnou točí jak na kolotoči

a po osmým je mně už na blití,

takže já radši to přejídání....
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:37:20

Kdyby se to tak dalo přiblížit jinými slov, chjo.

Já tomu taky nerozumím,

ale podle mne celej problém vzniká výchovou a školou, kdy je dítě usměrnováno dle požadavku dospělých,

a je mu zabráněno řídit se vlastní vůlí a učit se dle svého,

a tak jsou do něj naistalovány protiprogramy, což jej pak zablokuje na úrovni těla, psychiky i pozornosti a vůle...

Hodně a hojně o tom také mluiví Dušek v různých videjích na you tube...
vostal petr

Nový příspěvekod vostal petr » pát 18. kvě 2018 16:55:10

Tak třeba tady,

mluví vo tom v poslední době docela hodně lidí, např. ve svobodě učení,

ale myslím, že z toho vychází i hodně starej taoismus, takže to není zas až taková novinka...
vostal petr

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice