Upřímné sebepoznávání

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Ja.na » čtv 17. kvě 2018 7:54:21

Vostal Petr píše:Žádná pravda není, to je blábol,
jak jsem psal již výše,

takže s nějakou pitominou "pravda" můžeš uspět jen u zblblých katolíků, kteří potřebují vyhastrošit svý koncepty na pravdu,
stejně jako ty...

Nejsi? Neexistuješ? Pak ani není pravda, pak ani pravda neexistuje.
Ale dost možná, že máš pravdu, že pravda neexistuje.

:D

Třeba to může být tak, naopak a ještě i úplně jinak.
Ja.na
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 8:55:01

Jaká je pravda o tom světle a blaženosti? Nejlepší blažené schrupnutí je v tichu a po tmě.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 8:59:16

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Skutečný Mudrc si o sobě nic takového myslet nemůže, to by nebyl Mudrc.

:D


Nisargadatta mluvil o tom, jaký je pohled mudrce. A má pravdu.


Ano, pohled mudrce tu může být, může tu být projev mudrce, stejně jako jakýkoliv projev, ale ten, kdo poznává Pravdu, sebe sama nemůže považovat za něco jiného, než jsi Ty.



Jestli by nebylo pošetilé, aby ten, kdo je bezrozměrný, spoutával svou svobodu do nějakých kriterií?


Všichni tady už tvoje představy známe. Ale ty je stejně budeš stále dokola psát. Prostě děsivá, příšerná připoutanost ke svým představám. :D
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 9:05:00

Jana píše:
Vostal Petr píše:
ale ten, kdo poznává Pravdu, sebe sama nemůže považovat za něco jiného, než jsi Ty.


Žádná Pravda neexistuje,

ta existuje leda pro ty, co chtěj druhý voblbovat svejma představama,

to co existuje je Já,

a Já není žádné Ty

jak si ty roky mylně představuješ...


Ty jsi Pravda.



V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 9:08:11

Tara píše:
Byl o vzpurném, sebestředném žákovi, který si myslel, že může všechno. Často se svému učiteli stavěl. Došlo to až tak daleko, že ho jednou jeho učitel vyzval, že když je to tak, že může vše, aby mu přejel nohy vozíkem. A žák ve svatém hněvu, vzpupnosti svému učiteli nohy přejel a zlámal mu je obě dvě.
A jak se tak stalo a on uviděl, co díky své zatemnělé mysli udělal, projela jím strašlivá bolest a začal se svému učiteli s pláčem omlouvat...
Učitel, byť v bolesti, se jemně usmál a řekl: "Vítej zpátky, synu."


To jsou ta poučení...


Ty se můžeš s takovou krutostí a bezohledností identifikovat?
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 9:21:45

V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Návštěvník píše:Na rozdíl od tebe ví, co je.

Já to vím taky co je, smradlavej hnůj.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 9:28:14

Návštěvník píše:
Tara píše:
Byl o vzpurném, sebestředném žákovi, který si myslel, že může všechno. Často se svému učiteli stavěl. Došlo to až tak daleko, že ho jednou jeho učitel vyzval, že když je to tak, že může vše, aby mu přejel nohy vozíkem. A žák ve svatém hněvu, vzpupnosti svému učiteli nohy přejel a zlámal mu je obě dvě.
A jak se tak stalo a on uviděl, co díky své zatemnělé mysli udělal, projela jím strašlivá bolest a začal se svému učiteli s pláčem omlouvat...
Učitel, byť v bolesti, se jemně usmál a řekl: "Vítej zpátky, synu."


To jsou ta poučení...


Ty se můžeš s takovou krutostí a bezohledností identifikovat?

Především je ten příběh třeba brát jako esenci, obraz, o čem je a ano, mě se něco podobného stalo, ve vztahu s jáčkem, když jsme ještě často spolu hovořili a bolelo to moc.
Proto si to pomatuji a připomnělo se mi to včera spontánně po mém (divokém) psaní, kdy jsem opustila zaujetí sebou samou, svou sebestřednost, své pocity, myšlenky a ocitla se na značce toho, kdo mi je blízký....
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 10:09:30

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Tara píše:
Byl o vzpurném, sebestředném žákovi, který si myslel, že může všechno. Často se svému učiteli stavěl. Došlo to až tak daleko, že ho jednou jeho učitel vyzval, že když je to tak, že může vše, aby mu přejel nohy vozíkem. A žák ve svatém hněvu, vzpupnosti svému učiteli nohy přejel a zlámal mu je obě dvě.
A jak se tak stalo a on uviděl, co díky své zatemnělé mysli udělal, projela jím strašlivá bolest a začal se svému učiteli s pláčem omlouvat...
Učitel, byť v bolesti, se jemně usmál a řekl: "Vítej zpátky, synu."


To jsou ta poučení...


Ty se můžeš s takovou krutostí a bezohledností identifikovat?

Především je ten příběh třeba brát jako esenci, obraz, o čem je a ano, mě se něco podobného stalo, ve vztahu s jáčkem, když jsme ještě často spolu hovořili a bolelo to moc.


Ty jsi mu přejela obrazně nohy?
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 10:19:46

Ty jsi mu přejela obrazně nohy?

Už jsi někomu blízkému ublížila? V zápalu (boje), aniž bys ublížit chtěla? Následovala jsi své emoce a ublížila mu? Třebas jen slovně, ale ublížila a pak jsi to najednou pocítila, "uviděla" to všechno, co se stalo a proč? A pocítila jsi bolest stejnou, možná ještě větší, než byla bolest toho člověka?

Pokud ne, těžko se mi to bude tobě vysvětlovat.

Můžeš si zkusit představit, ale hlavně procítit příběh, kdy např. matka nechtěně, z nepozornosti opaří své dítě...
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 10:27:39

Návštěvník píše:
V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 10:44:07

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.

Tady by to chtělo si vyjasnit pojem, kdo co má pod slovem pravda, Pravda.
Jinak to bude o koze a voze :-)
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » čtv 17. kvě 2018 11:17:51

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.

Tady by to chtělo si vyjasnit pojem, kdo co má pod slovem pravda, Pravda.
Jinak to bude o koze a voze :-)


Můžu to zkusit vyjasnit,

pravda s malým p je to, co se jeví jako pravda v osobním pohledu, v časoprostoru může být proměnlivá, co platí teď, nemusí platit zítra, co platí tady, nemusí platit jinde

a Pravda s velkým P, je absolutní univerzální Pravda, kterou poznává například jakýkoliv Mudrc a jakýkoliv žák, pokud se jejich poznání setká. Pokud se v jejich poznání objeví spojení.

Pravda s P - se nemění, je stejná.

Ovšem nazírána z osobního pohledu se může jevit jako nepravda.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 11:18:17

Tara píše:Asi jsem sólista, nevím, jak bych akceptovala nějakého učitele, zvlášť, pokud by se stavěl do role učitele a ne přítele, důvěrníka, kamaráda. To by asi nefungovalo.


První, co by tě měl případný učitel naučit, je odpoutat se od té své role a rolí vůbec. Jsou na světě důležitější věci než moje role nebo role toho druhého. Pokud je pro někoho jeho role a role toho druhého to nejdůležitější, srdcová záležitost, jak se říká, pak je to jenom velká pýcha v srdci a přes pýchu vlak bohužel nejede.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 11:42:46

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.


No, jen zkoumej, třeba ti to pomůže dál.
Třeba by bylo dobré pustit ty všechny zbytečné pojmy a být vědomě Tím, pro co nejsou žádná slova. Ale mysl obvykle radši žongluje až do zblbnutí s pojmy a překrývá To tak. Prostě normálka. 0 probuzení.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 11:46:39

Návštěvník píše:
Ty jsi mu přejela obrazně nohy?

Už jsi někomu blízkému ublížila? V zápalu (boje), aniž bys ublížit chtěla? Následovala jsi své emoce a ublížila mu? Třebas jen slovně, ale ublížila a pak jsi to najednou pocítila, "uviděla" to všechno, co se stalo a proč? A pocítila jsi bolest stejnou, možná ještě větší, než byla bolest toho člověka?

Pokud ne, těžko se mi to bude tobě vysvětlovat.

Můžeš si zkusit představit, ale hlavně procítit příběh, kdy např. matka nechtěně, z nepozornosti opaří své dítě...


No, ten žák přejel učiteli nohy zcela vědomě, ale měl štěstí, že ho aspon zasáhly následky toho, co udělal.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » čtv 17. kvě 2018 11:48:54

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
V tvé představivosti může být vším možným: Je ty, láska, blaženost, Já, skutečné Bytí, čisté Vědomí, ted pravda s velkým P. Co si asi ještě všechno budeš představovat, že je... ;)

Na rozdíl od tebe ví, co je.

Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.


No, jen zkoumej, třeba ti to pomůže dál.
Třeba by bylo dobré pustit ty všechny zbytečné pojmy a být vědomě Tím, pro co nejsou žádná slova. Ale mysl obvykle radši žongluje až do zblbnutí s pojmy a překrývá To tak. Prostě normálka. 0 probuzení.


Tvůj oblíbený guru říká:

"One who has understood one's mystery, as to what is,

that one will not discuss or argue the largeness or smallness of

anybody."


Maharaj
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 12:00:23

Jana píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Tam, kde láska není pravdou, blahem, ale jen pouhou představou, jsou i představy o lásce, kterou by bylo možné zakoušet jako pravdu, jen představou.
Proto je dobré zkoumat pravdu v sobě samém, zda je ve mně láska pravdou, nebo představou a pak může být teprve zcela jasné, jak to je.


No, jen zkoumej, třeba ti to pomůže dál.
Třeba by bylo dobré pustit ty všechny zbytečné pojmy a být vědomě Tím, pro co nejsou žádná slova. Ale mysl obvykle radši žongluje až do zblbnutí s pojmy a překrývá To tak. Prostě normálka. 0 probuzení.


Tvůj oblíbený guru říká:



Žádného gurua nemám.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » čtv 17. kvě 2018 12:32:28

Návštěvník píše:
Tara píše:Asi jsem sólista, nevím, jak bych akceptovala nějakého učitele, zvlášť, pokud by se stavěl do role učitele a ne přítele, důvěrníka, kamaráda. To by asi nefungovalo.


První, co by tě měl případný učitel naučit, je odpoutat se od té své role a rolí vůbec. Jsou na světě důležitější věci než moje role nebo role toho druhého. Pokud je pro někoho jeho role a role toho druhého to nejdůležitější, srdcová záležitost, jak se říká, pak je to jenom velká pýcha v srdci a přes pýchu vlak bohužel nejede.

Noo, něco na tom bude. :-)
Ale jak na to, že, jedině praxí... :-)

To je jako někomu říct: "Musíš se naučit nemyslet na růžového slona." A co se stane? Furt myslíš na růžového slona... :-)

Nebo ty víš, jak na to?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 13:17:59

Tara píše:To je jako někomu říct: "Musíš se naučit nemyslet na růžového slona." A co se stane? Furt myslíš na růžového slona... :-)

Nebo ty víš, jak na to?


Stačí si uvědomit že myslet na růžového slona je pitomost a věnovat pozornost raději něčemu co ti jako pitomost nepřipadá.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. kvě 2018 13:40:56

Návštěvník píše:
Tara píše:To je jako někomu říct: "Musíš se naučit nemyslet na růžového slona." A co se stane? Furt myslíš na růžového slona... :-)

Nebo ty víš, jak na to?


Stačí si uvědomit že myslet na růžového slona je pitomost a věnovat pozornost raději něčemu co ti jako pitomost nepřipadá.

V poslední době myslím jen na tebe :-)
A nevím, jestli je to pitomost nebo není :-)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků