Psychosomatika

Moderátor: Pelvan

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod nop » čtv 28. pro 2017 21:46:09

Návštěvník píše:
Pelvan píše:Ahoj nope

Chci po Tobě, abys byl konkrétní v těch Tebou avizovaných přínosech kultury pro naši dobrou psychosomatiku.

Taky by mě zajímalo, co z toho může být teď pro nás, pro naše tělo i psychiku užitečné.

Já už nevím, co to bylo, co z toho může být užitečné.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 29. pro 2017 11:12:20

Ahoj nope

Když jsem chodil sedět do zazenu, tak jsme měli hlavní pokyn si říkat sami sobě "nevím".
Nevědění je prvním krokem k probuzení.
A dalším pokynem je "mauna", to je mlčení.
Pokud nevíš, tak prosím mlč.

V současnosti se dívám na tohle a snažím se řešit svůj postoj (viz. 25. a 31. minuta) ke všemu. Hlavně se snažím rovnat svůj postoj (nebo jako na videu svůj posed) sám k sobě.

Dědek kořenář a jeho velmi užitečné rady 1. díl

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 29. pro 2017 12:52:40

PS

https://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-zd ... openi.html

Tohle je syrová skutečnost o skoroutopení dědka Kořenáře a o dalších pokusech školeného profesionálního zdravotnického personálu ho dorazit.
Sice se ho snažili dorazit nechtíc, ale ve výsledku by to vyšlo nastejno. Byl by mrtvej, pokud by se spolehl jenom na oficiální autority...
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 04. led 2018 21:25:05

Ahoj

Dostala se mi na oči (z uložto) zajímavá kniha:
HOVORY S BOHEM I neobvyklý dialog - Neale Donald Walsch.
Autor si tam píše sám se sebou a označuje to za psaní s Bohem.
To by znamenalo, že i my všichni ostatní jsme Bozi, jenom o tom zatím ještě nevíme.

Shodou okolností jsem si půjčil knihu Mental healing - KUBY, Clemens. Tento autor doporučuje čtenářům, aby si psali sami se sebou a hlavně o svých minulých traumatech. (To jsem zatím nedělal.) Všechno zlé se podle něho dá předělat na dobré.
"Nikdy není pozdě na šťastnou minulost", to je jeho heslo.
Další jeho heslo je: "Jsem duchovní bytost léčící sama sebe."

Zkoušel jsem si z vlastní iniciativy říkat sám pro sebe:
Jsem duchovní bytost milující sama sebe.
Jsem duchovní bytost odpouštějící sama sobě.
Jsem duchovní bytost děkující sama sobě.

Vycházejí mi z toho celkem pozitivní, pocity.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 05. led 2018 13:58:01

Pelvan píše:Ahoj

Dostala se mi na oči (z uložto) zajímavá kniha:
HOVORY S BOHEM I neobvyklý dialog - Neale Donald Walsch.
Autor si tam píše sám se sebou a označuje to za psaní s Bohem.
To by znamenalo, že i my všichni ostatní jsme Bozi, jenom o tom zatím ještě nevíme.


Zajímavé je, že tyhle hovory s Bohem, Sama se Sebou, se často odehrávají ve stavu blížícím se stavu klinické smrti.

Hovor s Bohem nabízí hlubší vhled do pravdy o tom všem.

Jakmile se uvolní ztotožnění s iluzí oddělenosti, tak je jasné, že Bůh nemá nejmenší zájem Sám Sobě jakkoliv a v jakékoliv podobě ubližovat, dělat Si něco zlého.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » sob 06. led 2018 11:28:39

Ahoj Jano


Ano, tak už to chodí před smrtí.
Já se s dovolením chci pokoušet si říkat pozitivní afirmace ještě před svým umíráním.

Nejdříve jsem si říkal tuto básničku (převzatou z hooponopono) jenom sám sobě:
"Miluji Tě, omlouvám se, prosím, odpusť mi, děkuji Ti."

Potom mne napadlo ("Nikdy není pozdě na šťastnou minulost."), že by bylo hezké, kdyby mi to v duchu říkali moji příbuzní v různých emočně vypjatých situacích z mé minulosti.

Pak mne napadlo, že by mi tuto básničku mohli v duchu říkat i ti moji minulí a i současní prudiči a upírkové.

Nakonec mne napadlo, že bych tuto básničku mohl říkat (zatím jenom v duchu) i těm svým příbuzným, asi by je to potěšilo...

Tuším, co mne napadne příště...,


a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 08. led 2018 11:29:13

Ahoj

Našel jsem toto v emailu od Petra Havránka:

"Pro ty největší dárky nemusíme nikam chodit, nosíme je neustále u sebe.

Čas
Když totiž někomu věnujeme svůj čas, je to naše nevratná investice,
kterou již nikdy nezískáme zpět. Proto si moc vážím každého člověka,
jež vloží svůj čas na to, aby ho strávil nějakou dobu se mnou.

Pozornost
Někteří lidé sice investují čas na to, aby byli s námi, ale ve skutečnosti
nejsou přítomni, hrají si s mobilem nebo se dívají na TV.
K času je třeba přidat ještě plnou pozornost, aby investice měla
svůj smysl, a své vlastní kouzlo.

Láska
A třetí partner do této mozaiky je láska. Někdo může totiž investovat
sice čas a pozornost na to, aby byl v naší přítomnosti,
ale využije ho k obviňování, hněvu či urážkám.

Pokud do nás někdo investuje zároveň čas, pozornost i lásku,
pak je to skutečně ten největší a nevyčíslitelný dárek,
kterému se nemůže nic na světě rovnat!

Zkusme i my do lidí investovat tyto tři ingredience a pomozme světu,
aby se naladil na harmonii vzájemné úcty, spolupráce a porozumění."

Zdá se mi to ke třem králům hodně dobré.
Ty zmiňované dárky nechápu jenom ve vztahu ke druhým lidem, mohu obdarovat i sám sebe.

Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pon 08. led 2018 20:30:55

Díky, Pelvane, za všechen Tvůj čas, který nám tady s láskou věnuješ.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » úte 09. led 2018 14:00:06

Ahoj Jano


Mě to baví, děkuji Ti za to, že se Ti to líbí.

Čtu teď Mental Healing od Clemense Kuby.

Autor tam provokativně tvrdí následující:
"Skutečnost nemusí mít nic společného s pravdou. Skutečnost je to, co účinkuje."

Celá kniha je, zatím usuzuji z toho, co jsem dosud přečetl a pochopil, o tom, jak si pro sebe přizpůsobit minulost jako nástroj ke svému vyléčení.

S. N. Lazarev o tom mluví ve svých knihách často v tomto smyslu:
"Prožij znovu svůj život s láskou."
Clemens Kuby v této knize podává praktický návod jak na to.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 10. led 2018 15:47:59

Ahoj
Pelvan píše:Čtu teď Mental Healing od Clemense Kuby.


Malá ukázka z knihy:

"Čím citlivěji člověk vnímá sám sebe, tím dříve je mu jasné, jak na něho jednotlivá událost působí.

Toto citlivé sebevnímání vyžaduje velkou vyrovnanost. Většina lidí zpozoruje účinek nějaké události teprve tehdy, když se dostaví tělesná reakce. Zpočátku to může být (ale) jenom nesoustředěnost, roztěkanost, špatná nálada, nevolnosti, napětí, bolesti hlavy, píchání a svírání, ale i klopýtnutí, nesprávné jednání s bolestivými následky, nehoda a tak dále.

Čím dříve se negativní působení nějaké události dostane do vědomí, tím rychlejší je obnovení souladu.

Většina lidí se snaží negativní událost i následné tělesné potíže vytěsnit.

Hledání příčiny potíží je nepříjemné, protože znamená, že by důvod náhlých obtíží nemusel spočívat v bezprostřední události, nýbrž v něčem starším, což je možná ještě horší záležitost. Bezprostřední událost by totiž nevedla k vážnému tělesnému příznaku, pokud by nepřipomněla konflikt, který dodnes není vyřešen a na který se proto nechce vzpomínat."

Citlivé vnímání a vyrovnanost, to jsou potřebné vlastnosti.

Se domnívám a zdravím.
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 10. led 2018 19:02:36

"Hledání příčiny potíží je nepříjemné, protože znamená, že by důvod náhlých obtíží nemusel spočívat v bezprostřední události, nýbrž v něčem starším, což je možná ještě horší záležitost. Bezprostřední událost by totiž nevedla k vážnému tělesnému příznaku, pokud by nepřipomněla konflikt, který dodnes není vyřešen a na který se proto nechce vzpomínat."

Když se negativní působení nějaké události dostane do vědomí, je větší šance na obnovení souladu.

Proč k souladu nedojde jen uvědoměním si té negativity? Protože soulad se neobnoví pouhým jejím uvědoměním. Je potřeba rozpoznat a rozpustit její dávné příčiny.
Návštěvník
 

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 11. led 2018 19:39:22

Ahoj Návštěvníku

Nestačí rozpustit dávnou příčinu negativity, lepší je tuto negativitu dokázat přehrát do pozitivní roviny.

Pelvan píše:Čtu teď Mental Healing od Clemense Kuby.

Autor knihy je také filmový režisér a objevil způsob, jak si můžeme zrežírovat svoji minulost podobně jako nějaký hraný film.
My jsme zvyklí brát svoji minulost jako dokumentární film, je však možné určité scény změnit a rázem se z původní tragédie může stát komedie nebo love story nebo obojí najednou.
Návod na režírování své minulosti je v knize na straně 110. Stačí si místo uvedených reálií klientky Siny dosadit to svoje konkrétní trauma. A postupovat dál v rozhovoru (sama se sebou) podle návodu.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pát 12. led 2018 13:52:20

Ahoj


Teal Swan - Skutečná svatá trojice (Vysvětlení mysli, těla a srdce)

Psychosomatika by měla být správně psychosrdce(duše)somatika.:-)

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » ned 14. led 2018 22:12:58

Ahoj


TS mluví ve videu o své skutečné (psychosomatické) svaté trojici.
Tato trojice se skládá ze tří částí: mysl, srdce, tělo.
TS nestanovuje žádnou hierarchii, žádné pořadí, které by směřovalo od jedné základní části skutečnosti k těm částem odvozeným.

Vždy mne zajímalo, co je příčina a co jsou její důsledky. Bez vysledování těchto vztahů není poznání nikdy úplné.

Začal jsem psát před lety tato diskuzní vlákna o psychosomatice jako materialista. Chtěl jsem mít zdravé tělo a klidnou mysl. Tělo je bezpochyby hmotné a mysl opět přebývá ve hmotě. Je jedno, zda budeme uvažovat o tom, zda se myšlení odehrává jenom v mozku nebo zda probíhá v celém těle. Je to zase jenom hmota.

Postupem času jsem si, pod dojmem různých neúspěchů v mé snaze o "klidné zdraví", musel přiznat, že do hry mezi psychikou a tělem vstupuje ještě třetí činitel. TS tohoto třetího činitele označuje (podle titulků v překladu) jako "srdce". Napadají mne jiná vhodná slova, jsou to podle mne emoce nebo pocity jako jsou láska, přijetí, smíření nebo víra.

Pro označení sídla těchto pocitů v člověku se vžil název duše.
Tyto pocity tedy sídlí v duši a duše má nějakou souvislost se srdcem. Je však duše jenom v srdci? Je duše jenom v těle?
Tyto (nebo podobné) otázky klade Neale Donald Walsch ve své trilogii HOVORY S BOHEM.
Dostává tam odpověď, že "duše je všude".

Je-li duše všude, je nejen ve hmotě, ale duše je i mimo hmotu. Duše je tady více než hmota, přesněji řečeno:
Duše je příčinou hmoty a to hmoty jakékoli. Je nejen duše člověka nebo zvířete, ale je i duše vody nebo kamenu.

Došel jsem tedy k závěru, že duše člověka (i všeho ostatního) je prvotní a hmota člověka (tělo - mysl člověka) je od této duše odvozená.

Duše k nám promlouvá pomocí námi pociťovaných emocí. Podle toho, jak nasloucháme těmto podnětům, se pak vyvíjí i naše psychosomatika.


Se domnívám a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » pon 15. led 2018 9:58:19

PS

@ Na co myslíte, to dostanete. Co cítíte, to přitahujete. Co si představujete, to vytváříte. Osho

@ Kdo se dívá ven, sní, a kdo se dívá dovnitř, ten se probouzí. Carl Gustav Jung
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 17. led 2018 15:07:28

Ahoj


Různé svaté trojice:

Srdce - duše, láska, vnitřní svědek, duch, intuice, vědomí, energie (E),přijetí existence, záměr, milující řeč,... Srdce spojuje s láskou dualitu mysli a těla.

Dualita mysli a těla.

Mysl - psycho, pozornost, vnitřní rodič, otec, rozum, upřímnost, rychlost (c), proces, realizace, moudrá myšlenka,...muž, jang,

Tělo - soma, čas, vnitřní dítě, syn, instinkt, zodpovědnost, hmota (m), jev, výsledek, šťastný čin,...žena, jin,


E=m.c2


Několik citátů z knihy Mental Healing a z videí od Jaroslava Duška:

Jsem duchovní bytost vytvářející si svoji vlastní vnitřní i vnější skutečnost. Vytvářím lásku.
Jsem informační bytost ovládající svoje myšlení. Jsem to, (na) co si myslím. Lásku obnovuji duševní hygienou.
Jsem bytost vytvářející zdravou rovnováhu. Jednám s úsměvem. Forma je přechodným projevem ducha.
Ty rozhoduješ o významu všeho. (Zpomalování myšlení lze dosahovat tréninkem.)
Používáš vědomého myšlení. (Nevhodné myšlenky lze odhodit rukama.)
Vědomým jednáním vytváříš realitu.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 24. led 2018 10:36:32

Ahoj


Koho se mám zastávat sám v sobě z této trojice?

Vnitřní svědek je naše nesmrtelné vědomí, toho se zastávat nemusím. K tomu se mám obracet pro pomoc a pro povzbuzení, které jsou potřebné na práci se svým vnitřním rodičem a na péči o svoje vnitřní dítě.

Vnitřní rodič je naše mysl, tu musím učit a naučit přívětivé velkorysosti. Té mysli se také zastávat nemusím, tu se musím snažit trpělivě měnit. Už jenom vlídné pozorování mysli vnitřním svědkem vede k její změně.

Vnitřní dítě zrcadlí všechny moje myšlenky a moje pocity v těle. Tělo je příbytkem vnitřního dítěte. Těla se musím zastávat, chlácholit ho, utěšovat ho a pečovat o něj...


Teď jde o to zjistit, kde tyto tři části mojí osobnosti v mém těle sídlí.

Vnitřní dítě se sice může projevovat v celém těle, ale jeho hlavní působení je v dolní části těla. To souvisí také s tím, že dítě je menšího vzrůstu než dospělý.

Vnitřní rodič souvisí s činností mozku a sídlí spíše v hlavě, i když zatuhlé myšlení se promítá do ztuhlosti celého těla.

Vnitřní svědek je naše duše a ta patrně sídlí v srdci a v osrdí. Možná s duší a s duchem souvisí i náš dech, jsou to skoro stejná slova. Sídlem duše by tak mohly být i plíce a jejich obsah, což je vzduch. A vzduch je všude, je uvnitř v těle a je i venku mimo tělo.


Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » stř 24. led 2018 10:53:33

PS


Proč se tak houževnatě snažím dopídit, kde v těle jednotlivé části mojí osobnosti sídlí?
Protože na určitou část těla mohu upřít svoji pozornost. A tím mohu pozitivně ovlivnit nejen tu část těla, ale mohu povzbudit i k ní příslušnou část své osobnosti.
Pozornost, pokud je vlídná, znamená v přeneseném významu dárek. Pokud na někoho (nebo na něco) upřete svoji pozornost, tak ho (nebo to) tím vlastně obdarujete.
Dotyčný člověk (nebo dotyčná část těla) může pod dojmem této upřené pozornosti zažívat slastné pocity své vlastní důležitosti.


Každá mince má dvě strany. Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Pozornost může být i nevlídná. Když jdu venčit pitbula a ten zpozoruje druhého psa, nemusí to být vlídná pozornost.

Pozornost, pokud je nevlídná, znamená v přeneseném významu pokárání. Je to vlastně odnětí příjemného pocitu správnosti a patřičnosti. Pokud na někoho (nebo na něco) upřete svoji nevlídnou pozornost, tak ho (nebo to) tím vlastně ochudíte.
Dotyčný člověk (nebo dotyčná část těla) může pod dojmem této upřené pozornosti zažívat nepříjemné pocity své vlastní nedostatečnosti nebo nepatřičnosti.


Jedná se v obou variantách případů o pocity vznikající v těle a tudíž je to zcela nepochybně psychosomatická záležitost.

Pro průběh a výsledek nějakého subjektivního dění je rozhodující přístup subjektu k tomuto dění. Rozhodující je to, zda je tento přístup pozitivní nebo negativní.
http://www.ragauian.cz/video-tajemny-st ... u-realitu/
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 25. led 2018 19:06:23

PPS
Pelvan píše:Teď jde o to zjistit, kde tyto tři části mojí osobnosti v mém těle sídlí.

Vnitřní dítě se sice může projevovat v celém těle, ale jeho hlavní působení je v dolní části těla. To souvisí také s tím, že dítě je menšího vzrůstu než dospělý.

Vnitřní rodič souvisí s činností mozku a sídlí spíše v hlavě, i když zatuhlé myšlení se promítá do ztuhlosti celého těla.

Vnitřní svědek je naše duše a ta patrně sídlí v srdci a v osrdí. Možná s duší a s duchem souvisí i náš dech, jsou to skoro stejná slova. Sídlem duše by tak mohly být i plíce a jejich obsah, což je vzduch. A vzduch je všude, je uvnitř v těle a je i venku mimo tělo.



Pokud bych se tyto vnitřní entity pokusil umístit do čaker, vychází mi následující přibližné určení:
Vnitřní dítě - 3. čakra
Vnitřní rodič - 6. čakra
Vnitřní svědek - 4. čakra
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Psychosomatika

Nový příspěvekod Jana » pát 26. led 2018 6:50:25

Pelvan píše:
Pokud bych se tyto vnitřní entity pokusil umístit do čaker, vychází mi následující přibližné určení:
Vnitřní dítě - 3. čakra
Vnitřní rodič - 6. čakra
Vnitřní svědek - 4. čakra


Zkoumám, Pelvane, to co tady píšeš. Vlastně všechna duchovní učení vedoucí k osvobození nalézají svatou trojici, kterou popisuješ, jen ji nazývají trochu jinak, např.: Syn, Otec, Duch svatý, což je možné si uvědomit jako energii těla, mysli, vědomí.

Ve finálním osvobození od iluze oddělenosti by se měla tato trojice spolu setkat, spojit v jedno - v centru všeho, ve svém zdroji, v Srdci existence, v duchovním srdci.

Někteří umisťují duchovní srdce do pravé části hrudníku, zřejmě proto, že Mahariši říká, že duchovní srdce je trochu vpravo od fyzického srdce. Je možné si uvědomovat pocit "jsem" zhruba v místě, kde je brzlík.

Skrz uvědomění skutečnosti ten pocit existence nás dostane mimo mysl, mimo časoprostor, kde vše je jedním a duchovní srdce tím pádem přestává být lokalizovatelné v těle, protože je všude a vším.

Ryunin, jak říkal, například prochází mimo mysl, mimo časoprostor, při zenovém sedu skrz haru, v místě sepjatých rukou.

Obrázek

Je možné si uvědomovat duchovní srdce i jako světlo ve středu čela nebo nad tělem a odtud si uvědomovat skutečnost.

Spojením všech tří energií v jednu se skutečnost jakoby obrací naruby a namísto toho, aby tu byla představa, že jsme jedinec uprostřed toho všeho ostatního, tedy osoba uvnitř světa, je celá existence uvnitř našeho vědomí.

Veškerá existence, všechno, co je, je láskou v srdci, které není nijak časoprostorově omezeno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na O psychosomatice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků