Tchýně

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:13:27

Viktorie píše:Kdekoli jinde, v jiné rodině by mě uvítali s otevřenou náručí.


Tak se na to vykašli a vyber si jednu z těch otevřených náručí. Radši dřív než později. A máš problém vyřešen.

:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:18:11

A není největším přáním matky, aby její syn byl šťastný - tím pádem bude i ona šťastná?
Já jsem s manželem šťastná a i on je šťastný se mnou...
Manželství je přeci o dvou lidech - manžel a manželka, dokud to klape mezi nimi, bude to fungovat, třetí člověk, natož tchýně do toho nepatří.
Manželství přeci nemá fungovat tak, aby byla tchýně spokojená - ona přeci také sama žije ve svém manželství a jak by se asi tvářila na to, kdyby do něho zasahovala její tchýně?
Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství, neříkejte mi, že se tak stalo vždy kvůli tomu, že snacha je špatným člověkem.
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:24:05

Viktorie píše:A není největším přáním matky, aby její syn byl šťastný - tím pádem bude i ona šťastná?


Vy tři ted ale moc štastní nejste, nebo? Věčné dohadování.

Ale co se můj brácha rozvedl, tak je štasten, jeho nová partnerka (velká láska) i moje matka taky. Jen jeho bývalá není moc štastná.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:32:45

My dva, já a manžel, jsme moc šťastný.

Tchýně - šťastná není a v jejím případě šťastná nikdy nebude, ať by se jednalo o jakoukoli jinou partnerku jejího syna. Šťastná bude pouze za situace, že v "manželství" jejího syna bude ona a syn - resp. manželství jejího syna nebude existovat a nebude mít ani žádnou partnerku.
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:34:12

Viktorie píše:Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství,


To je skutečnost. A z té by bylo rozumné vycházet. Klást si otázku: Jaké možnosti mám, aby se mi to také nestalo?
Dostala jsi tady informace, které fungují.
Nechceš se jimi zabývat. To je tvoje věc.
No, aspon víš, jaká pravděpodobná budoucnost tě očekává.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:40:14

Viktorie píše:
Tchýně - šťastná není a v jejím případě šťastná nikdy nebude,


To ti řekla? Ona o sobě říká, že není štastná a nikdy nebude?

Vždyt tvrdíš, že je všechno po jejím, tak proč by neměla být štastná?
:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 13:44:28

Viktorie píše:Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství,

Aby k tomu rozchodu nebo i nedejbože k horším událostem nakonec nedošlo,

možná by bylo rozumné zkusit si o svém čím dál hůř snesitelném problému s chováním jeho matky otevřeně a v klidu promluvit manželem, protože i on si ho dobře uvědomuje, a zkusit hledat společně nějaké řešení; kdyby to vytrvale odmítal, je ještě jedna možnost - vyhledat pomoc nějakého dobrého psychologa; jinak by už zbývalo asi jen poslední řešení, vztah s manželem - i v jeho zájmu - ukončit.

Manžel je tedy už řadu let jako mezi dvěma mlýnskými kameny, ženu i maminku má rád, proto pro něj tahle situace musí být hodně těžká... obzvlášť trvá-li už tak dlouho. I když to nedává zevně najevo. Tím hůř, protože všechny ty nepříjemné zkušenosti z vašich vzájemných reakcí se v něm hromadí a nakonec to může v něm vyvolat pocity, které už nezvládne... s bůhvíjakými důsledky ...
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:45:56

Viktorie píše:My dva, já a manžel, jsme moc šťastný.



Jeho matce zřejmě připadá, že by s někým jiným byl mnohem štastnější.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:56:01

napsala jsem, že vždy bylo všechno po jejím, tedy v její domácnosti, ALE já nejsem její domácnost a v mé domácnosti je vždy po mém (beru si z ní příklad ne - nemůže být nikde problém) - já jsem naprosto jiné povahy než má tchýně, mé názory a představy jsou totálně odlišné, proto ty boje
Neřekla mi, že je/není šťastná, ale takto jsem "pouze" usoudila z jejího chování, pro mě je prvořadé, jak se člověk chová a ne co říká...Pokud mi dělá naschvály, štve mě proti jejímu synovi a dává mezi nás překážky - myslím, že to není projev štěstí nad manželstvím jejího syna...měla jsem možnost jí poznávat 8 let a s čistým svědomím si dovolím tvrdit, že takto by se chovala ke všem partnerkám jejího syna...u jejího druhého syna se to s úspěchem daří po celý jeho život, žádná s ním nevydrží...


všechny informace jsem četla...
myslím si ale, že vytrháváním věcí z kontextu a odpovídáním na to, co se mi hodí, není ideálním poznatkem a zhodnocením...
jak byste asi reagovali na tchýni, která by si tady stěžovala na svou snachu? - že má tchýně hledat chybu v sobě a řešit problém nalezením jiné lepší cesty ke své snaše? nebo byste byli na její straně a usvědčovali ji v tom, jak je tchýně svatá, nikdy nedělá nic špatného a snacha se musí přizpůsobit, jinak padá z kola ven? zamyslete se i nad tímto...
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 14:00:27

a opět opakuji, není důležité, že tchýni připadá, že by její syn byl s někým jiným šťastnější, ona nežije jeho život..je důležité, aby její syn byl šťastný s tím, koho si vybere jako svou partnerku na celý život
pokud si tchýně přeje štěstí svého syna, musí být šťastná nebo minimálně spokojená s tímto stavem
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 14:14:06

Viktorie píše:a opět opakuji, není důležité, že tchýni připadá,


Tobě to není důležité, ale jí to je důležité. Jedna proti druhé. Kdo asi vyhraje?
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 14:19:07

opravdu teď nevím, co mi tím chcete říci..
její syn, můj manžel je se mnou šťastný a dokonce to své matce řekl a říká.. kde je problém - zase u mě?
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 14:19:16

Viktorie píše:jak byste asi reagovali na tchýni, která by si tady stěžovala na svou snachu?


Pokud by hledala pomoc, dostala by ty samé informace o mezilidských vztazích jako ty.

:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 14:22:30

a kdo je lepší - ten, který problém vidí, nebo ten, který ho nevidí?
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 14:25:54

Viktorie píše:opravdu teď nevím, co mi tím chcete říci..
její syn, můj manžel je se mnou šťastný a dokonce to své matce řekl a říká.. kde je problém - zase u mě?


Copak nechápeš, že to ti k ničemu nepomůže?

Třeba existuje forum, kde jde o to nadávat na tchyně - zřejmě to, co hledáš.

Tady dostaneš jen informace, jak bys mohla svůj problém s úspěchem řešit.

:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 14:26:31

Viktorie píše:jak byste asi reagovali na tchýni, která by si tady stěžovala na svou snachu? - že má tchýně hledat chybu v sobě a řešit problém nalezením jiné lepší cesty ke své snaše? nebo byste byli na její straně a usvědčovali ji v tom, jak je tchýně svatá, nikdy nedělá nic špatného a snacha se musí přizpůsobit, jinak padá z kola ven? zamyslete se i nad tímto...

Dokud člověk považuje různé možnosti, které jsou k dispozici, ne za možnosti, ale za něco "správného" nebo naopak "špatného", co se "musí" nebo "nemá/nesmí", dokud popisování toho, co se děje, vnímá jako usvědčování, stranění jednomu nebo druhému, reaguje jen jeho emoční tělo, které kdekoho obviňuje z kdečeho, obhajuje svoje postoje a je aktivitou té části našeho mozku, která stejně jako u zvířat zajišťuje pouze naši sebeobranu.

Naše základní reakce na ohrožení řídí savčí, resp. emoční mozek. Na rozdíl od počítačů je v našem mozku rychlejší vývojově starší část, neboť plní funkci přežití. Z toho důvodu neustále pracuje a na impulzy, které vyhodnotí jako ohrožující, reaguje okamžitě (v pikosekundách!) a bez velkého přemýšlení.

Je vědecky dokázáno, že v takových chvílích vyhlásí limbické centrum (zejména její součást amygdala) tísňovou situaci a převezme velení nad ostatními částmi mozku. Prostě sesadí dosavadního velitele, naše myšlení.

https://psychologie.cz/kdyz-za-nas-mysli-had/

Schopnost vnímat, o čem je ve skutečnosti řeč, je tudíž zatím v nedohlednu.
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 14:29:23

ano řešit situaci, beru...
ale jak už jsem tady napsala jedná se o vztah, jeden nezmůže vše, musí chtít oba..
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Jana » čtv 02. lis 2017 14:46:21

Viktorie píše: není důležité, že tchýni připadá, že by její syn byl s někým jiným šťastnější, ona nežije jeho život..je důležité, aby její syn byl šťastný s tím, koho si vybere jako svou partnerku na celý život
pokud si tchýně přeje štěstí svého syna, musí být šťastná nebo minimálně spokojená s tímto stavem


Viktorie píše:a opět opakuji, není důležité, že tchýni připadá, že by její syn byl s někým jiným šťastnější, ona nežije jeho život..je důležité, aby její syn byl šťastný s tím, koho si vybere jako svou partnerku na celý život
pokud si tchýně přeje štěstí svého syna, musí být šťastná nebo minimálně spokojená s tímto stavem


Viktorko, s tím se dá souhlasit. Pro Tebe a Tvého manžela je důležité, že jste spolu šťastní. Jak by si štěstí Tvého manžela představoval někdo jiný, není váš problém a pokud s tím má někdo problém, tak si to musí řešit sám u sebe, ne snahou změnit někoho jiného.

Tedy pokud ani Ty nemáš problém s tím, že tchýně má s tím problém, tak nemáš co řešit. Máš právo stýkat se s lidmi, se kterými si rozumíš, se kterými Ti je dobře a vůči tchýni, která Tě nepřijímá, nemáš žádné závazky.

Možná důležité je si uvědomit, že na co se zaměří pozornost, to se posiluje a že je tady svobodná možnost výběru. Tedy pokud bude Tvá pozornost zaměřená na láskyplnost šťastného manželství, tak se bude posilovat láska a štěstí, pokud se zaměří pozornost na konflikty a problémy s tchýní, tak se posílí konfliktnost a problémy.

Je to tak jak tady píše jeden s návštěvníků, ze špajzu života si můžeš vybírat to, co Ti chutná a nebrat si z něj ze setrvačnosti to, co Ti nedělá dobře.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6880
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 14:52:57

Viktorie píše:ano řešit situaci, beru...
ale jak už jsem tady napsala jedná se o vztah, jeden nezmůže vše, musí chtít oba..


Ale ty přece víš, že tě tchyně nechce. Takže je vše na tobě nebo to musíš vzdát.

:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 15:00:37

Byla jsem jedináček, vymodlené dítě svých rodičů. Velký kus života jsem, vlastně jsme - žili s mamkou spolu v řekněme boji. Ne jako dítě, ale od mých dospěláckých let, kdy jsem se stala v 18-ti letech manželkou, záhy i matkou. Problém spočíval v tom, že i když jsem již byla dospělá, sama matkou, mamka mne pořád brala jako svou (malou) dceru, která se musela každou chvíli hlásit, vysvětlovat, navštěvovat. Musela. Jinak tu byly výčitky z její strany. Ten vztah mne doslova ničil, šíleně mi to lezlo na nervy. Dokud jsem "poslouchala", "hlásila se", bylo vše v pořádku, v momentě, kdy se tak nedělo, výčitky a slova jako že žije celý život jen pro mne atd. a že jsem nevděčná. Chjo. Znovu se mi to období připomíná a je to, vlastně bylo to, těžké. Pro mne ale i pro ni.
Pak jsem se asi ve svých 40 letech účastnila víkendového sebepoznávacího kurzu, kde jsme měli alegoricky, tzn. pomocí obrazů, nakreslit sebe, svou matku a svého otce. Sebe jsem nakreslila jako slunce. Otce jako tajícího sněhuláka, pod kterým je již spousta vody a mamku jako hromadu černého kamení....
S lektorem jsme společně obraz rozebrali a když jsem mu popsala své pocity, týkající se rodiny (otce a mamku), popsala jsem mu náš nezdravý vztah s mamkou, jen se mne zeptal, proč jsem to tak dalece nechala dojít. Já.
Ta slova byla pro mne jako rána do palice.
Zanedlouho jsem šla ke kamarádce na odblokování. Nebylo naplánováno žádné konkrétní téma. To téma se rozkrylo samo.
Prožila jsem si v regresi svůj prenatál, zakoušela jsem své pocity coby duše, čekající na vstup do lůna, zažívala jsem pocity mé mamky, svého otce, to, jak si přál spíše kluka, než dceru, osamělost mamky, pro kterou otec nikdy nebyl oporou atd. Bylo by to nadlouho....
Regrese vyústila do zvolání: "Nejsem dítě!!!!!" A několikrát za sebou, nejdříve ve vzdoru, nahlas, silně: "Nejsem dítě!!!!!" a nakonec s úlevou a tichým, vnitřním úsměvem: "Nejsem dítě!".... :-)

Ať tomu budete věřit nebo nebudete, ale aniž bych musela cokoli říkat, náš vztah s mamkou se sám (!) změnil. Jakoby ze dne na den. Najednou tu vedle sebe (ne proti sobě), ale vedle sebe stály dvě ženy. A obě volné a svobodné. A obě milující...

Držím Ti Viktorie palce, abyste váš vztah vyřešili. Pro sebe, ale i pro vaše okolí. ♥
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron