jak se ten svět liší od našich představ

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 03. zář 2017 11:19:59

Vědomí je totiž složkou bytí, která koná svou funkci jen potud, pokud nesleduje vlnění citu a mysli.
Návštěvník
 

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod Jana » ned 03. zář 2017 18:45:28

Petra píše: Je to příjemné najít někoho, kdo má stejné zkušenosti.


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod nop » ned 03. zář 2017 20:31:04

K dobru dám pocit, tak silný jako bych ho zažil nedávno.

Právě začaly prázdniny před Vánoci. Máme volno a uložené domácí úkoly. Všichni sáňkují, běhají s kopečka atd. Úkoly se nechávají na potom.
Sáňkuji a mám neodbytnou myšlenku, že bych toho měl nechat a jít domů psát úkoly.
Ta myšlenka mne tíží tři dny, každý den znova "se svět rodí" ve vědomí dítěte, znova ožívá pocit strázně samsáry a pak je s Vánocemi zapomenutá.
Kdyby úkoky nebyly dané, byl by tu stav klidu a nerušené radosti. Ve Španělsku se prý domácí úkoly nedávají.

Dnes ty úkoly pociťuji jako křivdu vůči dětské duši. Volno by nemělo být zatížené nějakými úkoly. Navíc Vánoce jsou i náboženská scenérie, duše by měla být zaměřená na narození proroka Ježíše (avatara), ne na sešit. Jde tedy také o útlak duchovní praxe.

Školský program nařídila Marie Terezie pro všechny, i pro děti sedláků, pro které předtím nebylo vyučování povinné. Dala si prozkoumat školstva v jiných zemích a vybrala si školský systém vzdělání u pruských kadetů. Od té doby se děti učí 3 dovednosti: číst, psát, počítat, což se měl naučit každý pruský důstojník. A aby v čase volna neutrácel čas ve hrách a pití, psal domácí úlohy.

Tak uměl od teď psát každý rakouský i český sedlák a řemeslník, což bylo říši ku prospěchu. Odnesl to pocit pohody dětí, které jistě nebylo třeba chránit před vlivem pití a hry v kostky nebo v kartách, nebo dnes přes internetem, jehož jev se obnovuje s každým ránem.

Takže každé ráno před Vánoci i v jiných prázdninách se vynořuje pocit povinností nebo ta povinnost sama.
Školský systém neumožňuje vyvléci se a uvolnit děti na triko učitele, leda snad z kompetence ředitele, ale to nikdo neudělá.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod .Petra » ned 03. zář 2017 20:51:46

nop píše:K dobru dám pocit, tak silný jako bych ho zažil nedávno.

Právě začaly prázdniny před Vánoci. Máme volno a uložené domácí úkoly. Všichni sáňkují, běhají s kopečka atd. Úkoly se nechávají na potom.
Sáňkuji a mám neodbytnou myšlenku, že bych toho měl nechat a jít domů psát úkoly.


Na to si taky dobře pamatuju, bylo to hodně stresové. Ale myslím, že se to změnilo a úkoly se už přes prázdniny nedávají.

:)
.Petra
 

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod nop » ned 03. zář 2017 23:31:48

.Petra píše:
nop píše:K dobru dám pocit, tak silný jako bych ho zažil nedávno.

Právě začaly prázdniny před Vánoci. Máme volno a uložené domácí úkoly. Všichni sáňkují, běhají s kopečka atd. Úkoly se nechávají na potom.
Sáňkuji a mám neodbytnou myšlenku, že bych toho měl nechat a jít domů psát úkoly.


Na to si taky dobře pamatuju, bylo to hodně stresové. Ale myslím, že se to změnilo a úkoly se už přes prázdniny nedávají. :)

Tak nevím, ... zkusil jsem v Googlu vyhledávání: prázdniny úkoly
a jen tak našel:
https://sites.google.com/a/zsvolyne.cz/8_b/domaci-ukoly-1/ukolnaprazdniny

a :
Dějepis: Starší domácí úkoly
https://sites.google.com/a/zsvolyne.cz/ ... omaciukoly

na pondělí 31.10. - naučit se letopočty a události českých dějin
na středu 30.12. dokončit výpisky Vznik USA, přinést domácí úkol Baroko

tak nevím. Termín 30. 12. je mezi.
dále:
Prázdniny úkoly :: Pohádkáři
ilona166.webnode.cz/prazdniny-ukoly/
(to je: http://ilona166.webnode.cz/prazdniny-ukoly/)
Je to z pracovních sešitů matematika, český jazyk a denně číst..
.
jaký kontrast by to byl, kdyby existoval úkol „denně posilovat motorické návyky na sáňkách...“,
ale užitečná je stránka http://ilona166.webnode.cz/ukoly-pro-nemocne/
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Je svět skutečný?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 25. srp 2020 6:44:18

Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků