Osvícení versus osvobození

Moderátor: Dan

Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Dan » ned 01. dub 2012 19:27:51

Myslel jsem si, že osvícení a osvobození jsou dva různé názvy pro jednu věc, ale ani zdaleka.

Osvícení je stav. Je to příjemné buzzy fuzzy lechtání v břichu (ironie), stav ve kterém je veškerá falešná identita rozpuštěna a většina lidí která se do něj dostane v něm usídlí. Je to příjemné hnízdečko míry ve kterém život plyne skrz vás. Je to mír, navždy.

Mluvíte pomaleji, vyhýbáte se radostnému skákání, tvrdému mrdání, chození na fotbal nebo do hlučných klubů plných opilých holek, protože tohle jsou věci egoistické a ty jsou špatnéééé. ŠPATNÉÉ.


Osvobození jde však hlouběji než osvícení. Je to trvalá změna biologického sytému, těla/mysli ve vnímání.
Osvobozený člověk může dělat v životě co chce a jak chce a nemusí NIC. Může se do toho stavu dostat a kdykoliv odejít. Může se do toho stavu ponořit úplně, sledovat všechny myšlenky které se vynoří, může jej zažít plně. Osvobození dovoluje zažít plně všechno. To je svoboda kterou osvobození přináší.


Osvícení je však pouze stav. Tohle je o svobodě, ne o tom být chycený v disneylandu a zároveň odstřihnutý od normálního života, ale o tom mít svobodu k tomu zažít všechno. Svobodu k tomu žít jakkoliv a zažít cokoliv.
Osvobození má málo společného s osvícením, i přesto že jej může obsahovat.

Osvícení je klec. Dokud nejste svobodní není to nic víc než klec. Jo, je to super jak vidíte věci jaký skutečně jsou (do určité míry), ale jste lapeni navždy. Svobodný člověk není.

A tak když vám někdo, kdo viděl skrz iluzi-já začne říkat, že jste debilní idioti zasraní čuráci a že vám sere na hlavu, tak napíšete něco ve stylu: "neosvícený", "ego řádí " nebo "mluvíš k ostatním jako by i oni existovali, to přejde".
A přitom v dalším okamžiku může být v tak hlubokém porozumění jako Buddha nebo Lao Tze.

Říkat o někom, že je osvobozený předpokládá existenci osoby, která je osvobozená nebo naopak. Ale žádná taková není. Viděli jsme, že předpoklad osoby není nic jiného než pěkná pohádka usídlená v hlavě (což opravdu není náhradu za osobu).
Je to tělo/mysl, organismus který je schopen vnímat realitu čistěji bez zbytečného zkreslení.
V těle ani nikde jinde není žádné já. Žádná osoba. Jenom příběh o nějaké.
Myšlenky jsou skutečné, jejich obsah není. Mluvili jsme o tom tady, nástroj přežití.


Osvícení je maximálně krok dopředu, sice je to příjemnější než osvobození, neustálá radost ale ježiši.. není to svoboda.

Svoboda je, když se vyškrábete z rezavého barelu, chytnete se okraj a vyskočíte ven. Svoboda k čemukoliv.

Samozřejmě můžete udržovat svůj příběh a myslet si že to udělá život snazším ale.. vždyť je to úplně nudný. Kdo by chtěl žít jak předtím.
Klidně si můžete opečovávat svůj příběh jestli chcete, ale můžete dělat i lepší věci.

Záleží na vás.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » ned 01. dub 2012 20:19:49

Dan píše:Osvobozený člověk může dělat v životě co chce a jak chce a nemusí NIC.


Až do chvíle, kdy musí zemřít. ;)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Dan » ned 01. dub 2012 20:53:30

Honzam píše:Až do chvíle, kdy musí zemřít. ;)


Všichni umíráme.
Žití není to co se děje než umřeš. Umírání je to, co se děje před smrtí.

Žití je způsob umírání. Žít znamená vymačkat z umírání co nejvíc, pokud nedokážeš přijmout fakt že umíráš, potom nežiješ. Žití je to co se stane když si uvědomíš, že umíráš.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » ned 01. dub 2012 21:23:14

Dan píše:
Honzam píše:Až do chvíle, kdy musí zemřít. ;)


Všichni umíráme.
Žití není to co se děje než umřeš. Umírání je to, co se děje před smrtí.

Žití je způsob umírání. Žít znamená vymačkat z umírání co nejvíc, pokud nedokážeš přijmout fakt že umíráš, potom nežiješ. Žití je to co se stane když si uvědomíš, že umíráš.


Co když nebudu žít? Nemusím pak ani umírat? Jsem pak nesmrtelný, když si uvědomím, že neumírám?

Nebudu moci dělat vůbec nic a nebudu mít žádnou svobodu. Jen budu a nic víc. Budu osvobozený od smrti?
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Andrew » pon 02. dub 2012 8:23:31

Dan píše:Myslel jsem si, že osvícení a osvobození jsou dva různé názvy pro jednu věc, ale ani zdaleka.


Dnes už vůbec netuším o čem to probuzení nebo osvícení je... existuje o tom tolik informací.... aa... no prostě tohle je pro mě... asi bych to nepobral ani za celý život. Já jsem nikdy nebyl takový thinker. Nikdy nic nestuduji nejak extra do hloubky. Část mě je stále nespoutaným dítětem... a proto nejsem klasický studijní typ, který by dokázal celé roky něco studovat. A nedej bože aby mě to je nebavilo. Já nejsem nějaký vidlák, který by na to prostě neměl.
Třeba to jak se učím angličtinu, jak jsem dělal na firmě projekty... mi dokládá že mám svůj vlastní systém. Takový svobodný. Je to pro mě hrou. Jako pro to dítě. Skládal jsi třeba jako dítě nějaké modely? Třeba letadel nebo lodí? Já jsem slepoval modely domků pro modelovou železnici. A vždy když bratr nějaký model koupil... měl jsem vánoce. Sedl jsem si k tomu a čas přestal existovat. Tak jsem si to NAPLNO úžival.

Já se nezměním. Takový prostě jsem. Já to nikdy nepochopím tak do hloubky jako to dokážete pochopit vy tady. A mluvit o tom. Většině těch věcí co tu čtu mi nic neříká. Jako kdybych poslouchal jednání jaderných fyziků v Temelíně. Nevěděl bych vůbec o čem se baví... jestli je to dobré nebo špatné. hehehe

Čemu bych ale třeba měl rozumět a ve skutečnosti tomu nerozumím jsou věci kolem správy sítí. Já rozumím tomu sytstému, se kterým pracuji a to fajn. Jenže... vím o tom že exsistuje minimálně dalších 40 typů systémů... a těm vůbec nerozumím. A už dávno nechodím na fóra kde se o nich vedou vášnivé diskuze.

Tím na to nechci nijak narážet nebo tak... jen sem to chtěl někomu říct.

hmmm to by mě zajímalo kde je moje místo na světě... Příjde mi že se strašně moc liším od odstatních lidí. A i od lidí tady na poradně. .... ale prostě takto mi to příjde přirozené a správné jedenat tak jak jednám. To jsem prostě já.
Snad v sobě jsem našel to čím/kým opravdu jsem. Ale nějak zatím neznám jak by to mělo zapadat do tohodle světa. Kde mám své místo...
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: pon 05. zář 2011 0:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Dan » pon 02. dub 2012 15:55:02

vostalpetr píše:osvobození znamená , že jsi rozpustil naprosto všechny připoutanosti,
ale samo o sobě ti nemůže přinést větší pocit svobody,
větší pocit svobody ti přináší osvícení a pak následné realizace různých hloubek osvícení


Tady jde hezky vidět, že pro dvě zkušenosti používáme přesně opačné slova. Ale neřekl bych, že to vadí. Článek je akorát mojí reakcí na vnímání slova "osvícení" v okruhu lidí, které mám kolem sebe já.


A Andrew, jo, skládal jsem plastový letadýlka když jsem byl menší. Teď chodím do fitka, hraju na kytaru a amatérsky na klavír, miluju zábavu, přátele a smích. V těchhle a dalších věcech se dokážu "rozpustit" jak říkáš, jako by čas neexistoval.

Není to o tom nahledat si o něčem hromadu informací, ale spíš vzít jednu konkrétní věc/jev a přijít na to jak a proč funguje.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod teonik » pon 02. dub 2012 18:50:15

ahoj
no ale ony prostě pojmy také něco znamenají,

osvícení je odvozené od slova světlo, takže to přinejmenším znamená uvědomění sebe sama jako světla,


jedna možnost je,že ano,pojmy něco znamenají,jejich tvar,vibrace,rytmus a vyšší informace do nich zakódována souvisí s tím,co znamenají

druhá možnost je,že pojmy znamenají to,co si domluvím,co definuji,bez ohledu na charakter pojmu

seberu-li tedy pojmy:osvícení,probuzení,osvobození,vzestup,rozpomenutí,znovunarození,
rekalibrace,návrat,nanebevzetí,nanebavstoupení,a jistě bych si vzpomněl ještě na další...mohu filologicky bádat nad syntaxí(významem),morfologií(vznikem) atd,jak to používali přede mnou

nebo si sám pro sebe tyto pojmy definovat,s tím ovšem,že mi nebude nikdo rozumět a budu muset všem vysvětlovat,co myslím

což Dan udělal,proto myslím,že ho montovat do starých definic nemá cenu

nová doba se starými definicemi a chápáním?
jsem také pro nové obsahy ,pojetí a pojmy

navíc to slovo osvícení skutečně generuje vztah ke světlu,to je ok,já mám také kladný vztah ke světlu,ale mám také kladný vztah ke tmě,a s tím už má řada esoteriků problémy
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 10:00:32

Andrew píše:hmmm to by mě zajímalo kde je moje místo na světě... Příjde mi že se strašně moc liším od odstatních lidí. A i od lidí tady na poradně. .... ale prostě takto mi to příjde přirozené a správné jedenat tak jak jednám. To jsem prostě já.
Snad v sobě jsem našel to čím/kým opravdu jsem. Ale nějak zatím neznám jak by to mělo zapadat do tohodle světa. Kde mám své místo...


Možná je to tím, že svět už si v Tobě své místo našel. Jen člověk v něm ještě nepřijal skutečnost, že Ty se na něj díváš obrovské výšky, o které se spoustě lidem může jen zdát.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 13:48:38

Rozhodl jsem se přestat mlžit a přesně popsat, co je to skutečná realizace, protože se to dá napsat úplně jednoduše a není na tom vůbec nic složitého a nepochopitelného.

Před realizací si já uvědomuji svět okolo mne. Vědomí se dívá z těla.

Po realizaci si svět uvědomuje mne uvnitř něj. Vědomí se dívá do těla.

Stále jsem to já. Stále jsem tělo.

Tohle je přesný popis toho, co znamená přechod od osobního vědomí k univerzálnímu.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 03. dub 2012 13:52:38

Jak se potom můžeš prožívat znovu dualitně, třeba jako had, objevuje se ďábel - a ty, atd, a bereš to vážně, natolik, že to popisuješ na webu?
Návštěvník
 

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 03. dub 2012 13:58:42

Honzam píše:Jsem osoba z jiného světa.

Hm, já a nejá, tenhle nebo jiný svět... V tom moc velký rozdíl nevidím. Pořád dvojnost.

Čisté Vědomí jen JE. A všechno, všechny světy i jedince vnímá v sobě jako svoje prázdné tvary.
Návštěvník
 

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 15:45:15

Návštěvník píše:Jak se potom můžeš prožívat znovu dualitně, třeba jako had, objevuje se ďábel - a ty, atd, a bereš to vážně, natolik, že to popisuješ na webu?


Snažím se jen o popis a jak je do něho zapletené vědomí sebe sama. Popisuji to na webu, protože se snažím o popis.

Utrpení a lásku beru vážně.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 15:48:55

Návštěvník píše:
Honzam píše:Jsem osoba z jiného světa.

Hm, já a nejá, tenhle nebo jiný svět... V tom moc velký rozdíl nevidím. Pořád dvojnost.

Čisté Vědomí jen JE. A všechno, všechny světy i jedince vnímá v sobě jako svoje prázdné tvary.


Ten jiný svět je Bůh a já jsem v něm. Vědomí vnímá mne jako anděla.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 03. dub 2012 16:03:06

Bůh - a já (anděl). Dvojnost, OK.

Promiň, z Tvého popisu

Před realizací si já uvědomuji svět okolo mne. Vědomí se dívá z těla.
Po realizaci si svět uvědomuje mne uvnitř něj. Vědomí se dívá do těla.

vznikl ve mně zřejmě mylný dojem, že to je Tvoje zkušenost.

Protože když vznikne tohle poznání, prožití, že tu není Bůh (Vědomí) +, ale že

existuje jen Jedno a že Ono pozoruje všechno v sobě,
i to tělo, za které jsem se dosud považoval,


pak je jakékoliv vnímání duality jako něčeho, co stojí za nadšení, neuspokojivé.
Návštěvník
 

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Dan » úte 03. dub 2012 16:11:58

Návštěvník píše:existuje jen Jedno a že Ono pozoruje všechno v sobě,
i to tělo, za které jsem se dosud považoval,


hezky
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 16:12:47

Návštěvník píše:Bůh - a já (anděl). Dvojnost, OK.

Promiň, z Tvého popisu

Před realizací si já uvědomuji svět okolo mne. Vědomí se dívá z těla.
Po realizaci si svět uvědomuje mne uvnitř něj. Vědomí se dívá do těla.

vznikl ve mně zřejmě mylný dojem, že to je Tvoje zkušenost.

Protože když vznikne tohle poznání, prožití, že tu není Bůh (Vědomí) +, ale že

existuje jen Jedno a že Ono pozoruje všechno v sobě,
i to tělo, za které jsem se dosud považoval,


pak je jakékoliv vnímání duality jako něčeho, co stojí za nadšení, neuspokojivé.


Pozoruje jen toto tělo a nic jiného a je tak zároveň tím tělem. Vlastně existuje jen to okřídlené tělo jako já bez pozorovatele. Když po něm začnu pátrat, tak mne to vyplivne ze slunce na druhou stranu.
Je to jako bych byl blaženě v hrobě. Svět vůbec neexistuje.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Osvícení versus osvobození

Nový příspěvekod Honzam » úte 03. dub 2012 19:58:56

Buddha realizoval, že to Jedno je jeho tělo. To bylo jeho osvobozením. V nirváně je celé vědomí jedním tělem. Nirvána není sahadža nirvikalpa samádhi. Hadi se můžou spojit dvěma způsoby. :)

To ale není moc představitelný popis, když napíšu, že celým svým tělem vidím celé své tělo a nic kromě toho není.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51


Zpět na Dan

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron