Jak vzniká ego

Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. pro 2014 16:57:52

Ego neexistuje odděleně od myšlenek. Ztotožňování se s myšlenkami je ego. Ale myšlenky, které procházejí vaší myslí, jsou samozřejmě napojeny na kolektivní mysl kultury, ve které lidstvo jako celek žije. Takže to nejsou TVÉ myšlenky jako takové, ale vybíráš si je z kolektivní mysli - většinu z nich. A ztotožňuješ se s myšlením a tato identifikace s myšlením se stává egem. To jednoduše znamená, že věříš všem myšlenkám, které povstávají a kdo jsi - odvozuješ od toho, co ti říká tvá mysl o tobě. A domníváš se: "To jsem já."

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » úte 16. pro 2014 13:56:58

Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 16. pro 2014 14:36:03

pin píše:Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)

A nešlo by nahradit tu špetku logiky ..špetkou pochopení?

:)
Jarda Malej
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » úte 16. pro 2014 15:02:57

Jarda Malej píše:
pin píše:Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)

A nešlo by nahradit tu špetku logiky ..špetkou pochopení?

:)

No když mi vysvětlíš, kdo že se to ještě před egem ztotožňuje s myšlenkami by se stal egem,
možná to pochopím.
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 16. pro 2014 17:09:38

pin píše:
Jarda Malej píše:
pin píše:Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)

A nešlo by nahradit tu špetku logiky ..špetkou pochopení?

:)

No když mi vysvětlíš, kdo že se to ještě před egem ztotožňuje s myšlenkami by se stal egem,
možná to pochopím.

I slovo: "pochopení" se jen pokouší poukázat na něco,
co se při tzv. "konečném pochopení" dostává mimo hrací plochu toho čemu říkáme rozum a "logika."
Tihle dva však používají výraz "pochopení" pro pochopení dílčí, jakkoliv důležité.

Žádáš-li ode mne vysvětlení "kdo že se to ještě před egem ztotožňuje s myšlenkami by se stal egem"

pak žádáš vypátrání prvotní příčiny ..bezpříčinného procesu tvorby.
Jako by jsi chtěl vymezit hranici mezi Májou a ..skutečností.
Co že je tady před egem že aby se to mohlo dopouštět nějakého ztotožňování?

Bůh, se svojí hrou na schovávanou sama před sebou.
Aby si mohl sebe užívat, stvořil touhu a z ní člověka.
A tak možnou odpovědí na tvojí otázku je rovnice:

"Bůh plus touha rovná se člověk."
"Bůh rovná se člověk minus touha."

Tedy je to touha zažívat, co je tu ještě před egem.
Touha ...být. ..manifestovat se.


:)
Jarda Malej
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » úte 16. pro 2014 19:09:41

I slovo: "pochopení" se jen pokouší poukázat na něco,
co se při tzv. "konečném pochopení" dostává mimo hrací plochu toho čemu říkáme rozum a "logika."
Tihle dva však používají výraz "pochopení" pro pochopení dílčí, jakkoliv důležité.

Žádáš-li ode mne vysvětlení "kdo že se to ještě před egem ztotožňuje s myšlenkami by se stal egem"

pak žádáš vypátrání prvotní příčiny ..bezpříčinného procesu tvorby.
Jako by jsi chtěl vymezit hranici mezi Májou a ..skutečností.
Co že je tady před egem že aby se to mohlo dopouštět nějakého ztotožňování?

Bůh, se svojí hrou na schovávanou sama před sebou.
Aby si mohl sebe užívat, stvořil touhu a z ní člověka.
A tak možnou odpovědí na tvojí otázku je rovnice:

"Bůh plus touha rovná se člověk."
"Bůh rovná se člověk minus touha."

Tedy je to touha zažívat, co je tu ještě před egem.
Touha ...být. ..manifestovat se.


:)

Neřekl bych, pojem "touha" už je naše prezentace. Možná to myslíme dobře, něco jsme vnitru postihly, pak to roztřídili do jmen a vztahů, vdechli tomu logiku, jako třeba slůvkům touha a pochopení...

"Co že je tady před egem aby se to mohlo dopouštět nějakého ztotožňování?

Říkáš že božská hra, já s tím souhlasím, ale vidín tu ten vztah (tudíž i rozdíl) mezi Bohem a jeho dílem. Tedy i cestu, i když spontánní, mezi dokonalostí a "chybosférou".

Je to jako kdybys ze svých vlasů tvořil obrazy, ony plály kolem tebe, svým pohybem vytvářely vánky, a tím se furt
modifikovaly... Až vzniknou obrazce které oživnou vlastním vědomím...
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Jarda Malej » úte 16. pro 2014 22:02:18

Neřekl bych, pojem "touha" už je naše prezentace.

Jistě.
Víš o něčem co by jí nebylo?
Pořád ještě věříš v užitečnost otázky: "Co je tady před egem...?"
..vidín tu ten vztah (tudíž i rozdíl) mezi Bohem a jeho dílem

To je ze tvé otázky patrné.
A myslíš že ten rozdíl existuje?

Je to myšlení (touha po lidsku), co vytváří vztah (tudíž i rozdíl).
Myšlení, promítnuté do slov, do obrazů.
Chceme jen vytvářet další obrázky v domnění že se tak dozvíme něco skutečného.
Toužíme po otázce víc než po odpovědi, protože co se stane
když odpověď bude jen jedna ..a definitivní?
Chceme jí opravdu znát?

To naše slovo: "touha"
ve skutečnosti pojednává o pnutí mezi plusem a mínusem a veškeré tvorbě uvnitř.
Právě tohle drží vesmíry pohromadě.
Dalším pojmem pro totéž je - láska,
což je vztah Boha k sobě samému.
Jeho projevení se ..existencí.


:)
Jarda Malej
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » stř 17. pro 2014 9:45:03

Jistě.
Víš o něčem co by jí nebylo?
Pořád ještě věříš v užitečnost otázky: "Co je tady před egem...?"


Upřímně - nevím... a to mě trošku znervózňuje. Ona nám taky ta naše mysl
mohla celý to srdcervoucí duchovno pěkně nalhat a dokážeš si asi představit,
co by to znamenalo, kdyby ta hrstka "věřících" to nakonec vzdala...

To je ze tvé otázky patrné.
A myslíš že ten rozdíl existuje?


Existuje dokud ho někdo rozlišuje, což je pro lidstvo takřka specifické. Například kámen
který ohraničuje ohniště ani nenapadne chápat oheň, vnímat jeho jazyky olizující vzduch,
jako cukrkandl... Nerozlišuje to, ani ví, ani neví... V tom je za jedno s ohněm (aniž by si
to uvědomoval), s vesmírem i pravdou. Kdo to odhalí? Všechny ty rozdíly (myšlenky), od atomů, až
po pevná skupenství, od nostalgického snu až po kus masa, který se na tom ohni smaží?
Ten ti řekne že rozdíl existuje a ty mu dáš za pravdu, tečka

Je to myšlení (touha po lidsku), co vytváří vztah (tudíž i rozdíl).
Myšlení, promítnuté do slov, do obrazů.
Chceme jen vytvářet další obrázky v domnění že se tak dozvíme něco skutečného.
Toužíme po otázce víc než po odpovědi, protože co se stane
když odpověď bude jen jedna ..a definitivní?
Chceme jí opravdu znát?


Je to tak trochu o zázraku který umí smysly (včetně mysli) jež ho ohmatávají nevýslovně potěšit
i zabolet. Má velké nároky ten, který očekává prozření většiny, a mýlí se v naději ten, který v to věří.
Ten který tohle pochopí a má dostatek optimismu nehodit si to, odpovědi jistě neunikne.

To naše slovo: "touha"
ve skutečnosti pojednává o pnutí mezi plusem a mínusem a veškeré tvorbě uvnitř.
Právě tohle drží vesmíry pohromadě.
Dalším pojmem pro totéž je - láska,
což je vztah Boha k sobě samému.
Jeho projevení se ..existencí.


To je právě to, jak my vnímáme "touhu", co to vůbec je?:)
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » stř 17. pro 2014 12:58:52

Laskaví tomu říkaj láska, tiší ticho, válečníci válka... Hledající TO nazývají cestou.
Když tě okolnosti drtí, zveš to zoufalstvím, a když se seskupí v tvou představu blaha,
budeš jásat radostí a štěstím.
Nic než emoce a pocity, nic skutečného...
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » stř 17. pro 2014 13:51:10

Takže to nejsou TVÉ myšlenky jako takové, ale vybíráš si je z kolektivní mysli - většinu z nich.


Je to mnohem jednoduší, člověk nepotřebuje k životu "kolektivni mysl". Jediný co potřebuje k životu je tahle planeta, nic jinýho.
Není to desatero ani ghíta, není to Krišna, Buddha ani Ježíš (zdravím Vás kamarádi), je to tahle Země v tomhle vesmíru a nic jinýho.
Ani ve snu...
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod nop » stř 17. pro 2014 14:35:22

pin píše:
Takže to nejsou TVÉ myšlenky jako takové, ale vybíráš si je z kolektivní mysli - většinu z nich.


Je to mnohem jednoduší, člověk nepotřebuje k životu "kolektivni mysl". Jediný co potřebuje k životu je tahle planeta, nic jinýho.
Není to desatero ani ghíta, není to Krišna, Buddha ani Ježíš (zdravím Vás kamarádi), je to tahle Země v tomhle vesmíru a nic jinýho.
Ani ve snu...

Hevím, proč potřebujeme myslet, že jsme závislí na "kolektivní mysli".
Myslím, že je mnoho věcí, které se tam nevyskytují. Když jsme sáňkovali o prázdninách, to mi zůstává a vynořuje se to často, je to MÁ vzpomínka na to, jak jsme řádili na kopečku bez starostí mimo školu do soumraku.
Copak se náš kopeček ukládá do kolektivní mysli?
A jsou tam uložené dojmy všech mých sousedů, kterí tam řádili taky? A radosti ze všech kopečků?

V Koreji, tam je to něco jiného. Pietně se tam uchovává vesnice, kde žil za dětství veliký vůdce národa Kim Ir Sen. Je tam také svah, na kterém on sáňkoval s ostatními sousedy, ještě než vyrostl na vúdce.

Myslím, že v kolektivní mysli se uchovává spíše něco principiálního, možná esence ze všech dětských radostí kterýchkoliv sáňkujících se dětí, ta jiskřivá radost sama o sobě a ne archiv milionů jednotlivých radostí pěkně seřazených v kartotéce mnohamilionového lidstva podle jednotlivců.
Takže když nastane bouřlivá radost fanoušků, že vyhrála Sparta nad Litvínovem, bude tam možná uložená jako JEDNA třpytivá esence a nevím, jestli to bude pořádané podle roku a týdne.

Je tam možná archiv všech druhů radostí a žalů. Takže kdo propadne lásce a má citlivý zrak, pozná, že není jen on jednotlivý milující ve světě, ale pocítí radost mnoha zamilovaných a milujících a může vědět, že "není sám".
A kdo propadne žalu způsobenému láskou, a bude vnímat vše, pozná, že není v žalu sám a to může být také útěchou. Ale snad tam nebude pocit, který měla Máňa Nováková ve čtvrtek odpoledne, když plakala na lavičce, zařazený samostatně.

Nejlepší je, že je také JEDEN, který pořádá naše věci a je kdykoliv ochotný pro nás něco zařídt.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » stř 17. pro 2014 14:50:37

Ne, fakt nebylo potřeba zřizvat nějakou instituci "kolektivní mysli", ani instituci "touhy", a dokokonce
ani instituci "ega"... Co by se stalo kdyby s těmihle termíny člověk nikdy nepřišel a neobsadil tak mystická
křesla duchovního sekretariátu? Nic. Stačí se podívat na mléčnou dráhu a musí to bejt jasný děcku jako starci..
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod pin » stř 17. pro 2014 15:54:07

Vycházejme z uvedené definice ega. Je dobré napřed definovat, co označujeme pojmem ego a pak teprve diskutovat o takto definovaném egu a jak souvisí s ostatními pojmy (jevy), které se jako ego neoznačují.

Aha, takže když jsme si to takhle podle tebe správně nedefinovali, tak je vlastně diskuze nedobrá...:D Ale ty jsi to teď obrátil správnym směrem. :D

Co z uvedené definice tedy vyplývá?
Že je tu ještě něco co má nebo nemá ego, podle toho, jestli se to něco ztotožňuje či identifikuje s myšlenkami, něco co si vybírá z kolektivní mysli a věří myšlenkám a odvozuje z těchto myšlenek "To jsem já".


Já tomu říkám mašinérie. Která se v době médií slušně vypracovala. Ale zkuz to bez komunikace, bezkontaktně, mimo civilizaci, a kde jsou najednou všechny
ty kolektivní myšlenky, ozubená kola? Proto jsem minění, že tahle definice ega je nepřesná.

Protože je zcela závislá na společnosti a kultuře, ve kterých se jedinec rodí. Což jedinci kapku komplikuje jeho duchovní život, i když si samozřejmě myslí že
lepší už to bejt nemůže, atp...
pin
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. pro 2014 18:13:21

pin píše:Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)


ztotožňování s myšlenkami - tzv. hlasem v hlavě (Balsekar tu část mysli šveholící o tom kdo jsme, proč jsme, jak na tom jsme, jak bychom to měli mít líp, aby ... kdo nás má rád, kdo ne, kdo by jaký měl být a jaký by měl nebýt, jak by to vůbec mělo vypadat na svět a ve vesmíru a jak ne atd. atd. nazývá myslí přemítavou, na rozdíl od operační, která nám pomáhá prakticky fungovat ve světě) Tolle nazývá egem ... respektive poukazuje na fakt, že tak mysl vytváří představu osobního já, za které se pak považuje

mně to přijde srozumitelné :)

a protože vyrůstáme v určitých podmínkách a kultuře, tak je to přebraný kolotoč od rodičů, výchovy a společensko-kulturních vlivů a vůbec od toho čím jako lidstvo prochází a co prošlo :what: ...

tak aspoň já (osobně) rozumím tomu co říká o té kolektivní mysli
Návštěvník
 

Re: Jak vzniká ego

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 17. pro 2014 18:31:05

pin píše:Tohle je prostě nepřesný popis. "Ztotožňování s myšlenkami je ego."
Co nebo kdo se tedy stotožňuje? Bůh že se stotožňuje s myšlenkami a stává se egoistou?
No, tomu se směju, páč jen se špetkou logiky je mi jasný, že kdyby Bůh se
stotožnil - přivlastnil si - jedinou myšlenku, tak celej vesmír by se zhroutil.:)


tak stejně tak si můžeš položit otázku co nebo kdo je Bůh ???

nebo kdo nebo co dělá to rozlišení na boha který si nic nepřivlastňuje, aby se nezhroutil celý vesmír a toho co si přivlastňuje, respektive ztotožňuje s myšlenkami

někdo ti tu odpověděl se ztotožňuje vědomí

a mysl rozlišuje potom vědomí ztotožněné a neztotožněné a už tu máš Boha a jeho dílo pěkně oddělené

ale je to tak skutečně ???

je neztotožněný bůh někde jinde než je ztotožněný člověk ??? nebo jsou to zase jen myšlenky o bohu a člověku a a a a ....

o pravdu zdá se skutečně stojí málo kdo ... lidé stojí o to, aby dostali život pod svou osobní kontrolu a zajistili si už na věčné časy svou osobní existenci někde ve vyšších stavech vědomí plní blaženosti a štěstí :what: ať na zemi nebo aspoň po smrti
Návštěvník
 


Zpět na Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků