Naslouchat druhým

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod irulan » úte 20. kvě 2014 21:43:30

malpan píše:
irulan píše:Stalo se vám někdy, ze místo tohoto opojení se dostavil naopak pocit nepatricnosti

když je na druhé straně zabouchnuto, že cítíme jejich bolest, jak se trápí, ale nedokážou se přes vlastní bariéry dostat k obsahu slov... nebývá to vždy jednoduché dovolit v sobě, aby se druzí trápili, dovolit jim jejich cestu, ať je jakákoliv....

To je ten "lepší" případ, ale o ten mi neslo. Ono i tímhle si člověk muze zdůvodnit vlastni zabednenost. Slo mi spis o sebezkoumani, kdy se podíváš zvenčí a tvé motivace až zas tak "čisté" nejsou, i kdyz člověk sam sobe rad neustale cokoliv omlouvá. Tak jak psal návštěvník:
Že dodatečně zhořklo to, co bylo nejdřív sladké? Jasně... Diskuse v písemné formě má i určité výhody. Nic nás nenutí rovnou zareagovat, dá se zkusmo napsat, co mi napadne, nechat to být a po chvíli si to po sobě přečíst... Reakce se pak dá uvidět i z jiného úhlu a ta definitivní může být i trochu jiná... Byl čas uvědomit si souvislosti, v tom, co napsal ten druhý, i ve své reakci - jaká oblast ve mně na to reaguje, a proč...

...uvědomovat si především SVE REAKCE....kdyz se něco začne striktně obhajovat, je to na pytel, uz tam neni otevřenost k naslouchání.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 22:48:57

NASLOUCHÁNÍ TĚLU/LIDEM/PŘÍRODĚ/BOHU

Chceme-li poznávat, objevovat a měnit, musíme umět naslouchat. Naslouchat, vidět, cítit. Ztišit se a zklidnit, rozhlédnout se kolem, podívat do sebe a vnímat. Naše tělo má vrozenou vnitřní moudrost a ví, co potřebuje. Pokud jsme unavení, není nic přirozenějšího, než si lehnout. Proč si dávat kávu, energetické nápoje nebo jiné povzbuzující prostředky. Svět se nezboří, když to, co jsme měli v plánu dnes, teď, uděláme až za chvíli, zítra nebo někdy jindy. Je třeba se naučit být k sobě laskavější a také umět si rozvrhnout čas a síly.

Budeme-li naslouchat lidem, i oni nám mohou poradit, navést nás a podržet, když potřebujeme něco změnit nebo se někam posunout. V nejhorším případě nám mohou sloužit jako odstrašující případ nebo - abychom byli i na ně laskavější - jako příklad, z něhož se umíme poučit.

http://www.akademielecivevyzivy-blog.cz ... -sdilime-/

Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod jaosiva1 » stř 21. kvě 2014 5:09:28

Kdy je vitezstvi nepatricne?
Kdyz neni sdileno...
Jo-nepatricne vitezstvi-je vlastne patricna prohra-a brzy muze zhorknout-clovek se muze zamyslet-co to vlastne dela--pokusit se to delat jinak--a tak I nepatricna vitezstvi se mohou zuzitkovat pro ziskani Moudrosti ve vedeni komunikace-napr

Komunikace-vymena info a energii-implicitne uz obsahuje I mozne ovlivnovani komunikujicich se navzajem I moznou manipulaci druhymi I touhu ponicit nazory druheho a nasadit mu sve nazory,tj zvitezit( nepatricne)

Pro me vitezstvi kominikace tkvi v spolecnem vhledu do souvislosti nejake situace
Comm-spolu
Uni-jedno
Nike-vitezstvi
pak patri vyhra vsem a slastny pocit narusta a narusta lavinovym efektem..
( a to plati nejen pro kominiky,ale pro vsechny...)
...a...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod malpan » stř 21. kvě 2014 15:32:01

irulan píše:To je ten "lepší" případ, ale o ten mi neslo. Ono i tímhle si člověk muze zdůvodnit vlastni zabednenost. Slo mi spis o sebezkoumani, kdy se podíváš zvenčí a tvé motivace až zas tak "čisté" nejsou,...

irulan píše:...uvědomovat si především SVE REAKCE....kdyz se něco začne striktně obhajovat, je to na pytel, uz tam neni otevřenost k naslouchání.

no, tak tím si taky musíme projít všichni - je to trénink nezaujatosti, nadhledu - první krůčky vhledu...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 06. lis 2018 15:35:26

Je to opravdu zajímavá zkušenost, znovu a znovu pozorovat, jak někomu úplně chybí vlastní všímavost ke chtivosti jeho ´učitelského´ ega, které se diskusí zaktivovalo. Potřebuje jakýmkoliv způsobem stále znovu dokazovat druhým, že je to tak, jak říká on, že ti druzí se mýlí. A využije k tomu cokoliv, co jeho osobní ´vědoucí´ já napadne – i když se pak ukáže, že jen nepochopil, co ten druhý říká, protože mu nedokáže naslouchat. Nutkavá snaha neustále propagovat to, co považuje za správné, zablokuje možnost naslouchat druhým a poctivě pochopit, co říkají.

Na rozdíl od těch, kteří mají skutečně upřímný zájem, jak to či ono je, a nejsou proto ovládáni nutkavou potřebou svého osobního já prosazovat a obhajovat to, o čem jsou sami přesvědčeni. Proto se rozhovorech s druhými raději občas ujistí – třeba i dodatečným dotazem – jestli opravdu správně pochopili, co ten druhý řekl.
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 07. lis 2018 10:52:58

mnich Sarana píše:
Od mých 5ti let až do mých 15ti jsem byl ve škole "šikanován"... Častokrát jsem se tedy nezapojoval do společnosti a "dělal si co chtěl".

O důsledcích šikany říkají odborníci: Ti, kteří byli na základní a střední škole šikanováni, si podle psychologa nesou následky po celý život.

Zážitky šikany v dětství a adolescenci mohou být spojeny s potížemi s psychologickým přizpůsobením se v dospělosti.

http://www.cspsychiatr.cz/detail.php?stat=989

Intenzita pocitů bezbrannosti a ponížení nahromaděných v jejich podvědomí šikanováním pak i v dospělosti rozhoduje, jakým způsobem komunikují s ostatními: čím víc byl člověk ponižovaný druhými v situacích, kdy se proti tomu nemohl bránit, tím silnější je jeho potřeba chovat se autoritativně a povýšeně v situacích, které mu takové chování umožní. A tím menší je pravděpodobnost, že si to v sobě uvědomí. Zareaguje rovnou podle toho, jak se cítí. Proto nedokáže druhým naslouchat.
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 07. lis 2018 13:31:27

Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 22:05:03

Pozorné naslouchání je způsob, jak můžete uvést klid do svých vztahů.
Nasloucháte-li někomu opravdu, vzniká prostor ticha, jenž se stane základní součástí vašeho vztahu.
Opravdové naslouchání je velice vzácná dovednost. Větší část své pozornosti obvykle věnujeme myšlení. V nejlepším případě hodnotíme partnerova slova a připravujeme si odpověď. Častěji jsme však ponořeni v myšlenkách a druhého vůbec neposloucháme.

Eckhart Tolle
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 22:08:11

Když se naučíte naslouchat ostatním, pomůže vám to vidět svět jejich očima. Budete lidem více rozumět a budete schopni se do nich vcítit. Také tím zlepšíte své komunikační dovednosti a budete se cítit mezi lidmi lépe. Schopnost naslouchat vám umožní lépe porozumět problémům ostatních lidí a pomůže vám vyjadřovat se rozumněji.

https://www.wikihow.cz/Jak-um%C4%9Bt-naslouchat-lidem
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. lis 2018 16:25:30

mnich Sarana píše: Kdo nechce porozumět, nikdy neporozumí.

Petra píše:Tohle je takový "argument" , který se dá použít na cokoliv. Třeba, když ti katolík povídal o duši a Bohu - a ty jsi je nemohl najít :D , tak ti na to mohl také říct: Kdo nechce porozumět, nikdy neporozumí.

S tím mají největší problém ti, kteří převzali nějakou tradiční nauku a cítí potřebu ji šířit a předávat ostatním.
Nerozumějí druhým, protože nemají žádný zájem jim naslouchat. Potřebují jen propagovat to, čemu sami uvěřili.

Proto ani nevnímají, co vlastně ti druzí říkají a co všechno z toho vyplývá - nezajímá je to.
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 15. lis 2018 16:32:47

Je možné se zajímat o to, co druhý píše a co z toho vyplývá ... nebo mu rovnou oponovat.

dodo píše: Mahájánské texty

„Tyto stránky jsou výběrem z Knihy zlatých předpisů, z jednoho z oněch děl, která byla vložena do rukou žáků mystiky na Východě...“

H.P. Blavacká


mnich Sarana píše:
Jo, mimochodem... Blavatská není Mahájána, to je přece New Age...

To už jsme úplně někde jinde...



Podkladem komentářů Květoslava Minaříka v Mahájánských textech je HLAS TICHA. Helena Petrovna Blavacká (1831-1891), zakladatelka Theosofické společnosti, jej podle svých slov vybrala z Knihy zlatých předpisů, přeložila do angličtiny a vydala poprvé v r. 1889. Tyto starobylé texty, z nichž některé snad pocházejí z dob předbuddhistických, se kdysi naučila zpaměti při svém pobytu v tibetském pohraničí.

Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. lis 2018 17:57:53

S přibývajícími roky u mnoha lidí mizí schopnost či ochota poslouchat... Většina z nás neposlouchá druhé, abychom jim porozuměli, ale abychom jim mohli odpovídat.

Tvrdí to Rami Bleckt, autor knihy Umění naslouchat a být slyšet. "Během rozhovoru se snažíme druhému radit, říkat své názory. Ale nasloucháním bychom mu pomohli více, než když mu něco říkáme."

Empatie, tedy schopnost naslouchat a vžít se do pocitu druhého, je vlastnost, kterou někdo má a někdo ne.

Ale přesto je dobré si na to někdy vzpomenout. Když nás přepadne ta ukrutná chuť dát světu najevo: To já vím, to já znám, tohle jsem zažil a proto mám vždycky pravdu.

https://www.i60.cz/clanek/detail/17435/ ... hat-druhym

Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. led 2019 11:53:09

Saruman píše:Nestačím sa čudovať, ako môže jeden vypatlaný primitív tak dlho obťažovať všetkých diskutujúcich, a stále mu to prechádza. Pripomína mi to Helsinský syndrom, akoby sa ho všetci báli. Je to tu ako nejaká sekta. Vôbec nechápem, že sa tu očakáva, že budeme jednému vzdávať úctu, a zároveň necháme druhého, aby všetko špinil, a robil si z toho srandu. Vidím niektorých, ktorí prichádzajú, a úprimne sa delia o svoje problémy, a žiadajú nás o odpovede, a po krátkom čase zas miznú. Môj názor je taký, že ak chceme, aby sa diskusia rozvíjala, musí tu byť poriadok. To je iba pripomienka k tomu, čo si tu všímam odkedy som zaregistrovaný. Môžem sa tváriť, že je mi to jedno, ale viac ma mrzí to, ako sa cítia ostatní.

Administrátor píše:Děkuji. Beru na vědomí.

?
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Brouk Pytlík » čtv 03. led 2019 12:33:16

Môžem sa tváriť, že je mi to jedno, ale viac ma mrzí to, ako sa cítia ostatní.


To mě taky mrzí,

že za roky diskutování o duchovnu se někteří stále ztotožnují se svými pocity,

a volají po nějakém pořádku, ala stát jenž nastoluje pořádek pomocí zákonů, potláčení a pod vyhrožování tresty a sankcemi...

Nu což, von ten etatismus je docela zažranej pod kůži, takže se to snadno splete s duchovnem,

potláčení se lehce zamění s přijímáním apd.
Brouk Pytlík
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 03. led 2019 12:41:18

Tak se nám lidé jeví, ale ve skutečnosti takoví nejsou. Když nad někým vynášíte soudy, obvykle hovoříte o jeho způsobu myšlení, nikoli o něm samém. To ukazuje na velice nevědomý způsob myšlení z vaší strany. Přisuzujete druhým určitou totožnost a ta se pak stává vězením nejen pro ně, ale i pro vás.


No jo, slova se snadno pletou s činy,

vode mne ovšem duchovní bam jen tak někdo za náký ty slova neslízne, musí si to vysloužit svými činy...
vostal petr
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod vostal petr » čtv 03. led 2019 15:01:28

Nu matematiku zvládaj děti v první třídě víceméně všechny,
což je asi tak náročný jako ta informace vo pocitech, to jsou takové ty vědomé věci jasný jak facka,

ovšem to, kdo se čím řídí a jaká funkce je pro něj dominantnísi už si většina lidí neuvědomuje,
vždyt i Miroslav to šperkuje jak vánoční stromeček, páč neví co s ním lomcuje...

Takže, vědomé a nevědomé,

rozumíme si , že,

nebo ne ???
vostal petr
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. led 2019 14:18:13

Naslouchat pozorně druhým uměl kupodivu i tenhle generál

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/petr- ... f6b220ee8/
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod vostal petr » pát 04. led 2019 18:16:57

Generál to měl taky dobrý, budto se bavil s politikama a kompromis je je pro ně stará vesta,
nebo s podřízenejma co musej poslouchat
vostal petr
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. led 2019 19:58:21

Návštěvník píše:Eckhart Tolle - Lidské vztahy

"Jak rychle si tvoříme názory na druhé lidi, jak rychle docházíme k závěrům. Naše egoistická mysl velice ráda klasifikuje a vynáší soudy nad ostatními.

Každý člověk je veden k určitému způsobu myšlení a chování – kromě toho je ovlivněn nejen svým kulturním prostředím a zážitky z dětství, ale také genetickými faktory.

Tak se nám lidé jeví, ale ve skutečnosti takoví nejsou. Když nad někým vynášíte soudy, obvykle hovoříte o jeho způsobu myšlení, nikoli o něm samém. To ukazuje na velice nevědomý způsob myšlení z vaší strany. Přisuzujete druhým určitou totožnost a ta se pak stává vězením nejen pro ně, ale i pro vás.

Přestat posuzovat druhé neznamená přestat vidět, co dělají. Ale znamená to, že chápete jejich chování jako určitý návyk, a tak je přijímáte. Na základě jejich chování jim nepřipisujete žádnou totožnost.

To osvobozuje vás i druhé od ztotožňování se s myslí a formou. Ego už neřídí vaše vzájemné vztahy."

http://www.poznanie.sk/knihy/ticho-promlouva-9.php

:yes:
Návštěvník
 

Re: Naslouchat druhým

Nový příspěvekod Jana » sob 05. led 2019 8:27:07

Teoreticky by mohlo vadit posuzování ega, se kterým se ztotožníme, tedy když si něco bereme osobně.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Další

Zpět na Tolle

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník