Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 14. lis 2017 13:10:11

nop píše:
Návštěvník píše:Jako na potvoru, když to chci vyzkoušet, tak to nejde se hněvat. :what:

Chci ti nabídnout něco, řekněme žertem "dialektické dilema":
volební programy stran a příklady vytunelování NH (národního hospodářství, ne národního hokeje, ačkoli i tam se to děje) a jestli tě to nerozhodí, jsi dobrý pozorovatel bez vášně a právě ty bys měl vstoupit do veřejného dění.


nop píše:
Návštěvník píše:"Pocit hněvu se v sobě tiše pozoruje a tím se rozpustí."
Chci to vyzkoušet, jestli je to pravda, ale bojím se požádat někoho, aby mě rozhněval.

Zkus toto (originál má dvojnásobnou délku:)
=
proslov A. BABIŠE !!!

co jste tady řešili z těch tunelů polistopadové historie naší země (...)
Vy jste tady řešili kupónovou privatizaci, Harvardské fondy Koženého?
Ty nás stály 100 miliard. (…)
Státní banky, které jste nechali rozkrást a které jste následně vyvedli do ČKA, kde jste to rozkradli po druhé.
A co lehké topné oleje.
A konkurs Chemapolu.
A Agrobanka za 50 miliard.
A Bohemia za 20.
A co kauza IZIP, peníze, které skončily někde na účtech ve Švýcarsku.
Proč jste nevysvětlili tento tunel vašim členům ODS!
ČKA nás s tála 230 (236?) miliard.
IPB měla 270 miliard špatných úvěrů.
A co naše předsednictví Evropské unii spojené s kauzou ProMoPro.
Pan Kalousek mluvil v Bruselu o ostudě ohledně Čapího hnízda.
Ne, vy jste udělali největší ostudu.
Vy jste řešili kauzu ProMoPro za 180 milionů Kč, které odešly na účty nastrčených firem a které vybírali bílí koně v hotovosti. (…)

A co třeba mimořádná schůze kvůli solárním spekulantům?
Celkem Češi - daňoví poplatníci zaplatí kvůli špatnému zákonu zhruba 600 miliard korun navíc za podporu solárních baronů,
což je kvalifikovaný odhad Energetického regulačního úřadu.
A navíc pět z dvaceti největších solárních elektráren mělo anonymní akcie.
Kdopak asi byl jejich vlastníkem?
Martin Roman?
Nebo Háva od Kalouska?
Kmotři?
Nebo dokonce někteří poslanci?
Nebo samotný Klaus?
Když náklady na solární elektrárny začaly prudce klesat, ale podpora ceny garantované státem ne, očekávalo se, že vláda Mirka Topolánka nějak zareaguje.
K ničemu nedošlo.
Důsledky - jedno z největších tunelů na veřejné prostředky se tak potýkáme dodnes.
Za rok 2016 vydá český státní rozpočet na podporu obnovitelných zdrojů téměř 44 miliard, z toho je dotace ze státního rozpočtu 22 miliard a zbytek zaplatí občané.(…)
Návštěvník
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 13. črc 2014 17:28:24

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 9:08:43

Není tady spravedlivý hněv na místě? Není škoda ten hněv rozpouštět?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 9:29:50

Hněv je špatný rádce

Úlevu při projevech vzteku vnímá mozek jako odměnu. Platíme za ni vysokou cenu, zvlášť ve vztazích.

Proč nás hněv tak baví?

Vztek nám zdánlivě propůjčuje odvahu a optimismus, že všechno dobře dopadne. Jsme připraveni riskovat. Zvýšená hladina adrenalinu a noradrenalinu vytváří iluzi, že máme situaci plně pod kontrolou. Cítíme se najednou silní, rozhodní, a to je příjemný pocit. Obzvláště, pokud bez hněvu kloudného rozhodnutí nebo akce nejsme schopni.

Už jste někdy viděli, že by vyhrál rozzlobený šachista, vzteklý hráč pokeru nebo třeba naštvaný tenista?

Ve skutečnosti je naše rozhodovací schopnost snížená, jsme snadno manipulovatelní. Dojde-li k přílišnému vybuzení limbického systému v mozku, prefrontální kortex (centrum přemýšlení) trpí nedostatkem paliva (kyslíku a glukózy) a nedokážeme objektivně posoudit realitu. Kdybychom si udělali analýzu rizik, vyšlo by nám, ostatně to není nic nového, že hněv je špatný rádce. Také jste si všimli, že problém se jeví vždycky o něco horší, když se na někoho naštvete, byť i jen v duchu?...

https://psychologie.cz/hnev-je-spatny-radce/
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 11:17:41

Tak co v takovéhle politické situaci poradíš?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 11:36:57

Hněv je špatný rádce

Úlevu při projevech vzteku vnímá mozek jako odměnu. Platíme za ni vysokou cenu, zvlášť ve vztazích.Už jste někdy viděli, že by vyhrál rozzlobený šachista, vzteklý hráč pokeru nebo třeba naštvaný tenista?

Ve skutečnosti je naše rozhodovací schopnost snížená, jsme snadno manipulovatelní. Dojde-li k přílišnému vybuzení

Proč nás hněv tak baví?

Vztek nám zdánlivě propůjčuje odvahu a optimismus, že všechno dobře dopadne. Jsme připraveni riskovat. Zvýšená hladina adrenalinu a noradrenalinu vytváří iluzi, že máme situaci plně pod kontrolou. Cítíme se najednou silní, rozhodní, a to je příjemný pocit. Obzvláště, pokud bez hněvu kloudného rozhodnutí nebo akce nejsme schopni.

limbického systému v mozku, prefrontální kortex (centrum přemýšlení) trpí nedostatkem paliva (kyslíku a glukózy) a nedokážeme objektivně posoudit realitu. Kdybychom si udělali analýzu rizik, vyšlo by nám, ostatně to není nic nového, že hněv je špatný rádce.
Také jste si všimli, že problém se jeví vždycky o něco horší, když se na někoho naštvete, byť i jen v duchu?...

https://psychologie.cz/hnev-je-spatny-radce/

Návštěvník píše:Tak co v takovéhle politické situaci poradíš?

Dívat se na ni bez emocí a uvědomovat si pokud možná všechny souvislosti, které vedou k tomu, jaké to momentálně je. Protože to jediné vede k rozumnému reagování.

A aby to bylo možné, nezbývá než v sobě neosobně, klidně pozorovat různé emoce, které politika a její účastníci ve mně vyvolávají, nechat je v sobě probíhat... až se rozpustí.

Protože to je jediný způsob, jak nepřenechávat rozhododování o svých reakcích svým emocím.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 12:12:59

Návštěvník píše:
Už jste někdy viděli, že by vyhrál rozzlobený šachista, vzteklý hráč pokeru nebo třeba naštvaný tenista?



U hráče pokeru se to těžko pozná, jestli je naštvaný nebo ne - pokerface. Geniální šachista nebo tenista si klidně může dovolit být náladový, podrážděný, agresivní - a vyhrává (Fischer a McEnroe). U choleriků hněv vzniká rychle a zase rychle pomine.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 12:16:21

Návštěvník píše:Tak co v takovéhle politické situaci poradíš?


Jaký je stav u neprobuzeného člověka? Snaží se ovlivňovat svět.
A probuzeného člověka? Důvěřuje Vesmíru a veze se na vlně lásky.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 12:25:35

Návštěvník píše:
Geniální šachista nebo tenista si klidně může dovolit být náladový, podrážděný, agresivní - a vyhrává

Ne ve chvíli, kdy je náladový, podrážděný nebo agresivní.
Protože když člověka ovládne jakákoliv emoce, není schopný logicky uvažovat; jedná primitivně, protože o jeho reakcích rozhoduje pouze jeho momentální emoce: je její poslušný vykonavatel.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 12:50:55

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Geniální šachista nebo tenista si klidně může dovolit být náladový, podrážděný, agresivní - a vyhrává

Ne ve chvíli, kdy je náladový, podrážděný nebo agresivní.
Protože když člověka ovládne jakákoliv emoce, není schopný logicky uvažovat; jedná primitivně, protože o jeho reakcích rozhoduje pouze jeho momentální emoce: je její poslušný vykonavatel.


Genialita je, že se nepotřebuje logicky uvažovat. Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Důležité je se osvobodit od představ, že to může být jen tak a tak a nejinak. To velmi omezuje. Ale taky mi trvalo dlouho, než tohle poznání přišlo - musí se před tím pustit mnoho z oblíbených představ, na kterých člověk silně lp,í a to je velmi těžké.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 12:58:03

Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Hezká představa :D
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 13:51:56

Návštěvník píše:
Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Hezká představa :D


No, vidíš. To je dobrý začátek. :yes:

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 14:35:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Hezká představa :D

No, vidíš. To je dobrý začátek.

Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 14:55:26

Návštěvník píše:Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek


Vypadá to, že máš velký problém s emocemi. Tak ti přeji, at to jednou zvládneš.
:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:19:13

nop píše:... jestli tě to nerozhodí, jsi dobrý pozorovatel bez vášně...

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/1845 ... rdi-vedci/
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:53:23

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek

Vypadá to, že máš velký problém s emocemi...

Teď už ani ne :) zaplaťpámbu Obrázek

Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:59:02

Řekla bych, že projev emoce (a dovolit projevit emoci považuji za velmi svobodné a očistné) nesouvisí s faktem probuzení nebo neprobuzení.
Protože stav probuzení je stav duše, možná lépe řečeno ducha, který hluboce uvnitř ví, kým je... toto by se dalo více rozebrat pro lepší pochopení dále řečeného.
Emoce, kdy projevem může být pláč, smích, vztek atd. je totiž JEN projev osoby, která prožívá právě tento okamžik a kouknete např. na kdekterou fotografii např. Moojiho, když se objímá s kterýmkoli návštěvníkem...., je tam také emoce, projev osoby, pojmenujte si sami, jaké...
Koukněte na mámu, která stojí nad hrobem svého dítěte (bohužel jsem byla tomu přítomna nedávno), nebo táty, vlastně všech blízkých, kteří ji odevzdávají právě do rukou božích, kdy jim tiše kanou slzy z očí a oni o tom ani neví.... (nekontrolují to.... a ani se nesnaží o nějakou "práci" s tím, o kontrolu či pozorování).....
I Eduard Tomáš plakal a byl velmi sklíčen, když odešla jeho žena Míla...., ale a to je asi nejdůležitější, neztotožňoval se s tou emocí ani s představou, že je (pouhou) osobou, která.... a v tom je řekla bych jádro pudla.

Návštěvník, který zde v předcházejících příspěvcích jakoby je proti emocím, má podle mne, problém s nepochopení něčeho důležitého, co mu zatím uniká.... a blokuje v sobě energii popojít už kousek dál..... k osvobození...

Hodně štěstí nám všem.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:14:32

Kdo je
jakoby je proti emocím,

ten je odmítá, nedokáže je přijímat.

Je to opak mého přístupu

být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět.

Byla jsem dlouhá léta žákem Eduarda a Míly Tomášových, učili nás rozpoznávat v sobě emoce, znovu a znovu. I ty slabé, které jsme si neuvědomovali. Při práci u nich na zahradě, při vaření... kdykoli někdo z nás zareagoval pod vlivem nějaké emoce, okamžitě nás na to upozornili; na "nedostatečnou bdělost"...

Zaplaťpámbu za tuhle školu života Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:16:26

Reagovat pod vlivem nějaké emoce asi nebude to stejné jako dovolit emoci projevit se.... souhlasíš?

Zkusíš to trochu rozebrat?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:19:06

Takže

dovolit projevit emoci považuji za velmi svobodné a očistné


:yes:

A aby to bylo možné, je třeba si ji v sobě nejprve uvědomit.
Každou tu podvědomou, neuvědomovanou, nenápadnou motivaci, např. proč zrovna teď reagujeme, jak reagujeme

Žádná nuda :D
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:20:16

Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?
Návštěvník
 

Další

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků