Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 13:51:56

Návštěvník píše:
Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Hezká představa :D


No, vidíš. To je dobrý začátek. :yes:

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 14:35:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Genialita jedná spontánně - klidně na vlně nějaké emoce.

Hezká představa :D

No, vidíš. To je dobrý začátek.

Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 14:55:26

Návštěvník píše:Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek


Vypadá to, že máš velký problém s emocemi. Tak ti přeji, at to jednou zvládneš.
:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:19:13

nop píše:... jestli tě to nerozhodí, jsi dobrý pozorovatel bez vášně...

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/1845 ... rdi-vedci/
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:53:23

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Nebo šance začít si uvědomovat, že kdykoliv se člověk plně ztotožní s jakoukoliv emocí, automaticky ho ovládne vývojově starší, primitivní část jeho mozku - emoční mozek: v organismu všech savců, včetně člověka, totiž tahle část mozku pokaždé zafunguje nejrychleji, a tak - pokud mu skočíme na špek a ztotožníme se s dotyčnou emocí - nahradí a vyřadí z funkce neokortex, který to, co se děje, umožňuje vnímat nezkresleně, neosobně.

Člověk pod vlivem jakékoliv své emoce nemá tedy možnost uvidět všechny stránky a možnosti, které daná situace nabízí, protože - aniž to tuší - na ni zareagoval jen podle vlivem dotyčné emoce; v historii se už mnohokrát ukázalo, že i géniové ve chvílích, kdy u nich převládly emoce, zareagovali jako.... - no, ne právě moudře.

Ale každý si může přirozeně vybrat to, co mu vyhovuje.

Tak hodně štěstí :)

Obrázek

Vypadá to, že máš velký problém s emocemi...

Teď už ani ne :) zaplaťpámbu Obrázek

Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 15:59:02

Řekla bych, že projev emoce (a dovolit projevit emoci považuji za velmi svobodné a očistné) nesouvisí s faktem probuzení nebo neprobuzení.
Protože stav probuzení je stav duše, možná lépe řečeno ducha, který hluboce uvnitř ví, kým je... toto by se dalo více rozebrat pro lepší pochopení dále řečeného.
Emoce, kdy projevem může být pláč, smích, vztek atd. je totiž JEN projev osoby, která prožívá právě tento okamžik a kouknete např. na kdekterou fotografii např. Moojiho, když se objímá s kterýmkoli návštěvníkem...., je tam také emoce, projev osoby, pojmenujte si sami, jaké...
Koukněte na mámu, která stojí nad hrobem svého dítěte (bohužel jsem byla tomu přítomna nedávno), nebo táty, vlastně všech blízkých, kteří ji odevzdávají právě do rukou božích, kdy jim tiše kanou slzy z očí a oni o tom ani neví.... (nekontrolují to.... a ani se nesnaží o nějakou "práci" s tím, o kontrolu či pozorování).....
I Eduard Tomáš plakal a byl velmi sklíčen, když odešla jeho žena Míla...., ale a to je asi nejdůležitější, neztotožňoval se s tou emocí ani s představou, že je (pouhou) osobou, která.... a v tom je řekla bych jádro pudla.

Návštěvník, který zde v předcházejících příspěvcích jakoby je proti emocím, má podle mne, problém s nepochopení něčeho důležitého, co mu zatím uniká.... a blokuje v sobě energii popojít už kousek dál..... k osvobození...

Hodně štěstí nám všem.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:14:32

Kdo je
jakoby je proti emocím,

ten je odmítá, nedokáže je přijímat.

Je to opak mého přístupu

být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět.

Byla jsem dlouhá léta žákem Eduarda a Míly Tomášových, učili nás rozpoznávat v sobě emoce, znovu a znovu. I ty slabé, které jsme si neuvědomovali. Při práci u nich na zahradě, při vaření... kdykoli někdo z nás zareagoval pod vlivem nějaké emoce, okamžitě nás na to upozornili; na "nedostatečnou bdělost"...

Zaplaťpámbu za tuhle školu života Obrázek
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:16:26

Reagovat pod vlivem nějaké emoce asi nebude to stejné jako dovolit emoci projevit se.... souhlasíš?

Zkusíš to trochu rozebrat?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:19:06

Takže

dovolit projevit emoci považuji za velmi svobodné a očistné


:yes:

A aby to bylo možné, je třeba si ji v sobě nejprve uvědomit.
Každou tu podvědomou, neuvědomovanou, nenápadnou motivaci, např. proč zrovna teď reagujeme, jak reagujeme

Žádná nuda :D
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:20:16

Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:41:59

Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:46:45

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...


Děkuji moc.

V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?

nebude právě pudla právě v tom, jak jsem psala výše, v tom neztotožňování se s projevy osoby, emocemi (a tím i odpadnutí potřeby s nimi cokoli dělat)?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:54:59

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...


Děkuji moc.

V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?

nebude právě pudla právě v tom, jak jsem psala výše, v tom neztotožňování se s projevy osoby, emocemi (a tím i odpadnutí potřeby s nimi cokoli dělat)?

Tehdy, v těch desetiletích, kdy si stavěli chatu v Jílovém a my jim tam s Petrem Pavlíkem a s dalším kamarádem Ivem jezdili pomáhat, byla Míla ještě poctivě, doopravdy vzteklá; jenže vždycky nějakou chvíli po takovém svém výbuchu (pokaždé to trvalo jinak dlouho, než si to uvědomila) přišla a pokorně se nám omluvila. Měla prostě vznětlivou povahu...

To byla vůbec ta nejlepší škola
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 16:56:10

Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:04:57

Návštěvník píše:Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.

:)
Máš docela dobrou intuici :)

Kdysi jsem v diskusi napsala, že vnímám jako základní, klíčový rozdíl v motivaci, proč co děláme:
mezi tím, když se něco dělá "protože", a tím, kdy se to dělá, "aby".

Mně to natolik pomáhalo, že jsem to opakovala až do omrzení :) :phew:
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:06:36

Kamarád říkal, že projev emoce (osoba se s ní ztotožní, resp. je zde ztotožnění s představou, že jsem konající osobou), je , jako když do dosud klidné hladiny rybníka někdo vhodí kámen....

Pak se hladina rybníka rozvlní a pomalu, pomalu se vrací ke svému klidu...

Otázkou je, co je "ideální stav" rybníka... jestli "zdánlivě", na pohled, klidná hladina rybníka, rozčeřená hladina nebo co je vlastně tím, co hledáme... ?

Není to vědomí toho, že jsem rybníkem, ať už v jakémkoli stavu projevu?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:07:16

Návštěvník píše:
Návštěvník, který zde v předcházejících příspěvcích jakoby je proti emocím, má podle mne, problém s nepochopení něčeho důležitého, co mu zatím uniká.... a blokuje v sobě energii popojít už kousek dál..... k osvobození...



:yes:
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:08:31

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.

:)
Máš docela dobrou intuici :)

Kdysi jsem v diskusi napsala, že vnímám jako základní, klíčový rozdíl v motivaci, proč co děláme:
mezi tím, když se něco dělá "protože", a tím, kdy se to dělá, "aby".

Mně to natolik pomáhalo, že jsem to opakovala až do omrzení :) :phew:

Tak jsem to poplantala :-)))))
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:12:43

Návštěvník píše:V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?



A přesto dosáhla duchovní úrovně, o které se jejím žákům může jenom zdát. V emocích tedy žádná zabrána nevězí. Naopak...

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:16:31

Návštěvník píše:Kamarád říkal, že projev emoce (osoba se s ní ztotožní, resp. je zde ztotožnění s představou, že jsem konající osobou), je , jako když do dosud klidné hladiny rybníka někdo vhodí kámen....

Pak se hladina rybníka rozvlní a pomalu, pomalu se vrací ke svému klidu...

Otázkou je, co je "ideální stav" rybníka... jestli "zdánlivě", na pohled, klidná hladina rybníka, rozčeřená hladina nebo co je vlastně tím, co hledáme... ?

Není to vědomí toho, že jsem rybníkem, ať už v jakémkoli stavu projevu?


:yes:
Moc pěkné.

:)
Návštěvník
 

Další

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron