Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:41:59

Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:46:45

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...


Děkuji moc.

V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?

nebude právě pudla právě v tom, jak jsem psala výše, v tom neztotožňování se s projevy osoby, emocemi (a tím i odpadnutí potřeby s nimi cokoli dělat)?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:54:59

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Kód: Vybrat vše
Hodně mi pomohlo pochopení, jak to v nás funguje; že emoce rozhodují o nás bez nás jen tak dlouho, dokud nezačneme být ochotní si jich začít v sobě všímat, rozpoznávat je, přijímat, že se objevují, a zjistit vlastní zkušeností, že se dají vcelku snadno tichým pozorováním rozpouštět Obrázek


To je podle mne práce s emocemi. Kontrola a práce osby nad svými emocemi....

Proč je tolik důležité mít nad nimi moc a chtít je rozpouštět?

Emoci v sobě je možné si uvědomit hojivým způsobem, který má smysl, teprve když se potřeba tohle zvládat se úplně rozpustila; jen když se natrvalo rozpustil pocit potřeby dělat to, jak nejlíp můžu... a je tu naopak pochopení, že to, co udržuje zbývající část ega virulentní, jsou nevědomé spouštěče, které si ono samo nemůže uvědomit

Jedině tak se nerozpoznané a doteď neuvědomované sebeztotožnění s emocí najednou rozpozná - v tichosti, z pohledu neosobního, čistého prázdného vědomí, který je neustále k dispozici...

Chtění mít nad emocemi moc, kontrola a práce osoby by byl naopak sebeobranný postoj ega a k rozpoznání emoce by nejen nemohlo dojít, ale došlo by i posílení egoistické potřeby něčeho dosáhnout a tím posílit svou moc.

jj, pokora... a sebeodevzdávání vesmírnému Bytí... bez toho nevznikne ochota začít si uvědomovat a přijímat i to, co člověk u sebe doteď vůbec nerozpoznal... I v tom nám byli vzorem Tomášovi, protože tehdy v 60 létech minulého století se to občas ještě stávalo i jim.. vůbec se nedá popsat, jak byli pokorní, když se to některému z nich stalo, před nám všemi to bez sebemenších zábran otevřeně řekli...


Děkuji moc.

V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?

nebude právě pudla právě v tom, jak jsem psala výše, v tom neztotožňování se s projevy osoby, emocemi (a tím i odpadnutí potřeby s nimi cokoli dělat)?

Tehdy, v těch desetiletích, kdy si stavěli chatu v Jílovém a my jim tam s Petrem Pavlíkem a s dalším kamarádem Ivem jezdili pomáhat, byla Míla ještě poctivě, doopravdy vzteklá; jenže vždycky nějakou chvíli po takovém svém výbuchu (pokaždé to trvalo jinak dlouho, než si to uvědomila) přišla a pokorně se nám omluvila. Měla prostě vznětlivou povahu...

To byla vůbec ta nejlepší škola
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 17:56:10

Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:04:57

Návštěvník píše:Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.

:)
Máš docela dobrou intuici :)

Kdysi jsem v diskusi napsala, že vnímám jako základní, klíčový rozdíl v motivaci, proč co děláme:
mezi tím, když se něco dělá "protože", a tím, kdy se to dělá, "aby".

Mně to natolik pomáhalo, že jsem to opakovala až do omrzení :) :phew:
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:06:36

Kamarád říkal, že projev emoce (osoba se s ní ztotožní, resp. je zde ztotožnění s představou, že jsem konající osobou), je , jako když do dosud klidné hladiny rybníka někdo vhodí kámen....

Pak se hladina rybníka rozvlní a pomalu, pomalu se vrací ke svému klidu...

Otázkou je, co je "ideální stav" rybníka... jestli "zdánlivě", na pohled, klidná hladina rybníka, rozčeřená hladina nebo co je vlastně tím, co hledáme... ?

Není to vědomí toho, že jsem rybníkem, ať už v jakémkoli stavu projevu?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:07:16

Návštěvník píše:
Návštěvník, který zde v předcházejících příspěvcích jakoby je proti emocím, má podle mne, problém s nepochopení něčeho důležitého, co mu zatím uniká.... a blokuje v sobě energii popojít už kousek dál..... k osvobození...



:yes:
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:08:31

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.

:)
Máš docela dobrou intuici :)

Kdysi jsem v diskusi napsala, že vnímám jako základní, klíčový rozdíl v motivaci, proč co děláme:
mezi tím, když se něco dělá "protože", a tím, kdy se to dělá, "aby".

Mně to natolik pomáhalo, že jsem to opakovala až do omrzení :) :phew:

Tak jsem to poplantala :-)))))
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:12:43

Návštěvník píše:V kuloárech se traduje, že např. Míla byla zvlášť (možná na oko) :-) nepokorná a vzteklá :-). Dávala projevovat svým emocím... je to pravda?



A přesto dosáhla duchovní úrovně, o které se jejím žákům může jenom zdát. V emocích tedy žádná zabrána nevězí. Naopak...

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:16:31

Návštěvník píše:Kamarád říkal, že projev emoce (osoba se s ní ztotožní, resp. je zde ztotožnění s představou, že jsem konající osobou), je , jako když do dosud klidné hladiny rybníka někdo vhodí kámen....

Pak se hladina rybníka rozvlní a pomalu, pomalu se vrací ke svému klidu...

Otázkou je, co je "ideální stav" rybníka... jestli "zdánlivě", na pohled, klidná hladina rybníka, rozčeřená hladina nebo co je vlastně tím, co hledáme... ?

Není to vědomí toho, že jsem rybníkem, ať už v jakémkoli stavu projevu?


:yes:
Moc pěkné.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:21:01

Není to vědomí toho, že jsem rybníkem, ať už v jakémkoli stavu projevu?

:yes:

Jak chápu Probuzení?

Pohyby vody se pozorují a přímo vnímají jako pohyby Vesmírné energie, Všetvořící i každou ´individuálně existující´vlnu ze Sebe Samé. Toho nemůže dosáhnout žádné "já" - každá taková jeho snaha by naopak posílila jeho iluzorní samostatnou existenci.

Co tedy?

Odevzdávání :) ... odevzdávání všeho uvědomovaného, co se dosud vnímá jako vlna a ne jako pohyb Oceánu

.....

PS: Vědění levé mozkové hemisféry se tak může stávat prožíváním... bezprostředním vnímáním pravou mozkovou hemisférou.
Pro mě bylo klíčové pochopení, že dokonale něco vědět není totéž jako bezprostředně, přímo to vnímat.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 18:25:09

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Čtu si vzájemné reakce a jako bychom mluvili o stejném, ale každá z jiného úhlu.... a tu mne napadla věta, kterou kdysi jedna napsala, že je rozdíl, když se věci dějí, kdy motivem je "aby" (se něco změnilo), a když je to položeno na "protože"...


Jestli jsem to nějak zkomolila. oprav mě. Děkuji.

:)
Máš docela dobrou intuici :)

Kdysi jsem v diskusi napsala, že vnímám jako základní, klíčový rozdíl v motivaci, proč co děláme:
mezi tím, když se něco dělá "protože", a tím, kdy se to dělá, "aby".

Mně to natolik pomáhalo, že jsem to opakovala až do omrzení :) :phew:

Tak jsem to poplantala :-)))))

Nepoplantala, vždyť je to významově totéž :)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 19:02:25

Návštěvník píše: byla Míla ještě poctivě, doopravdy vzteklá; jenže vždycky nějakou chvíli po takovém svém výbuchu (pokaždé to trvalo jinak dlouho, než si to uvědomila) přišla a pokorně se nám omluvila. Měla prostě vznětlivou povahu...


To bylo nastavení (projevu) - vznětlivost. Stejně tak u Nisargadatty. Pokud vznikne úsilí toto nastavení změnit, tak se všechno zablokuje. Naopak od "pozorovatele" musí k tomuto nastavení proudit láska, aby mohlo dojít k realizaci.
Vznětlivost vede často k tomu, že dojde neúmyslně k "zranění" druhých, a proto patří k tomuto nastavení toho litovat a omluvit se. To dělá toto nastavení velmi láskyplným a láskyhodným.

Něco jiného je, když je toto nastavení zablokované a dojde k osobnímu posouzení, že ta neúmyslná zranění měla svá opravnění. Tedy že se to "omluví" sobě, egu, ne druhým.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 19:36:50

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: byla Míla ještě poctivě, doopravdy vzteklá; jenže vždycky nějakou chvíli po takovém svém výbuchu (pokaždé to trvalo jinak dlouho, než si to uvědomila) přišla a pokorně se nám omluvila. Měla prostě vznětlivou povahu...


To bylo nastavení (projevu) - vznětlivost. Stejně tak u Nisargadatty. Pokud vznikne úsilí toto nastavení změnit, tak se všechno zablokuje. Naopak od "pozorovatele" musí k tomuto nastavení proudit láska, aby mohlo dojít k realizaci.
Vznětlivost vede často k tomu, že dojde neúmyslně k "zranění" druhých, a proto patří k tomuto nastavení toho litovat a omluvit se. To dělá toto nastavení velmi láskyplným a láskyhodným.

Něco jiného je, když je toto nastavení zablokované a dojde k osobnímu posouzení, že ta neúmyslná zranění měla svá opravnění. Tedy že se to "omluví" sobě, egu, ne druhým.

:)

:yes:

Jediný rozdíl se dá pozorovat asi v tom, že u Nisargadatty - aspoň na videích, která jsou k dispozici - došlo k okamžitému plnému uvědomění emoce už v okamžiku, kdy vybuchla; Raméš Balsekar říká, že když se někdo Nisargadatty vzápětí zeptal, proč tak vylítnul, udiveně se zeptal: "Kdo vylítnul?" Pěkný příklad toho, čemu říkal ´nepřevzetí dodávky´.

Jestli si to emoční vystartování Míla u sebe uvědomila taky hned bezprostředně po tom, co k němu došlo, si netroufám odhadovat; omluvila se tehdy po několika hodinách, výjimečně až druhý den. Podstatné ale je, že nikdy nedošlo k tomu,

že se to "omluví" sobě, egu, ne druhým.

A je taky pravděpodobné, že ten interval mezi výbuchem a plným uvědoměním se u Míly na sklonku života zkracoval.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 19:55:36

Návštěvník píše: Jediný rozdíl se dá pozorovat asi v tom, že u Nisargadatty - aspoň na videích, která jsou k dispozici - došlo k okamžitému plnému uvědomění emoce už v okamžiku, kdy vybuchla; Raméš Balsekar říká, že když se někdo Nisargadatty vzápětí zeptal, proč tak vylítnul, udiveně se zeptal: "Kdo vylítnul?" Pěkný příklad toho, čemu říkal ´nepřevzetí dodávky´.


Podle mne jde spíš o to, že se Nisargadatta s osobou (kterou se domníval Balsekar vnímat) už neidentifikoval. Byl to projev nastavení a nic víc. Proto ta otázka kdo že to vylítnul? - která byla určená právě pro Balsekara, nebot ten už by to mohl pochopit. V jiných případech "svůj" projev vysvětloval - prostě podle zralosti tazatele.

Návštěvník píše:Jestli si to emoční vystartování Míla u sebe uvědomila taky hned bezprostředně po tom, co k němu došlo, si netroufám odhadovat; omluvila se tehdy po několika hodinách, výjimečně až druhý den. Podstatné ale je, že nikdy nedošlo k tomu,

že se to "omluví" sobě, egu, ne druhým.

A je taky pravděpodobné, že ten interval mezi výbuchem a plným uvědoměním se u Míly na sklonku života zkracoval.


Podle mne jde o nastavení a ne o uvědomování. Ke stáří se může nastavení zklidnit.
Nebo se ti svěřila, že má stále problém si to uvědomovat?

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 20:04:02

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: Jediný rozdíl se dá pozorovat asi v tom, že u Nisargadatty - aspoň na videích, která jsou k dispozici - došlo k okamžitému plnému uvědomění emoce už v okamžiku, kdy vybuchla; Raméš Balsekar říká, že když se někdo Nisargadatty vzápětí zeptal, proč tak vylítnul, udiveně se zeptal: "Kdo vylítnul?" Pěkný příklad toho, čemu říkal ´nepřevzetí dodávky´.


Podle mne jde spíš o to, že se Nisargadatta s osobou (kterou se domníval Balsekar vnímat) už neidentifikoval. Byl to projev nastavení a nic víc. Proto ta otázka kdo že to vylítnul? - která byla určená právě pro Balsekara, nebot ten už by to mohl pochopit. V jiných případech "svůj" projev vysvětloval - prostě podle zralosti tazatele.

Balsekar se ho na to neptal; patřil k těm zralejším a Nisargadatta si ho vybral, aby tlumočil, co říká (tuším v hindštině) v odpovědi na otázky návštěvníků. Tuhle zkušenost s N. odpovědí některému z návštěvníků Balsekar popisuje v jedné ze svých knih.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 20:15:23

Interval mezi impulzivní reakcí, vyvolanou vrozeným nastavením, a mezi uvědoměním si své reakce, ke které došlo, může být různě dlouhý. Je to zřejmé i z výrazu člověka, kterého v takové situaci pozorujeme.

Tomášovi brali jako samozřejmý fakt, že ve chvíli emočního výbuchu na moment zmizí Sebe-uvědomování coby Bytí, že na pár vteřin (minut,...) nastane navyklé sebeztotožnění s osobou, jenže - a to je podstatné - jakmile se´nepřevezme dodávka´, u Probuzeného se automaticky, samo od sebe vrátí Sebevnímání coby Bytí.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Tara » stř 15. lis 2017 20:25:39

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: byla Míla ještě poctivě, doopravdy vzteklá; jenže vždycky nějakou chvíli po takovém svém výbuchu (pokaždé to trvalo jinak dlouho, než si to uvědomila) přišla a pokorně se nám omluvila. Měla prostě vznětlivou povahu...


To bylo nastavení (projevu) - vznětlivost. Stejně tak u Nisargadatty. Pokud vznikne úsilí toto nastavení změnit, tak se všechno zablokuje. Naopak od "pozorovatele" musí k tomuto nastavení proudit láska, aby mohlo dojít k realizaci.
Vznětlivost vede často k tomu, že dojde neúmyslně k "zranění" druhých, a proto patří k tomuto nastavení toho litovat a omluvit se. To dělá toto nastavení velmi láskyplným a láskyhodným.

Něco jiného je, když je toto nastavení zablokované a dojde k osobnímu posouzení, že ta neúmyslná zranění měla svá opravnění. Tedy že se to "omluví" sobě, egu, ne druhým.

:)

Díky.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2736
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 20:37:00

PS. Jak to bylo s Mílou na sklonku jejího života, nevím, poslední roky jsem tam už nejezdila. Pokud ale vím, ona neměla problém s tím, kdy si to svoje konkrétní ulítnutí uvědomí, jestli hned, nebo až po nějaké chvíli; brala to, co je, jako samozřejmost – že to prostě je, jaké to je.

A to je asi to podstatné.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 15. lis 2017 20:51:29

Návštěvník píše:Interval mezi impulzivní reakcí, vyvolanou vrozeným nastavením, a mezi uvědoměním si své reakce, ke které došlo, může být různě dlouhý. Je to zřejmé i z výrazu člověka, kterého v takové situaci pozorujeme.

Tomášovi brali jako samozřejmý fakt, že ve chvíli emočního výbuchu na moment zmizí Sebe-uvědomování coby Bytí, že na pár vteřin (minut,...) nastane navyklé sebeztotožnění s osobou, jenže - a to je podstatné - jakmile se´nepřevezme dodávka´, u Probuzeného se automaticky, samo od sebe vrátí Sebevnímání coby Bytí.


To, co platí pro hledající už neplatí pro probuzené/realizované. Což je samozřejmě těžko pochopitelné. Podle Ramany může být "realizovaný" příčinou zničení celého světa, přesto to nemění nic na jeho realizovanosti. Hledajícím doporučuje se stravovat vegetariansky, ale u realizovaného je podle něho už zcela jedno, co jí.

Jen hledající si představují realizované jako dokonale vyrovnané lidi, kteří jednají vždy harmonicky - tedy podle toho, co si jako harmonické představují. Ve skutečnosti jde o projev a jeho nastavení.

Všechno se dějě spontánně. (A do toho ted zapasovat lidskou představu o uvědomování si nějakého emočního výbuchu. :D Někdy už je na čase tento koncept pustit.)

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron