Tchýně

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 10:29:21

"opravdová pokora,..."

Jak vypadá opravdová opravdová pokora před despotickou tchyní?

Ne před tchýní. Pokora nevzniká PŘED někým. To by byla spíš skrytá snaha zalíbit se mu.

Pokoru vnímám jako ochotu zajímat se v každé nevyřešené záležitosti i o to, co mě doteď vůbec nenapadlo a co může můj pohled na danou záležitost trochu nebo úplně změnit; brát jako samozřejmé, že vždycky můžu svoje pochopení doplnit, zkorigovat, a že i když mám tu nejlepší vůli, můžu se taky úplně mýlit. Nikdo z nás neví všechno a často nám unikají docela podstatné věci, které - kdybychom je vzali v úvahu - by náš pohled na situaci nebo na někoho druhého podstatně změnily.

Opakem pokory je "Já přece vím, jak to je!!! - proto a proto a proto!!!" Trvání na svém přesvědčení stůj co stůj.
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 10:58:27

Něco jako hlava otevřená?
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 11:02:22

Jak vypadá opravdová pokora otevřené hlavy při setkání s despotickou tchyní?
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 11:11:46

Něco jako hlava otevřená?

No, něco jako učím se, kudy chodím. Ovlivňuje to i cítění, míru empatie - někdo by možná řekl srdce.

Že všechno nevím se nemusí brát jako nedokonalost nebo nedostatek, neschopnost,
spíš jako příležitost, možnost uvidět věci hlouběji, líp jim porozumět...
Dá se to vnímat i jako obohacování života, a věru nehrozí, že by to někdy skončilo :D :phew:
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 11:45:14

...tak jelikož mně vyhovuje, že mám příšerný vztah se svou tchýní, a zároveň mé tchýni vyhovuje, že je nespokojená se mnou, je to ideální stav a nikdo z nás nemusí hledat řešení...
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 12:07:45

Jak vypadá opravdová pokora otevřené hlavy při setkání s despotickou tchyní?

Netuším... protože by to bylo setkání nejen hlavy, ale i srdce. Je tu i vycítění srdcem, z něj vlastně ta pokora pramení.

(btw: slovo pokora vyvolává v podvědomí mylné a nesprávné asociace s pokořením, se kterým nemá nic společného. Ve skutečnosti je to ochota celobytostně přijímat dění takové, jaké teď je, protože to JE. A zacházet s tím, jak nejlíp je v dané situaci možné.

Moje zkušenosti s tchýní byly odjakživa pohodové, a tak nevím, jak by to vypadalo při setkání s despotickou tchyní.
Je víc možností, jaká reakce by se objevila:

Pokud by se mi jako první objevil zájem, co všechno asi v jejím životě způsobilo, že se tak chová, bylo by mi jasné, že ona sama s tím nemůže nic udělat, - a tak by asi nevznikla ani podvědomá naděje, že se její chování změní.

Pokud by mě její chování nějak rozhodilo, kdyby mi to vadilo, zajímalo by mě především, proč očekávám, že by se měla chovat jinak? Co si od toho slibuju? Proč mám pocit, že se bez toho nemůžu obejít? Kde je ve mně ta příčina, která způsobila, že moje spokojenost je teď plně v rukou někoho jiného?

Dělávám to tak se vším, když se objeví něco, co mi vadí. Zaměřím pozornost dovnitř, mlčky se zeptám, proč?... z čeho to vzniklo?... a pokaždé se ta příčina mého odporu ve mně po chvíli objeví, rozpozná (to je vždycky moc zajímavý okamžik); tahle příčina se pak dá jasně uvědomit, přijmout... a úplně rozpustit přijetím, pochopením, vnitřním obejmutím.. Pomáhá prožít si znovu tu někdejší situaci, to, co ji vyvolalo, a uvidět, že jsou i další možnosti, jak bylo možné v takové situaci zareagovat... A ty si v představě prožít, jsou ve všech směrech praktičtější.... Tehdejší vnitřní spouštěč se tak úplně rozpustil, zmizel - a to, co mi před nějakou chvílí venku vadilo, najednou jenom prostě je... jako cokoliv jiného.
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 12:17:10

Viktorie píše:...tak jelikož mně vyhovuje, že mám příšerný vztah se svou tchýní, a zároveň mé tchýni vyhovuje, že je nespokojená se mnou, je to ideální stav a nikdo z nás nemusí hledat řešení...


Tchyně ti řekla, že něco musíš? To mi zřejmě uniklo.

Psala jsi, že nechceš s tchyní kontakt a že ona i manžel to akceptují. Vypadá to, že problém máš jenom ty.


Viktorie píše:Vztahy se natolik vyostřili, že jsem řekla manželovi, že jeho rodiče už nechci nikdy vidět, ani u nás ani k nim už nikdy nepřijedu. Manžel mé rozhodnutí naprosto chápe, neřekl žádného slova proti tomu,

Tchýně o mém rozhodnutí ví, nic si z toho ale nedělá,


Ale když svůj problém nechceš řešit, tak samozřejmě nemusíš.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 12:39:07

O žádné akceptaci jsem nikde nepsala, pouze o tom, že ví, že je nechci vidět a dodávám, že ví i z jakého důvodu (tedy že těch intrik a výstupů proti mně už mám dost).
Nicméně i takové sdělení je u ní málo a dále pokračuje ve svém dosavadním chování vůči mně, a to s "nejlepším" svědomím a vědomím mě ničit. Já rozhodně s ní problém mám a jak vidno i ona se mnou. Ona svůj problém řeší po svém - zbavit se mě tak, že zničí vztah mezi mnou a mým manželem (je to štěstí jejího syna?) - a Vaše "informace" - mít k dámě pokoru a porozumění a hledat chybu v sobě


...holt nikdo nemůže hodnotit z cizí kůže...dokud nezažiješ, nepochopíš
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 12:57:24

Viktorie píše: Ona svůj problém řeší po svém - zbavit se mě tak, že zničí vztah mezi mnou a mým manželem (je to štěstí jejího syna?)


Tchyně zřejmě manželství s tebou jako štěstí svého syna nevidí.

Moje matka byla velmi spokojená, když se můj brácha po 25 letech manželství rozvedl a našel si takovou, která vyhovuje jejím představám.

Máš pořád ještě možnost se takovému konci vyhnout. Ale pořád jen nadávat na tchyni a že ona musí... ti k tomu nepomůže.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 12:57:53

Viktorie píše: Vaše "informace" - mít k dámě pokoru...

Ne :) Pokora nevzniká k NĚKOMU - k jakékoliv druhé osobě. Nejde o to mít pokoru k ní .

Pokoru vnímám jako ochotu zajímat se v každé nevyřešené záležitosti i o to, co mě doteď vůbec nenapadlo a co může můj pohled na danou záležitost trochu nebo úplně změnit; brát jako samozřejmé, že vždycky můžu svoje pochopení doplnit, zkorigovat, a že i když mám tu nejlepší vůli, můžu se taky úplně mýlit. Nikdo z nás neví všechno a často nám unikají docela podstatné věci, které - kdybychom je vzali v úvahu - by náš pohled na situaci nebo na někoho druhého podstatně změnily.

Viktorie píše: a hledat chybu v sobě...

Nejde žádnou o chybu. Jenom o nevyužití možností, které máme všichni k dispozici. Jako když si člověk ze své spižírny pokaždé vezme a uvaří jednu a tutéž potravinu, i když je mu potom pokaždé špatně. Přitom v jeho spižírně je řada dalších potravin, které jsou nejen mnohem chutnější, ale navíc by mu zharmonizoovaly zažívání, jenže on ze zvyku pokaždé automaticky šmátne po tom, po čem sahá odjakživa...

:)
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:13:27

Viktorie píše:Kdekoli jinde, v jiné rodině by mě uvítali s otevřenou náručí.


Tak se na to vykašli a vyber si jednu z těch otevřených náručí. Radši dřív než později. A máš problém vyřešen.

:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:18:11

A není největším přáním matky, aby její syn byl šťastný - tím pádem bude i ona šťastná?
Já jsem s manželem šťastná a i on je šťastný se mnou...
Manželství je přeci o dvou lidech - manžel a manželka, dokud to klape mezi nimi, bude to fungovat, třetí člověk, natož tchýně do toho nepatří.
Manželství přeci nemá fungovat tak, aby byla tchýně spokojená - ona přeci také sama žije ve svém manželství a jak by se asi tvářila na to, kdyby do něho zasahovala její tchýně?
Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství, neříkejte mi, že se tak stalo vždy kvůli tomu, že snacha je špatným člověkem.
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:24:05

Viktorie píše:A není největším přáním matky, aby její syn byl šťastný - tím pádem bude i ona šťastná?


Vy tři ted ale moc štastní nejste, nebo? Věčné dohadování.

Ale co se můj brácha rozvedl, tak je štasten, jeho nová partnerka (velká láska) i moje matka taky. Jen jeho bývalá není moc štastná.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:32:45

My dva, já a manžel, jsme moc šťastný.

Tchýně - šťastná není a v jejím případě šťastná nikdy nebude, ať by se jednalo o jakoukoli jinou partnerku jejího syna. Šťastná bude pouze za situace, že v "manželství" jejího syna bude ona a syn - resp. manželství jejího syna nebude existovat a nebude mít ani žádnou partnerku.
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:34:12

Viktorie píše:Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství,


To je skutečnost. A z té by bylo rozumné vycházet. Klást si otázku: Jaké možnosti mám, aby se mi to také nestalo?
Dostala jsi tady informace, které fungují.
Nechceš se jimi zabývat. To je tvoje věc.
No, aspon víš, jaká pravděpodobná budoucnost tě očekává.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:40:14

Viktorie píše:
Tchýně - šťastná není a v jejím případě šťastná nikdy nebude,


To ti řekla? Ona o sobě říká, že není štastná a nikdy nebude?

Vždyt tvrdíš, že je všechno po jejím, tak proč by neměla být štastná?
:)
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 02. lis 2017 13:44:28

Viktorie píše:Obecně - tchýně už rozvrátilo plno manželství,

Aby k tomu rozchodu nebo i nedejbože k horším událostem nakonec nedošlo,

možná by bylo rozumné zkusit si o svém čím dál hůř snesitelném problému s chováním jeho matky otevřeně a v klidu promluvit manželem, protože i on si ho dobře uvědomuje, a zkusit hledat společně nějaké řešení; kdyby to vytrvale odmítal, je ještě jedna možnost - vyhledat pomoc nějakého dobrého psychologa; jinak by už zbývalo asi jen poslední řešení, vztah s manželem - i v jeho zájmu - ukončit.

Manžel je tedy už řadu let jako mezi dvěma mlýnskými kameny, ženu i maminku má rád, proto pro něj tahle situace musí být hodně těžká... obzvlášť trvá-li už tak dlouho. I když to nedává zevně najevo. Tím hůř, protože všechny ty nepříjemné zkušenosti z vašich vzájemných reakcí se v něm hromadí a nakonec to může v něm vyvolat pocity, které už nezvládne... s bůhvíjakými důsledky ...
Návštěvník
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod .Petra » čtv 02. lis 2017 13:45:56

Viktorie píše:My dva, já a manžel, jsme moc šťastný.



Jeho matce zřejmě připadá, že by s někým jiným byl mnohem štastnější.
.Petra
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 13:56:01

napsala jsem, že vždy bylo všechno po jejím, tedy v její domácnosti, ALE já nejsem její domácnost a v mé domácnosti je vždy po mém (beru si z ní příklad ne - nemůže být nikde problém) - já jsem naprosto jiné povahy než má tchýně, mé názory a představy jsou totálně odlišné, proto ty boje
Neřekla mi, že je/není šťastná, ale takto jsem "pouze" usoudila z jejího chování, pro mě je prvořadé, jak se člověk chová a ne co říká...Pokud mi dělá naschvály, štve mě proti jejímu synovi a dává mezi nás překážky - myslím, že to není projev štěstí nad manželstvím jejího syna...měla jsem možnost jí poznávat 8 let a s čistým svědomím si dovolím tvrdit, že takto by se chovala ke všem partnerkám jejího syna...u jejího druhého syna se to s úspěchem daří po celý jeho život, žádná s ním nevydrží...


všechny informace jsem četla...
myslím si ale, že vytrháváním věcí z kontextu a odpovídáním na to, co se mi hodí, není ideálním poznatkem a zhodnocením...
jak byste asi reagovali na tchýni, která by si tady stěžovala na svou snachu? - že má tchýně hledat chybu v sobě a řešit problém nalezením jiné lepší cesty ke své snaše? nebo byste byli na její straně a usvědčovali ji v tom, jak je tchýně svatá, nikdy nedělá nic špatného a snacha se musí přizpůsobit, jinak padá z kola ven? zamyslete se i nad tímto...
Viktorie
 

Re: Tchýně

Nový příspěvekod Viktorie » čtv 02. lis 2017 14:00:27

a opět opakuji, není důležité, že tchýni připadá, že by její syn byl s někým jiným šťastnější, ona nežije jeho život..je důležité, aby její syn byl šťastný s tím, koho si vybere jako svou partnerku na celý život
pokud si tchýně přeje štěstí svého syna, musí být šťastná nebo minimálně spokojená s tímto stavem
Viktorie
 

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků