Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 9:21:30

Ahoj,

Mám zvláštní dotaz, na který nedokáži sám zotpovědět.

Například takové děti se nebojí dělat nové věci, nebo projevovat se, či "jít do toho"... a mnoho dalšího. Prostě se nebojí. Nemají strach. Nic je nezbržďuje, nestraší.
Viděl jsem to i mnohokrát u dospělých lidí. Že se nebojí. (vždy mě to zarazí a koukám na to se strachem jako na neobvyklou věc)

Co je vlastně pozitivním vyjádřením opaku slova "bát se" nebo "mít strach". Nemyslím "nebát se" a "nemít strach" - to jsou ty samá slova označující "negativní" stav, jen znegované tím ne-. (nepište tu nic o tom že neexistuje negativní a pozitivní stav, to nejsem schopen vnímat, a upřímně - kolik z vás to je schopno doopravdy vnímat...)

Něco co by označovalo ten silný střed, kde není strach. Z někama musí proudit ta energie.
Musí to být o energii - aspoň tak to cítím. Když jsem ochromený strachem, je to jako by něco stouplo na hadici a byl jsem okamžitě ochromen. Bez enegrie.
Ty děti mají volný přístup k té energii. Jsou naprosto šťastné. Ta energie je v takovou chvíli nesmírně silně přítomná. Ale kde je?


Thanx
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 9:23:19

být odvážný
mít odvahu
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 9:29:34

šelma píše:být odvážný
mít odvahu

odvaha je adrenalin, to je něco jiného
Spousta lidí dosáhne díky své odhodlanosti něčeho velkého. Dokopou se k tomu. To není radost. To je tlak.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 9:35:31

Andrew píše:
šelma píše:být odvážný
mít odvahu

odvaha je adrenalin, to je něco jiného
Spousta lidí dosáhne díky své odhodlanosti něčeho velkého. Dokopou se k tomu. To není radost. To je tlak.


Bojíš se tlaku?
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod malpan » ned 11. srp 2013 9:36:09

Andrew píše: ...se nebojí dělat nové věci, nebo projevovat se, či "jít do toho"... Nic je nezbržďuje, nestraší.

aniž bys to věděl, sám sis odpověděl (- krásně se to rýmuje :D )
jde o to, že mysl má podvědomý program, že toto jednání může vyústit v nějakou formu bolesti a proto je tu ta podvědomá či vědomá brzda. Opakem není odvaha (to je jen jiný program), opakem je absence tohoto programu...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Návštěvní k » ned 11. srp 2013 9:38:33

Andrew píše:Co je vlastně pozitivním vyjádřením opaku slova "bát se" nebo "mít strach".

Pro mě to je tvořivost - stav pozorného, tvořivého zaujetí současným děním, například u malého prcka, který neustále zkouší, jak a kudy se dá lézt, nebo zkoumá, jak vypadá krystal, stejně jako u hráče, soustředěného na hru, nebo u vědce, který s něčím experimentuje... :)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Návštěvní k
 

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 9:44:08

malpan píše:
Andrew píše: ...se nebojí dělat nové věci, nebo projevovat se, či "jít do toho"... Nic je nezbržďuje, nestraší.

aniž bys to věděl, sám sis odpověděl (- krásně se to rýmuje :D )
jde o to, že mysl má podvědomý program, že toto jednání může vyústit v nějakou formu bolesti a proto je tu ta podvědomá či vědomá brzda. Opakem není odvaha (to je jen jiný program), opakem je absence tohoto programu...


To mi nevychází, aby opakem něčeho byla absence tohoto. :)
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Návštěvní k » ned 11. srp 2013 9:45:03

Návštěvní k píše:
Andrew píše:Co je vlastně pozitivním vyjádřením opaku slova "bát se" nebo "mít strach".

Pro mě to je tvořivost - stav pozorného, tvořivého zaujetí současným děním, například u malého prcka, který neustále zkouší, jak a kudy se dá lézt, nebo zkoumá, jak vypadá krystal, stejně jako u hráče, soustředěného na hru, nebo u vědce, který s něčím experimentuje... :)

PS. Tak se dá začít experimentovat s čímkoliv, co se právě děje - a obranné programy v té chvíli přestanou být účinné (nedostává se jim pozornosti vědomí, kterou nutně potřebují ke své aktivaci, aby mohly fungovat)
Návštěvní k
 

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 9:45:58

šelma píše:
Andrew píše:
šelma píše:být odvážný
mít odvahu

odvaha je adrenalin, to je něco jiného
Spousta lidí dosáhne díky své odhodlanosti něčeho velkého. Dokopou se k tomu. To není radost. To je tlak.


Bojíš se tlaku?

Tlak byl pro mě jak psychycky tak i fyzicky zničující. Pocit jako by se hroutilo srdce. Vím že by to vedlo k poškození srdce.

Já si šel také za něčím velikým co nebylo ani radostí. Jen proto že to druzí považovali za důležité atd. I když jsem toho dosahoval, byl jsem jeno vyčerpaný a nenaplněný.

Tak termínů a cílů dnešního uspěchaného světa jsem naprosto odložil a odmítám opět na to naskočit.

Být odvážný / mít odvahu. To není radost. Je to něco čím se dokopeš a překonáš či dosáhneš něčeho. Ale je to jen prostředek pro překompenzování vlastní nejistoty/strachu/nekompletonsti/snahy něčím být, která tu stejně zůstane i po tom co dosáhneš toho cíle, za kterým jsi tolik šla. Spása v něm nebyla.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod malpan » ned 11. srp 2013 9:48:44

šelma píše:...To mi nevychází, aby opakem něčeho byla absence tohoto. :)

pokud něco máš za to, že to je, pak opakem je to, že to není...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 9:50:57

malpan píše:
Andrew píše: ...se nebojí dělat nové věci, nebo projevovat se, či "jít do toho"... Nic je nezbržďuje, nestraší.

aniž bys to věděl, sám sis odpověděl (- krásně se to rýmuje :D )
jde o to, že mysl má podvědomý program, že toto jednání může vyústit v nějakou formu bolesti a proto je tu ta podvědomá či vědomá brzda. Opakem není odvaha (to je jen jiný program), opakem je absence tohoto programu...

Odpověděl jsem si? :what:


Absenece programu.

Absence programu?
Jak to myslíš, můžeš uvést příklad? Jak by takové fungování vypadalo
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod rosada » ned 11. srp 2013 9:51:08

Jsem v bezpečí
cokoliv udělám, je/bude v pořádku
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 9:55:14

malpan píše:
šelma píše:...To mi nevychází, aby opakem něčeho byla absence tohoto. :)

pokud něco máš za to, že to je, pak opakem je to, že to není...


Andrew se ptá, co je místo toho.

Co je vlastně pozitivním vyjádřením opaku slova "bát se" nebo "mít strach".


A nechce negaci.
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 9:57:50

Andrew píše:Tlak byl pro mě jak psychycky tak i fyzicky zničující. Pocit jako by se hroutilo srdce. Vím že by to vedlo k poškození srdce.

Já si šel také za něčím velikým co nebylo ani radostí. Jen proto že to druzí považovali za důležité atd. I když jsem toho dosahoval, byl jsem jeno vyčerpaný a nenaplněný.

Tak termínů a cílů dnešního uspěchaného světa jsem naprosto odložil a odmítám opět na to naskočit.

Být odvážný / mít odvahu. To není radost. Je to něco čím se dokopeš a překonáš či dosáhneš něčeho. Ale je to jen prostředek pro překompenzování vlastní nejistoty/strachu/nekompletonsti/snahy něčím být, která tu stejně zůstane i po tom co dosáhneš toho cíle, za kterým jsi tolik šla. Spása v něm nebyla.


Byla v něm láska k těm, kteří to považovali za důležité?
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod malpan » ned 11. srp 2013 10:00:27

Andrew píše:Odpověděl jsem si? :what:

Absence programu?
Jak to myslíš, můžeš uvést příklad? Jak by takové fungování vypadalo


pokud není nic, co by mě brzdilo, pak tě nic nebrzdí...
Např.: Nebudu-li se bát ostudy, klidně budu veřejně vystupovat. Říká se tomu sebevědomí.
Sebevědomý člověk jen nemá nějakou formu strachu na rozdíl od nesebevědomého.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 10:20:18

šelma píše:
Andrew píše:Tlak byl pro mě jak psychycky tak i fyzicky zničující. Pocit jako by se hroutilo srdce. Vím že by to vedlo k poškození srdce.

Já si šel také za něčím velikým co nebylo ani radostí. Jen proto že to druzí považovali za důležité atd. I když jsem toho dosahoval, byl jsem jeno vyčerpaný a nenaplněný.

Tak termínů a cílů dnešního uspěchaného světa jsem naprosto odložil a odmítám opět na to naskočit.

Být odvážný / mít odvahu. To není radost. Je to něco čím se dokopeš a překonáš či dosáhneš něčeho. Ale je to jen prostředek pro překompenzování vlastní nejistoty/strachu/nekompletonsti/snahy něčím být, která tu stejně zůstane i po tom co dosáhneš toho cíle, za kterým jsi tolik šla. Spása v něm nebyla.


Byla v něm láska k těm, kteří to považovali za důležité?

Láska? Domnívám se že ne.

Mým přesvědčení a ostrou kritikou drtivé většiny lidí, je že dělají něco jen protože to tak dělají jiní. Následují zvyky, konvence. Kopírují to co dělají a v co věří druzí.

Pochybuji že málokdo žije naplněný, smysluplný, šťastný život.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod Andrew » ned 11. srp 2013 10:22:35

malpan píše:
Andrew píše:Odpověděl jsem si? :what:

Absence programu?
Jak to myslíš, můžeš uvést příklad? Jak by takové fungování vypadalo


pokud není nic, co by mě brzdilo, pak tě nic nebrzdí...
Např.: Nebudu-li se bát ostudy, klidně budu veřejně vystupovat. Říká se tomu sebevědomí.
Sebevědomý člověk jen nemá nějakou formu strachu na rozdíl od nesebevědomého.

sebe-vědomí
vědomí sebe sama
poznání kdo ve skutečnosti jsem (snad prokouknutí neexistence já (ikdyž nevím co to je, ještě je to předemnou))

Tohle tím myslíš?
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod šelma » ned 11. srp 2013 10:33:07

Andrew píše:
šelma píše:
Byla v něm láska k těm, kteří to považovali za důležité?

Láska? Domnívám se že ne.

Mým přesvědčení a ostrou kritikou drtivé většiny lidí, je že dělají něco jen protože to tak dělají jiní. Následují zvyky, konvence. Kopírují to co dělají a v co věří druzí.

Pochybuji že málokdo žije naplněný, smysluplný, šťastný život.


Koho budeš milovat teď? Sebe? Kvůli čemu budeš překonávat strach? Pro čí radost?
„Žena musí být povýšena na stolec panovnický vedle muže, ne aby soudila, ne aby trestala, ale co anděl míru mezi ním a světem.“ - Božena Němcová
Uživatelský avatar
šelma
 
Příspěvky: 144
Registrován: pát 24. kvě 2013 19:02:03

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod malpan » ned 11. srp 2013 10:36:39

Andrew píše:Pochybuji že málokdo žije naplněný, smysluplný, šťastný život.

ano, proč ne?
Co je podle tebe šťastným životem - to určuje i to, zda je to možné.- Šťastný život není nepřetržitý smích a posvícení od ledna do prosince. Šťastný život je život bez potřeby soudů.
Naplněnost je žitím toho, co žít skutečně chceme (naslouchání sobě)
Smysl mu dáváme taky tím, že naplňujeme to, čemu dáváme hodnoty

Jde přeci jen o to, zda jedinec žije vyrovnanost i v tom, že svět je takový, jaký je, naslouchá své duši...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pozitivní opak slova "bát se" / "mít strach"

Nový příspěvekod malpan » ned 11. srp 2013 10:39:08

Andrew píše:Tohle tím myslíš?

ano, je to jedna z možností, jak to pochopit
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Další

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků