Sebeodříkání

Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 9:12:11

Když vím, že je něco špatně a odříkám si to, pomáhá mi to zbavovat se ega, nebo se ego posílí, když mám potom dobrý pocit, že to zvládám? Pomáhá odříkání zbavovat se ega, když pomáhá v boji proti pokušení?
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 9:35:44

Egp - já se skládá ze dvou částí.
První zahrnuje citové žádosti a mentální připoutanosti k věcem nebo lidem ve vnějším světě.
Druhá zahrnuje ony prvky, které sdílíme svým tělem se zvířaty.
Takže první část je lidská a druhá animální.
Obě dohromady tvoří nižší egoistické já.


P.Brunton. - Eseje o Hledání
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 9:39:56

to znamená, že odříkáním tu zvířecí můžu utlumit a tu lidskou posílit? je posílené lidské ego lepší než zvířecí?
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 9:44:24

Obě části ega jsou určeny k umenšování, k odstranění.
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 10:45:36

jak?
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod teonik » pon 11. úno 2013 11:21:59

odříkání může prospět

je to počáteční fáze zpracovávání toho,co nechceme

tyto fáze sou obecně:

1-eliminace nechtěného--odvržení,vzdání se,neposilování,atd

2-transformace nechtěného--nechtěné nevyhodím,ale zpracuji na cosi,co se mi hodí,co mě posiluje

3-přijetí--projdu a zužitkuju nechtěné,tak jak je..

ne se vším nechtěným a v každé situaci se dá projít všemi fázemi,ale člověk(aspon já to tak měl),má tendenci se posunovat od 1 k 2 a pak 3

tolik se dá říct obecně
..............................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. úno 2013 12:26:29

Vybírám si a platím jen mincemi obrácenými jen pannou vzhůru.
Obracím mince a platím všemi mincemi.
Platím všemi mincemi bez obracení.
Návštěvník
 

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod teonik » pon 11. úno 2013 12:56:54

ted v minulém měsíci sem měl takovou příhodu:

šel sem do drogerie pro cosi a dumal
zadumán,na křižovatce,kde sem měl odbočit vlevo,sem šel rovně
a stalo se,že sem potkal kamaráda,kterého sem už dlouho neviděl...super!

jak by vypadal rozbor této události podle 1,2,3?

1-mám jít vlevo a jdu rovně,všimnu si,že sem měl jít vlevo---a vrátím se a opravím se..tj du vlevo---to byla eliminace chyby

2-mám jít vlevo a jdu rovně,nevracím se,ale nakoupím v drogerii,co je po cestě rovně,i když je tam dráž---
došlo k transformaci trajektorie-cesty,cíl byl splněn

3-mám jít vlevo,du rovně-nevracím se a potkám kamaráda---původní chyba je ted nazírána jako štastná událost--debatuji s kamarádem...

člověk má zažité koleje,dělá co je správné,co se naučil jako hodnotné,atd...když má vybočit z dráhy,jde to ztěžka...
a když vybočí nevědomky,hned se vrací a opravuje

často ale to "nevědomky" je signál k novému pohledu,k nové akci...i když to po staru vypadá jako nevýhodné nebo dokonce špatné

omlouvám se,že to až tak není o sebeodříkání za účelem zmenšení ega,ale doufám,že si souvislosti už každý najde

asi takhle:mám-li zrovna velkou chut sebeodříkáním zmenšovat své ego---ok,sebeodříkáním dosáhnu jistě discipliny a vůle..a s trochou štěstí ego zmenším
ale stejně tak si mohu pomoci,když si odřeknu tu chut si odříkat...

ale už by bylo na čase bavit se konkrétně,napiš čeho se chceš vzdát a jaký to bude mít zamýšlený dopad na ego

já např měl 9ti leté asketické období kde sem si dopřával odříkání takřka všeho,kromě meditací...jídla,pití,spánku,vztahů,pohodlí,tepla,a kdo ví,čeho ještě
.........................

...........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod PánBů » pon 11. úno 2013 14:17:20

1) Když se mi něco líbí je to super - tohle chci, to jsem , to se líbí atd... (vybarvil jsem to aby bylo jasný že tam to ego je)
1) Když něco odmítam to je fuj tohle přece nejsem , to se nelíbí atd... Ikdyž řeknu jsi to ty tak je to taky já (ego) jenom v jiné osobě.
3) No a když mě daná věc nezajmá nebo už nebaví (dá se říct že nemám žádnou roli která by v dané problematice uspokojovala) Tak tam žádný ego neni páč tam defakto nejsem a šel jsem si hrát na jinej píseček.
PánBů
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 17. zář 2011 17:40:42

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod rafael » úte 12. úno 2013 22:05:47

Návštěvník píše:Když vím, že je něco špatně a odříkám si to, pomáhá mi to zbavovat se ega, nebo se ego posílí, když mám potom dobrý pocit, že to zvládám? Pomáhá odříkání zbavovat se ega, když pomáhá v boji proti pokušení?


odříkání jsou plody chtění nebo něčeho špatného.. je to listí stromu.. pokud si myslíme nebo chceme odstranit co si myslíme že je špatně, je nutné jít ke zdroji, k tomu kdo nám říká že je něco špatně a k tomu kdo nám říká odříkej se.. oboj nám říká mysl, mysl je zdroj špatných věcí a mysl je zdorj který nám řekne odříkám si toto a to..

když ořežu větve stromu, znova vyraší protože kořeny jsou stále bujné.. když chceme odstranit strom jako zdroj špatnýc věcí a jeho lístí jako odříkání je potřeba zničit kořen a zbytek uschne sám. proto je důležité začíst u své mysli, a to odstranit od kořenů a tím je ego..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod rafael » úte 12. úno 2013 22:18:41

teonik píše:ted v minulém měsíci sem měl takovou příhodu:

šel sem do drogerie pro cosi a dumal
zadumán,na křižovatce,kde sem měl odbočit vlevo,sem šel rovně
a stalo se,že sem potkal kamaráda,kterého sem už dlouho neviděl...super!

jak by vypadal rozbor této události podle 1,2,3?

1-mám jít vlevo a jdu rovně,všimnu si,že sem měl jít vlevo---a vrátím se a opravím se..tj du vlevo---to byla eliminace chyby

2-mám jít vlevo a jdu rovně,nevracím se,ale nakoupím v drogerii,co je po cestě rovně,i když je tam dráž---
došlo k transformaci trajektorie-cesty,cíl byl splněn

3-mám jít vlevo,du rovně-nevracím se a potkám kamaráda---původní chyba je ted nazírána jako štastná událost--debatuji s kamarádem...

člověk má zažité koleje,dělá co je správné,co se naučil jako hodnotné,atd...když má vybočit z dráhy,jde to ztěžka...
a když vybočí nevědomky,hned se vrací a opravuje

často ale to "nevědomky" je signál k novému pohledu,k nové akci...i když to po staru vypadá jako nevýhodné nebo dokonce špatné

omlouvám se,že to až tak není o sebeodříkání za účelem zmenšení ega,ale doufám,že si souvislosti už každý najde

asi takhle:mám-li zrovna velkou chut sebeodříkáním zmenšovat své ego---ok,sebeodříkáním dosáhnu jistě discipliny a vůle..a s trochou štěstí ego zmenším
ale stejně tak si mohu pomoci,když si odřeknu tu chut si odříkat...

ale už by bylo na čase bavit se konkrétně,napiš čeho se chceš vzdát a jaký to bude mít zamýšlený dopad na ego

já např měl 9ti leté asketické období kde sem si dopřával odříkání takřka všeho,kromě meditací...jídla,pití,spánku,vztahů,pohodlí,tepla,a kdo ví,čeho ještě
.........................

...........................


já např měl 9ti leté asketické období kde sem si dopřával odříkání takřka všeho,kromě meditací...jídla,pití,spánku,vztahů,pohodlí,tepla,a kdo ví,čeho ještě

proč můžou jiní lidé mít vše co píšeš, žádné odříkání a přece duchovně rychle postupují?? jedí vše, mají manželky, děti, chodí do práce atd..?? jak je to možné když nemají žádnou azkezi v čemkoliv??
je to jednoduché..trápíš tělo, trápíš svou schránku v které sídlíš, ubíráš tělu běžné potřeby které má, lásku, rodinu, jídlo, spaní atd..ale u toho vše přemýšlíš a proto to nikam nevede..
musíš začít ve své mysli, pokud ovládneš svou mysl můžeš jíst, můžeš mít ženu, může mít prací a nemusíš mít žádnou askezi nebo jen malou která ti něco přinese.. vše je o postoji mysli, o egu, o přemýšlení.. začni u své mysli, zastav myšlenky, pak když budeš kombinovat i askezi posílí tě to ještě víc a obojí společně ti pomůže k tvému cíli..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod irulan » stř 13. úno 2013 10:45:13

duchovně rychle postupují??

??????????
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Sebeodříkání

Nový příspěvekod teonik » stř 13. úno 2013 15:28:26

Bez lásky je všechno špatně a s láskou je všechno dobře....



a co jako je bez lásky?

.......................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov


Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků