Jak se sebeovládat

Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 26. říj 2011 7:54:23

Nervy v hajzlu, sere mě, chovám se jak hulvát. A v afektu jí řeknu něco hnusnýho, co ani nemyslím vážně. Pak je mi to líto, ale to už je pozdě. Co dělat abych to neudělal? Jak ovládat svůj vztek? Jak se krotit? Mám strach, že když v sobě budu vztek dusit, tak mi budou po těle vyskakovat boule jak Homerovi Simpsonovi a pak mi rupne v bedně a vyvraždím celý město. Máte nějakou metodu sebeovládání? Jak držíte svůj vztek na uzdě?
Návštěvník
 

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod maros » stř 26. říj 2011 8:40:22

Toto nebude odpoveď v tom duchu, ako čakáš, ale nemá to byť z mojej strany ani snaha o originalitu.
Asi Ti poradia, že hnev treba pozorovať a pod.Nechám priestor iným, naozaj sú tu fajn ľudia, ktorí sa vyznajú.
Ja Ti poradím niečo iné:
-ak môžeme pracovne nazvať to, čo spôsobilo to, že si sa zamiloval "silou"/nie pudy, nie láska, nepomenovať, len sila/, tak tá istá sila teraz pôsobí tak, že žiarliš, hneváš sa a pod. Ja by som sa na chvíľu tej sile poddal. Asi narobíš kopu blbostí, ale možno ich bude menej, ako keby si s tou silou bojoval/a nechcel tie blbosti robiť/. Nechám na zváženie. Zo skúsenosti viem, že tá istá sila začne po sebe časom upratovať, a budeš to mať za sebou ako všetci ostatní. Teda budeš mať za sebou jedno kolo. Koľko ich v živote absolvuješ, nevie nik. Niekto dostane KO v prvom kole, niekto vydrží i jedenáste.
Každým kolom zbieraš skúsenosti, a to je dôležité.
;)
maros
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 21. zář 2011 8:55:13

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod nop » stř 26. říj 2011 8:41:56

Návštěvník píše:Nervy v hajzlu, sere mě, chovám se jak hulvát. A v afektu jí řeknu něco hnusnýho, co ani nemyslím vážně. Pak je mi to líto, ale to už je pozdě. Co dělat abych to neudělal? Jak ovládat svůj vztek? Jak se krotit? Mám strach, že když v sobě budu vztek dusit, tak mi budou po těle vyskakovat boule jak Homerovi Simpsonovi a pak mi rupne v bedně a vyvraždím celý město. Máte nějakou metodu sebeovládání? Jak držíte svůj vztek na uzdě?

Choď na místa, která sama uklidňují, k lesní studánce, mezi tiché skály a snad najdeš i jiné scenérie. Cvič to , raději dlouhodobě.
Místa s jemným šumem mohou vylaďovat a také pomoci otevírat čakry : když vítr táhne korunami, hlavně v borovém lese, žbluňkání bystřin, šum moře na pobřeží, hukot velkých řek na kamenech. A současně to vylaďuje filosoficky.
Zarathuštra přišel na poznání, když meditoval „na velkých kamenech mezi proudy řeky“.
Barvy také působí, třeba i na stěně před Tebou nebo viděné na šatech.: modrá uklidňuje (někdy až k apatii, ale to u Tebe nebude ten případ), též fialová a šedá.
Hnědá působí klidně a uzemňuje. Růžová a oranžová jsou naopak vhodné pro zvýšení živosti (flegmatikům a pesimistům). Žlutou nedoporučuji, ta povzbudí tvořivost a zvedne náladu a Ty potřebuješ uklidnit dopředu.
Červená působí sice pozornost, ale po půl hodině už otupuje (neplatí to pro ženy, ty se mohou na červenou dívat celý den a povzbuzuje je, proto ji tolik nosí).
Bílá rozjasňuje a střízlivě oduševňuje.
Doporučit lze také kombinace : bílá s modrou, slabě fialová s bílou, jen nepoužívej k tomu žlutou. Světle zelená (seladon) jemně podporuje, a v Japonsku se používá pro jemné povzbuzení k životu. Tobě by ale asi neškodila.
Viz také užitečnou směrnici, doporučenou normu pro stavby : Směrnice pro barevnou úpravu pracovního prostředí, ČSN 01 2725, je to norma doporučená (ne nutně předepsaná) a najdeš ji v některé technické knihovně nebo v prodejně norem.
A ještě svědectví K. Minaříka (z knihy Kéčara). V jednom období, kdy by vyrušovaný něčím zvenku, zašel do kostela, a zbavil se našeptávání a protivných vlivů nižších bytostí. Když vyšel ven, zase cítil jejich vyrušování. Tak občas zacházel v tom období do kostela tam tiše pobýt.
Kaisen, mistr sotó-zenu chodil do katedrály ve Wroclawi a nacházel tam Prázdno. Později v Paříži také navštěvoval katedrálu a nacházel tam „jiné Prázdno“, jak sám řekl.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod nop » stř 26. říj 2011 9:03:44

tak dodatek: mechanická činnost může uklidňovat. Možná i nesmyslná, jako kroucení šňůrkou od klíčů, cinkání, klepání , přenášení drobných předmětů. Kdyby se to využívalo často opakovaně, psycholog by řekl „motorické rituály“ odvádějící pozornost. Kuřáci vědí své, zapálení a pozorování ohníčku uklidňuje (tím nechválím kouření).
Ale já mám na mysli zaměstnání rukou. Z nečinnosti se sama od sebe hromadí síla a není-li použita, může se vyhrotit. Pak z neklidu vycházejí někdy slova.
Jednou jsem tak nic nedělal, jen mluvil. V dlaních se hromadila energie až jsme měl dojem, že dlaně vibrují silou. Manželka mezitím vařila. Vzal jsem jí cibuli a nakrájel ji sám. To stačilo, tato nepatrná činnost, aby se síla uzemnila a vibrace klesly na normální úroveň. Nechci propagovat Maniho Kubrika z Perzie, to mám ale od něho.
Mniši Benediktini mají heslo „modli se a pracuj“.i na branách kláštera. Zakladatel Benedikt psal, že se mniši mohou zabývat prací duševní nebo tělesnou, ale kdo by kladl otázku které dát přednost, mohl by dát přednost manuální, protože myšlenkového zaujetí mají mniši dost (modlitby, rozjímání, zpěvy, čtení a psaní).
U pravoslaví je časté nošení šňůrky s korálky, obdoba katolického růžence. Každá kulička je spojená s jedním zopakováním myšlenky, a posunují se v ruce, kulička za kuličkou se propouští mezi prsty a vede to k soustředění. Jeden Čechoslovák na Maltě si všiml, že to dělají i řidiči taxíku, ani by přerušili činnost.
Ostatně kuličky na šňůrce se používají i v jiných oblastech, i v buddhismu i v islámu.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod rosada » úte 08. lis 2011 9:26:51

Tak už aspoň chápu, proč si chlapi šahaj do rozkroku - to je modlitbička střelná :yeah:
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod maros » úte 08. lis 2011 10:14:29

VŠECHNO SVÉ SI NOSÍM S SEBOU

Omnia mea mecum porto...aj keď zúril komunista, na gympli v sedemdesiatich rokoch minulého storočia sa vyučovala klasická latina. Tak som neváhal, keďže to bol volitelný predmet a zvolil si ju. Dnes z nej nič neviem, ale toto som si zapamätal, pretože nás takto učila súdružka učka skloňovať.
Milé, takto si zaspomínať....
maros
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 21. zář 2011 8:55:13

Re: Jak se sebeovládat

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. lis 2011 12:11:24

:D :D :D :D
Návštěvník
 


Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků