Osho

Re: Osho

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. čer 2020 7:21:54

Jana píše:Našel bys ještě horší věci, Raméš například mluvil o tom, že on má na rozdíl od mnohých jiných štěstí, že nemusí finance vůbec řešit, a že těm, kteří mají problém se svou finanční situací, zásadně nepomáhá. Můžeš si to přebrat, jak chceš. I kdyby Osho nakrásně všechno rozdal a chodil jen v bederní roušce jako Mahariši, tak by chudobu dětí z celého světa stejně nevymýtil.
To by určitě nevymýtil. Ale některým by pomoci mohl. Třeba kdyby měl jenom 92 místo 93 Rolls-Royců a ty ušetřené peníze nějak inteligentně ve své zemi použil. Nebo je dal Matce Tereze, na kterou celý život nadával.

Jana píše:S připoutaností k tělu se dá prožívat spousta spousta utrpení. A všechno, čím procházíme všichni od nejútlejšího dětství, nás učí. Je tady možnost vzít si z toho to nejlepší, nebo je možné nést si sebou stopy toho nejhoršího. Může být v Tobě vděk a radost z radosti dětských očí, se kterými ses setkal, nebo v Tobě může být žal, že jsi nebyl schopen spasit zbytek světa a nenávist k těm, kteří by podle Tebe schopni byli, ale neudělali to.
Všimni si těch tvrdých Oshovo očí na začátku interview. Po vzoru Lídy se můžeme ptát, proč jsou tak tvrdé při významu slov, která pronáší.
"Zadarmo jste dostali, zadarmo dejte", pravil svým apoštolům Ježíš Kristus. Co Šarapatkovi (a já ho neznám mimochodem) otloukáš o hlavu, u Osha omlouváš potřebou oproštění se od připoutanosti k tělu.
"Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili", psáno jest. To jistě není psáno z nenávisti. Ježíš zaplakal, když se dozvěděl o smrti Lazara. Neuměl si vzít to nejlepší? Byl připoután k tělu? Byl otrokem své mysli, která mu říkala, co je špatně? Bylo by lepší, kdyby žal neměl?
Nepřipoutanost neznamená nemít soucit.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 8:00:18

Zdeněk píše:
Jana píše:Našel bys ještě horší věci, Raméš například mluvil o tom, že on má na rozdíl od mnohých jiných štěstí, že nemusí finance vůbec řešit, a že těm, kteří mají problém se svou finanční situací, zásadně nepomáhá. Můžeš si to přebrat, jak chceš. I kdyby Osho nakrásně všechno rozdal a chodil jen v bederní roušce jako Mahariši, tak by chudobu dětí z celého světa stejně nevymýtil.
To by určitě nevymýtil. Ale některým by pomoci mohl. Třeba kdyby měl jenom 92 místo 93 Rolls-Royců a ty ušetřené peníze nějak inteligentně ve své zemi použil. Nebo je dal Matce Tereze, na kterou celý život nadával.

Jasně, z pohledu osoby, individuality, ega se nám to takhle může jevit. Věříme, že víme, co která osoba měla udělat jinak, co která osoba dělá špatně. Z pohledu věčnosti času a nekonečnosti prostoru se to může jevit zase úplně jinak. Z pohledu Boží jednoty je tady jediná existence jediné Božství, které v mnoha podobách má nekonečné množství projevů, objeví se a zmizí. Osho se objevil se svými promluvami, se svým majetkem a zmizel. To jediné pravdivé, co po něm zbylo, je možné si uvědomit, jako lásku v srdci, nic jiného. Žádná jeho slova nemají ve skutečnosti sama o sobě vůbec žádnou váhu, žádnou hodnotu, ale to spojení s ním v lásce otevírá brány do nekonečna. Bere nás sebou, pokud se nebojíš, tam, kde je věčný, tam, kde Ty jsi věčný. Ta slova, která tady po něm čteme, jsou jen ukazateli. Mají hodnotu jen v okamžiku, kdy si uvědomíš, na co poukazují a v tomtéž okamžiku už žádný ukazatel nepotřebuješ, proto svou hodnotu ve stejném okamžiku ztrácí.

Zdeněk píše:
Jana píše:S připoutaností k tělu se dá prožívat spousta spousta utrpení. A všechno, čím procházíme všichni od nejútlejšího dětství, nás učí. Je tady možnost vzít si z toho to nejlepší, nebo je možné nést si sebou stopy toho nejhoršího. Může být v Tobě vděk a radost z radosti dětských očí, se kterými ses setkal, nebo v Tobě může být žal, že jsi nebyl schopen spasit zbytek světa a nenávist k těm, kteří by podle Tebe schopni byli, ale neudělali to.
Všimni si těch tvrdých Oshovo očí na začátku interview. Po vzoru Lídy se můžeme ptát, proč jsou tak tvrdé při významu slov, která pronáší.
"Zadarmo jste dostali, zadarmo dejte", pravil svým apoštolům Ježíš Kristus. Co Šarapatkovi (a já ho neznám mimochodem) otloukáš o hlavu, u Osha omlouváš potřebou oproštění se od připoutanosti k tělu.
"Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili", psáno jest. To jistě není psáno z nenávisti. Ježíš zaplakal, když se dozvěděl o smrti Lazara. Neuměl si vzít to nejlepší? Byl připoután k tělu? Byl otrokem své mysli, která mu říkala, co je špatně? Bylo by lepší, kdyby žal neměl?
Nepřipoutanost neznamená nemít soucit.

Nikdo Ti, Zdendo, přece nebrání, všechno, co máš, můžeš rozdávat chudým a potřebným, pokud to cítíš, jako správné. Můžeš si také nechat jen bederní roušku, tak jako Mahariši.

Rozumím Ti. Když budeš v těchhle úvahách důsledný, tak zcela určitě najdeš u sebe spoustu věcí, které bys mohl rozdat, kterými bys mohl životy těch méně majetných obohatit. Mohl bys pracovat víc hodin denně, abys toho mohl víc rozdat. Ale někde v těch úvahách narazíš na hranici, kdy už začneš mít s tou rozdávačností zábrany. A pak aby ses nemusel cítit sám se sebou špatně, tak začneš poukazovat na ty druhé, že mají víc a také nerozdávají.

"Miluj bližního svého, jako sebe sama." Hm. Můžeš být Matka Tereza, nikdo Ti v tom nebrání.

Ale Ježíš učí jako první největší přikázání: "Miluj Boha..."

To sebou nese i důvěru k Bohu. V jeho režii je, co a komu bude rozdáno, kdo se do jakých poměrů narodí, kdy se Tvé srdce raduje ze sdílení Božích darů s ostatními a kdy poznáváš, že tohle už není Tvůj obor, že nejsi ředitel zeměkoule, který musí určovat, co kdo správně má dělat.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. čer 2020 8:44:43

Jana píše:Osho se objevil se svými promluvami, se svým majetkem a zmizel. To jediné pravdivé, co po něm zbylo, je možné si uvědomit, jako lásku v srdci, nic jiného. Žádná jeho slova nemají ve skutečnosti sama o sobě vůbec žádnou váhu, žádnou hodnotu, ale to spojení s ním v lásce otevírá brány do nekonečna.
A co třeba slova či promluvy Hitlera. Nebo ďábla. Taky by spojení s nimi s láskou v srdci otevírala bránu do nekonečna?
Ptám se jenom protože nechápu, co chceš sdělit.

Jana píše:Rozumím Ti. Když budeš v těchhle úvahách důsledný, tak zcela určitě najdeš u sebe spoustu věcí, které bys mohl rozdat, kterými bys mohl životy těch méně majetných obohatit. Mohl bys pracovat víc hodin denně, abys toho mohl víc rozdat. Ale někde v těch úvahách narazíš na hranici, kdy už začneš mít s tou rozdávačností zábrany. A pak aby ses nemusel cítit sám se sebou špatně, tak začneš poukazovat na ty druhé, že mají víc a také nerozdávají.
Nerozumíš. Představ si, že bych si pořídil 93 postelí. I kdybych byl obrovský, můžu spát jen na jedné. K čemu by mi ostatní byly (nota bene když venku spí lidi na zemi).
Je to pochopitelně každého právo a svobodná vůle a to nikomu neberu. Ale pokud to někdo chce mít jako spirituální či duchovní vzor, no tak co si o takovém člověku myslet. Můžeš se mu pokusit jeho zvrácené myšlení třeba rozporovat příklady ze života Ježíše (pokud v něj věří a jenom to nepředstírá). No ale pokud na to nereaguje, neposlouchá, a zaslepeně si mele tu svou - je to jeho svobodná vůle.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 11:00:44

Zdeněk píše:
Jana píše:Rozumím Ti. Když budeš v těchhle úvahách důsledný, tak zcela určitě najdeš u sebe spoustu věcí, které bys mohl rozdat, kterými bys mohl životy těch méně majetných obohatit. Mohl bys pracovat víc hodin denně, abys toho mohl víc rozdat. Ale někde v těch úvahách narazíš na hranici, kdy už začneš mít s tou rozdávačností zábrany. A pak aby ses nemusel cítit sám se sebou špatně, tak začneš poukazovat na ty druhé, že mají víc a také nerozdávají.

Nerozumíš. Představ si, že bych si pořídil 93 postelí. I kdybych byl obrovský, můžu spát jen na jedné. K čemu by mi ostatní byly (nota bene když venku spí lidi na zemi).
Je to pochopitelně každého právo a svobodná vůle a to nikomu neberu. Ale pokud to někdo chce mít jako spirituální či duchovní vzor, no tak co si o takovém člověku myslet. Můžeš se mu pokusit jeho zvrácené myšlení třeba rozporovat příklady ze života Ježíše (pokud v něj věří a jenom to nepředstírá). No ale pokud na to nereaguje, neposlouchá, a zaslepeně si mele tu svou - je to jeho svobodná vůle.

Ano, je moudré ve všech nápravách světa začínat od sebe. Tudíž jestli máš pocit, že když máš něco navíc, že by byla zvrácenost si to ponechat, tak jakmile zjistíš, že máš na dva obědy, tak na ten druhý pozvi toho, kdo na něj nemá. Jestli máš kromě své postele ještě něco dalšího, na čem by se dalo spát, pozvi si k sobě vyspat bezdomovce.

Ono je to, Zdenku, tak, že dokud nejsme zcela osvobozeni od připoutanosti k hmotě, tak tenhle problém můžeme mít tendenci řešit v druhých. On má dvě auta, já nemám žádné, když nebude sobec, tak mi jedno dá.

Všimni si té komičnosti, že Osho v téhle chvíli nevlastní absolutně nic. Jeho minulost nás nezajímá, ta není ničím. Jeho slova mohou být pro někoho prstem ukazující na Měsíc, ale někdo neodtrhne zrak od představy jeho briliantových hodinek.

O co tady jde, je otevřít se pravdě.

Můžu požadovat, aby někdo druhý rozdával to, co má třeba vícekrát, když já nerozdávám?

Zdeněk píše:
Jana píše:Osho se objevil se svými promluvami, se svým majetkem a zmizel. To jediné pravdivé, co po něm zbylo, je možné si uvědomit, jako lásku v srdci, nic jiného. Žádná jeho slova nemají ve skutečnosti sama o sobě vůbec žádnou váhu, žádnou hodnotu, ale to spojení s ním v lásce otevírá brány do nekonečna.
A co třeba slova či promluvy Hitlera. Nebo ďábla. Taky by spojení s nimi s láskou v srdci otevírala bránu do nekonečna?
Ptám se jenom protože nechápu, co chceš sdělit.


Ano, tohle je alfa a omega všeho, připoutanost k mysli. "Má osoba ví, že Hitler, nebo ďábel pro slušného člověka v žádném případě láskou být nemůže."

Je tady možnost ztotožnit se s představou osoby, která tohle ví. Je možné se dívat na jakoukoliv bytost jako na individualitu skrz představy o její minulosti, kterou věříme, že celou známe. A je možné tuhle povrchní složku mysli zcela minout a jít do větší hloubky poznání, kde není ani stopy po mysli. Jenom nevím - vždycky a všude.

Tady bez přítomnosti mysli se vyjasňuje to "NIC, NIC, NIC", které Tě oslovovalo u Moojiho. Nic nevím, nic si o sobě, o Tobě, o Oshovi, o Hitlerovi, o ďáblu nemyslím. Tady nezaclání nic ani nejvyššímu vědomí.

Taky by spojení s nimi s láskou v srdci otevírala bránu do nekonečna?

Ano, přesně tak. To "nevím" otevírá brány do nekonečna.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 11:30:42

Jana píše: I kdyby Osho nakrásně všechno rozdal a chodil jen v bederní roušce jako Mahariši, tak by chudobu dětí z celého světa stejně nevymýtil.



Tu řekne král těm po své pravici: `Pojďte, požehnaní mého Otce, přijměte jako úděl království, které je pro vás připravené od založení světa. Neboť jsem měl hlad, a dali jste mi najíst, měl jsem žízeň, a dali jste mi napít; byl jsem na cestě, a ujali jste se mě, byl jsem nahý, a oblékli jste mě; byl jsem nemocen a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste ke mně.' Spravedliví mu na to řeknou: `Pane, kdy jsme tě viděli hladového, a dali jsme ti najíst, žíznivého, a dali jsme ti napít? Kdy jsme tě viděli na cestě, a ujali jsme se tě, nebo nahého, a oblékli jsem tě? Kdy jsme tě viděli nemocného nebo ve vězení, a přišli jsme k tobě?' Král jim odpoví: `Amen, pravím vám: Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali.' Potom řekne i těm po levici: `Pryč ode mne, vy zlořečení, do věčného ohně, který je připraven pro ďábla a jeho anděly. Neboť jsem měl hlad, a nedali jste mi najíst, měl jsem žízeň, a nedali jste mi napít; byl jsem na cestě, a neujali jste se mě, byl jsem nahý, a neoblékli jste mě; byl jsem nemocen a ve vězení, a nenavštívili jste mě.' Tu mu na to řeknou také oni: `Pane, kdy jsme tě viděli hladového nebo žíznivého, na cestě nebo nahého, nemocného nebo ve vězení, a neposloužili jsme ti?' On jim odpoví: `Amen, pravím vám: Cokoli jste neudělali pro jednoho z těchto nejposlednějších, ani pro mne jste neudělali.' A půjdou do věčného trápení, spravedliví však do věčného života."

Matouš 25,31-46

Zřejmě proto řekl Papaji, že Osho je v pekle.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 11:38:51

Zdeněk píše:
Jana píše:Našel bys ještě horší věci, Raméš například mluvil o tom, že on má na rozdíl od mnohých jiných štěstí, že nemusí finance vůbec řešit, a že těm, kteří mají problém se svou finanční situací, zásadně nepomáhá.


Řekl, že jim nemá smysl duchovně pomáhat, protože jim jde jen o to vyřešit svou finanční situaci. Ale že by nedal nic hladovým dětem na ulici, tomu se nedá věřit. Určitě také přispíval finančně Matce Tereze na její činnost.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 11:58:50

Zdeněk píše:]Všimni si těch tvrdých Oshovo očí na začátku interview..


Že byl pěkně vykutálenej, o něm říkají i ti, co ho měli rádi.
Není divu, že Nisargadatta od něho nechtěl přebrat žáky. Ale na rozdíl od Osha, který Nisargadattu nehezky snižoval, byl Nisargadatta probuzený /realizovaný a ti prostě ostatní duchovní učitele nepomlouvají. Oshovi žáci by k Nisargadattovi vůbec nepasovali. Ti chtěli učitele, který má velký majetek, tedy nemá zájem být chudobný, a který jim dává možnost se sexuálně vyřádit, dokonce je k tomu povzbuzuje a chodí se na jejich sexuální orgie dívat.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 12:19:02

Rajneesh Cult exposed. A.K.A. the Disco Sex Guru (Weird rituals) PT 2/4

Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 13:03:16


Osho coby profesor filozofie cestoval v 60. letech po Indii jako veřejný řečník. Pro neskrývanou kritiku tradičních náboženství, společnosti a otevřenost svých promluv se stal velmi kontroverzním. Prosazoval mimo jiné i otevřenost a detabuizaci sexu, což mu v indických a později mezinárodních médiích vyneslo přezdívku „sexuální guru“. Jednou ze základních Oshových pouček bylo, že nejlepší cestou jak se zbavit svých choutek a tužeb, je přesytit se jimi.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. čer 2020 15:58:44

Jana píše:Tudíž jestli máš pocit, že když máš něco navíc, že by byla zvrácenost si to ponechat, tak jakmile zjistíš, že máš na dva obědy, tak na ten druhý pozvi toho, kdo na něj nemá. Jestli máš kromě své postele ještě něco dalšího, na čem by se dalo spát, pozvi si k sobě vyspat bezdomovce.

Ono je to, Zdenku, tak, že dokud nejsme zcela osvobozeni od připoutanosti k hmotě, tak tenhle problém můžeme mít tendenci řešit v druhých. On má dvě auta, já nemám žádné, když nebude sobec, tak mi jedno dá.
Zvrácenost je obhajovat Oshův přepych a zároveň přirovnávat Šarapatkův oběd ke snaze šmejdů okrádat důchodce. To je vskutku zvrácenost a měla by ses Šarapatkovi omluvit. Alespoň v duchu.

Nasycení hladových, ošetření nemocných, starost o sirotky atpod. není komunistické přerozdělování. Našim houmlesákům se dělat nechce. Nechť tedy nejí, to je naprosto křesťanský přístup.
Proto jsem o Oshovi psal v souvislosti s jeho rodnou zemí (která mu byla nakonec dobrá, když ho z USA coby zločince vyhostili a žádný jiný stát mu azyl poskytnout nechtěl). Protože s ní mám velice konkrétní zkušenosti.

Jana píše:Tady bez přítomnosti mysli se vyjasňuje to "NIC, NIC, NIC", které Tě oslovovalo u Moojiho. Nic nevím, nic si o sobě, o Tobě, o Oshovi, o Hitlerovi, o ďáblu nemyslím. Tady nezaclání nic ani nejvyššímu vědomí.

Taky by spojení s nimi s láskou v srdci otevírala bránu do nekonečna?

Ano, přesně tak. To "nevím" otevírá brány do nekonečna.
Viz Šarapatka. O tom "víš" hodně.

Prostě sis mysl zakramařila oshovinou či jinou volovinou. To mohou být i teorie o nevím, protože to není praxe. Vidíš tonoucího, podáš mu ruku, nepřemýšlíš o neutopitelnosti Absolutna. Vidíš zbitého - pomůžeš mu, podobenství o milosrdném Samaritánovi asi znáš. Vůbec žádné kecy o připoutanosti k hmotě tam nenajdeš.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Osho

Nový příspěvekod lklknml » sob 13. čer 2020 16:00:56

Návštěvník píše:Určitě také přispíval finančně Matce Tereze na její činnost.

Určitě ne.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 16:33:55

Návštěvník píše:

Osho coby profesor filozofie cestoval v 60. letech po Indii jako veřejný řečník. Pro neskrývanou kritiku tradičních náboženství, společnosti a otevřenost svých promluv se stal velmi kontroverzním. Prosazoval mimo jiné i otevřenost a detabuizaci sexu, což mu v indických a později mezinárodních médiích vyneslo přezdívku „sexuální guru“. Jednou ze základních Oshových pouček bylo, že nejlepší cestou jak se zbavit svých choutek a tužeb, je přesytit se jimi.


Kolik rolls-royců by ještě Osho potřeboval, aby byl jimi přesycen? :what:
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 17:02:35

Zdeněk píše:Zvrácenost je obhajovat Oshův přepych a zároveň přirovnávat Šarapatkův oběd ke snaze šmejdů okrádat důchodce. To je vskutku zvrácenost a měla by ses Šarapatkovi omluvit. Alespoň v duchu.

Nasycení hladových, ošetření nemocných, starost o sirotky atpod. není komunistické přerozdělování. Našim houmlesákům se dělat nechce. Nechť tedy nejí, to je naprosto křesťanský přístup.
Proto jsem o Oshovi psal v souvislosti s jeho rodnou zemí (která mu byla nakonec dobrá, když ho z USA coby zločince vyhostili a žádný jiný stát mu azyl poskytnout nechtěl). Protože s ní mám velice konkrétní zkušenosti.


Zdenku, určitě se i tady najde spousta potřebných, jako kdekoliv na světě. A netvrdím, že tvou morální povinností je jejich situaci vyřešit, případně i řešit.

Jde tady spíš o jinou věc. Je tady forma a obsah. Forma je povrchní obal, nádoba a obsah je to podstatné. Když dáš vodu do štíhlé vysoké nádoby nebo do kulaté nádoby, je pořád stejnou vodou.

Při duchovním probouzení se se objevuje poznání toho, čemu říká Ramana Mahariši "štěstí pravého Já", je to naprosto dokonalá existence, která nemá chybu a která nic víc nepotřebuje. Tohle Mahariši prezentoval tím, že neměl prakticky vůbec nic. Jeho forma projevu se jevila jako asketická, štíhlá. A lidé, kteří toužili toho stavu Ramany dosáhnout se chytili formy askeze. Něco podobného se už stalo v historii lidstva mnohokrát, stalo se to i před Buddhou, proto Guatama šel zprvu také cestou askeze, až posléze zjistil, že k ničemu nevede.

Když Osho už udělal všechno, co pro své probuzení mohl udělat a všechno vzdal, tak k probuzení došlo.

Objevilo se poznání toho, co je obsahem všeho, toho, co nic víc ke své dokonalé existenci nepotřebuje.

Bylo možné tohle prezentovat podobně jako Ramana, ale pro lidstvo bylo dobré poznat i opačný extrém, že nevadí ani žádné bohatství, ani to není na překážku, protože tady není ve skutečnosti žádná připoutanost.

Může tady být i kulatá forma, klidně i tantra a obsah je pořád stejný.

Lpění na formě je jednou z největších překážek k okusení obsahu.

Osho dal lidstvu mnohem víc tím, že pomohl k probuzení spoustě lidí. Jeho majetek dostala jeho nadace, která ho používá k prospěchu dalších lidí.

Ve mně je vůči Oshovi nesmírný vděk, protože on je mistr v zastavení mysli. Pokud čteš jeho díla opravdu pozorně a chápeš, co říká, tak staví svým oponováním si Tvou mysl do opozice vůči Tvé vlastní mysli. Najednou se objeví vhled, že stejnou věc můžeš vidět z opačných úhlů pohledů a obojí je správné, pochopitelné. Dospíváš postupně k poznání, že všechno je tak, naopak a ještě i úplně jinak. Mysl s tímhle vhledem klekne a najednou je jasné, že není možné si pravdivě myslet o nikom a ani o ničem vůbec nic. Neznamená to, že se v Tobě neobjeví nějaký názor, který můžeš prezentovat. Jen zmizí lpění na svých myšlenkách a můžeš klesat hlouběji a hlouběji do samotného uvědomění skutečnosti. Jasně zde rozpoznáš, co je pravda a co je jen iluze.

Zdeněk píše:Viz Šarapatka. O tom "víš" hodně.

Nevím o něm vůbec nic. Lída sem dala odkaz na nějaké stránky, kde se tvrdilo, že za peníze pomohou zájemcům naučit se žít.

Něco takového Probuzený nikdy nenabízí.

Zdeněk píše:...To mohou být i teorie o nevím, protože to není praxe. Vidíš tonoucího, podáš mu ruku, nepřemýšlíš o neutopitelnosti Absolutna. Vidíš zbitého - pomůžeš mu, podobenství o milosrdném Samaritánovi asi znáš.

Ano, tohle dělá láska, nepotřebuješ nic vědět milosrdném Samaritánovi, nepotřebuješ mít před sebou mustr, abys věděl, jaká forma je správná. Bezpodmínečná láska dokonce ani nepotřebuje vědět, koho z té vody taháš.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 17:16:47

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Určitě také přispíval finančně Matce Tereze na její činnost.

Určitě ne.


Podle mne ano.

Tazatel: Když někdo odpálí bombu, třeba protože si myslí, že je na světě moc lidí - to přece nemůže být Boží vůle?

Balsekar: Proč ne? Bůh stvořil Matku Terezu, ale také Hitlera a mnohé jiné psychopaty. Proč to tak je? Protože žijeme v duálním světě. Dobré neexistuje bez zlého. A proč je to Boží vůle? To nemohu nikdy pochopit.
(Bůh je pro mne jen koncept, který používám, abych lidem mohl objasnit, jak jsem se dostal k mému vnitřnímu míru. Bůh je koncept. Vyhod' ho pryč, když ti k ničemu není! - Přitom se Ramesh srdečně směje.)

:)
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 17:22:21

Jana píše:
Když Osho už udělal všechno, co pro své probuzení mohl udělat a všechno vzdal, tak k probuzení došlo.


Podle svých slov ze dne 21. března 1953 dosáhl Osho po celoživotním snažení osvícení. Kvůli tehdejším společenským podmínkám to však dlouho tajil, až o mnoho let později se k tomu vyjádřil: "Mnoho životů jsem na sobě pracoval a snažil se všemožnými způsoby dosáhnout osvícení. Ta snaha byla důvodem, proč se mi nedařilo. Není možné nalézt pro toho, kdo nehledá. Nakonec však musíme od hledání upustit... V ten den bylo hledání u konce a všechno se začalo dít samo od sebe..."


A potom začal sbírat ty rolls royce a pořád jich neměl dost. :D
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Jana » sob 13. čer 2020 17:32:52

Návštěvník píše:Podle svých slov ze dne 21. března 1953 dosáhl Osho po celoživotním snažení osvícení. Kvůli tehdejším společenským podmínkám to však dlouho tajil, až o mnoho let později se k tomu vyjádřil: "Mnoho životů jsem na sobě pracoval a snažil se všemožnými způsoby dosáhnout osvícení. Ta snaha byla důvodem, proč se mi nedařilo. Není možné nalézt pro toho, kdo nehledá. Nakonec však musíme od hledání upustit... V ten den bylo hledání u konce a všechno se začalo dít samo od sebe..."

:)

díky
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 17:35:06

V říjnu 1985 se Osho pokusil uprchnout z USA, aby se vyhnul trestnímu stíhání, ale byl zatčen na palubě letadla. Po soudní dohodě na základě tzv. Alfordovy klauzuly (kdy obviněný nepřizná vinu, ale připustí, že je dostatek důkazů k tomu, aby byl usvědčen) byl odsouzen na deset let podmíněně a k pokutě 400 000 $. Souhlasil, že opustí USA a v souladu s dohodou o vině a trestu byl z USA deportován.[2][3] Následně hledal útočiště v jiných zemích, ale když byl odmítnut v dalších 21 zemích, odjel zpět do Indie. Tam podrobil USA zdrcující kritice a označil tuto zemi za "monstrum", které "musí být umlčeno dříve, než přivede svět k zániku".


To osvícení v roce 1953 muselo být hodně mělké.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 17:36:52

Jana píše:
Zdeněk píše:Viz Šarapatka. O tom "víš" hodně.

Nevím o něm vůbec nic. Lída sem dala odkaz na nějaké stránky, kde se tvrdilo, že za peníze pomohou zájemcům naučit se žít.

Něco takového Probuzený nikdy nenabízí.


MUDr. Pavel Šarapatka je lékař - psycholog. Psycholog se svou profesí živí.

Když u psychologa dojde k probuzení, by měl začít svou profesi dělat zadarmo?

Přestat vydělávat... a jít buď žebrat, nebo umřít hlady?
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 17:46:10

Návštěvník píše:
Jana píše:
Zdeněk píše:Viz Šarapatka. O tom "víš" hodně.

Nevím o něm vůbec nic. Lída sem dala odkaz na nějaké stránky, kde se tvrdilo, že za peníze pomohou zájemcům naučit se žít.

Něco takového Probuzený nikdy nenabízí.


MUDr. Pavel Šarapatka je lékař - psycholog. Psycholog se svou profesí živí.

Když u psychologa dojde k probuzení, by měl začít svou profesi dělat zadarmo?

Přestat vydělávat... a jít buď žebrat, nebo umřít hlady?


Kdyby byl opravdu probuzený, tak by přece všem zaplatil nejen nocleh, ale i plnou penzi. :D Aspon tak si někteří probuzené představují.

Ale kdepak Osho, ten nikomu nic nezaplatil, naopak se všichni museli dřít do úpadku a ženy prostituovat, aby si mohli pobyt v jeho komuně v USA dovolit. A on se kolem nich projížděl v rolls roycu a byl oslavován. Lidé mu navíc - na rozdíl od rolls roysů - zapáchali. Takže s nimi stále více omezoval kontakt.

Ale řečník to byl velký. To se mu musí nechat.
Návštěvník
 

Re: Osho

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 13. čer 2020 18:01:36

Návštěvník píše:
Jana píše:
Zdeněk píše:Viz Šarapatka. O tom "víš" hodně.

Nevím o něm vůbec nic. Lída sem dala odkaz na nějaké stránky, kde se tvrdilo, že za peníze pomohou zájemcům naučit se žít.

Něco takového Probuzený nikdy nenabízí.


MUDr. Pavel Šarapatka je lékař - psycholog. Psycholog se svou profesí živí.

Když u psychologa dojde k probuzení, by měl začít svou profesi dělat zadarmo?

Přestat vydělávat... a jít buď žebrat, nebo umřít hlady?

Tak jste mě zmátli :D , že jsem tu začala taky psát chybně jeho příjmení - Šarapatka, místo jeho skutečného jména - Špatenka.

Takže znovu: je to MUDr. Pavel Špatenka, lékař - psycholog... ,
autor těchto knih

https://www.google.cz/search?ei=Aix1Xoq ... 2067569220
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Osho

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník